جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3401- تاریخ : 1394/05/08 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(پنجشنبه)


کشت يونجه و صيفي جات در محوطه تاريخي شکارگاه خسرو


اخبـــــــــار


نگاه

ميدان امير چخماق يزد
عكاسخانه

دنياي عكس
خليج Botany در Kent يکي از تميز ترين سواحل بريتانيا


دره ستاره ها هفتگانه قشم


 کشت يونجه و صيفي جات در محوطه تاريخي شکارگاه خسرو 

کشت يونجه و صيفي جات در محوطه تاريخي موسوم به شکارگاه خسرو لطمات جبران ناپذيري به عرصه اين محوطه وارد ساخته است که عبور مونوريل لطمات را تکميل تر خواهد کرد.
به گزارش شاپرك و به نقل از روابط عمومي پژوهشگاه ميراث فرهنگي وگردشگري مهدي رهبر باستان شناس پيشکسوت و سرپرست گروه باستان شناسي محوطه باستاني شکارگاه خسرو امروز " سه شنبه " اين خبر را اعلام کرد.
رهبر با اشاره به پايان کاوش هاي باستان شناسي فصل دوم اين محوطه تاريخي خاطرنشان ساخت که طي دو فصل کاوش در اين محوطه اطلاعات جالبي توسط باستان شناسان به دست آمد.
اين باستان شناس گفت: اين محوطه با حدود 1100 متر طول و 800 متر عرض نخستين بار توسط باستان شناسان خارجي به عنوان "شکارگاه خسرو پرويز" شاهنشاه ساساني نام گذاري شده بود و در حال حاضر نيز به همين نام شهرت دارد.
رهبر در گفت و گو با خبرنگار سايت پژوهشگاه ميراث فرهنگي وگردشگري (richt.ir ) دليل اين نام گذاري را نقوش برجسته بر ديوار تاق بزرگ تاق بستان که صحنه شکار در مقابل شاه ساساني را به نمايش گذاشته مي داند و درهمين حال خاطرنشان مي سازد که اين محوطه محصور حدود يک کيلومتر با تاق فاصله دارد و در حقيقت تصور بر اين بوده که ما به ازاء خارجي نقوش تاق، بايد اين محوطه شکارگاه بوده باشد.
اين باستان شناس پيشکسوت در همين حال گفت: با توجه به اينکه کاوش هاي کوتاه مدت اين محوطه در مقابل وسعت آن ناچيز است، اظهار نظر قطعي در مورد کاربري آن بايد به کاوش هاي آتي موکول شود.
او تصريح کرد که اطلاعات به دست آمده تا کنون اين محوطه را به عنوان شکارگاه تائيد نمي کند.
رهبر افزود: ديوارهاي قطور کشيده شده در دورتادور محوطه يکي از دلايلي است که نام گذاري آن به عنوان شکارگاه را نفي مي کند.
وي افزود: ديوارها داراي عرض حدود 5/14 متر است که با چينه و خشت و با ارتفاعي حدود 5 تا 5/5 متر ساخته شده اند.
رهبر تاکيد کرد: در بخش خارجي دور تا دور محوطه نيز خندقي وجود داشته که اصولا شکارگاه نيازي به ديوارهاي قطور و خندق نداشته است.
اين باستان شناس پيشکسوت در ادامه گفت: در دوسوي بولوار تاق بستان و در بخش شمالي محوطه آثاري از زندگي دوره ساساني شامل ظروف شيشه اي از جمله پياله و عطردان و ظروف سفالي و اشياي فلزي به دست آمده است که نمي توانند در رابطه با شکارگاه باشند.
رهبر تصريح کرد: مهمتر از همه اينکه درهمين قسمت ، کارگاه تهيه آب انگور دوره ساساني شامل دو حوضچه ساخته شده با آجر و داراي اختلاف ارتفاع نسبت به هم کشف شده است.
به گفته او در اين کارگاه قطعاتي از خمره ها به دست آمده که بدون ترديد به آن تعلق داشته اند.
او با اشاره به گمانه زني هاي باستان شناسي صورت گرفته در اين محوطه گفت: اگر چه تاکنون آثار معماري دوره ساساني به دليل کشت هاي مکرر و زيرو رو شدن محوطه به دست نيامده ولي وجود سفال فراوان در سطح محوطه شامل قطعات خمره،تغار،سبو وکاسه ها وجود زندگي در دوره ساساني در اين محوطه را ثابت مي کند.
رهبر افزود: اطلاعات به دست آمده دو فصل کوتاه مدت کاوش هاي باستان شناسي ما را به اين نتيجه مي رساند که اين محوطه احتمالا در دوره اشکاني براي ايجاد يک شهر محصور شده ولي به دلايلي نامعلوم از جمله مرگ پادشاه و يا انقراض اين سلسله ناتمام رها شده و در دوره ساساني کاربري هاي متفاوتي يافته است.
به گفته وي در فصل دوم کاوش هاي باستان شناسي در ديواره جنوبي 3 تدفين دوره اسلامي کشف شد که احتمالا متعلق به دوره ايلخاني است. اين باستان شناس پيشکسوت در ادامه به خبرنگار سايت پژوهشگاه گفت:نمونه اينگونه شهرها و يا پادگان هاي نظامي را که فقط ديوارهاي آنها ساخته شده ولي هيچگونه ساخت وسازي در درون صورت نگرفته را در دوره اشکاني و ساساني سراغ داريم.
رهبر تاکيد کرد که متاسفانه بخش غربي اين محوطه بعد از انقلاب مورد تجاوز قرارگرفته وتبديل به محوطه مسکوني شده است.
وي افزود: با ايجاد مدرسه در بخش شرقي داخل عرصه که بيش از 20 هزار متر مربع را شامل مي شود و چندين هکتار نيز توسط اين مدرسه به يونجه کاري و صيفي کاري تبديل شده که لطمات جبران ناپذيري به عرصه محوطه وارد کرده است.
اين باستان شناس پيشکسوت در پايان تاکيد کرد: جاي تاسف است که هم اکنون نيز مقامات استاني، مصرانه مي خواهند با عبور مونوريل از وسط محوطه، لطمات وارده را تکميل کنند.


 اخبـــــــــار 

بزرگترين سنگ طلا جهان
بزرگترين سنگ طلاي خالص جهان با حدود 1600كيلو وزن در كشور بروئني و يكي از جاذبه هاي گردش گري اين كشور است . مسئولان كشور بروئني براي حفاظت از اين سنگ بزرگ ،مواقع ورود گردشگران از همراه داشتن هر گونه وسيله براي خراشيدن يا آسيب زدن به اين سنگ طللا جلوگيري مي كنند .
به گزارش شاپرك برونئي كشوري در نزديكي مالزي است كه بادشاه آن با درآمد حدود 100يورو در هر ثانيه (روزانه 31ميليارد تومان)،حاكم جهان است . اين كشور با مساحت 765كيلومتر مربع ،داراي آب هواي استوايي با بارش فراوان و 264هزار نفر جمعيت دارد . اين كشور اسلامي در آسياي شرقي بر اساس اعلام سازمان اقتصادي جهاني در رتبه پنجم ثروتمندترين كشور دنيا قرار دارد .

مسجد و مدرسه قلعه ايمام مريوان از دل خاک بيرون آمد
کاوش باستان شناسي قلعه-شهر حکومتي غرب کشور (قلعه ايمام مريوان)منجر به خارج شدن مسجد و مدرسه کهن اين محوطه تاريخي و يکي از مهمترين مراکز آموزشي غرب ايران و شمال عراق از دل خاک شد.
به گزارش شاپرك وبه نقل از روابط عمومي پژوهشگاه ميراث فرهنگي و گردشگري، حسن کريميان سرپرست هيأت عمليات نقشه برداري و کاوش باستان شناسانه قلعه-شهر حکومتي غرب کشور (قلعه ايمام مريوان) با اعلام اين خبر اهداف اين طرح را آگاهي از وضعيت يکي از بزرگترين و مشهورترين قلعه –شهر هاي غرب کشور و حفاظت پيشگيرانه از تعرضات معدن سنگ و دانشگاه آزاد اسلامي به محوطه تاريخي دانست .
او معتقد است که از شاخصه هاي اين قلعه-شهر، که آنرا از ساير قلعه هاي حکومتي متمايز مي کند وجود مدرسه و مسجدي است که قريب 300 سال از مهمترين مراکز آموزشي غرب ايران و شمال عراق محسوب مي شده و علماي شهيرفراواني از آنجافارغ التحصيل
شده اند.
به گفته اين باستان شناس، هيات باستان شناسي دانشگاه تهران توانست، در نخستين فصل از کاوش، اين مسجد و مدرسه را از دل خاک خارج کند.
به گفته اين باستان شناس، اين سازه همچنين زمينه بهره برداريهاي آتي از اين مسجد را فراهم خواهد آورد.
او گفت:همچنين در اين جلسه مقرر شد با مجوز فرمانداري مريوان، شوراي اسلامي و دهياري روستاي برقلعه،علاوه بر تشکيل انجمن ميراث فرهنگي، يکي از اهالي روستا–که در مدت کاوشها مسئوليت نگهباني از محوطه را بر عهده داشته است–را با هماهنگي ميراث فرهنگي مريوان به عنوان نگهبان اين مجموعه انتخاب کنند.
وي اظهار اميدواري کرد تا اين محوطه غني منحصر به فرد، در پايان کاوشها، به عنوان پايگاه پژوهشي غرب کشور و يک پارک موزه مورد استفاده قرار گيرد.
به گفته اين باستان شناس،قلعه ايمام مريوان که بر فراز استقرارگاهي وسيع (يک شهر) در مجاور شهر فعلي مريوان قرار دارد، قرنها يکي از مهمترين مراکز حکمرانان ايران در سرحدات غربي کشور به شمار مي آمد و تا سال 1066 هجري حيات در آن جريان داشت.

خوانش و رمزگشايي کتيبه هاي عيلامي در بوشهر
مسوول امور موزه هاي اداره کل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان بوشهر گفت: براي نخستين بار خوانش متن و رمزگشايي کتيبه هاي دوران تمدن عيلامي کشف شده در اين استان توسط عبدالمجيد ارفعي پژوهشگر و زبان شناسان مطرح کشور آغاز شد. خليل رازه در گفت و گو با ايرنا افزود: کتيبه هاي کشف شده موجود در اين اداره کل مربوط به دوره عيلامي ميانه است که از تپه تاريخي و باستاني تل پي تل که اکنون در محدوده پايگاه منطقه دوم نيروي دريايي ارتش واقع است به مرور زمان و اتفاقي کشف شده اند. وي اضافه کرد: اکنون پنج کتيبه در اداره کل ميراث فرهنگي، صنايع دستي وگردشگري، پنج کتيبه در موزه دريا و دريانوردي و يک کتيبه نيز در بنياد ايران شناسي شعبه استان بوشهر نگهداري مي شود که همه آنها به خط ميخي عيلامي است و هيچ کدام خوانش نشده است.
رازه با اشاره به قدمت سه هزار ساله اين کتيبه ها بيان کرد:
کتبيه ها پس از خوانش در مخزن اموال منقول ميراث فرهنگي نگهداري مي شود تا در آينده به همت مسوولان بوشهر موزه کتيبه ها و اسناد سنگي اين استان راه اندازي شود.
وي يادآور شد: با توجه به کشف سنگ هاي قيمتي مربوط به
دوره هاي مختلف تاريخي در استان بوشهر ساماندهي و معرفي اين سنگ‌ها به مردم ضروري است.
عبدالمجيد ارفعي پژوهشگر و زبان شناس کشور گفت: موضوع بيشتر اين کتيبه ها در زمينه ساخت و نوسازي يک پرستشگاه است و قدمت آنها به 1185 تا 1120 از ميلاد برمي گردد.
وي اظهار کرد: بيشتر کتيبه هاي عيلامي در جنوب کشور و
استان هاي خوزستان، بوشهر و فارس پيدا شده اند.
محمد ابراهيم فروزاني افزود: استان بوشهر داراي قدمت تاريخي پنج هزار ساله است که نقاط ناشناخته آن بايد شناسايي شود و خوانش کتيبه هاي عيلامي يکي از راه هاي معرفي اين تاريخ کهن است.
وي اضافه کرد: دکتر ارفعي تنها بازمانده مترجم خط ميخي عيلامي است که تاکنون کتيبه هاي مهمي را خوانش کرده است.


 نگاه 

قلعه دختر كرمان
نرگس عبدي فر
در شمال شرقي و داخل محدوده شهر کرمان بقاياي قلعه اي به چشم مي خورد كه يکي از و پر رمز و رازترين بناهايي است كه که تاکنون باستان شناسي نشده‌اند، "قلعه دختربه آتشکده آناهيتا ، "قلعه گواشير" ،قلعه کهنه نيز مشهور است،که به عنوان يکي از آثار معروف تاريخي شهر کرمان محسوب مي‌شود. افسانه‌اي در باب قلعه دختر وجود دارد که بنابر آن، دختري بر اين قلعه فرمانروايي داشته که با در دست داشتن طلسمي آن را ناگشودني ساخته بود، اما پژوهش‌هاي تاريخي ثابت کرده که نامگذاري کلمه "دختر" روي اين قلعه مسلما علت ويژه‌اي داشته است. شايد يکي از علل آن اين است که در فرهنگ ايراني مظهر دست نخوردگي است و استفاده از نام دختر در قلعه‌ها، اشاره‌اي ضمني به غير قابل تسخير بودن آن قلعه‌ها توسط دشمنان مهاجم و در واقع بکر بودن آنان است‌. اين قلعه حدود 220 پيش از ميلاد، به هنگام فتح کرمان به دست اردشير بابکان در منطقه‌اي به نام "گواشير" و مرکز ولايت کرمان بوده است.بعدها قلعه دختر به دست يکي از سرداران معروف بابک خرم دين به نام ساسان مي افتد و روزگاري به نام قلعه ساسان معروف بوده است .پس به كلي مي توان گفت : ‌تاريخ ساخت اين قلعه به دوران ساسانيان باز مي‌گردد.
تنها راه بام صخره از تنگه باريکي است که در سايه انداز شمالي صخره است. ظاهراً تنها راه رسيدن به محل قلعه از اين تنگه است، به همين مناسبت در دامنه صخره، استحکامات و ديوار و برج‌هاي مفصلي جهت محافظت مدخل تنگه ساخته شده است.
طول ديوارهاي محافظ مدخل تنگه نزديک به نيم کيلومتر است و عرض پي سنگي آن از دو متر بيشتر است. تا ارتفاع دو متر جرز را از سنگ بنا کرده‌اند و بر روي آن ديوار خشتي و گلي قطوري ساخته‌اند. يکي از ويژگي‌هاي اين قسمت از قلعه طاق نماهايي است که دورتا دورمحوطه را فرا گرفته و همه آنها در واقع پنجره‌هاي باز و بدون در است. درداخل اين محوطه بسيار وسيع آثار چند عمارت کوچک گلي ديده مي‌شود.
شايد علت اين همه توجه و دقت به اين بنا آن بوده است که نزديک به 70 درصد از مخازن آب قلعه در اين دره واقع شده است و ‌انبوه سفال شکسته که در نزديک اين بنا و در جوار مخزن آب دايره شکل ديده مي‌شود، مي‌تواند قرينه اين مطلب باشد که محل تقسيم آب آشاميدني در اين نقطه بوده است. مصالح بکار رفته در اين قلعه تنها خشت خام و گل رس است.


 ميدان امير چخماق يزد
 عكاسخانه 


 دنياي عكس
 خليج Botany در Kent يکي از تميز ترين سواحل بريتانيا 


 دره ستاره ها هفتگانه قشم  

در اطراف قشم دره فرسايشي زيبايي وجود دارد که به دليل شکل ظاهري عجيب و وسيعي که دارد به دره ستاره ها معروف است و بوميان عقيده دارند به دليل سقوط يک ستاره از آسمان اين اشکال ايجاد شده است . ولي درواقع به دلي تندبادها و باران هاي موسمي اين دره ايجاد شده است . بومي ها شب هاي اين دره را زمان آمد و شد ارواح و اشباح مي دانند. در گويش محلي به اين منطقه "استار اوتيده" مي‌گويند . . گردش هوا در دره و توليد صدا باعث شده برخي از ورود به دره در هنگامه شب خودداري مي کنند. وجود همين داستان هاي خيال انگيز و شکل و شمايل صخره هاي اين منطقه از جزيره قشم باعث شده که از دره ستاره ها يا دره ستارگان به عنوان يکي از عجايب هفتگانه قشم نام برده شودو گردشگران جزيره در بازديد خود از جاذبه هاي گردشگري جزيره، بازديد اين منطقه رو هم در برنامه هاي خود قرار بدهند. تقريبا تمام تنديس هاي موجود در اين دره، خاکي و به نوعي ياد آور کلوت هاي کوير لوت است .. درست مانند کوير که مي شود ستاره ها رو در دست جاي داد اينجا هم به هنگام شب ستاره ها نزديک تر به نظر مي رسند.
منبع :همگردي


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون