جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3402- تاریخ : 1394/05/10 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(شنبه)


رباتي که به ماموريت مي‌رود


گلداني که همراه با گياه رشد مي‌کند


كاركردن يك لامپ با آب شور


گنده تر از دروغ


اما خبر


سرمقاله


 رباتي که به ماموريت مي‌رود 

طراحان هوش مصنوعي به اين ربات امکان ديدن جهان را دادند و او را براي انجام 16 ماموريت در شهرهاي مختلف ايالات متحده آمريکا برنامه ريزي کردند.به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان و به نقل از خبرگزاري رزبالت(Rosbalt.ru)، ربات Hitchbot در کانادا طراحي شده است.به عنوان مثال، ربات بايد آبفشانها در پارک ملي يلوستون را ببندد،‌يا به موسيقي جاز در نيواورلئان گوش دهد. چگونه ربات، ماموريت ها را انجام مي‌دهد را مي‌توان در توييتر رسمي او، اينستاگرام ، فيس بوک و نيز در سايت خود پروژه دنبال کرد.

ظاهر ربات شبيه به سطل دست و پادار با قد کمي بيش از 90 سانتي متر و وزن حدود 11 کيلوگرم است. دوربين‌هاي ويدويي و جعبه صدا- سنتز کننده گفتار و برنامه Cleverscript که همچنين امکان مي‌دهد ربات به سوالات ساده مانند: اهل کجايي، و سرگرمي هاي تو چيست پاسخ دهد، جايگزين چشمان او شده‌اند. با اين حال، شايد يکي از مهم‌ترين اجزاء اين اتواستاپ زن اتوماتيزه شده،‌GPS (جي پي اس ) جاسازي شده در آن است.

در نتيجه ناويگيتور(رهياب)، ربات مي تواند به راننده‌اي که او را به عنوان مسافر مجاني سوار کرده، توضيح دهد که او به کجا بايد خود را برساند. قبل از ايالات متحده آمريکا، hitchbot به کانادا، آلمان و هلند سفر کرده بود.

يکي از اهداف اين پروژه بررسي اينکه گروه مردم به اين اتواستاپ زن غير معمول واکنش نشان مي‌دهند، و آيا ربات مي‌تواند به مردم اعتماد کند، ‌‌‌‌‌‌است.چنين پروژه‌هايي در نگاه اول طنز آميز هستند، اما در واقع اهميت بسيار زيادي دارند، با بررسي و شناخت اينکه چگونه ربات‌ها مي‌توانند به طور مستقل جهت يابي کنند، در آينده هوش مصنوعي را مي‌توان براي پژوهش و بررسي محل‌هاي سخت خطرناک براي شرايط انسان براي مثال آتشفشانها به کار برد.


 گلداني که همراه با گياه رشد مي‌کند 

محققان موفق به ساخت گلداني شده اند که همراه با گل و گياهان رشد کرده تا ديگر نيازي به تعويض و تغيير گلدان نباشد.

به گزارش مهر، نگهداري گل و گياهان يکي از علاقه مندي هاي هميشگي انسان ها بوده اما رشد گل و گياهان مستلزم تغيير گلدان است تا گياه بتواند در فضاي بيشتري به رشد بپردازد. تغيير مداوم گلدان ها، يکي از مشکلات و دغدغه هاي علاقمندان است و برخي ترجيح مي دهند، گياهان خود را براي تعويض گلدان به گل فروشي ببرند. اما اکنون گلدان جديد و شگفت انگيزي عرضه شده که با رشد گياه رشد مي کند و ديگر نيازي به تغيير گلدان ندارد. اين گلدان Growth نام گرفته و براي طراحي آن از روش تازدن کاغذها در هنر هندسي ژاپني الهام گرفته شده است. طرز کار اين گلدان بسيار ساده است. با رشد و بزرگ شدن گياه، گلدان نيز همزمان شروع به رشد مي کند.

Bike و Begum Ayaskan از استوديو Ayaskan طراحان اين گلدان هستند. گلدان Growth همزمان با رشد گياه مي تواند بزرگتر شده و خاک بيشتري را در خود جاي دهد تا گياه براي رشد ريشه هايش فضاي مناسب را در اختيار داشته باشد. طراحان اين گلدان معتقدند، طرح اين گلدان به شکلي است که از توانمندي طبيعت براي رشد و بزرگ شدن تقليد مي کند. طراحان استوديو Studio Ayaskan با استفاده از مواد polypropylene به ساخت اين گلدان پرداخته اند. اما پيدا کردن اين الگوي تاشو زمان زيادي را به خود اختصاص داده زيرا در ابتدا بايد شکل مثلثاتي مناسبي براي آن پيدا مي شد سپس با استفاده از نسبت هاي مناسب شکل مورد نظر طراحان به وجود آمد.


 كاركردن يك لامپ با آب شور 

مهندسان فيليپيني لامپي ارائه داده‌اند که در هر بار هشت ساعت کار مي‌کند و براي فعاليت فقط به يک ليوان آب و دو قاشق چاي‌خوري نمک نياز دارد.به گزارش ايسنا اين لامپ ال‌اي‌دي «روشنايي جايگزيني پايدار» (SALt) نام گرفته و به نوعي باتري سلولي متکي است که در آن محلول الکتروليت متشکل از فقط آب شور است و در درون آن دو الکترود کار گذاشته شده است.

درست مانند باتري‌هاي ديگر، الکترودهايي که بار را حمل مي‌کنند براي هميشه دوام نخواهند داشت و گفته مي‌شود مي‌توان اين لامپ را براي هشت ساعت در روز و در مجموع به مدت شش ماه پيش از جايگزين‌کردن آن به کار برد. گفته مي‌شود لامپ ابداعي با استفاده از نوعي پورت‌ يو‌اس‌بي قادر به نيرودهي ‌کردن گوشي‌هاي هوشمند نيز است.


 گنده تر از دروغ 

خط حمله

مهدي بيرنگ

اين جوري گفته مي شود که قرار است رضا عنايتي که در روز ابتدايي بازي هاي ليگ برتر و در ترکيب تيم ابومسلم بازي خوبي از خودش به نمايش نگذاشت در ادامه بازي هاي اين تيم کنار گذاشته شود و به جاي ايشان از همان رسول خطيبي استفاده
شود.

رسول خطيبي گفته من قرار است که هم کار مربي گري را انجام دهم و هم اينکه به جاي رضا عنايتي در خط حمله باشم.

گفته مي شود رسول در ابتداي کارش به خداداد عزيزي حمله کرده تا تمرين در خط حمله را شروع کند!


 اما خبر 

 ارائه مکمل‌هاي غذايي بر اساس نياز کاربر با ابزار جديد

يک شرکت نوبنيان در بوستون ابزاري به نام Nourish ارائه داده که وضعيت سلامتي کاربر را رهگيري کرده و مکمل‌هاي غذايي وي را به صورت روزانه تهيه مي‌کند.

به گزارش ايسنا اين سامانه که توسط شرکت FitNatic ارائه شده، با استفاده از واي‌فاي قادر به متصل‌شدن به ردياب‌هاي سلامتي معمول و برنامه‌هاي نرم‌افزاري بهداشتي است.با استفاده از برنامه‌ نرم‌افزاري اندرويد يا iOS همراه اين ابزار، کاربرها قادر خواهند بود اهداف بهداشتي و سلامتي خود و همچنين وضعيت فيزيولوژيکي‌شان را به ابزار اطلاع دهند.

اين ماشين با استفاده از اين اطلاعات، ويتامين‌ها و مواد معدني پودرشده موجود در درون محفظه‌هاي خود به نام Seed را ترکيب مي‌کند. هر يک از اين‌ محفظه‌ها حاوي مواد غذايي براي يک ماه مصرف روزانه هستند و برنامه نرم‌افزاري همراه، کاربران را درباره محتواي پايين هر يک از آن‌ها در جريان قرار مي‌دهد.

همچينن مي‌توان سيستم تحويل خانگي خودکاري را براي پرکردن دوباره اين محفظه‌ها به کار برد. برنامه نرم‌افزاري نيز مي‌تواند در انواع ديگر محفظه‌ها که مي‌توانند در آوردن نيازهاي کاربر کمک کنند را پيشنهاد دهد.علاوه بر استفاده از برنامه نرم‌افزاري، مي‌توان Nourish را با استفاده از يک صفحه لمسي Retina HD به صورت دستي کنترل کرد.


 سرمقاله 

کنجکاوي هميشه بد نيست

مهدي طوسي

کنجکاوي اگر هدايت بشود و توسط والدين براي بچه ها تعريف شود که حد و مرزش تا کجاست نه تنها بد نيست بلکه بسيار لازم و واجب است. حتي اغراق نيست اگر بگوييم که براي جامعه در حال رشد مقدار بسيار زيادي کنجکاوي لازم و بلکه ضروري به نظر مي رسد.

اما در عين ناباوري بايد اذعان کرد که برخي از خانواده ها خودشان حد و مرز کنجکاوي را نمي شناسند و تصورشان اين است که هر نوع کنجکاوي فضولي تلقي شده و نبايستي که به عنوان يک رفتار سالم در فرزندشان پذيرفته شود.

و از طرفي برخي فرزندان هم به اين دليل که برايشان مرز سلام و ناسالم کنجکاوي کاويده نشده و تعريف نشده برخي اوقات در مسائل خصوصي يکديگر سرک کشيده و آن را يک نوع تخليه هيجان تصور مي کنند.

شايد اغراق نباشد اگر بگوييم که اغلب اختراعات و اکتشافاتي که اين روزها زمينه آسايش بشريت را خلق کرده منشاء آن از کنجکاوي بوده. به نظر شما اختراع برق توسط اديسون غير از کنجکاوي اين مخترع و دانشمند بوده است؟

و يا کشف جاذبه زمين چيزي غير از فعاليت حس کنجکاوي نيوتون بوده است؟

و يا به عقيده شما اگر کنجکاوي بشر نمي بود رازهاي سر به مهم اعماق دريا و اقيانوس ها و کرات و سيارات براي ما آشکار مي گشت؟

اغلب اختراعات بشري را کنجکاوي مخترع آن باعث شده.

اين را گفتيم که مخاطبان بدانند که هر نوع سرک کشيدن را تلقي رفتار نپسند ندانند و آن را به سرعت سرکوب کنند.

بايستي مرز کانجکاوي هاي بد و خوب را براي فرزندانمان روشن کنيم تا او بداند که سرک کشيدن در زندگي بقيه را نبايد تحت عنوان کنجکاوي براي خودش يک رفتار درست تلقي کند و سوال کردن در مورد انواع و اقسام علوم کاربردي را نبايستي کنجکاوي دانست و جلوي آن را گرفت.

شايد با خودتان بگوييد که هر کسي مي داند که کنجکاوي بد و خوب کدام است.

اما به زباني ديگر مي خواهيم عنوان کنيم که قدر فرزندان کنجکاو خود را بدانيد و کنجکاوي آنها را به مسير درستي هدايت کنيد.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون