جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3379- تاریخ : 1394/04/09 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (سه شنبه)


همراه با طنزنويسان آن بر آب!


طنـــــــــــز


ايستگاه


شرح برعكس


 همراه با طنزنويسان آن بر آب! 

زهرا صفاجويي

مايکل اترز يا ميکل اتري 22 آوريل 1965 در کلچستر انگليس به دنيا آمد. او پس از اتمام تحصيلاتش در دبيرستان وارد مدرسه هنر سينت مارتين که يک کالج هنري در لندن است شد و آنجا به تحصيل در زمينه هنرهاي زيبا و فيلم پرداخت.

اتري کار خود را با فعاليت به عنوان ويراستار در مجله «د چپ» شروع کرد. اين مجله حاوي مطالب مختلفي از جمله لباس، مد و ورزش است که اين مطالب آميخته با طنز و جوک‌هايي در همين زمينه است. اين مجله علاوه بر مطالب ذکر شده حاوي مصاحبه‌هايي نيز هست که انجام برخي از اين گفت وگوها را مايکل بر عهده مي‌گرفت.

از جمله اين گفت وگوها مي‌توان به مصاحبه او با الن مور نويسنده‌اي که به نوشتن کتاب‌هاي طنز انگليسي مشهور است، اشاره کرد.

مدتي پس از فعاليت مايکل در اين مجله، او شروع به نوشتن طنز و مطالب فرا واقعي نيز کرد و ستوني به نام «ستاره پنج پر اترز» به او تعلق گرفت که او به طور ثابت در آن به نويسندگي پرداخت.

پس از اين تجربه کاري، اترز به روزنامه «گاردين» رفت و در آن جا شروع به کار کرد. اين روزنامه که از سال 1821 فعاليتش را در انگليس آغاز کرده، از مشهورترين روزنامه‌هاي جهان است.

مايکل در همين زمان علاوه بر کار در اين روزنامه، به طنزنويسي در دو مجله ديگر انگليسي نيز پرداخت و در اين مجله‌ها ستون طنز گرفت.

در اواخر سال 1980 سرپرست يکي از شبکه‌هاي معروف تلويزيوني، از مايکل براي کارگرداني، طنز نويسي و توليد برنامه‌هاي اين شبکه دعوت به عمل آورد. اين همکاري تلويزيوني شروعي براي همکاري او با شبکه‌هاي تلويزيوني ديگر نيز شد.

در سال 2007 مايکل به فعاليت جديدي دست زد. او که خود داراي سبيل‌هاي بلندي است، تصميم به شروع برگزاري مسابقات جهاني ريش و سبيل گرفت. اين رقابت طنز که با اجراي خود مايکل برگزار مي‌شود هر ساله جوايزي به فردي که ريش و سبيل بلندتري داشته باشد اهدا مي‌کند. اين مسابقه بر اساس مدل ريش‌ها و سبيل‌هاي مختلف و اندازه آن‌ها به بخش‌هاي مختلفي تقسيم مي‌شود.

مايکل در يکي از گفت وگوهاي خودش به اين نکته اشاره کرد که در سال 2003 خودش برنده جايزه سبيل انگليسي شده و پس از آن تصميم به برگزاري و ادامه اين مسابقات گرفته است.

او همچنين جوان‌ترين عضو کلوپ طنز سبيل دسته‌دار نيز است و در اجراهاي طنزش نيز از سبيل خود بسيار ياد مي‌کند.

اين طناز سبيلوي 50 ساله هم اکنون مشغول برنامه ريزي براي اجراي فستيوال‌هاي طنز بيشتري در زمينه سبيل و ريش‌هاي مختلف است.‌

**

معرفي “ديويد سداريس”، طنزپرداز آمريکايي

ديويد ريموند سداريس نويسنده، طنز پرداز و برنامه‌ساز مشهور راديو در آمريکا است.

سداريس عمد? شهرتش را مديون داستانهاي کوتاه از زندگي شخصي خويش است که ماهيتي فکاهي و طعنه‌آميز دارند و نويسنده در آنها به تفسير مسائل اجتماعي مي‌پردازد. وي در آثارش به مسائلي همچون زندگي خانوادگي، بزرگ شدن در خانواده‌اي از طبقه‌اي متوسط در حوم? شهر رالي، پيشينه و فرهنگ يوناني، مشاغل مختلف، تحصيل، مصرف مواد مخدر مي‌پردازد و از تجرب? زندگي در فرانسه و انگلستان به همراه شريک زندگيش هيو همريک مي‌گويد.

بيا با جغدها درباره ديابت تحقيق کنيم

ترجمه پيمان خاکسار از کتاب «بيا با جغدها درباره ديابت تحقيق کنيم» در حال آماده سازي براي انتشار است و به زودي منتشر خواهد شد.

به گزارش شيرين طنز، پيمان خاکسار مترجم در گفتگو با خبرنگار مهر، با اعلام اين خبر گفت: کتاب «بيا با جغدها درباره ديابت تحقيق کنيم» اثر جديد ديويد سداريس است که در سال 2014 منتشر شد و سومين کتابي است که از او ترجمه کرده ام. اين کتاب مانند آثار پيشين اش، مجموعه اي از مقالات اين نويسنده را با همراهي چاشني طنز در بر مي گيرد.

وي افزود: «بالاخره يه روزي قشنگ حرف مي‌زنم» و «مادربزرگت را از اينجا ببر» هم دو کتاب پيشيني بودند که از اين نويسنده ترجمه کردم و مجموعه مقالات طنزدار او را شامل مي‌شدند. «بيا با جغدها درباره ديابت تحقيق کنيم» سال 2014 منتشر شد و من هم سعي کردم با يک فاصله چندماهه آن را ترجمه کنم تا سريع وارد بازار نشر کشور شود.

به اين ترتيب، ترجمه اين کتاب تا چندي ديگر توسط نشر چشمه منتشر مي‌شود.

اين مترجم در ادامه گفت: مجوز چاپ اين کتاب سال گذشته صادر شد ولي با توجه به مسائل آماده سازي و گرفتاري هاي ناشر، به نمايشگاه کتاب نرسيد.

اما در حال حاضر دارد براي چاپ آماده مي‌شود به زودي، حداکثر تا چند ماه ديگر منتشر و راهي بازار نشر مي‌شود.


 طنـــــــــــز 

 خنده هاي بلند

به انتخاب مهدي طوسي

معلم: علي! با کلمه بهداشت جمله بساز.

علي : پدر دوست مان در باغش سه درخت به داشت!

*

مردي مي ره دکتر مي گه آقاي دکتر من شب ها خواب مي بينم دارم با حيوانات فوتبال بازي مي کنم. دکتر به او يک قرص مي دهد و مي گويد اين را بخور تا ديگه خواب نبيني.

مرد :از کي بايد شروع کنم؟

دکتر: از امشب

مرد: نمي شه از فردا شب شروع کنم؟ آخه امشب فيناله!

*

از يکي مي پرسن: چرا پرنده ها زمستان از شمال به جنوب پرواز مي کنند؟ مي گه: آخه من امتحان کردم، پياده خيلي راهه!

*

اولي: همسايه مان ساعت 3 نصف شب با مشت مي کوبيد به ديوار خانه مان.

دومي: عجب آدمهاي مردم آزاري پيدا مي شوند. حتما از خواب پريدي؟

اولي: نه خوشبختانه خواب نبودم، داشتم تمرين شيپور مي کردم!

*

آيا مي دانستيد که بزبزقندي اولين بز ديابتي تاريخ است!؟

*

از طرف پرسيدند: چندسال داري؟

گفت: 40 سال. ده سال بعد از او پرسيدند دوباره گفت 40 سال! پرسيدند چطور ممکن است؟ گفت: حرف مرد يکي است!

*

افسر داشت امتحان رانندگي مي گرفت. مي پرسه: اگر يک نفر وسط خيابون بود، بوق مي زني يا چراغ مي دي؟ مي گه: برف پاک کن جناب!

مي پرسه: يعني چي؟ مي گه: يا برو اين طرف يا برو اون طرف!

*

بچه از باباش سوال مي کنه: بابا چرا ما هم مثل مردم با کشتي سفر نمي کنيم؟ باباش مي گه ساکت شو شناتو بکن!

*

اولي: داري کجا مي ري؟

دومي: دارم مي رم خريد.

اولي: پس چرا با عموت مي ري؟

دومي: چون رو شيشه فروشگاه نوشته براي عموم آزاد است!

*

يکي دستش لاي در گير مي کنه مي گه دست دست... همه براش دست مي زنند!

*

به غضنفر مي گن: از قفل فرمانت راضي هستي؟ مي گه: فقط سر پيچ اذيت مي کنه!

،

احمد مي ره تو صف نانوايي، شاطر يک جاي صف را نشون مي ده و مي گه نون تا اين جا بيشتر نمي رسه، بقيه برن. احمد مي گه: ببخشيد اگه مي شه جمع تر بايستيد نون به ما هم برسه!

*

احمد با خوشحالي وارد اتاق پدرش شد و گفت: بابا خبر خوشي برايت دارم، يادته قول دادي اگر امسال نمره هام 20 بشه برايم دوچرخه مي خري؟ پدر گفت: بله . احمد گفت: خب حالا مي تواني پولت را پس انداز کني!

*

معلم: وقتي گفته مي شود " من مي روم، تو مي روي او مي رود " چه زماني است؟

شاگرد: زماني است که زنگ خورده!

*

مادر: حسين چرا زير چشمت کبود است: باز هم دعوا کردي؟

حسين: بله مادر.

مادر: مگر نگفته بودم وقتي عصباني شدي هيچ کاري نکن و تا شماره 50 بشمار. حسين: چرا مادر. ولي مادر علي به او گفته بود تا شماره 20 بشمارد!

*

شخصي از فردي پرسيد: مي داني دعوا چگونه اتفاق مي افتد؟

او بالافاصله کشيده اي محکم در گوش مرد زد و گفت: اين طوري!

*

مردي از خيابان رد مي شد که ديد يک بچه نشسته و گريه مي کند پرسيد: چي شده؟ بچه: 50 توماني ام گم شده.

مرد بلافاصله 50 تومان به او داد. ولي باز هم گريه کرد. مرد پرسيد: چرا باز هم گريه مي کني؟ بچه گفت: اگر آن 50 توماني هم گم نشده بود با اين يکي مي شد 100 تومان!


 ايستگاه 

انتشار چهارمين شماره اصفهان نيمروز

چهارمين شماره ماهنامه طنز وکاريکاتوراصفهان‌نيمروز منتشر شد.

چهارمين شماره ماهنامه طنز و کاريکاتور اصفهان نيمروز با مطالب طنز، کارتون ها و کاريکاتورها متنوع منتشر شد. جلد اين شماره اصفهان نيمروز به قلم وحيد شريفي به دو موضوع تخريب آثار باستاني به بهانه ساخت مترو و نيز تغيير شهردار اصفهان اختصاص يافته است. اما پرونده ويژه اين شماره به قهرماني دو تيم سپاهان و ذوب آهن در ليگ برتر و جام حذفي پرداخته است.

روابط غير متعارف،آري اين چنين بود برادر، شعرهاي پاشنه بلند، حکايت هاي پست مدرن، چاک نسل ها(کميک ويژه روز جوان)، پرونده قهرماني، وايبرولوژي بدون درد و خونريزي، زندگي خصوصي آقاي کارتونيست و بزخور، برخي از مطالب اين شماره اند.

عبدالمحمد اکبري؛صاحب امتياز و مديرمسئول، امير اکبري؛ سردبيرارشدگروه نشريات اصفهان امروز؛ پيام پورفلاح؛سردبير وامين تويسرکاني؛مشاورسردبير هستند. وحيد ميرزايي دبير تحريريه، حامدبذرافکن دبير اجرايي، محمدعلي خوشکام مدير هنري، فريبازماني دبير سرويس شعر طنز واميرمالک صالحي دبير سرويس طرح و کميک هستند.

ماهنامه طنزوکاريکاتور اصفهان‌نيمروز عضوي از گروه نشريات اصفهان‌امروز است که با همکاري دفترطنز حوزه هنري اصفهان وخانه‌کاريکاتور اصفهان در 32 صفحه‌ي‌رنگي به چاپ مي‌رسد.

اصفهان‌نيمروز به قيمت 2000 تومان روي پيشخوان باجه‌هاي مطبوعاتي‌ سراسر نصف‌جهان است.

**

بازپخش «قند پهلو» از شبکه آموزش

جُنگ ادبيات طنز «قند پهلو» در ماه مبارک رمضان از شبکه آموزش سيما بازپخش مي‌شود.

به گزارش‌ ايسنا، جُنگ ادبي «قند پهلو» با شرکت طنزپردازان مطرح کشور و اجراي رضا‌ رفيع، داوري شهرام‌ شکيبا‌ و تهيه‌کنندگي امير‌ قميشي ويژه ماه رمضان به عنوان جنگ ادبي طنز مخاطبان قرار گرفت به همين دليل در مراسم تقدير از برنامه‌سازان ايام ماه مبارک رمضان سال گذشته از سوي معاونت سيما به عنوان يکي از برنامه‌هاي برتر در حوزه‌ي طنز شناخته شد.

در طول اين برنامه‌ها پنج گروه چهار نفره در چهار جلسه با هم رقابت خواهند کرد. در نهايت 10 نفر از شرکت‌کنندگان به مرحله‌ي نيمه نهايي راه خواهند يافت و يک گروه چهار نفره به مرحله نهايي راه پيدا خواهد کرد. برنامه «قند پهلو» هر روز ساعت 19 و 30 دقيقه به غير از چهارشنبه‌ها و جمعه‌ها از شبکه آموزش پخش مي‌شود.


 شرح برعكس 

نه آقا اشتباه مي کنيد اصلا روي دست من خالکوبي نيست نگاه کنيد!


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون