جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3375- تاریخ : 1394/04/04 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (پنجشنبه)


عكاسخانه


نعمت‎الله کيکاوسي : تابلوى كمال الملك در حراج تهران كاملا اصل است


اخبـــــــــار


قصار اما...


نگاه


خبر


دنياي عكس


 عكاسخانه 

مسجد امام اصفهان (مسجد شاه )-در دوره صفويه و در زمان شاه عباس اول ساخته شده است


 نعمت‎الله کيکاوسي : تابلوى كمال الملك در حراج تهران كاملا اصل است 

 شوراى سه نفره متشكل از كارشناسان خبره هنر كلاسيك و ميراث فرهنگى ، صحت و سلامت تابلوى نقاشى كمال الملك در حراج تهران چهارم را تاييد كرده و سپس اين تابلو در اين حراجى ارائه شد.

به گزارش شاپرك، نعمت الله كيكاوسى كارشناس خبره هنر كلاسيك و سنتى ايران و مشاور چهارمين حراج تهران با اعلام خبر فوق گفت:« بنده در كنار اساتيد«هادى سيف» و «محمود افتخارى»به عنوان شوراى سه نفره تاييد آثار بخش كلاسيك حراج تهران، پس از بررسى كامل و حصول اطمينان از اينكه تابلوى كمال الماك كاملا اصل است آن را براى حضور در حراج پيشنهاد داديم و باعث تاسف است هر كسى بدون دانش و ارائه مدرك و سند، يك اثر شاخص را تقلبى مى خواند.»

كيكاوسى در پاسخ به برخى شائبه ها كه توسط كسانى طرح مى شود كه حتى يك بار هم اين تابلو را از نزديك نديده اند، توضييح داد : « تابلوى كمال الملك كه در اين حراجى ارائه شده چهره «دوست‎محمد خان معيرالممالک » را به تصوير كشيده است، اين تابلو توسط يکي از نوه‎هاي پسري معيرالممالك براي شرکت در حراج ارائه شده است. شايد علت اينکه بعضي افراد در صحت اين تابلو دچار تشكيك شده اند تعمير يكى دو باره آن بوده است؛ اين اثر 105 سال قبل خلق شده و شايد در اين مدت وضعيت نگهداريش آن طور که بايد مناسب نبوده لذا آسيب ديده است.»

او افزود: « در فرايند تعمير اين نقاشى، بوم آن دوبله شده است. وقتي بوم اوليه بر اثر مرور زمان دچار آسيب مي‎شود، بوم ديگري پشت بوم اصلي قرار مي‏گيرد که در اصطلاح به آن دوبله مي‌گويند. البته تابلو حدود 10 درصد آسيب ديده است.»

او افزود:« اين اثر به وسيله شوراى سه نفره شناخته شده مورد تاييد قرار گرفته و مدارک تاييد آثار از سوي اين افراد موجود است. يکي از کارشناسان اين گروه که بيش از 10 جلد کتاب درباره مکتب کمال‎الملک نوشته است آقاي هادي سيف است. آقاي سيف با همه شاگردان کمال‎الملک محشور بوده و هم آثار آنها را از نزديک ديده و هم درباره آن‌ها کتاب نوشته است. او درباره ابولحسن‏خان صديقي، علي اکبر ياسمي، علي اکبر صنعتي و نيز مکتب کمال‎الملک چندين کتاب نوشته است. ديگر كارشناس نخبه ما در تاييد اين آثار آقاي محمود افتخاري است که بيش از 30 سال رييس موزه ملي ايران بودند؛ خود من هم عضو اين گروه بوده‌ام.»

او در توضيح بيشترى درباره پيشينه تابلوى ارائه شده در حراج تهران گفت:« کمال‌الملک در دوره پنج پادشاه ناصرالدين شاه، مظفرالدين شاه، محمد علي شاه و رضا شاه نقاش‎باشي بوده و تنها براي رجال کار مي‏کرده و کارهاي او به ندرت دست مردم عادي بوده است. صاحب تصوير اين اثر، آقاي دوست محمد خان، پسر دوست علي نظام‎الملک معمار باغ فردوس و شمس‏العماره است. دوست محمد خان هم نقاش، هم عکاس و هم خوشنويس بود و افرادي مثل اسماعيل جلاير و ميرزا غلامرضا اصفهاني در دستگاه اين فرد کار مي‏کردند، او داماد ناصرالدين شاه و مشوق هنرمندان در آن زمان بود. کمال‎الملک براي قدرداني از حمايت‌هاي دوست محمد خان از هنر پس از مرگ او، اين چهره را از روي عکس کار کرده است. اين اثر به پسر دوست محمدخان رسيد و پس از او نيز اين تابلو دست به دست چرخيد تا اينکه به دست يکي از نوادگان پسري دوست محمدخان رسيد که امروز در حراج تهران براى اولين بار پس از خلقش فروخته شده است.»

او درباره كارشناسى آثار هنرى كلاسيك و سنتى ايران گفت:«ما در ايران در زمينه شناخت آثار مدرن و کلاسيک کارشناساني داريم که در زمينه کارهاي کلاسيک، تعدادشان کمتر است. اين کارشناسان بوم و رنگ را بررسي مى كنند. مثلا در کار کمال‎الملک ترک‏هايي که در رنگ ايجاد شده مي‏تواند کارشناس را به قدمت اثر راهنمايي کند.

او درباره مقايسه قيمت تابلوى كمال الملك و سهراب سپهرى گفت:« موضوع بديهى و روشن است، در سال 2006 که براي نخستين بار حراج آثار مدرن در كريستيز دوبي برگزار شد، تابلوهاي سهراب سپهري حداکثر 10 يا 20 ميليون بود يا کارهاي محمد احصايي 100 هزار دلار فروخته شد، چون قبل از آن در ايران حداکثر سه چهار ميليون بود و کم کم بالا رفت و حالا از يک ميليارد هم عبور مى كند.اما اين نخستين بار بود كه به ابتكار حراج تهران تابلويى از كمال الملك روى ميز حراج رفت و اتفاقا دو و نيم برابر قيمت اوليه به فروش رفت، لذا به يقين در آينده با حضور مستمر آثار او در حراجى ها، كارهاى اين استاد هم به قيمت هاى بسيار بالا دست خواهد يافت.» چهارمين حراج تهران با خلق ركورد تاريخى 21 ميليارد و 40 ميليون تومانى، هشتم خرداد 94 برگزار شده است.در اين حراج 126اثر ارائه شد كه در ميان شان براى نخستين بار 11 اثر كلاسيك و سنتى چكش خورد.


 اخبـــــــــار 

باغ هفت تن شيراز (موزه سنگ هاي تاريخي شيراز)

در استان فارس در شيراز يكي اززيباترين بناهاي تاريخي که به دست کريم خان زند و در نزديکي آرامگاه حافظ ساخته شده و طي ساليان دراز بازديدکننده زيادي داشته است . دليل نام گذاري به اسم هفت تن ، اين است که هفت عارف نامي در اين مکان دفن شده اند . ساکنان قديم شيراز براي رفع حاجت و گذران وقت در اين مکان حضور پيدا مي کنند . هفت تنان يکي از قديمي ترين اماکن تاريخي شيراز است. اين باغ به سده هاي پيش از عهد زنديه و عمارت آن از بناهاي دوره کريم خان زند است. اين باغ در بن کوه چهل مقام و در شمال آرامگاه حافظ قرار گرفته است. بيشتر جهانگرداني که در چند سده اخير به شيراز سفر کرده اند باغ تکيه هفت تنان و عمارت زيباي آن را وصف کرده اند. مردم شيراز نيز به اين مکان دلبستگي خاص دارند و سابقاً گاه در طلب باران و استجابت دعا روي بدين مکان مي آورده اند.

منبع :همگردي


نمايش اشياي تاريخي جديد در موزه تخت جمشيد

مدير پايگاه جهاني تخت جمشيد از جايگزيني و تغيير اشياي موزه اين پايگاه خبر داد و گفت: در نظر داريم تا دفتر بنياد پارسه از پشت موزه تخت جمشيد به جاي ديگري انتقال داده شود تا فضاي موزه گسترش پيدا کند.

مسعود رضايي منفرد به مهر گفت: امسال فاز دوم موزه تخت جمشيد افتتاح و ويترين هاي آن نيز تغيير کرد همچنين اشياي جديدي در حال کلاسه بندي براي نمايش در موزه است.

وي ادامه داد: درصدد هستيم با تغيير و تحولات در موزه تخت جمشيد، آثار و اشياي جديدي را به نمايش بگذاريم بنابراين هر چند وقت يک بار اشياي موزه اي از گنجينه بيرون آمده و جايگزين آثار قبلي مي شود. اکنون در تمامي ويترين هاي موزه تخت جمشيد 168 شي مربوط به اين مجموعه جهاني نمايش داده شده که شامل مهره ها، لوحه ها، مفرغ هاي استفاده شده در تخت جمشيد، دهنه اسب، کتيبه هاي گلي و ... است.

رضايي بيان کرد: در فازهاي بعدي ساماندهي موزه، به دنبال اين هستيم که دفتر بنياد پارسه از پشت موزه تخت جمشيد به مکان ديگري منتقل شود تا بتوان فضاي موزه را گسترش داد. اما هنوز مکاني براي بنياد پارسه انتخاب نشده است. موزه تخت جمشيد در حال حاضر داراي سه گالري و يک تالار مرکزي است که هر بخش به نمايش اشياء و عکسهايي از دوره هخامنشي و مجموعه تخت جمشيد اختصاص يافته است.


کشف آثار معماري و سکه از دوره ساساني در تپه اشرف اصفهان

عليرضا جعفري زند گفت: چهار فصل گذشته کاوش در سال هاي 89 تا 90 در تپه اشرف اصفهان در مساحت هفت هکتار انجام شد که به کشف آثار فرهنگي انجاميد.به گزارش ايرنا، عليرضا جعفري زند با اشاره به پيشينه کاوش در اين محوطه باستاني گفت: در فصل هاي نخست از کاوش هاي باستان شناسي در تپه اشرف اصفهان، آثار معماري از دوره ساساني به همراه سفال هايي از قرن چهارم هجري قمري کشف شد. جعفري زند افزود: در فصل سوم و چهارم بيشتر وقت هيات باستان شناسي علاوه بر کاوش در محوطه صرف خاک برداري شد.سرپرست هيات پنجمين فصل کاوش در تپه اشرف اصفهان گفت: سازه معماري مربوط به قرن پنجم و ششم دوره ساساني در فصل هاي گذشته کاوش کشف شد که احتمالا مربوط به يک قلعه است.بر اساس گزارش پژوهشگاه ميراث فرهنگي، جعفري زند افزود: در فصل چهارم بقاياي يک کاخ که بر اساس مستندات توسط اشرف افغان در قرن 12 با روش پيچيده کاخ سازي ساخته و توسط نادر شاه ويران شده است، نمايان شد.

وي، يکي از اهداف اين فصل ازکاوش را بررسي اين کاخ و روش ساخت آن اعلام و اضاقه کرد که در فصل گذشته فرصت بررسي آن پيش نيامد. در اين فصل از کاوش مواد فرهنگي نظير سفالهاي مربوط به قرون مختلف کشف اما شي موزه اي قابل ذکري يافت نشد.

وي افزود: در اين فصل از کاوش در تپه اشرف، آثار معماري از دوره ساساني مربوط به قرن 5 و 6 و 12هجري قمري به دست آمد.

جعفري زند با اشاره به شناسايي لايه سلوکي - اشکاني که قديمي ترين لايه تاريخي است، تصريح کرد: يک لنگه کفش متعلق به دوره صفويه که متخصصان در حال مرمت آن هستند و يک سکه مربوط به دوره ساساني از آثار کشف شده در پنجمين فصل از کاوش در تپه اشرف بود. تپه اشرف يکي از مهمترين تپه هاي تاريخي واقع در شرق شهر اصفهان است که گفته مي شود قدمت آن به دوره پيش از اسلام مي رسد. اين تپه باستاني در نزديکي پل تاريخي 'شهرستان' و در کنار زاينده رود قرار دارد. باستان شناسان معتقدند که تپه اشرف از قديمي ترين سکونتگاه هاي مردم اصفهان است.

فصل پنجم کاوش هاي باستان شناسي در تپه اشرف اصفهان که مجوز آن توسط رييس پژوهشگاه ميراث فرهنگي و گردشگري صادر شده است از نيمه خرداد ماه شروع شده و تا نيمه تيرماه ادامه دارد.


 قصار اما... 

 وقتي که کار بدي انجام دادي از آن توبه کن و اين توبه تو بايد پنهاني باشد. براي گناه آشکار نيز توبه ي آشکار نياز است.

حضرت محمد (ص)

منبع : http://www.hoosheparsi.ir


 نگاه 

مسجد شش ناو تفرش

نرگس عبدي فر

مسجد قديم شش ناو در استان مركزي و در تفرش و در محله قديمي فم واقع شده است .اين مسجد که نام آن از شش ناوداني گرفته شده که آب قنات شش ناو رو که از داخل اين ناودان ها عبور مي کرده به شش قسمت مساوي تقسيم مي کرده و به محله هاي تفرش جاري مي کرد. بناي اوليه مسجد از آثار دوره سلجوقي است که در دوره‌هاي بعد قسمت‌هايي به آن اضافه شده‌است. قديمي ترين و شاخص ترين بناي مسجد، معماري آجري مناره آن است كه به ارتفاع 20متر و قطر سه متر مي باشد که آن را متعلق به قرن پنجم هجري و اوايل عهد سلجوقيان ذکر کرده‌اند. مناره داراي پلکاني مارپيچ است و جدار آن تماماً از آجر ساخته شده‌است. تنها تزئين مناره کتيبه آجري بر فراز آن است و که به خط کوفي نوشته شده‌است. متاسفانه جز کلمه «لا اله الا الله» چيزي در کتيبه باقي نمانده و بقيه حروف از بين رفته‌اند. مجموعه مسجد شامل گنبدي بزرگ به ارتفاع 15 متر و قطر 16 متر، دو شبستان، ايوان، صحن، يک رشته قنات، چند حجره، حسينيه است . سقف و ديواره مسجد با کاشيکاري و مقرنس کاري‌هاي زيبا تزئين شده‌است. در سردر صحن ايواني به دهانه 5 متر، عمق 4 متر و ارتفاع 7 متر وجود دارد که با پوششي از مقرنس گچي تزئين شده‌است. در پاکار پوشش ايوان کتيبه‌اي به خط نستعليق به تاريخ 1277 هجري قمري وجود دارد. در اين کتيبه اشاره‌اي به باني بنا بنام "محمد ابراهيم بن عباس" شده‌است. همچنين در اين مسجد مزار يکي از صحابه امام حسن عسگري (ع) به نام محمد محدث وجود دارد که در قرن ششم هجري به خاک سپرده شده‌است.


 خبر 

فروش 28 ميلياردي در نمايشگاه 5 روزه

با وجود کاهش 300 ميليوني بودجه برگزاري نمايشگاه صنايع‌دستي، فروش محصولات عرضه شده در نمايشگاه امسال با بيش از يک ميليارد تومان افزايش همراه بوده است.

به گزارش ايسنا، مديرکل دفتر صادرات صنايع‌دستي استقبال مردم از نمايشگاه امسال را بسيار مطلوب خواند و گفت: خوشبختانه امسال به واسطه تمهيداتي که در ستاد صنايع دستي کشور صورت پذيرفت، زمينه مطلوبي براي حضور هنرمندان و علاقمندان به صنايع دستي در اين نمايشگاه فراهم آمد.

«پويا محموديان» درباره آمار فروش صنايع دستي در بيست و پنجمين نمايشگاه صنايع دستي بيان کرد: امسال برنامه‌ريزي‌هاي صورت گرفته در مسير رشد فروش هنرمندان و صنعتگران حاضر در نمايشگاه بود که جمع‌بندي‌هاي صورت گرفته درباره آمار فروش حاکي از موفقيت اين برنامه‌ها و تحقق اهداف مربوط به آن است. هنرمندان حاضر در اين نمايشگاه نيز ابراز رضايت فراواني از اقدامات صورت گرفته داشتند.

دبير اجرايي نمايشگاه هفته صنايع دستي کشور آمار فروش امسال را چشمگير دانست و گفت: ميزان فروش اعلام شده از سوي هنرمندان حاضر در اين نمايشگاه، بيش از 28 ميليارد ريال بوده است که نسبت به نمايشگاه سال گذشته با افزايشي بيش از 100 درصدي همراه بوده و اين ميزان فروش تحليلگران و فعالان اين حوزه را به شگفتي وا داشته است.

محموديان همچنين اين نمايشگاه را از نظر ميزان ثبت سفارشات ممتاز خواند و گفت: امسال در اين زمينه با رشد خوبي مواجه بوديم، به طوريکه ميزان سفارشات خريد ثبت شده به رقمي بالغ بر 10 ميليارد ريال رسيد که پشتوانه خوبي براي توليد مشارکت‌کنندگان در نمايشگاه امسال بود.

مديرکل صادرات صنايع دستي کشور با اشاره به فضاي تعاملي ايجاد شده در اين رويداد افزود: با ‌برنامه‌ريزي هايي که در ستاد صورت گرفت، بستري مناسب در ايام نمايشگاه ايجاد شد تا توليدکنندگان و تجار صنايع دستي بتوانند به طور مستقيم با هم به تعامل و گفت‌و گو بپردازند و بي‌ترديد نتايج اين مسئله را در آينده نزديک خواهيم ديد.

محموديان با اشاره به حضور هيات‌هاي تجاري خارجي در نمايشگاه امسال اظهار کرد: چندين هيات تجاري از کشورهاي ژاپن، چين، عمان، هلند و روسيه به بازديد از غرفه‌هاي پرداختند و اظهار اميدواري کردند که بتوانند زمينه‌هاي همکاري موثري در حوزه صنايع دستي داشته باشند.

مديرکل دفتر صادرات صنايع دستي در پايان با تقدير از حمايت‌هاي مسئولان سازمان ميراث فرهنگي گفت: با وجود دشواري‌هاي فراوان، حمايت‌هاي آقاي سلطاني‌فر و همچنين حمايت‌هاي معاونت صنايع دستي کشور در موفقيت تيم اجرايي نمايشگاه امسال بسيار تاثيرگذار بود و در سال "همدلي و هم زباني ميان دولت و ملت"، هدف گذاري‌هاي صورت گرفته در جهتي است که بتوانيم بازرگاني و صادرات صنايع دستي را ارتقاء دهيم و بي ترديد نمايشگاه امسال گامي محکم در اين راه بود.


 دنياي عكس 

فارس- تغيير رنگ درياچه مهارلو در فصل‌هاي مختلف به دليل بالا يا پايين رفتن سطح آب و رشد انواع جلبک‌هاي رنگي


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون