جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3379- تاریخ : 1394/04/09 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (سه شنبه)

در آيين معارفه مديرکل کانون چهارمحال و بختياري صورت گرفت:
تاکيد معاون فرهنگي بر گسترش کتاب‌خانه‌هاي سيار


فراخوان «ستاره‌هاي بي‌غروب» منتشر شد

بچه‌هاي اولين شهر شيميايي جهان ترسيم کردند
نقاشي‌هاي کودکان سردشت در ويترين مغازه‌ها

فرماندار قروه:
کتاب‌خانه‌هاي سيار کانون نمونه عيني تحقق عدالت اجتماعي


اعلام حمايت استاندار خراسان شمالي از تقويت زيرساخت‌هاي کانون


 در آيين معارفه مديرکل کانون چهارمحال و بختياري صورت گرفت:
 تاکيد معاون فرهنگي بر گسترش کتاب‌خانه‌هاي سيار 

 
معاون فرهنگي کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان گفت که توسعه مراکز سيار روستايي و شهري در دستور کار کانون قرار گرفته است تا بتوانيم نفر به نفر به‌ سراغ بچه‌ها برويم.به گزارش اداره‌کل روابط عمومي و امور بين‌الملل کانون، محمدعلي شاماني در آييني سخنراني مي‌کرد که روز ششم تير 1394 در شهرکرد و براي معرفي فرزاد رحيمي به عنوان مديرکل جديد کانون استان چهارمحال و بختياري برپاشده بود.

وي در اين آيين تصريح کرد که نبايد با رفتن به سمت کميت‌ها، کسي را فريب دهيم. براي ما کودکان مهم‌اند و تمامي تلاش خود را براي نو شوندگي آنان انجام خواهيم داد.

معاون فرهنگي کانون توسعه انساني را شرط اول و آخر بقاي اين سرزمين عنوان کرد و گفت: بايد به کودکان برگرديم. مانايي و فرداي بهتر در گرو درک درست از کودکان امروز است. انسان امروز، فضيلت را نه تنها در دانايي بلکه در تغيير محيط مي‌داند، براي اين‌که او را توانا کنيم، راه ناگزير ما فهم مناسب از آموزش است آموزشي که با روش‌هاي متناسب با فردا ارايه شود، نه روش‌هايي که در ديروز جا خوش کرده‌اند.

شاماني ادامه داد: يادمان باشد ما قرار است کودکان را براي فردا تربيت کنيم و انسان نو و نوشونده از خودش آغاز مي‌کند اگر ما به عنوان مربيان و کارشناسان کانون نتوانيم به روز باشيم هرگز نخواهيم توانست محيط را تغيير دهيم.

وي شرط اين تغيير و نوشوندگي را تلاش مضاعف براي مطالعه بيشتر دانست و تاکيد کرد: اگر ما هر روز نخوانيم يعني اين‌که زنده نيستيم و جهل، ما را مي‌ميراند ما مرده‌ايم اگر نو نشويم.

معاون فرهنگي کانون در ادامه با بيان اين‌که کانون استان چهارمحال و بختياري داراي قابليت‌هاي زيادي است خواستار تلاش بيشتر مربيان کانون اين استان براي توجه به کودکان و نوجوانان اين استان شد و با اشاره به انتخاب و مکان‌يابي نامناسب مراکز کانون به عنوان عاملي براي حضور کم‌رنگ بچه‌ها در مراکز، يادآور شد: جغرافياي مراکز با حضور مربياني - که هرکدام در جايگاه خود بهترين هستند - مي‌تواند اين استان را سرآمد کند، فقط کافي است استاندار و مسوولان استاني کانون را حمايت کنند.

در اين آيين که عبدالحميد شهسواري مشاور اجرايي مديرعامل کانون نيز حضور داشت از 5 سال تلاش‌هاي پرويز شاهوردي شهرکي مديرکل سابق کانون استان تقدير شد.

تقويت زيرساخت‌هاي کانون مورد حمايت استانداري است

معاون سياسي امنيتي استاندار چهارمحال و بختياري در اين آيين با بيان اين‌که حمايت از نقش زيربنايي و اساسي کانون، نياز به تقويت ارتباط بين بخشي داريد افزود: بر اين باوريم که نمي‌توان‌ کانون را به عنوان يک جزيره بدون ارتباط با جزاير ديگر تلقي کرد و براي رسيدن به مقصود، راه بسيار طولاني را پيش‌رو داريم.

خدابخش مرادي تاکيد کرد: ترديدي نيست که آموزش و پرورش و همه دستگاه‌ها بايد فضايي را فراهم کنند تا در تقويت ارتباط و فضاي بين بخشي همه اجزا و عناصر دستگاه‌هاي اداري در کنار کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان قرار بگيرند آن‌گاه مي‌توانيم زناني خردمند، مرداني هنرمند و مديراني فرهيخته را به آينده ايران اسلامي تحويل دهيم و اين‌ها باور ماست که بايد براي تحقق آن ساز و کارهاي لازم را آماده کنيم.

وي رويکرد جمهوري اسلامي ايران به‌ويژه دولت تدبير و اميد را توسعه همه جانبه و پايدار عنوان کرد و يادآور شد: براي اين توسعه به يک سري زير ساخت‌ها نياز داريم که توسعه نيروي انساني يکي از مهم‌ترين آن‌هاست.

مرادي توجه به آموزش و تربيت انسان‌هاي فرهيخته به ويژه از گروه‌هاي سني پايين‌تر را در کنار توجه به حوزه سلامت، از عوامل مهم توسعه انساني برشمرد و خاطرنشان کرد: اين جاست که قبل از آموزش‌هاي رسمي و بعد در کنار آموزش و پرورش، کانون پرورش فکري کودکان ونوجوانان نقش خود را پيدا مي‌کند. اگر به اين حوزه و کودکان توجه کنيم بچه‌هاي ما در آينده به زنان و مردان اثر گذاري براي جامعه تبديل خواهند شد. معاون سياسي امنيتي استانداري چهارمحال و بختياري در همين زمينه بر اهميت توجه به تقويت زير‌ساخت‌ها در کانون و تسهيل دست‌رسي کودکان و نوجوانان به مراکز کانون استان تاکيد کرد و گفت: اين استان داراي 1 ميليون نفر جمعيت و داراي 3 بافت شهري، روستايي و عشايري است و امروز دستيابي کودکان و نوجوانان استان به مراکز کانون آسان نيست و بايد در حوزه زيرساخت‌ها طرحي نو دراندازيم و به نيازهاي بچه‌ها توجه ويژه‌اي داشته باشيم.

وي توجه به نيروي انساني در کانون را ضروري دانست و تصريح کرد: با مطالعات و بازديد‌هاي به‌عمل آمده بر اين باورم که نيروي مورد نياز و لازم در اختيار مراکز کانون نيست و کانون نياز بيشتري به نيروهاي متخصص دارد.

مربيان کانون بذرهاي اوليه را در ذهن کودکان مي‌نشانند

فرزاد رحيمي مديرکل جديد کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان چهارمحال و بختياري نيز در اين آيين گفت: برخي از خاطرات ما هيچ وقت فراموش نمي‌شوند و جزو اولين و ماندگارترين خاطرات هستند، مربيان کانون اين بذرهاي اوليه را در ذهن کودکان فعال مي‌کنند.

وي شناسايي استعدادهاي کودکان در کانون را به سيستم اوليه روشن کردن وسايل مکانيکي تشبيه کرد که مي‌توان با استفاده از آن موتور محرکه را به حرکت درآورد و در عين حال افزود: براي ما به لحاظ علمي هم ثابت شده است که کودکان و نوجوانان ما افرادي با استعداد و خلاق هستند و شناسايي اين نبوغ در حوزه گروه‌هاي هدف کانون مي‌تواند بخشي از وظيفه ما باشد.

رحيمي در پايان خدمت به کودکان را - که شايد به ظرفيت‌هاي خود آشنايي نداشته باشند - يک خدمت برتر و از رسالت‌هاي مهم کانون عنوان کرد.پرويز شاهوردي مديرکل سابق کانون استان نيز در اين آيين با قدرداني از مربيان و کارکنان کانون گفت هر فعاليتي که انجام شده براي کودکان ونوجوانان بوده و خانواده‌ها به فعاليت‌هاي کانون اطمينان دارند. در اين آيين حکم انتصاب مديرکل جديد و لوح قدرداني مديرکل سابق که به امضاي عليرضا حاجيان‌زاده مديرعامل کانون رسيده است، به اين دو مدير اعطا شد.

فرزاد رحيمي مديرکل جديد کانون استان چهارمحال و بختياري متولد 1350 و کارشناس ‌ارشد روان‌شناسي است که پيش از اين رياست اداره مشاوره دانشگاه علوم پزشکي شهرکرد و مسووليت‌هاي مانند مديرکلي بهزيستي و عضويت در شوراي تحقيقات و تدريس در دانشگاه علوم پزشکي شهرکرد هم‌چنين تدريس دروس روان‌شناسي در دانشگاه‌ آزاد اين شهر را در کارنامه کاري خود ثبت کرده است. بر اساس اين گزارش معاون فرهنگي و مشاور اجرايي مديرعامل کانون در سفر به استان چهارمحال و بختياري از دو مرکز مجتمع و شماره 2 شهرکرد و مرکز کوهرنگ بازديد کردند و در نشستي جداگانه با مربيان و کارکنان کانون اين استان نيز به گفت‌‌وگو پرداختند.

کانون در استان چهارمحال و بختياري داراي 23 مرکز فرهنگي‌هنري شامل 21 مرکز ثابت، يک مرکز سيار روستايي و يک کتاب‌خانه پستي است.


 فراخوان «ستاره‌هاي بي‌غروب» منتشر شد 

فراخوان نخستين جشنواره فرهنگي، هنري و ادبي «ستاره‌هاي بي‌غروب» مربوط به کنگره بزرگ‌داشت شهداي نوجوان استان زنجان از سوي اداره‌کل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان منتشر شد.

به گزارش روابط عمومي اداره کل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان زنجان، جشنواره «ستاره‌هاي بي‌غروب» در سه بخش فرهنگي (شامل مسابقه قصه‌گويي)، هنري (شامل مسابقه عکاسي) و ادبي (مسابقه شعر، داستان، نوشته‌هاي خلاق) با موضوع شهداي نوجوان استان و 8 سال دفاع مقدس برگزار مي‌شود. مهلت ارسال آثار براي اين جشنواره تا پايان شهريورماه تعيين شده است.

شيوه‌نامه‌ اجرايي و متن فراخوان اين جشنواره در سايت کانون استان در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفته است.


 بچه‌هاي اولين شهر شيميايي جهان ترسيم کردند
 نقاشي‌هاي کودکان سردشت در ويترين مغازه‌ها 

 
نقاشي‌هاي کودکان سردشتي همزمان با بيست‌ و هشتمين سال‌روز بمباران شيميايي اين شهر در ويترين مغازه‌هاي سردشت نصب شده است.بر اساس اين خبر، همزمان با هفتم تير، روز واقعه‌ بمباران شيميايي سردشت آثار نقاشي کودکان در ويترين مغازه‌هاي اين شهر به نمايش عموم گذاشته شده است.جواد زاهدي مدير‌کل کانون آذربايجان ‌غربي، با اعلام اين خبر گفت: اين نمايشگاه در بيست و هشتمين سال‌روز بمباران شيميايي اين شهر به صورت فراخوان استاني و براي اعضاي مراکز کانون در تمام شهرستان‌ها اجرا شد.

وي هدف از اجراي اين فعاليت‌ها را، تقويت آگاهي و نگاه کودکان و نوجوانان به مسايل، وقايع و تاريخ کشور خود بيان کرد و افزود: از طريق برگزاري اين برنامه‌ها کودکان و نوجوانان آموزش خواهند ديد تا به آرمان‌هاي شهدا و آن‌چه براي پاس‌داشت کشورشان انجام شده است، متعهد باشند.

رعنا خضرنيا مسوول مرکز فرهنگي و هنري کانون سردشت نيز با اشاره به اين‌که اين واقعه دردناک هرگز از ياد مردم اين شهر نخواهد رفت گفت: اين برنامه با استقبال ويژه‌ از طرف اعضاي مرکز مواجه شد و بر همين اساس 100 اثر نقاشي اعضاي کانون که در طول 4 روز ترسيم شده است، در اين نمايشگاه در معرض ديد قرار مي‌گيرد.بمباران شيميايي سردشت، از سوي نيروي هوايي عراق از 7 تير1366 با استفاده از بمب‌هاي شيميايي در چهار نقطه پر ازدحام شهر سردشت (از توابع استان آذربايجان‌غربي) انجام شد. سردشت يکي از شهرهاي مرزي استان آذربايجان‌غربي است و مرکز فرهنگي و هنري کانون اين شهر با 8778 جلد کتاب و 1408 عضو، فعاليت‌هاي فرهنگي، هنري و ادبي را به کودکان و نوجوانان ارايه مي‌کند.


 فرماندار قروه:
 کتاب‌خانه‌هاي سيار کانون نمونه عيني تحقق عدالت اجتماعي 

فرماندار شهرستان قروه در استان کردستان آمادگي خود را در زمينه توسعه فعاليت‌ها و راه‌اندازي کتاب‌خانه سيار روستايي کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان در اين شهرستان اعلام کرد.شعبان سپهر در ديدار با مديرکل کانون کردستان با اعلام اين خبر گفت: توجه به مباحث فرهنگي در حوزه کودک و نوجوان، به ويژه در مناطق محروم و روستايي به بهبود شرايط اجتماعي آن‌ها نيز کمک مي‌کند.

وي در ادامه با تاکيد بر اهميت خدمت‌رساني فرهنگي به کودکان و نوجوانان در مناطق شهري و روستايي افزود: راه‌اندازي کتاب‌خانه سيار روستايي يکي از بارزترين نمونه‌هاي عيني عدالت اجتماعي و توجه به مناطق محروم است.سپهر که خود در دوران کودکي عضو مرکز فرهنگي‌هنري شهر اسلام‌آباد بوده است با اشاره به علاقه‌مندي ويژه خود به کانون بر اهميت نقش فعاليت‌هاي اين مجموعه فرهنگي در زندگي اجتماعي تاکيد کرد.فرماندار قروه در ادامه کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان را يکي از نهادهاي خوش‌نام، باسابقه و فعال در امور فرهنگي کودکان و نوجوانان عنوان کرد.

در اين ديدار هم‌چنين سهيلا شيخي مدير‌کل کانون استان کردستان ضمن معرفي بيشتر فعاليت‌ها گفت: با توجه به وسعت جغرافيايي شهر قروه و نزديکي بيشتر روستاها به اين شهرستان، توسعه و راه‌اندازي مراکز ثابت و سيار روستايي از ضرورت‌ها است که اميدواريم با کمک و ياري مسوولان استاني و شهري بتوانيم در اين زمينه گام‌هاي خوبي برداريم.

شيخي در پايان از فرماندار قروه خواست در زمينه تعمير و تجهيز مرکز فرهنگي‌هنري قروه و سريش‌آباد و اختصاص اعتبار براي راه‌اندازي کتاب‌خانه سيار روستايي اقدام‌هاي لازم صورت گيرد


 اعلام حمايت استاندار خراسان شمالي از تقويت زيرساخت‌هاي کانون 

 استاندار خراسان شمالي آمادگي خود را براي حمايت از تقويت زير ساخت‌هاي فرهنگي کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان در اين استان اعلام کرد.سيد علي‌اکبر پرويزي در ديدار با مديرکل کانون خراسان‌شمالي با اعلام اين خبر افزود: کمک به تقويت زيرساخت‌ها و فراهم کردن امکانات و تجهيزات در حوزه فرهنگي کودکان و نوجوانان سرمايه‌گذاري ارزش‌مندي محسوب مي‌شود.

وي با اشاره به اصالت فرهنگي استان خراسان‌شمالي گفت: مردم اين منطقه همواره در حوزه‌هاي فرهنگي پيشتاز بوده‌اند بر همين اساس بايد تلاش کنيم زمينه‌هاي لازم براي رشد فرهنگي کودکان و نوجوانان را مهيا کنيم تا در اين حوزه نيز پيشرو باشيم.در اين ديدار همچنين منيره صادقي، مدير‌کل کانون خراسان‌شمالي نيز با اشاره به برخي کمبودها در زمينه‌هاي عمراني و نيروي انساني در کانون گفت: حوزه کودک و نوجوان در اين استان نياز به توجه، همکاري و حمايت بيشتر مسوولان استاني و شهري دارد.

وي ضمن ارايه گزارشي از فعاليت‌ها و برنامه‌هاي کانون و ضرورت توسعه و گسترش بيشتر آن در سطح استان اظهار اميدواري کرد در سالي که به فرموده مقام معظم رهبري «دولت و ملت، هم‌‌دلي و هم‌زباني» نام‌گذاري شده است با تلاش و همراهي تمامي مسوولان بتوانيم در راه تحقق اين شعار گام برداريم.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون