جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3390- تاریخ : 1394/04/24 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (چهارشنبه)


ترول ها از کجا آمده و چه مي‌گويند؟!


طنــــز


ايستگاه


شرح برعكس


 ترول ها از کجا آمده و چه مي‌گويند؟! 

 روانشناسي ترول

همزمان با گسترش و محبوبيت شبکه‌هاي مجازي در سال‌هاي اخير شخصيت‌هايي با نام معروف «ترول» وارد زندگي مجازي ما شده‌اند که ظاهرا هدفي جز خرد کردن اعصاب ندارند.

کشاندن شما در موقعيت‌هايي مثلا طنز و يادآوري عادات و خاطرات گذشته و در نهايت تحويل لبخندي خبيثانه به شما سير تا پياز ترول‌هايي است که همه ما حداقل يک بار هم گذري آنها را رويت کرده‌ايم، اما شخصيت و روانشناسي اين شکلک‌ها که بقيه را وادار به عکس‌العمل‌هاي احساسي مي‌کند و بحث‌هاي بي‌ربطي را پاي اين شکلک‌ها راه مي‌اندازد هم حکايتي دارد که خواندن‌ روانشناسي دکتر عليرضا جزايري از اين شکلک‌ها خالي از لطف نيست.

ترول (2)به دنيا آمدن ترول ها

ترول ها در دنياي لغات، معاني متفاوتي دارند،از ترجمه انگليسي آن به معني فريفتن تا ريشه هاي اساطيري آن در افسانه هاي اسکانديناوي که به غول هايي که دشمن زندگي انسان ها هستند، اطلاق مي شد.« جي آر آر تاکلين » اولين بار اين ترول ها را با نزديک کردن و شباهت دادن به شکل انسان ها طراحي کرد.شکلک هايي که پيوند خوردن شان با گرافيک و رفتارهاي عجيب و ناهنجارشان موجبات خنده کاربران صفحات مجازي را فراهم آورده است.

اين يعني پيدايش اين ترول ها مثل هر شکل و طرح بحث برانگيز ديگري زير سر گرافيست هاست. اما ترول ها براي اولين بار در سال 1992 با خلاقيت گروهي به نام يوزنت Use net در صفحه هاي اينترنت ظاهر شدند که هدف شان سر به سر گذاشتن آدم ها و دست انداختن ديگر اعضاي گروه در وب سايت ها بود. با گذشت زمان سر و شکل اين موجودات خبيث تغيير کرد و عده زيادي را دست به کار طراحي آنها با سوژه هاي مختلف کرد، تا به امروز که از کوچک ترين نوستالژي هاي کودکي تا اتفاقات مهم سياسي و اجتماعي تبديل به ترول مي شود.

نوستالژي هاي کودکي: هنوز هم نوستالژي هاي کودکي براي ما جذاب و شنيدنشان خنده آور است. تعداد فراواني از ترول هاي ساخته شده در سال هاي اخير مربوط به نوستالژي هاي زندگي ديروز ماست که شوخي با آنها حال همه ما را خوب مي کند.

پرش‌هاي تام هاوارد: ايالات‌متحده هم در جام‌جهاني حاشيه‌هاي زيادي را ايجاد کرد. دروازه‌بان اين تيم با حرکات عجيب و غريب و پرش‌هاي حيرت‌انگيزش باعث شد براي او هم ترول‌هاي فراواني در صفحه‌هاي مجازي طراحي شود؛ ترول‌هايي با اين مضمون که او مي‌تواند جلوي هر اتفاق غيرقابل پيش‌بيني را در دنيا بگيرد.

شخصيت‌هايي که دنبال شر مي‌گردند

ترول‌ها همان شخصيتي‌هايي هستند که در دنياي مجازي يک نوع فتنه محسوب مي‌شوند که با رفتارهايي خبيثانه بين گروهي نفاق و عده‌اي را با اظهارنظرهاي متفاوت به جان هم مي‌اندازند؛ رفتارهايي که هدف اصلي آن اين است که جرقه‌اي را براي يک مشاجره راه بيندازد تا بقيه را به عکس‌العمل‌هاي احساسي وا دارد و بحث‌هاي نه‌چندان با ربط را ايجاد کند. همچنين تمام ترول‌ها از يک ادبيات مشخص و واحدي در صحبت کردن‌شان استفاده مي‌کنند تا جايي که شما مي‌توانيد با ديدن يک پست به‌راحتي حدس بزنيد که گوينده آن چه نيتي داشته يا به اصطلاح چه در سر دارد.

ترول‌ها ذاتا به‌دنبال شر مي‌گردند چون هدف‌شان ايجاد يک بحث منطقي و سازنده نيست بلکه تنها به‌دنبال جلب‌توجه کردن در صفحات مجازي هستند؛ وظيفه‌اي که خود ترول‌ها به‌خوبي از پس آن برآمده‌اند و در فاصله کوتاهي از منتشر شدن‌شان، نظر کاربران فراواني را به خود جلب مي‌کنند. باز شدن پاي اين شخصيت‌ها به اينترنت و محتواي نوشته‌هاي‌شان ابتدا کاملا توهين‌آميز بود تا جايي که کوچک‌ترين ناهنجاري‌هاي جامعه را هم به بدترين شکل ممکن به تصوير مي‌کشيد. اما اين روند طولي نکشيد و جاي خود را به طنزهاي موقعيتي داد؛ طنزهايي که هر کسي را مي‌خنداند و دست به دست مي‌چرخيد و تاثيرش را هم در دنيايي خارج از دنياي مجازي نشان مي‌داد.

شما هم ترول مي‌شويد

ترول‌ها تعادل رواني ندارند و به‌راحتي اين تعادل را در ديگران هم دستکاري مي‌کنند. اما موجي که اين ترول‌ها با ظهورشان ايجاد کردند از تاثير و استقبال مخاطبان دو چندان شد؛ تاثيري که اگر به رفتارهاي افراد جامعه دقيق‌تر شويم نمونه‌هايي از آنها هم در اطراف‌مان مي‌بينيم. اينکه اين شکلک‌ها از کجا سر در آوردند و در چه مدت زمان کوتاهي به تمام وبلاگ‌ها، سايت‌ها و صفحات مجازي رخنه کردند بحثي است که صحبت از آنها بسيار شده است. اما پيچيدگي رفتار اين شکلک‌ها و نفوذشان به تمام اتفاقات روز و پرسر و صداي دنيا نکته‌اي است که مورد توجه روانشناسان است.

ترول‌ها کاملا هدف‌دار و هوشمندانه طراحي و اشاعه مي‌شوند؛ از شروع يک قصه ساده اما حاشيه‌دار تا درگير کردن همه کاربران و کشيدن پاي بحث‌هاي مختلف زير پست‌هاي‌شان. تصوير‌ها شما را تحريک به واکنش مي‌کند و بعد از راه انداختن ماجرايي طنزآميز و گاه توهين‌آميز فرد يا موقعيت‌هاي مورد تمسخر را تا سر حد مرگ عصباني مي‌کند. اما اين موج‌ها با اتفاقي جديد به سرعت جابه‌جا مي‌شود و سوژه موردنظر را تغيير مي‌دهد.

شما هم به‌دنبال اين تغييرها، تغيير مي‌کنيد و با اين موج اين طرف و آن طرف مي‌رويد؛ درگيري‌هايي که براي شما خطرناک بوده و ممکن است شما را هم در دنياي واقعي به يک ترول تبديل کند. شخصيتي بي‌پروا با خنده‌اي خبيثانه که در موقعيت‌هاي مختلف به خودش اجازه توهين مي‌دهد و حتي شما و جايگاه‌تان را هم جدي نمي‌گيرد. براي اثبات اين اتفاق‌ها به پست‌هايي که در ماه‌هاي اخير بيشترين اشتراک و کامنت را داشته‌اند، سر زده‌ايم تا چرايي بازتاب آنها و محبوب شدن‌شان را بررسي کنيم. پست‌هايي پر سروصدا از اتفاقات خارق‌العاده جام‌جهاني اخير.

برترين ها


 طنــــز 

در رساي دکتر مسعود کيمياگر، طنز پرداز شريف روزنامه توفيق

دکتر عباس توفيق :

يکي ديگر از شريف‌ترين همکاران روزنامه توفيق درگذشت.

مسعود دانش‌آموز دبيرستان بود که پايش به روزنامه توفيق باز شد. نوجواني نجيب، آقا، وظيفه‌شناس، مسئوليت پذير، مودب، منضبط، دقيق و علاقه‌مند به طنز و فکاهه و فکاهي نويسي و طنز پردازي.

مسعود از بچگي روزنامه توفيق را خوانده بود و تمام آن را حفظ بود. آنچنان حافظه‌ي غريبي داشت که هر شعر، مطلب، نکته و لطيفه‌اي که مجله‌ها يا راديو و ‌تلويزيون بدون اينکه صدايش را در بياورند از روزنامه توفيق برداشته بودند مي‌گفت از کدام شماره، کدام سال،‌ کدام ستون و گاه حتي از کدام صفحه‌ي توفيق کش رفته‌اند!… و اغلب هم درست در مي‌آمد. بسياري از مچ‌گيري‌هايي که من در ستون «ته مقاله» توفيق کردم با کمک حافظه او بود.

خدمت ديگر او در توفيق جمع‌آوري نظرات طبقات مختلف مردم از راننده اتوبوس شرکت واحد گرفته تا کارگر، کارمند، معلم، دبير، استاد، وکيل، وزير، سناتور و نخست وزير درباره توفيق بود.

خدمت بزرگ ديگري که او در توفيق انجام داد اين بود که به اتفاق دو نفر ديگر از همکاران توفيق که در اختيار او گذاشته بوديم تمام مندرجات دوره سوم توفيق و بسياري از مندرجات دوره‌هاي ديگر توفيق را به دو صورت «عنواني» و «موضوعي» تقسيم‌بندي و فايل کرد به طوري که به عنوان مثال تمام «سرمقاله»‌هاي سال‌‌هاي مختلف توفيق ـ به ترتيب سال و شماره صفحه ـ در يک فايل گذاشته شد، يا به عنوان مثالي ديگر: تمام مندرجات طنز‌آميز سال‌هاي مختلف توفيق درباره «تقلب در انتخابات مجلس» در فايل‌ ديگري قرارگرفت.

کار ذوقي مسعود در توفيق نوشتن «داستان هفته» و ستون‌هاي «انگولک به جرايد» و «ميون کلامتون شيکر» بود که بسيار هوشمندانه و شيرين مي‌نگاشت. امضا‌هاي مستعار او در توفيق «زردآلو عنک»، «ک. انگولگچي» و «دوقلو» بود.

مسعود به راهي که ما مي‌رفتيم ايمان داشت و در تمام دوران تحصيل در دبيرستان و دانشگاه تا آخرين روزهاي انتشار توفيق به کار جدي و ذوقي خود در توفيق ادامه داد.

مسعود کيمياگر با جديت و پشتکاري که داشت موفق به کسب ليسانس علوم غذائي و تغذيه از دانشگاه تهران و فوق ليسانس علوم غذايي و تغذيه و دکتراي تخصصي علوم تغذيه از دانشگاه رود آيلند آمريکا شد.

پس از کسب درجه دکتري سمت‌هاي او به قرارزير بود:

استاد علوم غذايي و تغذيه‌‌ي دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي، رئيس انستيتو تغذيه، مسئول تغذيه‌‌ي شوراي غذا و تغذيه کشور، مشاور تغذيه برنامه جهاني غذا و مشاور سازمان جهاني بهداشت.

دکتر مسعود کيمياگر در رشته‌ي تخصصي علمي خود 85 مقاله به فارسي، 42 مقاله به انگليسي و 3 کتاب به فارسي نوشت.

او در سال 1990 ميلادي در دومين کنگره آندوکرينولوژي اروپا برنده‌ي جايزه‌ي بهترين مقاله گشت و از طرف دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي به عنوان «استاد نمونه» شناخته شد.

روان‌اش شادباد که هم‌ ملتي را شاد کرد و هم افتخار آفريد.

شيرين طنز


 ايستگاه 

اولين پرواز تهران به نيويورک پر شد

رضا ساکي

ايسنا: اين روزها شايعه‌هايي درباره‌ي موضوع مذاکرات ايران و 1+5 در فضاي مجازي رد و بدل مي‌شود. بنا بر آمار، در هر دقيقه در هر گروه تلگرامي به طور متوسط ده خبر درباره مذاکرات منتشر مي‌شود. از عطسه کردن ظريف بگير تا مدل کراوات کري. برخي از خبرها که پخش مي‌شود به صورت خيلي واضح جعلي است. مثلا مي‌گويند مذاکرات دو روز پيش تمام شده است و ظريف را پشت چراغ قرمز خيابان فاطمي ديده‌اند. يا مي‌گويند خبر توافق را نيمه شب اعلام مي‌کنند تا کسي به خيابان نيايد و از اين دست شايعه‌ها. ديشب اما در يک گروه بودم که اين خبر آمد: توافق انجام شد و بليت تهران به نيويورک روي سايت‌ شرکت‌هاي هواپيمايي قرار گرفت! يعني بچه 2 ماهه هم مي‌داند اين خبر جعلي است. اما واکنش برخي اعضاي آن گروه جالب بود:

علي: لينک لينک بده

مهتاب: سايت‌هاي هواپيمايي همه هک شدن

ناصر: خاله من بليت خريده

علي: لينک لينک بديد

دماوند: يه پرواز آزمايشي هم داره از نيويورک مياد. مي‌گن ابي هم توشه

بچه تهرون: ايول پس آخر هفته‌ها مي‌ريم ال اي

شب خاموش: فيس‌بوک همين الان بدون فيلتر

علي: لينک لينک لينک بديد

مهتاب: شبکه خبر اعلام کرد مردم براي خريد بليت امريکا عجله نکنن

علي: لينک لينک لينک بديد

سايه: ما خانوادگي خريديم

احسان: شينگن چي؟ آزاد نشد؟

کيواني: قطار آستارا به مسکو هم راه فتاد

علي: تو رو خدا يکي لينک بده

شاهکار: شايعه‌اس بچه‌ها گوش نکنيد

دماوند: بريد تو صفحه ظريف پيام تبريک داده

احسان: پرواز تهران نيويورک تا سال 3000 شمسي پر شده

علي: لينک لينک

شاهکار: راست مي‌گه لينک بديد

مهتاب: من فرودگاهم اينجا شلوغه آنتن ضعيفه

علي: لينک...

سايه: همين الان ظريف گفت ساعت 17 جشن هسته‌اي در همه ايران

شاهکار: الان که ساعت 18 هم گذشته

علي: خواهش مي‌کنم لينک بديد...

باقي بقاي‌تان


 شرح برعكس 

مظلومي: با اين عينک و اين ژست خيلي شبيه ژنرال قلعه نوعي شدم!


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون