جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3390- تاریخ : 1394/04/24 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (چهارشنبه)


عكاسخانه
خانه تاريخي منطقي‌نژاد در شيراز مربوط به دوره قاجار

آن‌چه يونسکو از ايران خواست ...


اخبـــــــــار


قصار اما...


نگاه


خبر


دنياي عكس
خانه تاريخي راهب در كاشان " مربوط به دوره قاجار

 عكاسخانه 
 خانه تاريخي منطقي‌نژاد در شيراز مربوط به دوره قاجار


 آن‌چه يونسکو از ايران خواست ... 

 «روند حفاظت از "بم" را ارائه دهيد، بررسي‌ها در ميدان «نقش‌جهان» اصفهان را تکميل کنيد و مراقب حضور ميزان گردشگر در "ميمند" باشيد.»

به گزارش ايسنا، در سي‌ونهمين اجلاس کميته ميراث جهاني يونسکو که در شهر بُن آلمان به بررسي پرونده‌هاي عضو يونسکو پرداخت، وضعيت حفاظت آثار تاريخي کشورهاي مختلف که به ويژه پيش از اين تهديد به قرار گرفتن در فهرست ميراث در خطر شده بودند يا به تازگي از اين فهرست خارج شده بودند را در قالب گزارش‌هاي ارائه شده از هر کشور مورد بررسي قرار داد و براي انجام اقدامات مورد نياز در آينده‌ي آن‌ها تذکراتي را داد.

«منظر فرهنگي بم» و «ميدان نقش جهان» نيز در اين فهرست قرار گرفتند، ‌در واقع سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري اوايل امسال توضيحات آخرين اقدامات درباره‌ي اين دو مکان جهاني را توسط شرکت مترو و مسئولان پايگاه ميراث جهاني بم به يونسکو فرستاد و آن‌ها در حاشيه‌ي اين اجلاس آن‌ها را بررسي و در نهايت نتايج را به مسئولان ايراني اعلام کردند.

محمد حسن طالبيان، معاون ميراث فرهنگي سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري در اين زمينه به خبرنگار ايسنا اعلام کرد: در اجلاس روند کنوني اقدامات در بم را تائيد کردند و با تشکر از ايران خواستند همان روند گذشته را ادامه دهد.

او تاکيد کرد: ‌با اين وجود و براساس اعلام يونسکو بايد به تدريج و در دراز مدت شهرک اميرالمومنين برچيده شود، اين اقدام نيز با اختصاص زمين‌هاي معوض و جابجايي ساکنان شهرک انجام مي‌شود، در واقع بايد به تدريج در يک برنامه‌ي مديريتي دراز مدت و توسط ايران،‌ اين شهرک برچيده شود.

تا قبل از بررسي مفاد يونسکو براي «نقش‌جهان»، عبور مترو ممنوع است

معاون ميراث فرهنگي سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري همچنين درباره‌ي پرونده‌ي حفاظتي ميدان جهاني نقش جهان نيز اظهار کرد: بررسي وضعيت حفاظت ميدان نقش جهان اصفهان براي ايران يک مساله‌ي حساس است، ‌چون موضوع عبور مترو از زير ميدان نقش جهان مطرح شده است.

طالبيان گفت:‌ شرکت بهره‌برداري مترو در اصفهان بايد 4 مفاد اصلي اعلام شده توسط يونسکو شامل انجام بررسي‌هاي باستان‌شناسي، انجام مطالعات استحکام بخشي و پايش در منطقه و بررسي طرح جامع ترافيک براي عبور مترو از زير ميدان بررسي و نتيجه‌ها به يونسکو فرستاده شود. او ادامه داد: پيش از آغاز اجلاس در گزارشي که متروي خط دو اصفهان تهيه کرده بود ارزيابي زيست‌محيطي و محيطي منطقه و يک‌سري اطلاعات براي گزارش وضعيت حفاظت اين محوطه به يونسکو فرستاده شد، ما نيز به رسم امانت‌ نظارت خود را مطرح کرديم و گزارش‌ها عينا به کميته ارسال شدند، اکنون نيز يونسکو با موافقت نسبت به گزارش‌هاي اعلام شده، از ايران خواست تا بارديگر اين گزارش‌ها را به يونسکو بفرستد و زماني‌که خواسته‌هاي مورد نياز و مطالعات انجام شدند، بارديگر نتايج به يونسکو فرستاده مي‌شود.

او تاکيد کرد: تا زماني‌که همه‌ مطالعات مورد خواست يونسکو انجام و نتايج به يونسکو ارسال نشد، مترو حق انجام هيچ کاري در محدوده‌ي ميدان جهاني نقش جهان را ندارد.

مسئول تدوين پرونده‌هاي ثبت جهاني تاکيد کرد: اين مطالبات به متروي اصفهان اعلام شده و هر گاه که مترو جواب دهد، ما آن را سريعا به يونسکو مي‌فرستيم. قرار است اين موارد بررسي شوند، در واقع تا سند علمي و مطالعاتي وجود نداشته باشد، کسي نمي‌تواند بگويد طرح مطرح شده براي نقش جهان خوب است يا بد!

ورود گردشگر به ميمند را کنترل کنيد

معاون ميراث فرهنگي سازمان ميراث فرهنگي وگردشگري همچنين از تاکيد يونسکو نسبت به کنترل ورود گردشگر به «منظر فرهنگي ميمند» خبر داد.

او اظهار کرد: در سي‌ونهمين اجلاس کميته ميراث جهاني يونسکو در اين بحث نيز مورد تاکيد قرار گرفت که سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري در ايران بايد يک برنامه‌ي دقيق هدايت و کنترل گردشگر در ميمند را داشته باشيم.

طالبيان بيان کرد: بايد مطمئن باشيم حضور گردشگر تا چه ميزان براي فضاي جهاني ميمند تهديد نيست.


 اخبـــــــــار 

تخريب قلعه حلب به دست تروريست ها جنايتي ديگر عليه تمدن و فرهنگ سوريه

لينا قطيفان رييس اداره باستانشناسي و آثار تاريخي سوريه در فهرست يونسکو، از حمله تروريست ها به قلعه تاريخي حلب به عنوان جنايت ديگر گروههاي تروريستي عليه فرهنگ و تمدن ملت اين کشور ياد و آن را محکوم کرد.

به گزارش ايرنا و به نقل از (سانا)، تروريست هاي مستقر در شهر حلب در شمال سوريه، يک قلعه تاريخي را منفجر و خسارات زيادي به ديوارهاي آن وارد کردند.

قطيفان خاطر نشان کرد که دروازه فلزي اين قلعه که ورودي اصلي آن محسوب مي شود و نيز برج شمالي بر اثر تيراندازي تروريست ها در گذشته متحمل خسارات سنگين شده است.

چندين مکان باستاني مهم در حلب از جمله بازارها و ساختمان هاي تاريخي طي چند سال اخير توسط ترروريست ها تخريب شده اند.

قلعه حلب و بخش تاريخي اين شهر در سال 1986 در فهرست ميراث فرهنگي جهاني يونسکو ثبت شد. قلعه مذکور بر روي تپه اي به ارتفاع 50 متر از سطح دريا قرار دارد و قدمت بناي کنوني آن به قرن دوازدهم بر مي گردد.


ايرادات يونسکو براي ثبت پرونده مثنوي در حافظه جهاني برطرف شد

ايرادات يونسکو به پرونده «مثنوي معنوي» که نسخه‌هايي از آن از طرف ايران براي ثبت در برنامه حافظه جهاني پيشنهاد شده بود، از طرف کشورمان برطرف شد.

حجت الاسلام و المسلمين محمدعلي احمدي ابهري نايب رئيس کميته ملي حافظه جهاني در گفتگو بامهر، درباره آخرين وضعيت بررسي پنج اثر ايراني شامل نسخه‌هايي از کليات سعدي، مثنوي معنوي، المسالک و الممالک استخري، الابنيه عن الحقايق الادويه و سفرنامه ناصر خسرو، در برنامه حافظه جهاني يونسکو، گفت: ما در حال ثبت جهاني کتاب «المسالک و الممالک» به صورت مشترک با کتابخانه گوته آلمان هستيم.

وي افزود: در مورد «مثنوي معنوي» هم ما هفت نسخه از اين اثر را شامل 6 نسخه از ايران و يک نسخه قونيه (از ترکيه) به يونسکو پيشنهاد کرده بوديم. البته يونسکو ايراداتي به بحث قدمت نسخه‌هاي پيشنهادي ما وارد کرده و عنوان کرده بود که قديمي‌ترين نسخه، نسخه قونيه است و از ما خواسته بودند که توضيح بدهيم به رغم وجود اين نسخه، چرا نسخه‌هاي ديگر را هم از مثنوي انتخاب کرده‌ايم که ما هم از طرف کميته ملي حافظه جهاني مستنداتي در خصوص علت ارائه اين نسخه‌ها به حافظه جهاني ارسال کرديم

نايب رئيس کميته ملي حافظه جهاني گفت: نسخه قونيه، البته نسخه شاخصي از بين اين آثار است اما اينگونه نيست که نسخه‌اي باشد که ديگر نسخه‌هاي موجود قابليت مطرح شدن در کنار آن را نداشته باشند. به هر حال پييشنهاد ما اين بوده که همه اين هفت نسخه از مثنوي، در يک عنوان و يک پرونده به ثبت جهاني برسد.

حجت الاسلام و المسلمين محمدعلي احمدي ابهري درباره ميزان اميدواري کميته ملي حافظه جهاني به ثبت اثر يا آثاري از ايران در برنامه امسال حافظه جهاني يونسکو با توجه به ثبت 7 اثر از کشورمان در اين برنامه جهاني تاکنون، گفت: ما اميدوار هستيم حداقل 3 عنوان از کل آثار پيشنهادي کشورمان در برنامه امسال حافظه جهاني يونسکو، به ثبت برسد که فکر مي‌کنم همين روزها نتيجه نهايي از طرف يونسکو اعلام خواهد شد.


غار موزه استاد وزيري

غار موزه استاد وزيري در هران - لواسانات بلوار امام خميني، جاده کند عليا و سفلي، دوراهي بوجان، سمت چپ بعد از چال ناظران پلاک 77 واقع شده است .

اين موزه توسط دکتر ناصر هوشمند وزيري که از مجسمه سازان طراز اول ايران اداره مي شود و کليه هزينه ها و ايده ها و خلاقيتي که در آن بکار رفته توسط خود استاد اعمال شد. اولين غار موزه خصوصي ايران است . در مدت 6 سال فعاليت، دالان هايي در دل کوه حفاري و جهت به نمايش گذاشتن آثار ايشان و ارائه به هنر دوستان آماده شد که هنوز در حال توسعه و تکميل است . هر کدام از آثار وي بيانگر داستان هاي شاهنامه فردوسي و فولکلور ايران و فرهنگ اصيل ايران است و شامل بخش هاي نمايشگاهي ، بخش کارگاهي ، صنايع دستي ، آموزشي ، نگارخانه و سالن اجتماعات است . اين مجموعه تنها موزه ايست که در آن مراجعه کنندگان مي توانند آزادانه گردش و عکاسي كنندو دانشجويان رشته هنر مي توانند مستقيما از استاد ايده گرفته و کارورزي کنند.

استاد وزيري در مدت بازديد علاقمندان، در مورد آثارشان توضيحات لازم را ارائه مي دهد و سعي در اشائه فرهنگ و هنر اصيل ايراني در بين بازديد کنندگان دارد همانگونه که خود را وقف اين کار کردند .

در بخش صنايع دستي دختر ايشان (خانم راما وزيري) کارگاه را اداره مي کنند و کارهاي جديد و خلاقانه اي در زمينه سفال، سراميک، نقش برجسته و ... توليد مي کنند که علاقمندان مي توانند از اين بخش هم بازديد کنند . با توجه به اينکه از استاد وزيري جهت فعاليت در کشورهاي ديگر دعوت شد تا در خارج از ايران هم چنين مجموعه اي رو راه اندازي کنند ولي ايشان عاشق ايران بوده و دوست دارند اين محل با تمام مجسمه ها و آثار هنري در آن که حاصل 50 سال فعاليت استاد است در ايران باقي بماند .

منبع :همگردي


 قصار اما... 

 اگر بر ناتوان خشمگين شوي، دليلش اين است كه قوي نيستي. فرانسوا ولتر

منبع : http://nabsokhan.blogfa.com


 نگاه 

فيروزه اسلام

نرگس عبدي فر

مسجد كبود تبريز طبق کتيبه سردر آن در سال 845 هجري شمسي و در زمان سلطان جهانشاه مقتدرترين حکمران سلسله قراقويونلو و به دستور دختر او صالحه خانم براي سني مذهبان بنا شده بود . زلزله سال 1158 شمسي (1780 ميلادي) آسيب فراوان به مسجد زد و در اثر آن گنبدهاي مسجد فرو ريخت. تعميرات و دوباره‌سازي مسجد به منظور حفاظت و بازسازي بخش‌هاي باقي‌مانده شامل طاق‌ها و پايه‌ها از سال 1318 آغاز شد و در 1355 کارهاي ساختماني آن به اتمام رسيد بازسازي گنبد اصلي توسط مرحوم استاد رضا معماران انجام شد.

مسجد کبود تبريز آوازه قوي شيوه اذري است .و در زمان خود به فيروزه اسلام نام آور بوده است . تهرنگ (پلان )اين مسجد که بدون ميانسرا مي باشد از مسجد شاه ولي تفت برگرفته شده و پس از آن نيز در مسجد شيخ لطف الله بکار رفت. اين مسجد برخلاف بيشتر مسجدها ميانسرا ندارد و به دليل سردي هوا ي تبريز به گونه اي برونگرا ساخته شده است . مسجد داراي گنبد خانه اي است که گرداگرد آن را شبستان ها فرا گرفته اند . محراب نخستين مسجد ويران شده و آن را درگاه کرده اند . پيش از آن از دو سوي محراب رفت و امد مي کرده اند . همه اندام ساختمان با کاشي آجر (معقلي) و کاشي تراش (معرق )آمود شده است .کتبه اي از شعر فارسي دارد که باخط زيباي نستعليق نوشته شده است .درايگاه اصلي مسجد زماني چارچوب مرمرين داشته و در دو سوي سردر ،نگاره هاي چهار باهو (چليپا)و چهارپيلي (چليپاي شکسته )يافت مي شود که هر دو اينها کهن ترين نگاره هاي ايراني هستند ،اين نگاره ها در حمله روس کنده شده اند . در اين مسجد افزون بر ساخت گنبد ساده و بي شکنج ،چند گونه ريزه کاري هنر آرايشي بکار رفته است . کاشي آجر ،معرق ،کتيبه برجسته و کاربندي هاي گوناگون ، که همه در چنان اندازه اي از زيبايي است که بايد آن را با چشم دل نگريست


 خبر 

زيباترين پل‌هاي سنگي دنيا

پل‌هايي که علاوه بر زيبايي، قدمت چند صدساله داشته و بيانگر معماري دوره‌هاي مختلف تاريخ است.

پوئنته نوآ در روندا اسپانيا

اين پل بين سال‌هاي 1751 تا 1793 روي رود گوآدالوين کشيده شده است و 120 متر طول دارد.گفته مي‌شود در ساخت اين پل 50 کارگر جان خود را ازدست‌داده‌اند. همچنين دو اتاقک زير پل براي زنداني و شکنجه کردن جانيان مورداستفاده قرار مي‌گرفت. اين پل در حال حاضر يکي از مناطق تفريحي و گردشگري در اسپانيا است.

پل باستي در پارک ملي ساکسون در آلمان

اين پل براي اولين بار در سال 1851 جايگزين يک پل چوبي که سال 1824 ساخته‌شده بود، شد. از 76/5 متر طول برخوردار است و 40 متر ارتفاع دارد.

پل ريالتو در ونيز ايتاليا

اين پل قديمي ترين پل کانال گراند در ونيز است که به سال 1951 بازمي‌گردد و در حال حاضر يکي از مهم‌ترين جاذبه‌هاي گردشگري ايتاليا است.

پل پونته ويکو در فلورانس ايتاليا

اين پل قرون وسطي تنها پل شهر فلورانس است که در جنگ جهاني دوم شهر را نجات داد. درگذشته بخش پاييني پل مرکز حضور قصابي‌هاي شهر بود که در حال حاضر به منطقه‌اي براي فروش سوغاتي تبديل‌شده است.

پل چارلز در پراگ جمهوري چک

اين پل در سال 1357 ميلادي روي رودخانه والتاوا کشيده شد و تا آغاز قرن 15 ميلادي پابرجا بود و يکي از مهم‌ترين پل‌هاي ارتباطي پراگ با حومه محسوب مي‌شد. در حال حاضر اين پل يکي از مناطق گردشگري شهر پراگ است.

پل پونته نوف در پاريس فرانسه

اين پل روي رود سن پاريس کشيده شده است و 232 متر طول دارد. پل پونته نوف بين سال‌هاي 1578 تا 1607 بناشده است.

استاري موست در موستار هرزه گوين

اين پل روي رود نريتوا کشيده شده و بيش از 427 سال دارد. در جنگ بوسني(1993) اين پل ويران شد و مرمت آن تا سال 2004 به طول انجاميد.

پل کونيتسا در کونيتسا يونان

پل کونيتسا در سال 1870 به ارتفاع 20 متر روي رود آئوس بنا شد.

منبع : برترين ها


 دنياي عكس 
 خانه تاريخي راهب در كاشان " مربوط به دوره قاجار


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون