جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3376- تاریخ : 1394/04/06 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (شنبه)


کشف شواهد بيشتر از شباهت قمر زحل به زمين


انقلابي در کنترل قند خون ديابتي‌ها


وقتي که رايانه‌ها با هوش‌تر از انسان مي‌شوند


گنده تر از دروغ


اما خبر


سرمقاله


 کشف شواهد بيشتر از شباهت قمر زحل به زمين 

اخترشناسان موفق به کشف شواهدي از شباهت قمر تيتان به سياره زمين شده‌اند.به گزارش ايسنا، طبق تحقيقات پيشين دانشمندان، تيتان که يکي از بزرگترين قمرهاي سياره زحل است، تنها جرم آسماني بعد از زمين محسوب مي‌شود که داراي منابع اثبات شده سطحي مايعات از جمله رودخانه، دريا و باران است. اين قمر با اندازه‌اي بزرگتر از سياره عطارد، از سطحي جامد و صخره‌اي برخوردار است.

دانشمند در کشف شواهد جديد خود از شباهت تيتان به زمين، نشان داده‌اند که گاز موجود در جو اين قمر به صورت جريان بادهاي قطبي از فضاي آن خارج مي‌شود.

دکتر اندرو کوتس، استاد فيزيک کالج دانشگاهي لندن در انگليس و سرپرست پروژه بادهاي قطبي گفت: درک مکانيسمي که به موجب آن، تيتان جو خود را از دست مي‌دهد، جزو اولويت‌هاي تحقيقاتي ماست. تمايل داريم اين مکانيسم را در تيتان و ساير اجرام آسماني بررسي کنيم تا به درک بهتري درباره اين پديده دست يابيم.

دکتر کوتس و همکارانش با تجزيه و تحليل داده‌هاي دريافتي از دستگاه طيف‌سنج پلاسماي فضاپيماي کاسيني ناسا (CAPS)که دور سياره زحل در حال چرخش است، موفق به کشف گازهاي خروجي حاوي ذرات معلق از جو قمر تيتان شدند.

طيف مشخصي از ذرات کشف شده، محققان را به اين نتيجه رساند که در سطح اين قمر، بادهاي قطبي گسترده‌اي وجود دارد.

کوتس اعلام کرد: جو تيتان اساسا از نيتروژن و متان تشکيل شده و فشار اين گازها، 50 درصد بيشتر از سطح زمين است.

طبق اطلاعات دريافتي از فضاپيماي کاسيني در چند سال گذشته، روزانه هفت تن هيدروکربن و نيتريل از جو تيتان خارج مي‌شود، اما در آن زمان، توضيحي براي اين پديده وجود نداشت. اين مطالعه جديد، شواهدي مستدل براي اين رويداد ارائه کرده است.

فضاپيماي کاسيني براي اولين بار در سال 2006 از وجود ابرهايي بر فراز قطب شمال تيتان خبر داد. دانشمندان ناسا دريافتند که اين ابرها بسيار شبيه به ابرهاي قطبي موجود در لايه استراتوسفر بوده و حاوي مقاديري يخ متان است. پيش از اين وجود ذرات يخ در جو تيتان کشف نشده بود.


 انقلابي در کنترل قند خون ديابتي‌ها 

محققان دانشگاه کاروليناي شمالي موفق به ساخت نخستين چسب هوشمند کنترل خودکار قند خون شدند.به گزارش ايسنا، چسب هوشمند ابداعي محققان حتي از يک سکه معمولي نيز کوچکتر است و قسمت زير آن مجهز به بيش از 100 سوزن بسيار کوچک است که قطر هر کدام از آنها تقريبا به اندازه يک مژه است.هرکدام از سوزن‌ها به يک منبع ذخيره ميکروسکوپي انسولين و آنزيم تشخيص سريع ميزان قندخون متصل هستند.

محققان پس از انجام آزمايش‌هاي مختلف بر روي موش‌هاي مبتلا به ديابت نوع يک متوجه شدند که مي‌توان به کمک اين فناوري تا حدود 9 ساعت سطح قندخون را پايين نگه داشت.

دکتر ژن گو، استاد مهندسي فناوري زيستي دانشگاه کاروليناي شمالي و يکي از مولفان اين تحقيق اظهار کرد: به کمک تحقيقات انجام شده، موفق به ساخت نخستين چسب کاربردي و بدون درد شديم که قادر است به سرعت ميزان قندخون را به حالت عادي برگرداند.دکتر جان باس، رئيس مرکز درمان ديابت دانشگاه کاروليناي شمالي و مولف ديگر اين تحقيق، در مورد عملکرد چسب انسولين هوشمند اظهار کرد: آنزيم تشخيص ميزان قندخون به کار رفته در اين چسب، کليه فرآيندها را به صورت خودکار انجام مي‌دهد و از خطرات تزريق بيش از حد انسولين جلوگيري مي‌کند.وي افزود: تزريق بيش از حد انسولين اثرات زيانباري مثل کوري و قطع عضو و يا حتي مرگ را به همراه دارد.

محققان اميدوارند با مطالعات بيشتر و انجام آزمايش بر روي بيماران، به زودي مجوز توليد انبوه چسب هوشمند تزريق انسولين را دريافت کنند.


 وقتي که رايانه‌ها با هوش‌تر از انسان مي‌شوند 

کار آفرينان پيش بيني کرده‌اند که طي 15 سال آينده رايانه‌ها با هوش‌تر از ما خواهند بود. به گزارش باشگاه خبرنگاران؛ براساس مطالعات انجام شده مغز انسان مسئول سازمان پيچيده‌ اجتماعي و مرکز تجمع پيشرفت‌هاي فني، اقتصادي و علمي است و در واقع زير بناي تمدن مدرن محسوب مي‌شود. اختراعات تکنولوژيک، ايده‌هاي فلسفي و نظريه‌هاي علمي از طريق تولد کانال عقل بشر توليد شده و افزايش مي‌يابد. براساس اين گزارش‌ها ماشين آلات و رايانه‌ها نسبت به مغز انسان سرعت پردازش سريع‌تري دارند و در واقع اين سلول‌هاي عصبي مصنوعي مي‌توانند يک ميليون بار از همتاي زيستي خود سريع‌تر کار کنند. کار آفرينان پيش بيني کرده‌اند که طي 15 سال آينده رايانه‌ها با هوش‌تر از ما خواهند بود و حتي توانايي فهميدن و درک کردن صحبت‌هاي ما، بدست آوردن تجربه و داستان سرايي را خواهند داشت و حتي ممکن است قادر به پاسخگويي ما نيز باشند. Kurzweil و تيم پژوهشگرش در تلاش هستند تا بتوانند چنين رايانه‌هايي را بوجود بياورند و نام آن را نيز هوش مصنوعي خواهند گذاشت.


 گنده تر از دروغ 

 ضربه فني

مهدي بيرنگ

ظاهرا قرار بر اين شده که حميد سوريان که اين روزها در زمينه فوتبال هيچ گونه تخصصي ندارد و از طرفي از کشتي هم يک جورهايي زده شده، بيايد و در زمينه فوتبال به ادامه ورزش حرفه اي بپردازد و ديگر هم به کشتي برنگردد. اين جوري مي گويند که سوريان در اين زمينه به خبرگزاري دروغنا! گفته: من اصلا از همان ابتدا هم علاقه‌اي به کشتي نداشتم و دلم مي خواست که به فوتبال خدمت کنم اما دست روزگار من را به کشتي انداخت. قول مي دهم که ديگر به کشتي برنگردم و در فوتبال باشم و براي استقلال بازي کنم و تيم ها را ضربه فني کنم!


 اما خبر 

 خبرنگاري نيمه حرفه اي با تجهيزات مدرن سلفي

دنياي تجهيزات سلفي هر روز شاهد نوآوري تازه‌اي است و در تازه ترين اتفاق هيجان انگيزي که در اين زمينه روي داده امکان تهيه گزارش نيمه حرفه‌اي بدون نياز به فيلمبردار فراهم شده است.

به گزارش مهر، فناوري جديدي که در دنياي تجهيزات متنوع سلفي ارايه شده SoloCam نام دارد. اين وسيله کار را براي آن دسته از افراد علاقمند به تهيه گزارش هاي خبري به صورت نيمه حرفه اي آسان کرده است.

درحقيقت با استفاده از اين وسيله جديد، نيازي به فيلمبردار نبوده و شخص مي تواند تهيه گزارش را درحالي که ميکروفون در دست داشته و تصوير باکيفيتي از خود به وسيله ابزار جديد سلفي تهيه مي کند به راحتي انجام دهد.

SoloCam شامل يک بازوي مخصوص است که در انتهاي آن دوربين ويدئويي يا تلفن همراه هوشمند به راحتي نصب مي شود. در انتهاي اين دستگاه نيز ميکروفوني نصب شده که از طريق فناوري بلوتوث با کل سيستم در ارتباط است.

با استفاده از اين نوآوري، کاربر مي تواند به طور همزمان دوربين و ميکروفون را در دست گرفته و به تنهايي يک گزارش خبري نيمه حرفه اي از اتفاقات مختلف تهيه کند.

همچنين کاربر به آساني مي تواند از طريق فناوري بي سيم کنترل کاملي بر تلفن همراه هوشمند يا دوربين ويدئويي داشته باشد.


 سرمقاله 

 شما مي توانيد.........

مهدي طوسي

لابد با خودتان فکر مي کنيد که ما چرا اين همه به اوقات فراغت فکر مي کنيم و چرا اين همه در اين مورد مي نويسيم. آخر اگر به دقت به اين سه ماهه تعطيلات تابستاني فکر کنيد متوجه خواهيد شد که اگر درست برنامه ريزي شود فرزندان شما بعد از اين سه ماه مي توانند با موفقيت هاي چشمگيري مواجه شوند و در صورتي که در اين زمينه فکري اساسي نشود و اين اوقات به بطالت بگذرد يقين بدانيد که افسردگي کمترين آسيبي است که ممکن است دامنگير فرزند شما گردد. در بسياري از كشورها برنامه‌ريزي اوقات فراغت، از جمله برنامه‌هاي اولويت دار محسوب مي‌شود و مختص فصل خاصي از سال نيست. اين در حاليست كه در كشور ما مسئولان معمولاً مدت كوتاهي به تابستان مانده به فكر اوقات فراغت و برنامه‌ريزي براي آن مي‌افتند در حالي كه اين امر به طور حتم بي‌فايده خواهد بود.توجه به دو واقعيت، ماهيت اوقات فراغت را بيش از پيش آشکار مى سازد؛

اول اين که؛ طبق آمار رسمى درصد بالايي از جمعيت کشورمان در سنين نوجوانى و جوانى هستند.

و دوم؛ جوانان ما در مقايسه با بسياري کشورها، از تعطيلات طولانى تري برخوردارند.

کامپيوتر وسيله ي خوب و مفيدي براي استفاده در کار و يا براي استفاده ي دانش آموزان و دانشجويان است. همچنين مي توانيد از آن در اوقات فراغت تان استفاده کنيد. بعد از يک روز کاري سخت، با کمک کامپيوتر به اينترنت وصل شويد و علايق و سرگرمي‌هايتان را در آن جستجو کنيد. اينکه چگونه از کامپيوتر در اوقات فراغت تان استفاده کنيد، بستگي به اين دارد که مي خواهيد چه کاري با آن انجام دهيد.

مي توانيد خبرهايي که هر روز صبح در روزنامه مي خوانيد، شب قبل در اينترنت منتشر شده است. پس در زمان هاي استراحت بين کارتان، مي توانيد به کمک کامپيوتر از سايت هايي مثلGoogle News و Yahoo! News براي دريافت اخبار سراسر جهان استفاده کنيد.

مي توانيد بازي هاي کامپيوتري جديد، در انواع مختلف بازي هاي نقش آفريني، اکشن اول شخص، فانتزي و غيره به صورت گسترده وارد بازار مي شوند. بازي کردن راه خوبي براي از بين بردن استرس است و ذهن انسان را از مشکلات زندگي دور مي کند. اگر به اينترنت وصل شويد، مي توانيد از طريق بازي هاي آنلاين با افراد ديگري بازي و رقابت کنيد.

مي توانيد از طريق شبکه هاي اجتماعي که اين امکان را فراهم مي کنند تا راحت تر با آشنايان و دوستان قديمي تان در ارتباط باشيد؛ خودتان را سرگرم کنيد. مهم نيست آنها کجاي دنيا باشند. مي توانيد براي خودتان يک پروفايل بسازيد و مطالبي در مورد
علاقه مندي هايتان بنويسيد. اعضاي خانواده و دوستان قديمي تان را که آن ها هم در اين سايت ها پروفايل دارند از طريق جستجو کردن پيدا کنيد و با آن ها در ارتباط باشيد.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون