جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3402- تاریخ : 1394/05/10 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(شنبه)


ورزش مناسب براي نوجوانان چيست ؟

آماده سازي براي رقابت هاي آسيايي
يک برد و يک باخت سهم واليباليست هاي نوجوان تيم ملي


برگزاري تمرينات تيم ملي هندبال جوانان بانوان


آغاز به کار مدارس واليبال در رودهن


ميز خبر


ورزش جوان و نوجوان


 ورزش مناسب براي نوجوانان چيست ؟ 

 
تحقيقاتي که کارشناسان انجام داده‌اند نشان مي‌دهد در 10 تا 12 سالگي بچه‌ها راه‌شان را انتخاب مي‌کنند. آنها که روحيه گروهي بيشتري دارند، رشته‌هايي مثل فوتبال، واليبال و بسکتبال را انتخاب مي‌کنند و بعضي‌ها هم دوست دارند ورزش‌هاي انفرادي را انجام بدهند. البته اين انتخاب بستگي به اين دارد که بچه در چه شرايطي فعاليت کرده در دوران برگزاري جام جهاني فوتبال گرايش‌ها به اين رشته بيشتر است.

در اين سن اگر ديگر تيم‌هاي ملي کشوري که بچه‌ها آنجا زندگي مي‌کنند، نتيجه خوبي گرفته باشند، بچه‌ها آن رشته را انتخاب مي‌کنند، نمونه‌اش در خود ايران اتفاق افتاد؛ بعد از بازي‌هاي تيم ملي واليبال در ليگ جهاني، تعداد بچه‌هايي که در کلاس‌هاي واليبال ثبت‌نام کرده بودند، رشد قابل‌توجهي داشت.

به روحيه کودک توجه کنيد

فدراسيون‌هاي ورزشي براي بچه‌هايي که در سنين پايين هستند، مسابقه مي‌گذارند. مسابقات گروه سني نونهالان در رشته‌هايي مثل کشتي، تکواندو، کاراته و... برگزار مي‌شود. کارشناسان روانشناسي خيلي با اين موضوع موافق نيستند. آنها معتقدند برگزاري مسابقاتي که تعيين بازنده و برنده در آن اتفاق مهمي است و برنده مدال مي‌گيرد و در فضايي عمومي تشويق مي‌شود، مي‌تواند آسيب‌هاي غيرقابل جبراني داشته باشد. شکست در سن‌هاي پايين، کودک را از ادامه يک فعاليت ورزشي منصرف مي‌کند. بچه‌ها از 14 سالگي به بعد باخت و برد را درک مي‌کنند و فهم اين موضوع براي‌شان حل مي‌شود. توصيه کارشناسان اين است که مسابقات جدي از اين سن به بعد برگزار شود.

هشت سالگي؛ بهترين سن براي شروع

باتوجه به فعاليت‌هايي که بچه‌ها درسن پايين داشته‌اند، مي‌توان تشخيص داد آنها به چه ورزش‌هايي علاقه و در چه رشته‌هايي استعداد دارند. علاقه به دويدن، شنا کردن، بازي با توپ و.. مي‌تواند بهترين کمک براي والدين و مربيان در انتخاب رشته ورزشي بچه‌ها باشد. در هشت سالگي مي‌شود آموزش در يک رشته خاص را براي بچه‌ها شروع کرد. برگزاري مسابقه در اين سن هم مشکلات چنداني براي بچه‌ها ايجاد نمي‌کند، البته به اين شرط که بچه‌هايي که در يک سطح هستند با هم رقابت کنند و شکست در روحيه آنها تاثيرات مخربي نگذارد. در اين سن بايد لذت بردن بچه‌ها از ورزشي که انجام مي‌دهند در اولويت باشد.

مواظب آسيب‌ها باشيد

بعضي از پدر و مادرها اصرار دارند بچه‌هاي‌شان حرکات‌هاي ورزشي را به درستي انجام بدهند و انتظاراتي بالاتر از توان‌شان از آنها دارند که هم اين انتظارات و هم استرس‌هايي ناشي از برگزاري مسابقات در سنين پايين مي‌تواند روان بچه‌ها را به هم بريزد. اولين راهي هم که به نظر آنها مي‌رسد اين است که ديگر ورزش نکنند. آسيب ديدن در سن پايين مي‌تواند براي هميشه يک بچه را از ورزش زده کند. تحمل درد در سنين پايين کم است و اين دردها بچه‌ها را از ورزش دور مي‌کنند. توصيه‌ها اين است که حرکات براساس توان بچه‌ها و علاقه‌شان انتخاب شود و از اصرار به انجام يک ورزش جلوگيري شود.

ورزش سنگين از 15 سالگي

کارشناسان ورزشي مي‌گويند ورزش‌هاي پايه بايد در سنين پايين آموزش داده شوند. شنا، دووميداني و ژيمناستيک در اين گروه قرار دارند. اين سه ورزش پايه اصلي ورزش‌هاي ديگر است. بچه‌ها مي‌توانند درهمين سه رشته تا حد ستاره شدن پيش بروند يا مهارت‌هايي که در اين رشته‌ها ياد گرفته‌اند، زمينه خوبي براي فعاليت در رشته‌هاي ديگر باشد.

ورزش‌هايي مثل دوچرخه سواري، واليبال، بسکتبال، فوتبال ، بدمينتون و ... که برخورد فيزيکي کمتري دارند، براي گروه سني 11 تا 14 ساله توصيه مي‌شوند.


 آماده سازي براي رقابت هاي آسيايي
 يک برد و يک باخت سهم واليباليست هاي نوجوان تيم ملي 

 
هجدهمين دوره مسابقات واليبال قهرماني مردان آسيا با حضور 16 تيم در تهران آغاز و به مدت 9 روز پيگيري خواهد شد.به گزارش شاپرک ، در همين رابطه تيم ملي واليبال نوجوانان ايران در ديدار تدارکاتي موفق به شکست تيم ملي قزاقستان شد.تيم ملي واليبال قزاقستان که در تهران به سر مي برد، در ديداري تدارکاتي به مصاف تيم ملي واليبال نوجوانان ايران رفت و 3 بر يک مغلوب شد.

شاگردان محمد وکيلي در ست دوم اين مسابقه 25 بر 22 مغلوب قزاقستان شدند، اما در ست هاي اول، سوم و چهارم به ترتيب با امتيازهاي 25 بر 17، 26 بر 24 و 25 بر 17 به پيروزي رسيدند.علاوه بر اين مسابقات، تيم ملي واليبال نوجوانان ايران خود را براي حضور شايسته در مسابقات قهرماني جهان که شهريورماه در کشور آرژانتين برگزار مي‌شود، آماده مي‌کند.

همچنين در ديگر بازي تدارکاتي، ملي پوشان نوجوان ايران در ديداري تدارکاتي به مصاف سريلانکا رفتند و سه بر دو مقابل اين تيم شکست خوردند .اين ديدار دوستانه در آکادمي المپيک برگزار شد و شاگردان محمد وکيلي سرمربي تيم ملي واليبال نوجوانان در ست هاي اول و سوم با امتيازهاي 25 بر 21 و 28 بر 26 به پيروزي رسيدند و در ست هاي دوم، چهارم و پنجم به ترتيب با امتيازهاي 25 بر 23، 25 بر 19 و 15 بر 13 مغلوب تيم ملي واليبال سريلانکا شدند.


 برگزاري تمرينات تيم ملي هندبال جوانان بانوان  

 هفتمين و آخرين اردوي تدارکاتي تيم ملي هندبال جوانان بانوان پيش از اعزام به مسابقات قهرماني آسيا در قزاقستان در تالار هندبال برگزار شد.به گزارش فارس، به دعوت کادر فني تعداد 16 نفر به اردوي تيم ملي هندبال بانوان کشورمان دعوت شدند.

تيم ملي هندبال بانوان ايران با تيم هاي کره جنوبي ، ژاپن، ازبکستان،‌ قزاقستان، ‌چين،‌ تاجيکستان جهت کسب سهميه جوانان جهان در روسيه به صورت دوره اي به رقابت خواهند پرداخت.


 آغاز به کار مدارس واليبال در رودهن 

 رئيس هيئت واليبال بخش رودهن از آغاز به کار مدارس واليبال در اين بخش خبر داد و گفت: 200 نفر از نوجوانان و جوانان رودهني در مدارس واليبال فعاليت مي‌کنند.

يزدان شيرمحمدي اظهار داشت: با توجه به موفقيت‌هاي تيم ملي واليبال کشورمان در مسابقات آسيايي و جهاني، بسياري از خانواده‌ها براي پرورش فرزندان خود به رشته ورزشي و با اخلاق واليبال روي آوردند.

رئيس هيئت واليبال رودهن گفت: در شهر رودهن مدارس واليبال مختلفي فعاليت خود را آغاز کرده و مشغول به فعاليت شده‌اند و در اين خصوص، نوجوانان و جوانان زيادي به اين مدارس جذب شده‌اند.


 ميز خبر 

هافبک آينده دار فوتبال فرانسه راهي ليگ جزيره شد

خريد هاي استون ويلا در بازار نقل و انتقالات تمامي ندارد. اين بار جردن ورتوت، هافبک تيم ملي زير 21 ساله هاي فرانسه و باشگاه نانت به استون ويلا ملحق شد.

گفته مي شود ورتوت پس از پشت سر گذاشتن آزمايشات پزشکي همزمان با امانوئل آدبايور و رودي گستد به هواداران باشگاه معرفي خواهد شد.


برگزاري جشنواره کاتا در استان مرکزي

نايب رئيس بانوان فدراسيون کاراته گفت: جشنواره بزرگ کاتا در رده هاي سني نونهالان ، نوجوانان و جوانان در استان مرکزي برگزار مي‌شود. عشرت شاه محمدي نايب رئيس بانوان فدراسيون کاراته در گفتگو باشگاه خبرنگاران ، گفت: جشنواره بزرگ کاتا در رده‌هاي سني نونهالان، نوجوانان و جوانان از 17 مرداد تا 19 مرداد در استان مرکزي برگزار مي‌شود. وي ادامه داد: ضمن برگزاري اين جشنواره که در شهر اراک برگزار خواهد شد رقابت‌هاي انتخابي تيم ملي کاتا در بخش انفرادي و تيمي برگزار مي‌شود. شاه محمدي اضافه کرد: اين رقابت‌ها به منظور انتخاب نفرات کاتاي انفرادي نوجوانان و جوانان براي حضور در رقابت‌هاي جهاني اندونزي است. نائب رئيس بانوان درباره تعداد ملي پوشان اعزامي به رقابت‌هاي جهاني اندونزي اظهار کرد: براي مسابقات جهاني اندونزي 3 کاتارو انفرادي در رده نوجوانان و جوانان و اميد اعزام مي‌کنيم و در کاتاي تيمي 14 تا 17 سال سه کاتاروي اعزام مي‌کنيم. وي افزود: نفرات اعزامي به رقابت‌هاي جهاني شامل 6 ورزشکار در بخش کاتا و 12 ورزشکار در بخش کوميته است که در مجموع 18 کاتارو مي‌شوند. شاه محمدي در خصوص سرمربيان و مربيان اعزامي به اين رقابت‌ها توضيح داد: ليلا بهرامي به عنوان سرمربي و نگار حسيني، فاطمه قاسمي و نادره آقايي به عنوان مربي به اين رقابت‌ها اعزام مي‌شوند.


برگزاري مسابقات وزنه برداري نوجوانان کشور در رده سني نونهالان

مسابقات وزنه برداري قهرماني نوجوانان کشور در رده سني 13 و14 سال روزهاي 13 تا 17 مرداد به ميزباني استان قزوين برگزار مي شود.

به گزارش روابط عمومي فدراسيون وزنه برداري؛ درحالي فدراسيون وزنه برداري در اولين برنامه خود مسابقات قهرماني نوجوانان کشور را در دستور کار خود قرار داده است که رده سني 13 و 14 سال متولدين (1380 و 1381 ) واجدين شرايط هستند و اين دوره در روزهاي 13 تا17 مرداد در قزوين و به مناسبت گراميداشت ياد شهداي غواص برگزار مي شود.

لازم به ذکر است روز سه شنبه 13 مرداد 94 ورود تيم ها به محل برگزاري است.


اهداف برون مرزي ليگ تکواندو خردسالان

مدير اجرايي ليگ خردسالان پسر گفت: برگزاري ليگ خردسالان در ايران به منظور پشتوانه سازي براي تيم نونهالان و همچنين متقاعد کردن فدراسيون جهاني براي برگزاري رويدادهاي بين المللي در اين رده سني است.

جواد دستجردي، مدير اجرايي ليگ خردسالان ضمن بيان مطلب فوق، در رابطه با برگزاري ليگ در سال جاري به سايت فدراسيون تکواندو گفت: 12 تيم در اين رده حاضر هستند که به صورت دوره اي هر تيم 11 بازي خواهد داشت.

وي تصريح کرد: نسبت به سال گذشته تعداد تيم ها کاهش داشته است اما از نظر حضور استان هاي مختلف مانند مازندران، بروجرد، گيلان و قزوين که سال گذشته تيم داري نمي کردند وضعيت بهتر است. سال گذشته تهران حدود 7 تيم داشت ولي امسال اين تعداد در کل ايران پخش شده است.

دستجردي در رابطه با هدف از برگزار ليگ خردسالان تصريح کرد: هدف از برگزاري اين ليگ پشتوانه سازي مفيد براي آينده ليگ نونهالان است که سال گذشته توانستند در آسيا و جهان درخشان ظاهر شوند. همچنين همانطور که با برگزاري ليگ نونهالان توانستيم فدراسيون جهاني را براي رقابت هاي برون مرزي متقاعد کنيم، مي خواهيم در بخش خردسالان نيز اين اتفاق بيفتد.


دعوت 26 بازيکن به تيم ملي نوجوانان

اردوي آماده‌سازي تيم ملي فوتبال نوجوانان از روز يکشنبه 11 مردادماه در آکادمي ملي فوتبال آغاز مي‌شود.

تيم ملي فوتبال نوجوانان که خود را براي مسابقات مقدماتي قهرماني آسيا آماده مي کند، اردوي جديد خود را از روز يکشنبه 11 مردادماه آغاز مي کند. بر همين اساس از سوي حميد عليدوستي، سرمربي 26 بازيکن به اين اردو دعوت شدند.

اسامي بازيکنان دعوت شده به شرح زير است:

مازندران: عارف محمدعلي پور، اميرحسين اسماعيل زاده

تهران: مهرداد زارعي، طاها شريعتي، عليرضا انصاري، عليرضا سرداري، محمدرضا داوري، عرفان صادقي اصل، سعيد آهني، عبدالرئوف نجاري، اميرحسين خدا مرادي، ارشيا عباسي، داود فکري

اصفهان: محسن معظمي گودرزي، اميرسامان رنجبر، مهرداد عباسي، بنيامين زماني

خوزستان: محمد شريفي، وحيد نامداري، معراج اسماعيلي، عليرضا سواري، محمدرضا غبيشاوي

هرمزگان: محمد قادري، محمد امين رضايي

گيلان: مبين عشاير

فارس: حميدرضا اکبري


 ورزش جوان و نوجوان 

راه اندازي نخستين مدرسه دو وميداني در قم

رئيس هيئت دو و ميداني قم از راه‌اندازي نخستين مدرسه دو و ميداني به منظور آموزش اصولي و استعداديابي در قم خبر داد.علي رضايي در گفت‌وگو با تسنيم اظهار داشت: نخستين مدرسه دو و ميداني در قم راه‌اندازي شده است و علاقه‌مندان به دو و ميداني در رده‌هاي سني پايه در اين مدرسه تخصصي تحت آموزش قرار مي‌گيرند.

وي افزود: اين مدرسه در رشته‌هاي پرش ارتفاع، پرش با نيزه، پرش طول، پرتاب وزنه و دوهاي سرعت و استقامت براي تمامي رده‌هاي سني پايه فعال شده است و ورزشکاران جوان در اين طرح آموزشي جامع به روش اصولي و علمي زير نظر مربيان آموزش مي‌بينند.رئيس هيئت دو و ميداني قم گفت: اين براي نخستين بار است که طرح آموزشي دو و ميداني در قالب مدرسه دو و ميداني فعال شده است و شناسايي استعدادهاي اين رشته مدال‌آور نيز در قالب اين مدرسه تخصصي انجام مي‌شود.

رئيس هيئت دو و ميداني قم تصريح کرد: در بخش بانوان نيز برنامه‌هاي خوبي در دست اجرا است و قرار است تيم دو و ميداني بانوان قم در مرحله نخست ليگ دو و ميداني کشور که 11 و 12 مرداد برگزار مي‌شود شرکت کند.


سرمربي تيم ‌ملي پايه تنيس:

با رقباي آسيايي فاصله زيادي داريم

سرمربي تيم ‌ملي پايه تنيس مي‌گويد تنيس بازان به مربي بدنساز و مسابقات بين المللي احتياج دارند و همچنين نبايد آنها را رها کرد تا بي‌انگيزه نشوند.

فرشيد زيدي در گفت‌وگو با ايسنا، درباره وضعيت تنيس بازان در رده پايه، بيا‌ن‌ کرد: در آسيا نسبت به مسابقاتي که برگزار مي‌شود يک مقدار فاصله داريم. فاصله ما با يکسري از کشورهاي آسيايي مانند فيليپين، اندونزي و قزاقستان زياد است و براي کم کردن اين فاصله به زمان نياز داريم. بايد بر‌نامه‌ريزي بلند مدت داشته باشيم هدف اصلي ما در رده پايه همين است و فدراسيون نيز قول داده که هر برنامه‌اي که داريم اجرايي شود.

ما براي تنيس بازان در رده پايه برنامه ساليانه داريم. به طوري که در تمام فصل‌ها حتي زماني که بازيکنان به مدرسه مي‌روند آنها را درگير مسابقه و اردو خواهيم کرد. اين طور نيست که پس از مسابقات غرب آسيا تنيس را تعطيل کنيم. پس از مسابقات غرب آسيا در اسفند ماه ر‌قا‌بتهاي کوچينگ مالزي را پيش‌رو داريم. بنا‌بر‌اين برنامه‌هاي تمريني و اردويي ما ا‌د‌ا‌مه‌ دارد.


تب‌و‌تاب ديدني کيا در لباس‌مربيگري

راهيابي تيم کيا به فينال مسابقات نروژ کاپ

تيم فوتبال «الف» آکادمي کيا که بازيکنان آن در رده سني زير 11 سال به مسابقات نروژ کاپ اعزام شده‌اند، در اين مسابقات و در رده سني زير 13 سال به رقابت پرداختند و به ديدار فينال راه پيدا کردند.تيم آکادمي در مرحله نيمه نهايي و در حالي که دوبار از حريفش عقب افتاده بود در نهايت با نتيجه 3 بر 2 به پيروزي رسيد و راهي فينال شد.اين تيم توانسته بود با به ثمر رساندن 20 گل مقابل حريف خود به جمع هشت تيم نهايي صعود کند. در بازي يک چهارم نهايي نيز با به ثمر رساندن 16 گل و دريافت دو گل مقابل تيم هاسونگات از نروژ موفق به کسب پيروزي شد.

تيم فوتبال آکادمي کيا که به همراه علي دوستي مهر در اين تورنمنت شرکت کرده و با بازي‌هاي خوب در اين رده سني باعث تعجب شرکت‌کنندگان و رسانه‌هاي ساير کشورها شده است.مهدي مهدوي کيا در بازي تيم آکادمي کيا با جنب و جوش زيادي شاهد بازي بود و استرس زيادي داشت.موشک آسيا حالا در کسوت مربيگري مشغول به کار شده و ديروز در بازي ماقبل فينال تورنمنت نروژ در کنار زمين با تب و تاب خاصي شاهد بازي بود که کمتر کسي او را در اين سالها اينقدر هيجاني ديده است.

تيم کيا در اين بازي دو بار از حريف عقب افتاد و همين مساله او و دوستي را نگران کرد و مهدوي کيا مدام با استرس ساعتش را نگاه مي کرد و بعد از گلزني شاگردانش حسابي خوشحالي کرد.مهدوي کيا بعد از رسيدن تيمش به فينال حسابي خوشحال بود و با روحيه خوب در فينال حضور پيدا مي کند.مهدوي کيا آرام، حالا با لباس مربي گري با شاگردان کم سن و سالش خوشحالي مي کند و از موفقيت تيم هاي پايه آرام و قرار ندارد.

او اميدوار است بازي فينال براي تيم آکادمي کيا جام همراه داشته باشد.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون