جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3390- تاریخ : 1394/04/24 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (چهارشنبه)

در حاشيه برنامه‌هاي هفته ملي کودک صورت مي‌گيرد
نمايش آثار تصويرگرانِ نمايشگاه قرآن

همزمان با جشنواره اسباب‌بازي برگزار مي‌شود
سمينار تخصصي طراحي اسباب‌‌بازي و ابزارهاي آموزشي


اجراي نمايش «رينارد روباهه» روي صحنه مرکز تئاتر کانون


مجيد مجيدي: کانون، کودکي را به بچه‌هاي ما بازگرداند

استاندار يزد:
زبان ساده، راز ماندگاري آثار آذر يزدي است


 در حاشيه برنامه‌هاي هفته ملي کودک صورت مي‌گيرد
 نمايش آثار تصويرگرانِ نمايشگاه قرآن 

 
آثارِ تصويرگران بخش کودک و نوجوان بيست و سومين نمايشگاه بين‌المللي قرآن کريم در حاشيه برنامه‌هاي هفته ملي کودک در معرض ديد علاقه‌مندان قرار مي‌گيرد.به گزارش اداره کل روابط عمومي و امور بين‌الملل کانون، در هفته‌هاي اخير حديثه قربان تصويرگر کتاب‌هاي کودک و نوجوان، شش کارگاه تصويرگري را با موضوع‌هاي متنوع براي بچه‌هاي شرکت کننده در نمايشگاه قرآن برگزار کرد. «مادر»، «دوستي (دوستان من کجا هستند؟ روزهاشان پرتقالي)»، «يک روز از زندگي»، «رويا»، «دوستي با طبيعت» و «آب» موضوع اين کارگاه‌هاي تصويرگري بودند. مخاطبان اين کارگاه‌هاي تصويرگري، كودكان و نوجوانان شرکت کننده در نمايشگاه قرآن بودند.

بر اساس اين خبر، اولين کارگاه با موضوع «مادر» با حضور نرگس محمدي، نوشين صفاخو و مريم حسين‌نژاد با استفاده از تکنيک کلاژ و کار بر روي مواد مختلف از جمله چوب برگزار شد. دومين کارگاه به موضوع دوستي (دوستان من کجا هستند؟ روزهاشان پرتقالي) اختصاص يافت که با حضور محسن ميرزايي، آتنا شمس، سميه محمدي و گلرخ محتاج‌الفضل برپا شد.

همچنين امين منتظري، سام سلماسي و محسن ايزدي ميهمانان سومين کارگاه بودند که کاريکاتورهايي با موضوع «يک روز از زندگي» خلق کردند. بر همين اساس پونه اوشيدري، ماهني تذهيبي، عاطفه شفيعي‌راد و محمد برنگي هنرمنداني بودند که با موضوع «رويا»، در چهارمين کارگاه به خلق اثر پرداختند.

در عين حال فاطمه حق‌نژاد، سارا نارستان، صبا صفا و عاطفه فتوحي تصويرگراني بودند با موضوع «دوستي با طبيعت» تصويرگري کردند.همچنين شيرين شيخي، ثنا حبيبي‌نژاد و هاله مؤدبيان با تکنيک دو بعدي و فانتزي به موضوع «آب» با استفاده از گل چيني و خمير، عروسک و... پرداختند. گفتني است اين کارگاه‌ها در ساعت 20 تا 24 در بخش کودک و نوجوان نمايشگاه قرآن برپا شد. بيست و سومين نمايشگاه بين‌المللي قرآن کريم روز 23 تير در باغ موزه دفاع مقدس به کار خود پايان داد.


 همزمان با جشنواره اسباب‌بازي برگزار مي‌شود
 سمينار تخصصي طراحي اسباب‌‌بازي و ابزارهاي آموزشي 

 
طراحي اسباب‌بازي و ابزارهاي آموزشي، موضوع سميناري است که روز 12 مرداد در نخستين جشنواره ملي اسباب‌بازي برگزار مي‌شود.به گزارش اداره کل روابط عمومي و امور بين‌الملل کانون، اين سمينار با موضوع طراحي، توليد، اقتصاد و کارآفريني در توسعه صنعت اسباب‌بازي در قالب 4 نشست برگزار خواهد شد.

«لزوم طراحي و ايده‌هاي نو در توسعه صنعت اسباب‌بازي»، «شيوه‌هاي توليد در صنعت اسباب‌بازي»، «اقتصاد و توسعه صنعت اسباب‌بازي» و «کارآفريني در رشد و توسعه صنعت اسباب‌بازي» محورهاي اين سمينار يک روزه است.

ارتقا سطح دانش و آگاهي جامعه طراحي و توليد اسباب‌بازي با دانش روز، تبيين اصول و شيوه‌هاي توليد اسباب‌بازي در بسترهاي اقتصادي، رونق بازار داخلي اسباب‌بازي و پيش‌گيري از قاچاق و آسيب‌هاي فرهنگي و اجتماعي، تبيين نقش و حمايت‌ نهاد‌هاي دولتي در توسعه صنعت اسباب‌بازي و ايجاد فرصتي براي ارتباط بين توليدکنندگان، فروشندگان، توزيع کنندگان و ناظران حوزه صنعت اسباب‌بازي با انديشمندان و پژوهش‌گران حوزه اسباب‌بازي، از اهداف اين سمينار تخصصي به شمار مي‌رود.

نخستين جشنواره ملي اسباب‌بازي از سوي کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان در روزهاي 12 تا 16 مرداد در بخش‌هاي «مسابقه»، «نمايشگاه توليدات و دست‌آوردهاي حوزه اسباب‌بازي»، «سمينار علمي»، «کارگاه‌هاي آموزشي» و «برنامه‌هاي جنبي» و در مرکز آفرينش‌هاي فرهنگي هنري کانون تهران برگزار مي‌شود.


 اجراي نمايش «رينارد روباهه» روي صحنه مرکز تئاتر کانون  

همزمان با عيد فطر و از روز 26 تيرماه، نمايش «رينارد روباهه» کاري از احمد تيموري در مرکز تئاتر و تئاتر عروسکي کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان بر روي صحنه مي‌رود.اين نمايش بر اساس نمايش‌نامه‌اي از آرتور فاکويز و ترجمه مريم سلطانيان در سالن گلستان مرکز تئاتر کانون واقع در پارک لاله اجرا مي‌شود.

«رينارد» روباهي است که با شوخي‌هاي افراطي‌اش حيوانات جنگل را به ستوه آورده است. از اين رو حيوانات جنگل دادگاهي براي رسيدگي به شکايت‌هايي که از او دارند تشکيل مي‌دهند. دادگاه يک سال به رينارد فرصت مي‌دهد تا دست از کارهايش بردارد.

و ادامه ماجرا...

بر اساس اين خبر، عادل بزدوده به عنوان مشاور کارگردان و محمد نجفي به عنوان آهنگ‌ساز با عوامل نمايش «رينارد روباهه» همکاري مي‌کنند.

در اين نمايش سپيده زينلي، حسين خمسه، علي ذکايي، احمد تيموري و سحر زينلي ايفاي نقش مي‌کنند.

اين نمايش هر روز به جز شنبه‌ها ساعت 18:30 براي عموم و ساعت 10 صبح ويژه مهدکودک‌ها با هماهنگي قبلي اجرا مي‌شود.علاقه‌مندان مي‌توانند براي ذخيره بليت و دريافت اطلاعات بيشتر با شماره‌ تلفن‌هاي 09387337555 و 09306224556- 88980721 تماس بگيريد.


 مجيد مجيدي: کانون، کودکي را به بچه‌هاي ما بازگرداند 

 
مجيد مجيدي معتقد است که کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان نقش جدي‌تري را بايد در حوزه کودک بر عهده بگيرد چرا‌که بچه‌هاي امروز زندگي واقعي را تجربه نمي‌کنند و در فضاي آکواريومي بزرگ مي‌شوند.کارگردان شهير سينماي ايران و خالق فيلم بچه‌هاي آسمان چندي پيش و در نشست شوراي سياست‌گذاري بزرگداشت پنجاه سالگي کانون با بيان اين مطلب افزود: دوران کودکي دوران سرنوشت‌سازي است و خود من، بسيار از دوران کودکي‌ام وام گرفته‌ام و در تکوين شخصيت حتي فيلم‌سازي من نقش داشته است. کانون بايد در اين زمينه مسووليت تربيت نسل‌ها را بر عهده بگيرد بچه‌ها سرمايه‌هاي بزرگ مملکت هستند.

کارگردان فيلم "آخرين آبادي" با اشاره به ساخت اين فيلم و بچه‌هاي آسمان در کانون اضافه کرد: خوشحالم در جمع کانوني‌ها هستم ادعا نمي‌کنم خيلي کانوني هستم اما ذات کانون بر روي رفتار و اعمال انسان تاثير مي‌گذارد.

در اين نشست برخي از پيش‌کسوتان کانون به خروج هنرمندان بزرگي از کانون در سال‌هاي گذشته اشاره کردند اما مجيدي در اين‌باره گفت: اساس رسالت کانون از ابتداي تاسيس اين نبوده که هنرمندان را در فضاي کاري خود نگه دارد بلکه بسياري از آنان در کانون رشد کردند و البته بعدها جهان، مزه ظهور آنان را در عرصه‌هاي هنري سينما، موسيقي، انيميشن و ادبيات چشيد.

مجيدي اين موفقيت‌ها را نشات‌گرفته از ثبات مديريت در کانون دانست و گفت در عرصه‌هاي هنري اگر بذري مي‌کاريد نمي‌توانيد يک ساله و دوساله محصول آن را درو کنيد. در همين کانون اگر در حوزه سينما موفقيت‌هايي به دست آمد نتيجه سرمايه‌گذاري خوبي بود که در آن سال‌ها انجام شد. بايد از عليرضا زرين مديرعامل اسبق کانون تشکر کنيم در آن زمان سينما در کانون بهتر از عرصه‌هاي ديگر رشد کرد.

پيشنهاد کارگردان فيلم رنگ خدا براي ادامه موفقيت‌ها، ايجاد تغييراتي در اساس‌نامه کانون بود تا به گفته وي تغيير مديران در دولت‌هاي مختلف که ناپايدار هستند، به اساس کار کانون لطمه نزند و مديران موظف باشند سياست‌ها را ادامه دهند.

مجيدي در بخش ديگري از سخنان خود همچنين به تغيير شرايط فعلي و نيازهاي کودکان امروزي اشاره کرد و با ذکر خاطره‌اي از يک کودک هشت ماه که انگشتش را به شيوه حرکت دادن صفحه‌هاي موبايل روي قاب عکس خود مي‌کشيده، تصريح کرد: بايد زمان و دوران خودمان و کودک امروز را به خوبي بشناسيم. شايد شکل فعاليت‌هاي سنتي کانون امروز نتواند جواب‌گو باشد و بررسي تفاوت‌هاي دنياي ديروز و امروز کودکان به کار کارشناسي جدي نياز دارد.

وي در عين حال تاکيد کرد که توجه به نيازهاي امروزي به معني اين نيست که دنباله‌رو اين شرايط باشيم بلکه ما بايد بر روي بچه‌ها تاثير هم بگذاريم و وجوه فطرت اصلي را به آن ها بازگردانيم. بازگرداندن کودکي بايد با فهم شرايط موجود و استفاده از ابراز امروزي صورت بگيرد. فطرت الهي و نسبت آن‌ها با طبيعت و معرفت‌هاي اخلاقي بايد با ابزاري مناسب، مورد توجه قرار بگيرد و کانون مي‌تواند با برنامه‌ريزي مدون و طولاني در اين زمينه نقشي کليدي بر عهده بگيرد مسووليت کانون بزرگ و خطير است.

در نشست سياست‌گذاري برنامه‌هاي بزرگ‌داشت پنجاهمين سالگرد تاسيس کانون علاوه بر عليرضا حاجيان‌زاده و عليرضا زرين مديران عامل فعلي و اسبق کانون، مهدي ارگاني رييس و اعضاي هيات مديره و شوراي معاونان، جمعي از پيشکسوتان کانون نيز مانند ابراهيم فرزوش کارگردان سينما، علي اکبر صادقي پيشکسوت تصويرگري و انيميشن ايران، غلامرضا امامي نويسنده پيشکسوت کانون و خالق اثر آي ابراهيم، مصطفي رحماندوست شاعر دانه‌هاي ياقوت، اسماعيل عباسي پيشکسوت عکاسي ايران، سرور پوريا نويسنده کتاب‌هاي خردسالان، علي خانجاني پژوهش‌گر قصه‌گويي کانون در کنار زهرا سمناني و اشرف شهابي دو مربي مسوول پيشکسوت کتاب‌خانه‌هاي کانون تهران حضور داشتند.

قرار است اين نشست‌ها ادامه پيدا کند.


 استاندار يزد:
 زبان ساده، راز ماندگاري آثار آذر يزدي است 

استاندار يزد زبان ساده و بي‌تکلف زنده ياد مهدي آذر يزدي را يکي از رازهاي ماندگاري آثار وي عنوان کرد.سيدمحمد ميرمحمدي در آيين گرامي‌داشت ششمين سال روز درگذشت مهدي آذر يزدي و روز ملي ادبيات کودک و نوجوان با بيان اين مطلب گفت: عشق به مطالعه و کتاب‌خواني در آذر يزدي موجب شکوفايي ذهن او و خلق آثار ماندگار شده است.

مير محمدي در اين مراسم که با عنوان «ياد پدر» در کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان يزد برگزار شد، افزود: با مطالعه سير زندگي آذريزدي ناخودآگاه عطش خواندن در مخاطب ايجاد مي‌شود به ويژه دوراني که به شهر مي‌آيد و در کارگاه جوراب‌بافي مشغول به کار مي‌شود، صاحب کارگاه پاي او را به يک کتاب‌فروشي باز مي‌کند و آذر با کار در کتاب‌فروشي به قول خودش به بهشت موعود مي‌رسد.وي ادامه داد: در آثار اين استاد ادبيات کودک و نوجوان تقابل مفاهيمي چون خوبي و بدي، خير و شر، مظلوم و ظالم پيش روي کودک و نوجوان قرار مي‌گيرد تا مخاطب راه و مسير درست زندگي را پيدا کند.مديرکل کانون استان يزد نيز ضمن خيرمقدم به ميهمانان آيين بزرگ‌داشت استاد مهدي آذر يزدي گفت: اخلاص، صداقت، عشق به بچه‌ها از ويژگي‌هاي بارز پدر خوب ادبيات کودک و نوجوان ايران بود.

عباسعلي دانافر افزود: مي‌توان آذريزدي را پدر معنوي کودکان ايران دانست. در واقع مي‌توان وي را به‌ عنوان يک مصلح اجتماعي معرفي کرد. او درد جامعه و دغدغه اصلاح جامعه‌اش را داشت.وي يادآور شد: آثار وي هرچند براي دهه‌هاي سي و چهل است اما به زباني نگاشته شده است که براي کودکان امروز نيز بيگانه نيست.

دانافر ادامه داد: او در آثارش جامعه خوب را جامعه‌اي مي‌داند که داراي آدم‌هاي خوب است و معتقد است خوبي آدم‌ها از کودکي‌هاي‌شان شروع مي‌شود.وي عنوان کرد: انديشه آذر اين بود که اصلاح جامعه در اصلاح کودکان است و ما در جامعه امروز به اين انديشه‌ نياز داريم.

در ادامه رقيه دوست‌فاطمي‌ها مديرکل کتاب‌خانه‌هاي استان يزد و از دوستان و آشنايان زمان حيات استاد مهدي آذر يزدي نيز با مرور بر نامه سيدمحمدعلي جمال‌زاده پدر داستان نويسي ايران نگاهي اجمالي به اثر منظوم قند و عسل داشت.

همچنين از کتاب «آذر يزدي شيفته کتاب» از سوي استاندار رونمايي شد و حسين مسرت نويسنده اين اثر و محقق يزدي به بيان خاطرات زندگي کتابي آذر پرداخت.

ارايه دو مقاله علمي توسط مژگان جنتي کارشناس ادبي کانون و فاطمه قانع مربي ادبي مرکز شماره سه يزد، قصه‌گويي قصه فال‌گير (از آثار داستاني آذر) از سوي فاطمه بحراني مربي ادبي مرکز فرهنگي هنري شهرستان تفت نيز از برنامه‌هاي اين آيين بود.پخش‌ نماهنگ اثر موسيقايي نمايشي قند و عسل توليد کانون استان يزد، شعرخواني اعضاي نوجوان، و برپايي نمايشگاه آثار اعضاي کانون نيز از ديگر برنامه‌هاي اين آيين بود.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون