جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3390- تاریخ : 1394/04/24 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (چهارشنبه)


ساخت رايانه زنده از ترکيب مغز چند ميمون


طرح مفهومي پناهگاهي بر روي ماه براي اقامت دو نفر


گذراندن اوقاتي هيجان انگيز در يک کوهستان


سرمقاله


گنده تر از دروغ


اما خبر


 ساخت رايانه زنده از ترکيب مغز چند ميمون 

دانشمندان در اقدامي جاه طلبانه که تاکنون نظيري براي آن در تاريخ ديده نشده است از مغز چند حيوان در قالب يک شبکه منسجم براي خلق رايانه اي زنده استفاده کردند.

به گزارش مهر، بدون شک در دنياي انسانها دو مغز بهتر از يک مغز عمل مي کند و قطعا اگر اين تعداد به سه مغز برسد نتيجه کار باز هم بهتر خواهد شد. اما آيا در دنياي حيوانات نيز نتيجه همين گونه است؟

براي نخستين بار گروهي از دانشمندان از مغز چند حيوان براي ايجاد شبکه اي استفاده کرده اند که مي توان از عنوان «رايانه زنده»براي توصيف آن استفاده کرد. مغزي که بدين شکل توليد شده قابليت انجام کارهاي خاص و حل بهتر مسايل را دارد.

برخي دانشمندان معتقدند اگر مغز انسانها را نيز بتوان به همين شکل به يکديگر مرتبط کرد آنگاه دستيابي به ابرانسانهايي که قابليتهاي حيرت انگيزي در حل مسايل مختلف دارند ديگر تنها در داستانهاي علمي و تخيلي ديده نخواهد شد.

بدين ترتيب مي توان اميدوار بود که از اين طريق تفکرات انتزاعي و تجربيات گوناگون به راحتي ميان افراد مختلف منتقل شود.

در گذشته دانشمندان موفق به ايجاد پل ارتباطي ميان مغز و ماشين آلاتي نظير اندامهاي مصنوعي شده اند. در اين فرآيند فعاليتهاي الکتريکي مغز به سيگنالهايي تبديل مي شود که ريز سيستم رايانه اي اندام مصنوعي با درک آنها، کارهاي مختلفي را انجام مي دهد.

اکنون دانشمندان مرکز پزشکي دانشگاه دوک در کاروليناي شمالي در نظر دارند تا دامنه اين فناوري نوظهور را گسترش داده و امکان حيرت انگيز ترکيب چند مغز زنده را مورد بررسي قرار دهند.

آنها براي اين منظور مغز سه ميمون را به رايانه اي متصل کردند که تصوير متحرک بازوي روباتيکي را کنترل مي کند.

نتيجه اين آزمايش در نوع خود ديدني و اعجاب آور بود. دانشمندان متوجه شدند که نتيجه عملکرد ترکيبي مغز اين سه ميمون، حرکت بازو براي رسيدن به هدف مورد نظر بود.


 طرح مفهومي پناهگاهي بر روي ماه براي اقامت دو نفر 

تيمي از دانشمندان دانشگاه ام‌آي‌تي و دانشگاه براون نوعي زيستگاه مفهومي را براي بسط ‌دادن اقامت فضانوردان بر روي ماه و دور از فرودگرشان ارائه داده‌اند.به گزارش ايسنا، با استفاده از اين چادرهاي قابل‌تورم، فضانوردان خواهند توانست از فرودگر فاصله بگيرند تا زمان بيشتري را بر روي سطح واقعي ماه سپري کنند.

دو نفر مي‌توانند در اين چادر قرص ‌مانند بخوابند و اين زيستگاه مملو از اکسيژن است. قرار است اين چادر شرايطي را مهيا کند که دو فضانورد لباس‌هاي فضايي‌شان را از تن درآورده و براي هشت ساعت و دور از فرودگر استراحت کنند.

بدين ترتيب آن‌ها مي‌توانند پيش از بازگشت به پايگاه اصلي مدت‌ زمان بيشتري بر روي ماه به کاوش بپردازند.

اين زيستگاه که طرح مفهومي آن ارائه شده، جايي بيش از خوابيدن است و از فضانوردان در مقابل پرتوهاي نور خورشيد محافظت کرده و غبار ماه را از آن‌ها دور نگه مي‌دارد.

غبار ماه از لحاظ الکتروستاتي باردار است و به هر چيزي مي چسبد؛ اين غبار همچنين خطرناک بوده و هر دانه آن به تکه‌هاي شيشه شباهت دارد.

غبار مي‌تواند موجب ناراحتي‌هاي پوست، سوزش چشم و زنگ‌زدگي ابزارها شود.

چادر مفهومي جديد از نوعي سپر انعکاسي براي ممانعت از رسيدن پرتوهاي خورشيد به فضانوردان ساخته شده و سيستم‌هاي پشتيباني‌کننده از حيات نيز دماي زيستگاه را حفظ کرده و دي‌اکسيدکربن را از آن خارج مي‌کند.اين سيستم‌ها همچنين رطوبت اضافي را از بين مي‌برند و نوعي آرايه انعطاف‌پذير خورشيدي هم انرژي پناهگاه را تامين کرده و همچنين باتري‌هاي فرودگر را شارژ مي‌کند.

زماني که اين چادر بسته‌بندي شود، نيمي از فضاي يک يخچال معمولي را اشغال مي‌کند.


 گذراندن اوقاتي هيجان انگيز در يک کوهستان 

اگر شما به يک هيجان فوق العاده نياز داريد، احتمالا rock climbing bivy مي‌تواند گزينه خوبي براي انتخاب باشد. به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان؛ اين پروژه يک تختخواب تاشو باريک است که يک کوهنورد ميتواند آن را به يک صخره ببندد و لحظات هيجان انگيزي را به وسيله آن در بالاي صخره ها سپري کند.در سال 2013 يک محفظه‌اي شبيه کپسول از جنس آلومينيوم و پلي کربنات در دامنه کوه دره مقدسي در کشور پرو نصب شد. اين کپسول در ارتفاع 400 متري (1312 فوت) از سطح زمين و در حالت افقي قرار دارد.

براي اقامت در اين خانه هيجان انگيز، حتي کساني که نمي خواهند و يا نمي‌توانند صخره نوردي هم کنند مي‌توانند از مسيرهاي همواري که براي آن تعبيه شده است، استفاده کنند و شب را در کپسول بگذرانند.

در مجموع داراي 4 تخت مي‌باشد و داراي قسمت ناهار خوري، حمام خصوصي است و روشنايي مورد نياز خود را هم از نور خورشيد تامين مي کند.


 سرمقاله 

لزوم مطالعه براي فرزندان

مهدي طوسي

بدون رودربايستي بايد اعلام کنيم که سرانه مطالعه و رغبت خانواده به مطالعه بسيار غمناک و جاي تامل و ترديد دارد؛ به طوري که اگر سرانه مصرف کاغذ براي جعبه پيتزا و کاغذ ساندويچ را بخواهيم با کاغذ مصرفي براي چاپ کتاب در کشورمان مقايسه بکنيم به نتيجه هولناکي خواهيم رسيد!

اينکه چرا نوجوانان مطالعه نمي کنند و در خوشبينانه ترين حالت ممکن درصد بسيار قليلي به اين امر مبادرت مي ورزند بر مي گردد به اينکه اصولا والدينشان هم نيازي به مطالعه در خودشان حس نمي کنند.

اکثر خانواده ها مايلند که هديه تولد براي فرزندشان لباس و وسايل بازي تهيه بکنند تا کتاب.

تغيير اين رويکرد در نزد خانواده ها، بسيج عمومي را مي طلبد و نياز به يک همت دسته جمعي است که جامعه اي بي ميل به مطالعه را به سمت و سوي فرهنگ کتاب خواني سوق داد.

کودکان و نوجوانان مهمترين گروه هاي سني را تشکيل مي دهند وتوجه به اين دوگروه از اهميت خاصي برخوردار مي باشد . نقش کتابداران و والدين در چگونگي ترغيب آنها به مطالعه بسيار مهم است.

همانطور که مي دانيم کتابداران امروزي نقش بسيار مهمي را در اين امر بر عهده دارند که امروزه با ورود اطلاعات فراوان نبايد از کودکان امروز غافل شد واز همان دوران در فرهنگسازي مطالعه در اين دو گره سني توجه بسيار داشت.

والدين بايد نحوه ي ورود آنها به اين حوزه را فراهم نمايند.

همانطور که مي دانيم کتابخانه عمومي پوشش دهنده ي گروه هاي سني گوناگون است وبايد در راستاي ترويج کودکان ونوجوانان به مطالعه از ارائه الگوها صحيح در جهت حضور هر چه بيشتر تلاش کند. ترغيب مطالعه در کودک داراي نقطه شروعي باشد که بايد با برنامه ريزي و زمان بندي درست همراه باشد.

کودک مهارت وعادت مطالعه همانند ساير مهارت‌ها وعادت ها را از اطرافيانش در خانواده به خصوص والدين ياد مي گيرد.

داشتن کتابخانه اي هر چند کوچک به انگيزش مطالعه در کودک کمک خواهد کرد واين خود فرهنگ عادت به مطالعه را گسترش
مي دهد.


 گنده تر از دروغ 

با تيم هاي قوي

مهدي بيرنگ

اين جوري مي گويند که در شب قرعه کشي ليگ برتر فوتبال ايرن به يکباره تراکتور افتاد در گروه منچستر و استقلال تهران هم افتاد در گروه آرسنال و پرسپوليس افتاد در گروه يکي از تيم هاي ليگ يک ايتاليا!

اين جوري مي گويند که وقتي مجري برنامه داشت اسم تيم ها و گروه شان را مي خواند و متوجه شد ليگ ما قرار است تلفيقي با ليگ اروپا برگزار بشود به يکباره زد زير خنده و وقتي متوجه شد کفاشيان هم دارد مي زند زير خنده عکس العملي از خودش نشان نداد و فقط تنها به اين جمله بسنده کرد:اميدوار تيم هاي اروپايي بتوانند در مقابل ما نتيجه لازم را بگيرند و جوري نباشد که بعد از پايان بازي و سوراخ شدن تيم هاي اروپايي آنها شاکي بشوند که عدالت در فوتبال رعايت نشد و ما را با تيم هاي قوي هم گروه کردند!


 اما خبر 

 شارژ موبايل با لپ تاپ

متخصصان گوگل در صددند امکان شارژ تلفن همراه را به وسيله لپ تاپ براي کاربران فراهم کنند.

به گزارش ايرنا از سي نت، متخصصان گوگل در صدد برآورده کردن يکي از آرزوهاي کاربران ابزارهاي ديجيتال و رفع يکي از دردسرهاي قديمي آنها هستند. به زودي آنان قادر خواهند بود تلفن همراه خود را با لپ تاپ شارژ کنند. طبق اطلاعات افشا شده از پتنت يا همان حق اختراعي که اخيرا گوگل ثبت کرده، گوگل در سري آينده لپ تاپ هاي کروم بوک خود در نظر دارد سيم پيچ کوچکي را درون کيبورد اين دستگاه ها تعبيه کند که قادر باشد هم به عنوان دريافت کننده انرژي و هم به شکل ارسال کننده آن عمل نمايد. در صورت وجود چنين قابليتي کاربران تلفن هاي هوشمند خواهند توانست ابزارهاي خود را به سادگي و با قرار دادن در بالاي کيبورد اين لپ تاپ ها شارژ کنند.

اين سيم پيچ ضمنا به قدري کوچک است که مي توان آن را درون يک کليد کيبورد قرار داد. اين نحوه طراحي، دسترسي و تعمير آن را بسيار ساده مي کند. گوگل همچنين در پتنت خود به اين موضوع اشاره کرده که تکنولوژي ياد شده قابليت به کارگيري در کيبوردهاي مجزا را نيز داراست. اخيرا گوگل در سري 2015 نت بوک هاي کروم بوک نيز ابداعات خاصي به خرج داده و براي نخستين بار در آن يک جفت کانکتور يو اس بي نوع C تعبيه کرده است. از طريق اين کانکتورها هم مي توان باتري دستگاه را شارژ کرد، هم اطلاعات را منتقل کرد و هم تصوير دستگاه را روي وسايلي مثل تلويزيون منعکس کرد.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون