جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3364- تاریخ : 1394/03/23 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (شنبه)

سخنگوي آموزش و پرورش:
والدين تخلفات مدارس در فصل ثبت‌نام را گزارش دهند


تأثير 25 درصدي معدل سوم دبيرستاني‌ها در کنکور


زنگ تفريح
عكس : همايون لنگرودي (بديع‌فر)

كاغذ اخبـار


رشته هاي دانشگاهي


از گوشه و كنار


 سخنگوي آموزش و پرورش:
 والدين تخلفات مدارس در فصل ثبت‌نام را گزارش دهند 

 
سخنگوي آموزش و پرورش شهر تهران گفت:‌ کلاس‌هاي فوق‌برنامه‌ مدارس دولتي و هيئت امنايي بايد خارج از ساعات رسمي و مصوب مدرسه برگزار شود و شرکت دانش‌آموزان در آن اختياري است. خانواده‌ها درصورت مشاهده تخلف مدارس شکايات خود را اعلام کنند.به گزارش تسنيم، مسعود ثقفي با حضور در شبکه خبر در خصوص ثبت‌نام دانش‌آموزان در مدارس اظهار داشت: هم‌اکنون 5 نوع مختلف مدارس را شاهد هستيم که شامل مدارس دولتي عادي، هيئت امنايي، نمونه دولتي، تيزهوشان و غيردولتي هستند و بيشترين مدارس ما جزو مدارس عادي دولتي است.

وي افزود: هرکدام از انواع مدارس شرايط خاص خود را دارند، به‌عنوان مثال در مدارس نمونه دولتي و تيزهوشان، آزمون ورودي وجود دارد. مدارس شاهد عمدتاً از خانواده‌هاي شهدا و ايثارگران ثبت‌نام مي‌کنند و محدوده جغرافيايي شرط ثبت‌نام در مدارس دولتي و هيئت امنايي است. سخنگوي آموزش و پرورش شهر تهران ادامه داد: محدوده‌ بندي‌هاي ايجاد شده براي ثبت‌نام در مدارس دولتي و هيئت امنايي با هدف ايجاد توازن در تقسيم‌بندي دانش‌آموزان و استفاده از امکانات موجود است.

ثقفي بيان کرد: مدارس هيئت امنايي کاملاً مشابه مدارس دولتي عادي فعاليت مي‌کنند و شرايط ثبت‌نام در آنها مشابه با مدارس دولتي است، يعني براي ثبت‌نام آزمون ورودي و شرط معدل ندارند، همچنين اين مدارس نبايد هزينه‌اي را دريافت کنند.

وي تصريح کرد: تنها تفاوت مدارس هيئت امنايي با مدارس دولتي در نحوه مديريت آنهاست، به‌عنوان مثال در هيئت امنا از خيّران مدرسه‌ساز يا دستگاه‌هاي اجتماعي مانند شهرداري و شوراي شهر استفاده مي‌شود تا بخشي از هزينه‌هاي مدرسه را تأمين کنند.

سخنگوي آموزش و پرورش شهر تهران با اشاره به اينکه همان‌طور که مدارس دولتي عادي براي برگزاري فعاليت‌هاي فوق‌برنامه مجوز دارند، مدارس هيئت امنايي نيز مجوز برگزاري فوق‌برنامه‌ها را دارند،‌ افزود: فوق‌برنامه‌هاي مدارس هيئت امنايي بايد به تأييد هيئت امنا رسيده و شرکت دانش‌آموزان در آن داوطلبانه است، تحميل فوق‌برنامه‌ها در مدارس دولتي عادي و هيئت امنايي تخلف بوده که با آن برخورد مي‌شود. ثقفي با اشاره به اينکه فوق‌برنامه‌ها در مدارس هيئت امنايي بايد تابع شرايط قانوني فعاليت‌هاي فوق‌برنامه باشد، خاطرنشان کرد: کلاس‌هاي فوق‌برنامه‌ بايد خارج از ساعات برنامه مصوب و رسمي مدرسه تشکيل شده و کاملاً اختياري باشد.

سخنگوي آموزش و پرورش شهر تهران با تأکيد بر اينکه برگزاري فوق‌برنامه‌ها در ساعات رسمي فعاليت مدرسه تخلف است، در خصوص شهريه مدارس اظهار داشت: هرسال در فصل ثبت‌نام اعلام مي‌کنيم که دريافت شهريه توسط مدارس دولتي عادي تخلف است اما از سوي ديگر شاهد هستيم که برخي مدارس تخلف و اقدام به دريافت شهريه مي‌کنند.

وي ادامه داد: مدارس شاهد، غيردولتي و تيزهوشان شهريه مصوب دارند. هم‌اکنون در مدارس دولتي عادي 93 تا 95 درصد هزينه‌ها توسط دولت پرداخت مي‌شود. در حقيقت هزينه اصلي اين مدارس شامل حقوق و دستمزد است که اين بخش توسط دولت تأمين مي‌شود و بخش اندکي از هزينه‌ها باقي مي‌ماند که بايد توسط کمک‌هاي مردمي يا سرانه پرداخت شده به مدارس تأمين شود. سخنگوي آموزش و پرورش شهر تهران تأکيد کرد: کمک‌هاي مردمي به مدارس اگرچه حجم کوچکي از هزينه‌هاي مدرسه را شامل مي‌شود اما در پيشرفت روند مدرسه مؤثر است. البته دريافت کمک‌هاي مردمي از خانواده‌ها بايد کاملاً اختياري باشد يعني مدير مدرسه در ابتداي سال با برگزاري جلسه‌اي هزينه‌هاي مدرسه را براي خانواده‌ها تشريح و اعلام کند هر فردي که تمايل دارد به مدرسه کمک مالي داشته باشد. ثقفي ادامه داد: جنبه اختياري بودن کمک‌هاي مردمي بايد رعايت شود و براي اين موضوع عدد و رقم از سوي مدارس مشخص نشود.

وي با اشاره به اينکه والدين در صورت مشاهده تخلف مديران مدارس اين موضوع را گزارش کنند، عنوان کرد: هم‌اکنون يکي از مشکلات اين است که والدين در مواجهه با تخلفات آن را گزارش نمي‌کنند. واحد ارزيابي عملکرد و پاسخگويي به شکايات در تمام مناطق آموزش و پرورش شهر تهران فعال است، همچنين خانواده‌ها مي‌توانند با مراجعه به سايت آموزش و پرورش شهر تهران به‌صورت الکترونيکي شکايت خود را طرح کنند.

سخنگوي آموزش و پرورش شهر تهران افزود: شماره تماس 09121540640 آماده دريافت شکايات مردمي است و خانواده‌ها مي‌توانند صدا و فيلم خود را به اين شماره ارسال کنند که ظرف مدت 72 ساعت به اين شکايات رسيدگي خواهد شد.


 تأثير 25 درصدي معدل سوم دبيرستاني‌ها در کنکور 

 
رئيس مرکز سنجش وزارت آموزش و پرورش بر تأثير 25 درصدي معدل سوم دبيرستاني‌ها در کنکور امسال تأکيد کرد.عبدالرسول عمادي، رئيس مرکز سنجش وزارت آموزش و پرورش در گفت‌وگو با فارس و در پاسخ به اين پرسش که «درصد تأثير معدل دانش‌آموزان در کنکور چقدر است؟»، اظهار داشت: امسال هم تأثير معدل دانش‌آموزان در کنکور سراسري همان 25 درصد است.

وي افزود: درصد معدل فقط براي پايه سوم دبيرستان که داراي دروس نهايي است محاسبه خواهد شد. عمادي در پاسخ به اين پرسش که «از چه زماني معدل پايه دوم دبيرستان هم در کنکور سراسري تأثير خواهد داشت؟»، خاطرنشان کرد: قرار است در سالهاي آينده معدل پايه دوم دبيرستان نيز در کنکور تأثير داشته باشد و مشخص نيست از چه زماني اين کار انجام شود.

رئيس مرکز سنجش وزارت آموزش و پرورش تصريح کرد:شوراي سنجش و پذيرش دانشجو، وزير علوم و ديگر تصميم‌گيران بايد اين موارد را بررسي کنند که هنوز مشخص نيست.


 زنگ تفريح 
 عكس : همايون لنگرودي (بديع‌فر)


 كاغذ اخبـار 

ثبت نام دانش‌آموزان ميان پايه بدون حضور دانش‌آموز

معاون آموزش متوسطه با اشاره به اينکه ثبت نام حضوري دانش‌آموزان در پايه اول متوسطه اول يعني پايه هفتم نياز است، اعلام نمود:ثبت نام دانش‌آموزان ميان پايه بدون حضور دانش‌آموز و والدين امکان پذير است.

به گزارش شاپرك، علي زرافشان با اشاره به اينکه امتحانات دانش‌آموزان متوسطه تا 28خرداد ادامه دارد،اظهار کرد:تنها يک امتحان در روز 28خرداد که مصادف با ماه مبارک رمضان است برگزار مي‌شود و سعي شده امتحانات قبل از ماه مبارک رمضان به پايان برسد. وي ادامه داد:ثبت نام دانش‌آموزان متوسطه اول پس از پايان امتحانات آغازمي‌شود و بسته به اينکه دانش‌آموز پايه هفتم در آزمون ورودي مدارس نمونه دولتي يا سمپاد پذيرش شده باشد يا سهميه مدارس شاهد باشد، مي‌تواند اقدام به ثبت نام کند.

وي تصريح کرد:دانش‌آموزان پايه هفتم با حضور والدين خود براي ثبت نام حضور يابند، اما براي دانش‌آموزان ميان پايه نيازي به حضور دانش‌آموزان نيست و مسئولان مدرسه ثبت نام دانش آموزان ميان پايه را انجام مي‌دهند.


توصيه‌هاي تغذيه‌اي براي کنکور؛

داوطلبان شير مصرف نکنند

رئيس اداره سلامت آموزش و پرورش شهرستان‌هاي استان تهران گفت: داوطلبان کنکور شب امتحان بايد از خوردن شام سنگين پرهيز کرده و شام سبک ميل کنند.

الهه حسن‌پور رئيس اداره سلامت آموزش و پرورش شهرستان‌هاي استان تهران در گفت‌وگو با فارس، در پاسخ به اين پرسش که «داوطلبان کنکور شب و روز امتحان چه تغذيه‌اي بايد داشته باشند؟»، اظهار داشت: در بحث کنکور موضوع همراهي خانواده‌ها با داوطلبان بسيار مهم است. وي ادامه داد: داوطلبان شب امتحان کنکور بايد زودتر بخوابند تا آرامش لازم حفظ شود؛ داوطلبان بايد شام سبک ميل کرده و از خوردن شام سنگين پرهيز کنند و نبايد غذاي آنها پرکالري و سرخ‌کردني باشد؛ چراکه باعث اختلال در خواب مي‌شود و استرس به وجود مي‌آورد و بايد يک وعده غذايي 500 کالري مصرف کنند. حسن‌پور با تأکيد بر اينکه صبحانه بايد ميل شود، افزود:صبحانه نبايد خيلي حجيم باشد و ترجيحاً ‌بايد نان، پنير، گردو و خرما استفاده شود. رئيس اداره سلامت آموزش و پرورش شهرستان‌هاي استان تهران يادآور شد:مصرف شير در روز امتحان کنکور مناسب نيست؛ چراکه ممکن است سيستم گوارش داوطلبان را بر هم زند و مصرف شير قهوه يا شيرکاکائو نيز توصيه نمي‌شود.

وي با اشاره به کساني که بعدازظهر امتحان کنکور دارند، گفت:داوطلبان بايد ضمن خوردن صبحانه و ميان‌وعده، براي ناهار يک وعده غذاي سبک استفاده کنند تا گردش خون آنها به سمت دستگاه گوارش انحراف پيدا نکند و خون رساني مغز را مختل نسازد.


 رشته هاي دانشگاهي 

معرفي رشته متالوژي

متالورژي يا همان ريخته گري مهمترين روش ساخت و توليد قطعات صنعتي است و نقش مهم در صنعتي شدن و خود کفايي کشور دارد .ويژگي هاي صنعت ريخته گري که يکي از روش هاي ساخت و توليد قطعات صنعتي است وجه تمايزات بسياري دارد که عبارتند از امکان ساخت قطعات با اشکال بسيار پيچيده ، سهولت توليد ، سرعت بالا ، توليد قطعات بسيار بزرگ و کوچک ، ايجاد خواص مکانيکي ويژه، قيمت مناسب قطعه توليدي محدوديت شکل پذيري برخي از فلزات .

هنر جويان اين رشته در طي دوران تحصيل با محاسبات فني ، رسم فني ، اصول متالورژيکي ريخته گري در قالب هاي دائم و موقت قطعات ريختگي ، کنترل کيفي قطعات ريختگي ، کار در کارگاه مدلسازي و آزمايشگاه متالورژي آشنا ميشوند .

زمينه هاي شغلي رشته مذکور عبارت است از :

کارخانجات توليد فولاد

کارخانجات توليد قطعات صنعتي

کارخانجات توليد خودرو

کارگاه ريخته گري فلزات رنگين

کارگاه ريخته گري قطعات آلياژي

کارخانجات توليد ماشين آلات صنعتي

کارخانجات توليد قطعات فولادي و چدني

کارخانجات ذوب آهن و... .


 از گوشه و كنار 

آغاز مسابقات قرآني دانش‌آموزان از مرداد ماه

معاون اقامه نماز اداره کل قرآن، نماز و عترت گفت:مرحله کشوري مسابقات قرآن، عترت و نماز دانش‌آموزان در دو بخش پژوهش و آوايي مرداد ماه برگزار مي‌شود.به گزارش شاپرك،محمدرضا آقازاده افزود: در بخش پژوهش، مسابقات در رشته‌هاي احکام، انشاء، تفسير و نهج‌البلاغه از تاريخ جمعه (دوم مرداد ماه) تا شنبه (دهم مرداد ماه) به تفکيک دوره پسران و دختران در شهر شيراز برگزار مي‌شود.

معاون اقامه نماز اداره کل قرآن، نماز و عترت ادامه داد: در هر مرحله هزار نفر داور، دانش‌آموز و معلم شرکت کرده‌اند.آقازاده با اشاره به بخش دوم مسابقات قرآني تصريح کرد: بخش دوم مسابقات آوايي که شامل مداحي، اذان و ... مي‌شود که از روز پنجشنبه (پانزدهم مرداد ماه) آغاز مي‌شود و تا بيست و سوم مرداد به تفکيک پسران و دختران در مشهد مقدس برگزار خواهد شد.وي با بيان اينکه در بخش آوايي به دليل اينکه دختران مداحي و اذان ندارند و تعداد آنها کمتر است، بيان کرد: تعداد 650 پسر و 400 دختر در اين دوره از مسابقات شرکت کرده‌اند.به گفته معاون اقامه نماز اداره کل قرآن، نماز و عترت، تمام دانش‌آموزاني که در مرحله آموزشگاهي، منطقه‌اي و استان توانستند مقام نخست را کسب کنند، وارد مسابقات کشوري مي‌شوند.


رئيس سازمان مدارس غير دولتي؛

نظارت و کنترل مداوم بر اخذ شهريه مدارس غير دولتي

رئيس سازمان مدارس غير دولتي ، توسعه مشارکت هاي مردمي و خانواده گفت: نظارت و کنترل مداوم بر اخذ شهريه در مدارس غير دولتي با توجه به بخشنامه هاي ارسالي به استان ها انجام مي گيرد.به گزارش شاپرك ، مرضيه گرد در خصوص نظارت بر مدارس غيردولتي در بحث شهريه‌ها اظهارکرد: الگوي شهريه در شوراي نظارت بر مدارس غيردولتي تصويب شده و به مدارس اعلام شده است. طبق اين الگو فضا،‌معلم، سطح تحصيلات و کيفيت آموزشي و پرورشي جزو پارامترهاي تعيين شهريه هستند.

رئيس سازمان مدارس غير دولتي ، توسعه مشارکت هاي مرمي و خانواده افزود: موسسات مدارس غيردولتي بايد جزييات برنامه‌ها و فعاليت‌هاي فوق برنامه خود را متناسب با الگوي شهريه در نرم افزاري که امسال طراحي شده قرار دهند که اين برنامه‌ها بايد به تاييد شوراي نظارت استان‌ها برسد و با تاييد شوراي تعيين شهريه مناطق و ادارات کل، نرخ شهريه به مدارس ابلاغ مي‌شود.وي افزود:امسال افزايش 20 درصدي شهريه را نداريم بلکه نرخ افزايش شهريه در شهر تهران حداقل 2.5 و حداکثر 17.5 درصد است و مواردي همچون هزينه ناهار و سرويس و اردو نبايد جزو آيتم شهريه مدارس محسوب شود و مدارس به هنگام ثبت نام هيچگونه مبلغي به جز شهريه مصوب ابلاغي نبايد دريافت نمايند.

گرد ادامه داد: ‌مدارس غيردولتي بايد قراردادي را با خانواده‌ها امضا کنند مديران مدارس موظفند پوستر شهريه مصوب شوراي نظارت را بر ديوار مدرسه نصب کنند.سال گذشته يک دوره کامل از تمامي مدارس غيردولتي شهر تهران بازديد داشتيم وبا تعدادي از مدارس متخلف برخورد شد و منتهي به لغو ابلاغ مديران گرديد تمام مدارسي که شهريه بالا دريافت کرده بودند امسال اجازه تعيين الگوي شهريه را ندارد و بايد شهريه سال گذشته را مبنا قرار دهند و اجازه دارند تنها 2.5 درصد شهريه خود را در سال تحصيلي جديد افزايش دهند.

وي با اشاره به اينکه امسال در بحث اخذ وجوه اضافه بر شهريه به صورت جدي با مدارس غيردولتي برخورد خواهيم کرد.


کمبود معلم در مدارس فني و حرفه اي؛

استخدام 5000 نيروي انساني توسط آموزش و پرورش

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش از کمبود معلم در هنرستان‌هاي فني و حرفه‌اي خبر داد و گفت: نيازسنجي از طريق استان‌ها برآورد و به مرکزمنابع انساني ارائه شده است.علي زرافشان در گفت‌وگو با (ايسنا)، درباره سهميه مدارس متوسطه از استخدام 5000 نيروي انساني توسط آموزش و پرورش توضيح داد: بخشي از اين نيروها به دوره متوسطه بخصوص شاخه فني و حرفه‌اي و کارودانش اختصاص مي‌يابد.

وي افزود: البته نيازسنجي از طريق استان‌ها برآورد و به مرکز منابع انساني ارائه شده است. فهرست به سازمان مديريت و برنامه ريزي مي‌رود و بايد منتظر ماند که سهميه ما در فهرست ارسالي چه ميزان خواهد بود.معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش با بيان اينکه چندين سال است نيروي استاد کار براي هنرستان‌ها جذب نکرده‌ايم عنوان کرد: دانشگاه تربيت دبير رجايي هم نيرو تربيت نمي‌کند و ناگزير هستيم از فارغ التحصيلان دانشگاه فني‌وحرفه‌اي و يا ساير فارغ التحصيلان دانشگاه‌ها در رشته‌هاي مرتبط اقدام به جذب نيرو کنيم.زرافشان با بيان اينکه گزينش از بوم براي بوم مدنظر ماست تا ساماندهي نيروي انساني به درستي انجام شود گفت: امسال از دانشگاه فرهنگيان هم فارغ التحصيل نداريم و اولين گروه دانشگاه فرهنگيان سال آينده وارد آموزش و پرورش مي‌شوند.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون