جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3374- تاریخ : 1394/04/03 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (چهارشنبه)

سرمقاله
دوست يابي


کانال تلويزيون را با قدرت ذهن عوض کنيد


هشدار به خريد بازي آنلاين از شبکه‌هاي اجتماعي

گنده تر از دروغ
واليباليم


نجات جان موتورسواران ‌با کت هوشمند


تبلتي با صفحه نمايش منحني مخصوص بازي


 سرمقاله
 دوست يابي 

مهدي طوسي
شايد دانش آموزان نوجوان در زمينه دوست يابي دغدغه اي نداشته باشند و تنها به صرف اينکه يک نفر همکلاس آنهاست و يا اينکه هم محلي آنهاست با وي بدون اينکه متوجه تفاوت ها و
تناقض هاي فرهنگي بين خودشان بشوند، رابطه دوستي برقرار
مي کنند. والدين اما از همان بدو تولد بچه در مورد دوستاني که با او مراوده دارند دغدغه فراواني دارند. افراد در دوره ي نوجواني، به دليل تمايل به کسب هويت مستقل، اجتماعي شدن و احساس تعلق به گروه، گرايش زيادي به دوستي و رفاقت با هم سالان خود دارند. اين بخشي از فرايند جامعه پذيري است؛ فرايندي که طي آن فرد تحت تأثير عناصر اجتماعي- فرهنگي محيط اطراف خود قرار مي گيرد و آن ها را دروني مي کند. جامعه پذيري سبب مي شود که فرد با هنجارهاي گروهي همنوا شود، راه کارهاي همکاري را بشناسد و رفتارهاي گروه پسند را کسب کند. علاوه بر خانواده، رسانه هاي جمعي و گروه دوستان و هم سالان نيز، از عوامل مهم جامعه پذيري هستند. چنان چه دوستان او داراي خصلت هاي پسنديده و نيکي باشند، مسلماً زمينه هاي رشد و شکوفايي را در نوجوان هم پديد
مي آورند، اما گاهي برقراري رابطه دوستي با برخي افراد، منجر به آسيب هاي جدي براي آنان (در کوتاه مدت يا بلندمدت) مي شود، تمرکز فکري و آرامش روحي شان را سلب مي کند، تمام قوا و استعدادهاي آنان را فداي خوشي هاي مقطعي و زودگذر مي کند. نوجوان نيز به دليل ويژگي هاي روحي، احساسي و هيجاني که در اين سن دارد و از طرف ديگر، طبيعتاً به جاي تمرکز بر آينده، بيش تر به زمان حال و نتايج فوري اعمال خود توجه دارد، ممکن است به جاي خطرات احتمالي برخي از اين دوستي ها، تنها به نتايج خوشايند مقطعي آن ها توجه کند. با وجود اين، برخي از نوجوانان ممکن است تصور کنند که درک و فهم فوق العاده اي از مسائل دارند و حتي در مقابل خطرات و آسيب ها، آسيب ناپذيرند! حال، پدر و مادر که روزي اين دوران را با تمام ويژگي هاي روان شناختي اش، پشت سر گذاشته اند و اکنون به وضوح آينده ي اين دوستي ها و ارتباطات را پيش بيني مي کنند و بي نهايت نگران و علاقمند به رشد فکري و شخصيتي فرزندشان هستند، وظيفه دارند تا او را در اين مسير ياري و راهنمايي کنند. در صورت کوتاهي در ايفاي اين وظيفه، بايد خداي ناکرده، منتظر عواقبي هم چون افزايش آمار روابط نامناسب، انحرافات اخلاقي، مصرف مواد مخدر، ابتلا به ايدز و هپاتيت، فرار از خانه و نظير اين ها باشيم. چه بسيارند نوجواناني که در قبال اين گونه دوستي ها، بهاي سنگيني پرداخته و شانس داشتن زندگي سالم، با نشاط و موفق را در آينده، براي هميشه از دست
داده اند؛ بنابراين منطقي نيست که نوجوان همه چيز را شخصاً تجربه کند. البته هر نوجواني حتماً دچار انحراف نمي شود، و هر دوستي قطعاً ناباب نيست، اما بايد به پدر و مادر حق داد که نگران فرزند خود باشند. نوجوانان نيز اگر با رفتارهاي پخته و خردمندانه، و نه صرفاً برخاسته از احساسات و هيجانات، اعتماد والدين را جلب کنند، پدر و مادر بيشتر به آنان استقلال مي دهند و انتخاب هاي شان را خواهند پذيرفت.


 کانال تلويزيون را با قدرت ذهن عوض کنيد 

تصور کنيد جلوي تلويزيون نشسته‌ايد و يک فيلم بسيار خسته‌کننده در حال پخش است که ناگهان با قدرت ذهن کانال را عوض کرده و يک مسابقه فوتبال را تماشا مي‌کنيد.
به گزارش ايسنا اين اتفاق به نظر دور از ذهن است، اما اين فناوري فقط چند قدم تا واقعيت فاصله دارد. در حال حاضر محققان شرکت ديجيتال بي‌بي‌سي بر روي پروژه‌اي براي امکان‌پذير شدن کنترل ذهني تلويزيون کار مي‌کنند.
در آزمايش‌هاي نمونه اوليه اين فناوري، کاربران با استفاده از يک هدست، برنامه‌هاي BBC iPlayer را مرور کرده و موفق شدند با تامل و تمرکز، کانال مورد نظرشان را انتخاب کنند.
هر دو فعاليت تفکر و تامل، تغييراتي را در مغز ايجاد مي‌کند که دستگاه کنترل ذهني قابليت تشخيص آن را دارد.
نمونه پيش‌ساخت اين فناوري با خوانش امواج مغزي با استفاده از يک حسگر که روي پيشاني قرار گرفته و دومي که به گوش وصل مي‌شود، کار مي‌کند. اين حسگرها سپس مي‌توانند الکتريسيته را در زمان حرکت به دور مغز پيگيري کرده و يک نوار امواج مغزي را به محض تمرکز کردن فرد براي انجام تغيير بر روي صفحه پر کنند.
به گفته سايروس سيهان، رئيس توسعه کسب و کار مرکز ديجيتال بي‌بي‌سي، اين فناوري هنوز در مراحل آزمايشي است.
وي اظهار کرد: گروهي 10 نفره متشکل از محققان مرکز ديجيتال بي‌بي‌سي با انجام آزمايشاتي بر روي iPlayerها دريافتند که امکان راه‌اندازي اين برنامه از اين طريق عملي خواهد شد.
سيهان ادامه داد: جهاني را تصور کنيد که در آن نيازي به بلند شدن از روي مبل نيست و همانطور در حالت نشسته و با فکر کردن به اينکه «برو به شبکه يک» مي‌توانيد شبکه دلخواه خود را تماشا کنيد.
تصور کنيد در خودرويتان در حال رانندگي هستيد و فکر کنيد مي‌خواهم راديو گوش کنم و ناگهان راديوي خودرو روشن شود.اگرچه سيهان متذکر شد که در حال حاضر، دستگاه‌هاي خوانش امواج مغزي در مراحل ابتدايي توليد هستند.
براي مثال عملکرد چنين نرم‌افزارهايي در آزمايش‌هاي اين گروه تحقيقاتي فعلا فقط به روشن و خاموش کردن دستگاه‌هاي الکترونيکي محدود مي‌شود.
اين فناوري مي‌تواند ابزاري مفيد براي استفاده معلولان جسمي باشد.


 هشدار به خريد بازي آنلاين از شبکه‌هاي اجتماعي 

پليس فضاي تبادل اطلاعات در مورد خريد بازيهاي آنلاين از شبکه هاي اجتماعي مبتني بر موبايل، به کودکان و نوجوانان هشدار داد.
به گزارش مهر، پليس فتا اعلام کرد:امروزه خريد و فروش اکانت بازي هاي رايانه اي در دنياي مجازي با اقبال زيادي مواجه و به امري عادي تبديل شده است، به طوري که برخي از کاربران با ايجاد اکانت کاربري و رساندن بازي به مرحله اي که براي کاربران جذابيت لازم را داشته باشد، مبادرت به فروش اکانت کاربري خود
مي کنند و کاربران علاقمند زيادي وجود دارند که حاضرند با خريد اکانت هاي مراحل بالاتر سريعتر به مرحله پاياني بازي برسند؛ به همين دليل برخي افراد سودجو و فرصت طلب با انتشار موارد خلاف واقع و انجام تبليغات فريبنده از خريداران اکانت هاي بازي ها که معمولاً کودکان و نوجوانان هستند، سوءاستفاده کرده و از آنان کلاهبرداري مي کنند.
پليس فتا به خانواده ها توصيه کرد : نظارت کافي بر فعاليتهاي سايبري کودکان و نوجوانان خود اعمال کنند تا فرزندانشان در دام مجرمان سايبر ، گرفتار نشوند؛ همچنين به کاربران نوجوان توصيه مي شود که مراقب افراد شياد و کلاهبردار، هنگام خريد و فروش امکانات و تجهيزات مجازي در بازي رايانه اي باشند.
براساس اين اعلام، پليس فتا از کاربران خواست: براي خريد اکانت هاي بالاتر بازي ها، از فروشگاه هاي داراي نماد اعتماد الکترونيک استفاده کنند و از خريد اکانت ها از کاربران
شبکه هاي اجتماعي پرهيز کنند چرا که فروشندگان شبکه هاي اجتماعي قابل اعتماد نيستند و احتمال اينکه جزء مجرمان سايبري باشند دور از انتظار نيست.
پليس فتا درباره دانلود اين بازي ها نيز اعلام کرد: بعضي هکرها با انتشار نسخه هاي جعلي بازي که حاوي ويروس و بدافزار است بر روي اينترنت قصد آسيب رساندن به کاربراني را دارند که براي دريافت اين بازي ها پولي پرداخت نمي کنند و به صورت غير مجاز اين بازي ها را دانلود مي کنند که اين امر مي تواند زمينه سرقت اطلاعات مهم کابران را فراهم کند.
کاربران در صورت اطلاع از هرگونه فعاليت مجرمانه در فضاي مجازي يا پيام رسان هاي موبايلي مي توانند موضوع را از طريق نشاني پليس فتا www.Cyberpolice.ir گزارش کنند.


 گنده تر از دروغ
 واليباليم 

مهدي بيرنگ
ظاهرا قرار بر اين شده که از کواچ سرمربي تيم ملي واليبال کشورمان در حوزه فني تيم پرسپوليس تهران هم استفاده شود تا شايد اين تيم هم مثل تيم ملي نتايجي که لازم است را بگيرد و همين جوري نباشد که هر کس از راه رسيد بيايد تيم را به عهده بگيرد و بعد هم تيم دوازدهم جدول را بدهد به نفر
بعدي!
کواچ در اين زمينه چيزي نگفته و تنها به اين جمله که من مربي تيم واليبالم نه فوتبال بسنده کرده است!


 نجات جان موتورسواران ‌با کت هوشمند 

کت هوشمند مجهز به سه قسمت پوشيده شده از چراغ‌هاي ال‌اي‌دي است که قسمت بالايي مانند چراغ ترمز عمل کرده و همچنين قسمت چپ و راست نيز براي نشانگر تغيير مسير يا راهنما عمل مي‌کنند.
به گزارش ايسنا،دنيل رئال و ريبرتو رايواس، دانشجويان فيزيک دانشگاه ملي خودمختار مکزيکو در مورد فناوري‌هاي به کار رفته در اين کت اظهار کردند:کت Safe Ride مجهز به سيستم اعلام نياز اورژانسي هنگام تصادف است و در واقع هرگونه کاهش سرعت شديد از طريق سيستم جي‌پي‌اس مشخص شده و پيغام آن از طريق گوشي هوشمند ارسال
مي‌شود.
در بررسي‌هاي انجام شده مشخص شد که با استفاده از اين کت هوشمند خطر تصادف به شدت کاهش مي‌يابد، چرا که يکي از مهم‌ترين عوامل حادثه‌ساز تغيير مسير ناگهاني موتورسواران است که اين امر از طريق چراغ‌هاي پرقدرت ال‌اي‌دي کت هوشمند به سرعت به اطلاع ساير رانندگان خواهد رسيد.
سيستم اعلام خطر تصادف در اين کت با اتصال به تلفن‌همراه هوشمند ميسر مي‌شود. در واقع با استفاده از سيستم مسيرياب تلفن‌همراه در صورت تغيير شديد در ميزان شتاب و يا توقف شديد پيغام کمک با نشانه‌گذاري محل دقيق روي نقشه به مرکز امدادونجات ارسال مي‌شود.


 تبلتي با صفحه نمايش منحني مخصوص بازي 

«ايکس گِيمِر» تبلتي با صفحه نمايش منحي و لمسي است که براي علاقه مندان به بازي‌هاي اينترنتي طراحي شده است.
به گزارش فارس، «ايکس گِيمِر» براي علاقه مندان به بازي‌هاي اينترنتي طراحي شده است، داراي يک صفحه نمايش باريک، منحني و لمسي 10 اينچي است و قابليت‌هاي يک تبلت معمولي را دارد،
به صورت آوانگارد طراحي شده است و قابل حمل به هر نقطه‌اي است.
پشت اين تبلت به دگمه‌هايي مجهز شده است که کاربر مي‌تواند در طول بازي به راحتي آنها را
کنترل کند.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون