جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3376- تاریخ : 1394/04/06 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (شنبه)

بچه‌ها از فعاليت‌ها و کارگاه‌هاي ويژه استقبال کردند:
دوستي با طبيعت و خانواده در نمايشگاه قرآن کريم

معاون فرهنگي کانون در اهواز تاکيد کرد:
گره خوردن با فن‌آوري‌هاي نوين، تربيت کودکان براي فردا


معرفي برندگان مسابقه نقاشي «اهداي خون»


اعلام فراخوان جشنواره «قامت دوست» در تهران

رويکرد پايگاه‌هاي بهبود اوقات فراغت گيلان:
هر دانش‌آموز، يک مهارت


 بچه‌ها از فعاليت‌ها و کارگاه‌هاي ويژه استقبال کردند:
 دوستي با طبيعت و خانواده در نمايشگاه قرآن کريم 

 
کودکان و نوجوانان مشتاق فعاليت‌هاي قرآني همزمان با آغاز به‌کار بيست و سومين نمايشگاه قرآن کريم در محل باغ موزه دفاع مقدس تهران از کارگاه‌هاي کميته‌ کودک و نوجوان استقبال و زير نظر مربيان به فعاليت پرداختند. نمايشگاه امسال که مهم‌ترين محور آن ترويج سبک زندگي ايراني‌ اسلامي تبيين شده بر سه موضوع اصلي «دوستي با طبيعت»، «مهرباني و دوستي در خانواده» و «راست‌گويي» تاکيد دارد که در همين ارتباط، تعدادي کارگاه‌ با عنوان‌ها و فعاليت‌هاي متنوع و جذاب زير نظر کارشناسان و مربيان کانون و چند تن از کارشناسان علاقه‌مند به اين حوزه، براي مخاطبان کودک و نوجوان تدارک ديده شده است.

مسووليت کميته کودک و نوجوان بيست و سومين نمايشگاه قرآن کريم که بعد ازظهر سوم تير مصادف با هفتم رمضان کار خود را شروع کرده است، بر عهده کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان گذاشته شده که در همين ارتباط، برنامه‌ريزي براي اجراي مجموعه‌اي از فعاليت‌هاي فرهنگي در اين نمايشگاه در قالب چند دسته به مخاطبان عرضه مي‌شود.

در اين کارگاه‌ها کودکان و نوجوانان علاقه‌مند به فعاليت‌ها و رشته‌هاي هنري و فرهنگي مانند انيميشن، هنر خلاق، نقاشي، کلاژ، کاردستي، قصه‌گويي، عروسک‌سازي، تئاتر کاغذي، بازي و سرگرمي، مسابقات جدول، معماهاي قرآني، شعر، داستان، خاطره‌نويسي، خوشنويسي و… مي‌توانند از راهنمايي مربيان و کارشناسان حاضر استفاده و خلق آثار هنري يا فعاليت فرهنگي دلخواه خود را تجربه کنند.

همچنين اجراي نمايش‌هاي محيطي (موضوع محور) يکي ديگر از فعاليت‌هايي است که امسال بر جذابيت‌هاي اين بخش مي‌افزايد.

در همين حال هر شب دو روحاني هنرمند و آشنا به امور و فعاليت‌هاي متنوع هنري نيز در اين سالن حضور دارند که به قصه‌گويي ديني و قرآني، اجراي برنامه‌هاي هنري متنوع با مضمون ديني و پاسخ‌گويي به پرسش‌هاي مخاطبان مي‌پردازند.

دعوت از چند تن از نويسندگان و هنرمندان شناخته شده و داراي تجربه فعاليت ديني و قرآني و ايجاد فرصت ديدار و گفت‌وگوي روياروي با آنان براي مخاطبان کودک و نوجوان نيز از ديگر برنامه‌هايي است که در اين کميته قرار است به اجرا درآيد.

بخش کودک و نوجوان بيست و سومين نمايشگاه قرآن کريم هر شب ازساعت 19 تا 24 در محل باغ موزه دفاع مقدس تهران واقع در بزرگراه حقاني، انتهاي خيابان سرو، روبه‌روي پارک طالقاني برقرار بوده و کودکان و نوجوانان مي‌توانند به همراه خانواده‌هاي خود از برنامه‌ها و فعاليت‌هاي تدارک ديده شده تا پايان نمايشگاه استفاده کنند.


 معاون فرهنگي کانون در اهواز تاکيد کرد:
 گره خوردن با فن‌آوري‌هاي نوين، تربيت کودکان براي فردا 

 
معاون فرهنگي کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان معتقد است: با روش‌هاي ديروز نمي‌توان کودکان را براي فردا تربيت کرد اما اين به معناي کاربردي بودن تمام فن‌آوري‌ها براي القاي روش‌هاي درست نيست.

به گزارش اداره کل روابط عمومي و امور بين‌الملل کانون، محمدعلي شاماني روز چهارم تير 1394 در آيين معرفي مديرکل جديد کانون خوزستان اظهار داشت: طبيعي است که با مسايل نوپديدي روبه‌رو باشيم اما آن‌چه اصالت دارد ايجاد زمينه و اشتياق خواندن است و هر فرصتي که اين زمينه را مهيا کند بايد به اشکال مختلف در اختيار ما قرار بگيرد.

وي افزود: در اين زمينه مي‌بايست با گذر از روش‌هاي ديروز به فن‌آوري‌هاي نوين گره بخوريم درعين‌حال نبايد از اين هدف که «بچه‌ها بايد بخوانند تا بدانند» دور شويم.

شاماني در اين آيين که براي معرفي غلامرضا شنبدي به عنوان مديرکل جديد کانون خوزستان در اهواز برپا شده بود، گفت: اگر نظام رسمي تعليم و تربيت به اين موضوع تکيه نکند انسان‌هاي بي پرسشي تربيت خواهند شد که هرگز نمي‌توانند مسير زندگي را بپيمايند.

وي اضافه کرد: اصل کار ما توجه به کودک و نيازهاي زيستي و رواني او و از همه مهم‌تر، دادن فرصت يک رفتار خلاقانه و از سر يک انتخاب هدفمند به کودکان است.

شاماني ادامه داد: کانون اين فرصت را به فرزندان خواهد داد تا خود را بازيابي و در مسير درست، فردايي را رقم بزنند که بر اساس تشخيص دقيق از سوي مربيان است و در اين ميان مربيان به‌عنوان انسان‌هاي کارآمد در کنار کودکان قرار مي‌گيرند تا کمک کنند استعدادهاي آنان شناسايي و در مجراي خود پرورش يابد.

وي اظهار کرد: اگر قرار باشد در حوزه کارشناسي کودکان، نهاد مورد اعتمادي را جستجو کنيم، يکي از معتبرترين نهادها کانون پرورش فکري به‌واسطه مربياني داراي صلاحيت، آشنا با نيازهاي مخاطبان، هنرمند و اديب است.

در اين آيين از 27 سال خدمات عبدالنبي شاکريان مديرکل پيشکسوت کانون استان خوزستان تجليل شد.

رنج خوزستان از نبود منابع انساني کارآمد

بر اساس اين گزارش در اين مراسم معاون سياسي‌اجتماعي استانداري خوزستان نيز با اشاره به پيامدهاي ناشي از جنگ در اين استان گفت: خوزستان از نبود منابع انساني کارآمد رنج مي‌برد.

فرج‌الله خبير در مجتمع فرهنگي کانون اهواز افزود: خسارات وارده به تاسيسات در زمان جنگ تحميلي با آسيبي که به منابع انساني کارآمد در خوزستان وارد شده قابل مقايسه نبوده و اين به ‌آساني قابل جبران نيست.

وي در ادامه اظهار کرد: کار کردن در خوزستان به دليل از بين رفتن زيرساخت‌هاي آن در زمان جنگ سخت است و کسي که در اين استان مسووليت مي‌پذيرد بايد تلاش مضاعفي انجام دهد.

به اعتقاد وي دشمن جنگ را از تسليحات نظامي به سمت امور فرهنگي سوق داده که بايد مسوولان فرهنگي کشورمان بيش ‌از پيش به اين امر خطير و حياتي توجه کنند.

وي اظهار کرد: خوزستان داراي تنوع فرهنگي بسياري است و از اين حيث استاني نظير آن در کشور وجود ندارد.

خبير به سابقه مديريتي 27 ساله مديرکل پيشين کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان خوزستان نيز اشاره کرد و با قدرداني از شاکريان افزود: اگر ثبات مديريتي در همه بخش‌ها وجود داشته باشد امور به‌خوبي پيش خواهد رفت.

معاون سياسي، اجتماعي استانداري خوزستان ادامه داد: نقش کانون فکري پرورش کودکان و نوجوانان در اين مهم بسيار پررنگ است زيرا در اين مکان مسوولان آينده کشورمان از لحاظ تربيتي و فرهنگي پرورش مي‌يابند.

خبير در ادامه سخنان خود به مديرکل جديد کانون خوزستان توصيه کرد تا در طي مدت رياست خود، امور کانون را با مشورت ديگران به‌پيش ببرد.

مديريت بر مبناي مشورت و کار کارشناسي

در همين مراسم مديرکل جديد کانون خوزستان کار فرهنگي بيشتر را يکي از نياز‌هاي اصلي استان عنوان کرد و در عين حال گفت: اين کار البته بايد بسيار ظريف و دقيق صورت بگيرد چرا که اين استان با توجه به مشکلات اجتماعي و فرهنگي پس از جنگ تحميلي، نيازمند کار فرهنگي بيشتري است.

غلامرضا شنبدي با بيان ضرورت توجه به توسعه فرهنگي در کنار توسعه اقتصادي، افزود: به فرموده مقام معظم رهبري کار اقتصادي بدون توسعه فرهنگي به نتيجه نخواهد رسيد.

وي با اشاره به تنوع فعاليت‌هاي کانون، مشورت و کار کارشناسي را دو رويکرد اصلي خود برشمرد که همه تصميم‌ها بر اساس آن اتخاذ خواهد شد.

مديرکل جديد کانون استفاده از همه ظرفيت‌هاي فرهنگي و هنري استان براي پيشرفت در کار کانون را ضروري خواند و گفت: بر همين اساس در‌هاي کانون براي همکاري بايد به روي همه فعالان فرهنگي و اجتماعي - که در حوزه کودک و نوجوان فعاليت دارند - باز باشد.

شنبدي در عين حال تصريح کرد: ماهيت فعاليت کانون کار فرهنگي است و به هيچ عنوان نبايد با سياست عجين شود و تلاش مي‌‌کنيم تفکرات و ديدگاه‌هاي خاص سياسي وارد اين حوزه نشود.

در همين آيين عبدالنبي شاکريان مدير کل سابق کانون نيز در سخناني به بيان خاطرات خود از 27 سال خدمت در کانون پرداخت و با يادآوري اين نکته که در آغاز مديريت وي به دليل وقوع جنگ تحميلي تنها 4 مرکز کانون در استان فعاليت مي‌کرد، افزود: در حال حاضر 52 مرکز فرهنگي هنري کانون حتي در دورافتاده‌ترين بخش‌هاي استان به ارايه خدمات فرهنگي‌هنري به کودکان و نوجوانان مي‌پردازند.

وي از کارکنان و مربيان کانون استان نيز به عنوان نيروهايي توانمند در سطح کشور نام برد و از آنان قدرداني کرد.

گفتني است در اين آيين که عبدالحميد شهسواري مشاور اجرايي مديرعامل کانون، مديرکل روابط عمومي استانداري خوزستان، کارکنان کانون استان و تني چند از مسوولان استاني نيز حضور داشتند، از تلاش‌هاي عبدالنبي شاکريان تقدير شد.


 معرفي برندگان مسابقه نقاشي «اهداي خون» 

 
برگزيدگان مسابقه نقاشي «به خاطر نجات جانم از شما متشکرم» با موضوع اهداي خون معرفي شدند. اين مسابقه هنري به مناسبت روز جهاني اهدا‌کنندگان خون از سوي سازمان انتقال خون با همکاري کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان تهران برگزار شد.

هيات داوران اين مسابقه متشکل از مامک يحيي‌پور، شبنم بهرامي و سوزان وارسته در هر يک از سه گروه سني 7 تا 9 سال، 10 تا 12 سال و 13 تا 15 سال، پنج برگزيده را معرفي کردند.

بر همين اساس، در گروه سني 7 تا 9 سال به ترتيب زهرا عبيري، ياسين احمدي، رهام گودرزي، صباسادات طباطبايي از مرکز فرهنگي هنري شماره 28 و الميرا فرشباف از مرکز شماره 21 کانون استان تهران به عنوان نفرهاي اول تا پنجم معرفي شدند. اعضاي داوري اين مسابقه همچنين در گروه سني 10 تا 12 سال کيانا خياطي از مرکز 12، حنانه جوادي از مرکز 9، نسترن مظلوم از مرکز 40، شايان گرامي از مرکز لواسان و فاطمه طهراني عضو مرکز 21 کانون استان تهران را به عنوان برگزيدگان اول تا پنجم اعلام کردند. بر اساس اين گزارش در گروه سني 13 تا 15 سال رعنا اسماعيليان از مرکز 35، محمدحسين شادالويي از مرکز 23، محمدرضا حيدري‌اوره از مرکز 22، مليکا نوش‌بلاباد از مرکز 20 و فاطمه تبريزي از مرکز 32 در اين رقابت هنري اول تا پنجم شناخته شدند.

گفتني است در دو گروه 7 تا 9 سال و 10 تا 12 سال از 40 نفر نيز تقدير شد و در گروه سني 13 تا 15 سال به دليل استقبال کم شرکت کنندگان، نام هيچ عضوي براي تقدير اعلام نشد.

برگزيدگان مسابقه نقاشي «به خاطر نجات جانم از شما متشکرم» روز 9 مرداد هم‌زمان با روز ملي انتقال خون سالگرد تاسيس سازمان انتقال خون ايران تقدير خواهند شد. آثار برگزيدگان اين رقابت هنري در نمايشگاهي به مناسبت روز جهاني اهدا خون در معرض ديد عموم علاقه‌مندان قرار خواهد گرفت.


 اعلام فراخوان جشنواره «قامت دوست» در تهران 

 نخستين جشنواره فرهنگي، هنري، ادبي «قامت دوست» از سوي اداره‌کل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان تهران فراخوان داد.اين جشنواره در 9 بخش شامل قصه‌گويي، پژوهش، سرود، نقاشي، سفال، خوش‌نويسي، نمايش عروسکي، مشاعره و ادبي برگزار مي‌شود.

به گفته مديرکل کانون استان تهران، نخستين جشنواره فرهنگي‌هنري «قامت دوست» همزمان با هفته ملي کودک و نوجوان در مهرماه سال 94، در بخش‌هاي هنرهاي تجسمي، نمايش عروسکي، ادبي، پژوهش و اقدام‌پژوهي، سرود‌خواني و مشاعره و در دو گروه سني اعضا و مربيان برگزار خواهد شد.

هدف از برگزاري اين جشنواره سامان‌دهي و هدفمند کردن فرآيند برگزاري مسابقات و خرده‌جشنواره‌هاي درون‌استاني و همسو کردن فراخوان‌هاي ستادي و ملي در قالب يک جشنواره منسجم اعلام شده است.

علاقه‌مندان مي‌توانند جهت کسب اطلاعات بيشتر با شماره تلفن 4- 88951501 داخلي 287 دبيرخانه دائمي جشنواره‌هاي کانون استان تهران تماس حاصل کنند.


 رويکرد پايگاه‌هاي بهبود اوقات فراغت گيلان:
 هر دانش‌آموز، يک مهارت 

فعاليت پايگاه‌هاي بهبود اوقات فراغت در تابستان 1394 با رويکرد «هر دانش آموز، يک مهارت» با همکاري و مشارکت کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان گيلان اجرا مي‌شود.

به گزارش روابط عمومي اداره کل کانون گيلان، فعاليت‌ اين پايگاه‌ها به منظور بهينه‌سازي اوقات فراغت و استفاده از ظرفيت‌هاي موجود، با همکاري ادارات، نهادها و سازمان‌هاي مختلف از جمله کانون پرورش فکري استان گيلان برنامه‌ريزي شده و در حال اجرا است. بر همين اساس کانون استان گيلان با 31 مرکز فرهنگي‌هنري ثابت، چهار کتاب‌خانه پستي در شهر‌هاي رشت، آستارا، لاهيجان، تالش و يک کتاب‌خانه سيار روستايي در شهرستان آستارا، برنامه‌هاي خود را به کودکان و نوجوانان ارايه مي‌کند.

در اين راستا کودکان و نوجوانان 6 تا 16سال با ثبت نام درمراکز فرهنگي‌هنري کانون پرورش فکري ضمن امانت کتاب، در فعاليت‌هاي فرهنگي، ادبي، هنري و علمي که با محوريت کتاب، بهره‌گيري از تعاليم ديني و در جهت آموزش سبک زندگي ايراني اسلامي برنامه‌ريزي و اجرا مي‌شود، شرکت مي‌کنند.

کشف و پرورش استعداد‌هاي اعضا، فراهم آوردن امکان مشارکت اجتماعي، برنامه‌ريزي و به موازات آن، تفريح و سرگرمي از ديگر هدف‌هاي کانون پرورش فکري است که براي بهينه‌سازي و پرکردن اوقات فراغت کودکان و نوجوانان در طول سال دنبال
مي‌شود.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون