جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3379- تاریخ : 1394/04/09 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (سه شنبه)


بيدارشدن يک سياهچاله از خواب 26 ساله

ابتکار يک محقق ايراني؛
قابل شرب کردن 1 ليتر آب آلوده در 10 دقيقه


عينک هوشمند قابل تنظيم براي مطالعه


گنده تر از دروغ


اما خبر


سرمقاله


 بيدارشدن يک سياهچاله از خواب 26 ساله 

دانشمندان سيستم سياهچاله‌اي را رصد کرده‌اند که پس از چندين سال، دوباره فعاليت خود را از سر گرفته است.به گزارش ايسنا، سيستم V404 Cygni متشکل از يک سياهچاله و يک ستاره است که حول يکديگر مدارگردي مي‌کنند. اين سيستم کيهاني در کهکشان راه شيري و در فاصله 8000 سال نوري، در صورت فلکي قو واقع شده است.

در اين جرم کيهاني، ماده از ستاره به سمت سياهچاله گسيل و در يک ديسک جمع‌آوري مي‌شود. در اين جا، اين ماده حرارت مي‌بيند و در طول موج‌هاي نوري، فرابنفش و اشعه ايکس و پيش از سرازيرشدن به درون سياهچاله مي‌درخشد.

نخستين علائم فعاليت دوباره سيستم V404 Cygni توسط تلسکوپ Burst Alert بر روي ماهواره سويفت ناسا شناسايي شد. اين ماهواره نوعي انفجار ناگهاني اشعه‌هاي گاما را شناسايي کرد و سپس با تلسکوپ اشعه ايکس خود، مشاهداتي از آن را صورت داد.

مدت زمان کوتاهي پس از آن، سيستم MAXI که بخشي از ماژول آزمايشگاهي ژاپن در ايستگاه بين‌المللي فضايي است، جرقه اشعه ايکسي را از همان نقطه آسمان رصد کرد. نخستين مشاهدات از اين سياهچاله موجب شد کمپيني توسط تلسکوپ‌هاي زميني و فضايي براي نظارت بر V404 Cygni در طول موج‌هاي مختلف و در طيف الکترومغناطيسي تشکيل شود.

رفتار اين سيستم کيهاني با جرقه‌هاي درخشان مکرر در بازه‌هاي زماني کوتاه و در کمتر از يک ساعت به ندرت در سيستم‌هاي سياهچاله‌اي ديگر مشاهده شده است.

در اين لحظات، اين جرم کيهاني به شفاف‌ترين جسم آسمان تبديل شده و 50 برابر شفاف‌تر از سحابي خرچنگ است که معمولا يکي از درخشان‌ترين منابع آسمان به شمار مي‌آيد.

سيستم سياهچاله‌اي V404 Cygni از سال 1989 به اين درخشاني نبوده است. در اين سال، ماهواره اشعه ايکس ژاپن به نام Ginga و ابزارهاي پرانرژي در ايستگاه فضايي مير چنين جسم کيهاني را رصد کردند.

در سال 1989، انفجار سياهچاله موردبررسي در مطالعه سياهچاله‌ها بسيار حياتي بود زيرا تا آن زمان منجمان تعداد کمي از اجسامي را به عنوان سياهچاله کشف کرده بودند و V404 Cygni يکي از بهترين کانديدها براي داشتن هويت سياهچاله بود.


 ابتکار يک محقق ايراني؛
 قابل شرب کردن 1 ليتر آب آلوده در 10 دقيقه 

يک مخترع ايراني موفق به ساخت سيستمي شد که مي تواند در شرايط اضطراري، آب هاي آلوده را به آب آشاميدني تبديل کند.احمد بهراد - مخترع «سيستم گندزداري الکتروليزي آب در شرايط اضطراري»به مهر گفت:سالم بودن آب آشاميدني يک مسئله جهاني است. چراکه آب آلوده بيشترين تاثير را بر روي سلامتي افراد مي گذارد.

وي افزود: از اين رو موفق به ساخت سيستمي جهت ضد عفوني آب، بدون استفاده از کلر، ازون و لامپ هاي uv شديم تا از اين طريق ميزان آلودگي آبها را کاهش دهيم و از آنها براي آشاميدن استفاده کنيم.بهراد با بيان اينکه در اين سيستم از هيچگونه مواد شيميايي استفاده نمي شود، اظهار داشت: در اين دستگاه از دو الکترود گرافيتي استفاده شده که با به کارگيري آن در آب و وصل کردن جريان برق به ضد عفوني کردن آب مي پردازد.

به گفته وي، اين سيستم مي تواند در شرايط بحراني همچون زلزله، سيل، جنگ و ... به کار رود و با استفاده از آن، آب چاهها و تصفيه نشده را براي نوشيدن استفاده کرد.وي خاطرنشان کرد: سيستم ضد عفوني کننده قادر است تا در زمان ده دقيقه، ده ليتر آب را ضد عفوني و قابل شرب کند.وي در خصوص مزيت هاي اين روش گفت: راندمان اين سيستم بالاست و بدون اينکه در آب طعم و بوي نامطبوعي ايجاد کند به ضد عفوني کردن آب مي پردازد.


 عينک هوشمند قابل تنظيم براي مطالعه  

به گزارش باشگاه خبرنگاران؛ چند سال پيش عينکي که قابليت تنظيم تمرکز نقطه کانوني را داشت به وسيله شرکت انگليسي Adlens ساخته شد. اين عينک، اين امکان را به کاربران مي‌داد که سطح مورد نياز براي چشمان خود را با تنظيم شيشه عينک ايجاد کنند.اکنون همان شرکت، تکنولوژي را به منظور جايگزين‌کردن عينک هاي دو کانوني توليد کرده است. به اين وسيله اکنون کاربران مي‌توانند به جاي اينکه سر خود را براي تنظيم فاصله مطالب با چشم خود بچرخانند، با چرخاندن يک شماره‌گير کوچک که روي دسته عينک کار گذاشته شده است، فاصله مطلب را با چشمان خود تنظيم کنند و با اين کار، ميزاني از واضح‌نمايي که براي وضوح مطالب نياز دارد را بدست آورد.اين شماره‌گير کوچک امکان تنظيم فاصله را در سه اندازه دور، نزديک و بينابين را به کاربران مي‌دهد و در نتيجه از يک عينک حتي چند کاربر هم مي‌توانند استفاده کنند. Adlens اين تکنولوژي را قدرت اپتيک متغير (VPO) نام نهاده است.


 گنده تر از دروغ 

عصباني

مهدي بيرنگ

اين جوري گفته مي شود که تيم ملي واليبال ايران که در بازي مقابل تيم لهستان بازنده از زمين مسابقه خارج شد گفت: ما به شما ها قول مي دهيم که اگر بازي بعدي تيم ما به وقوع بپيوندد ما اين بازي را خواهيم برد حتي اگر آنها هم اين اجازه را به ما ندهند ما خودمان اين اجازه را به زور از آنها خواهيم گرفت.

بايد خدمت تان عرض کنيم که اگر قرار باشد ما بازنده باشيم بسيار بسيار ناراحت مي شويم و اين براي شما که هوادار ما هستيد کاملا روشن است که اگر ما عصباني بشويم خيلي بد خواهد شد.


 اما خبر 

 عينک‌هاي هوشمند در راه فضا

چندي پيش مايکروسافت از هدست جديد خود با نام «هولولنز» رونمايي کرده بود اما اکنون اين هدست وارد ماموريت هاي فضايي مي شود. به گزارش مهر، تاکنون عينک هاي متفاوتي به بازار فناوري عرضه شده اند از عينک گوگل که سر و صداي بسياري به پا کرد تا عينک هاي هوشمند ساير کمپاني ها. مايکروسافت نيز از رقباي خود بازنمانده و عينک هوشمند و متفاوتي را عرضه کرد تا رقباي خود را کنار بزند. اين عينک تصاوير متفاوتي از دنياي واقعي را در برابر چشمان کاربرانش قرار مي دهد. عينک هوشمند مايکروسافت HoloLens نامگذاري شده و از اين هدست با عنوان اولين کامپيوتر هولوگرافيکي که تاکنون ساخته شده، ياد مي شود. اين هدست از چندين سنسور برخوردار بوده و به دليل ترکيب با ويندوز 10 و ساير امکاناتي که در آن تعبيه شده قادر به نمايش صدا و وقايع اطراف به شکلي متفاوت است. اکنون مهندسين ناسا به سراغ اين گجت پيشرفته رفته‌ اند. برنامه Sidekick ناسا از هولولنز استفاده مي‌ کند تا براي اعضاي بخش کنترل زميني اين امکان را فراهم کند تا در کنار مهندسين ناسا در ايستگاه فضايي باشند. در اين مأموريت استفاده از هولولنز بخشي از يک آزمايش خواهد بود تا کارشناسان ناسا دريابند آيا ابزارهاي واقعيت افزوده و واقعيت مجازي مي‌ توانند در فضا به فضانوردان کمک کنند.


 سرمقاله 

حسادت

مهدي طوسي

فرزند بزرگتر همواره کانون توجه والدين در خانواده بوده است و حضور فرزند کوچکتر مي‌تواند اين شرايط را به خطر بيندازد. فرزندي که چهار سال مورد توجه اطرافيان به ويژه پدر و مادر بوده است، با حضور خواهر يا برادر جديد دچار حس رقابت و حسادت مي‌شود و رفتار والدين مي‌تواند زمينه‌ساز افزايش يا کاهش اين احساسات شود.

توصيه مي‌شود والدين براي کاهش حس حسادت و رقابت فرزند بزرگتر، احساس تعهد را در او به وجود آورند،‌ مثلاً با ترفندهايي مانند انتخاب نام خواهر يا برادر از بين چند اسامي، يادآوري ساعت‌هاي غذاي کودک و مراقبت از او زمينه‌ساز دوستي و ارتباط مؤثر بين فرزند بزرگتر و کوچکتر شوند.

يکي از رفتارهاي تأثيرگذار براي کاهش حسادت و رقابت فرزند بزرگتر، بازي با عروسک است. والدين به ويژه مادر مي‌تواند در قالب بازي عروسکي، حضور فرزند جديد را جا بيندازد. اين شيوه مي‌تواند ذهن کودک را به طور ناخودآگاه نسبت به فرزند جديد مثبت کند.

همچنين والدين بايد با رفتار خود به کودک نشان دهند که او هنوز هم کانون توجه آنها است و حضور فرزند جديد خدشه‌اي در محوريت فرزند کوچکتر ايجاد نمي‌کند.

حرکت بزرگي است. والدين بايد به فرزندان بزرگ تر خود کمک کنند تا با حس حسادت به فرزند کوچک تر مبارزه کنند.

اضافه شدن فرزند جديد به خانواده حرکت بزرگي است. والدين بايد به فرزندان بزرگ تر خود کمک کنند تا با حس حسادت به فرزند کوچک تر مبارزه کنند. يعني وظيفه والدين در اين مرحله از زندگي بيشتر مي شود. پيش از تولد بايد ذهن فرزند خود را براي آمدن يک خواهر يا برادر ديگر آماده کنيد. بسيار طبيعي است که هنگام ورود عضو جديد به خانواده، فرزند بزرگ تر کمي از مرکز توجهات خارج شود.

با کمي تلاش و توجه ما براي از بين بردن اين حسادت مي توان تا حدي اين حس حسادت را کاهش داد. در همين راستا، در اين مطلب 6 روش براي کمک به فرزند بزرگ تر را برايتان نقل کرده ايم تا کمتر به فرزند تازه متولد شده حسادت کند.

به طور مثال، در طول روز فرزنده کوچک تر خواب است، مي توانيد با فرزند بزرگ تر خود به تنهايي صحبت کنيد. اما بهترين کار اين است که روزي را در هفته تعيين کنيد و با فرزند بزرگ تر خود بيرون يا خريد برويد و در طول مسير و هنگام خريد يا بازي با يکديگر صحبت کنيد.

اين واقعيت است که کودکان کوچک تر هميشه برادر يا خواهر بزرگ تر خود را دوست دارند. آنها سعي مي کنند کارهاي برادر/ خواهر بزرگ خود را تقليد کنند و با ديدن آنها و عکسشان بسيار هيجان زده و خوشحال مي شوند. در اينجا وظيفه والدين اين است که اين نکته را هر روز به روش هاي مختلف، مستقيم و غير مستقيم به فرزند بزرگ تر خود يادآوري کنند.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون