جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3364- تاریخ : 1394/03/23 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (شنبه)


عكاسخانه


کشف سيستم «آبرساني» در شهر زير زميني نوش‌آباد


جام اژدهاي دو سر


اخبـــــــــار


قصار اما...


نگاه


خبر


دنياي عكس


 عكاسخانه 

خراسان شمالي – بجنورد- بناي آيينه خانه مفخم همزمان با عصر ناصري در داخل باغ بزرگي ساخته شده است


 کشف سيستم «آبرساني» در شهر زير زميني نوش‌آباد 

 چهارمين فصل کاوش در شهر زيرزميني نوش‌آباد با کشف ساختار آبرساني قرون ميانه اسلامي‌، پله‌هاي دست‌کند و ظروف سفالي همراه بود. به گزارش ايسنا، زهرا ساروخاني، سرپرست هيأت چهارمين فصل کاوش در شهر زيرزميني نوش آباد اظهار کرد: مستندات تاريخي و ميراث فرهنگي برجاي مانده و بررسي‌هاي باستان شناسي انجام شده در شهر نوش‌آباد بيانگر اهميت آن شهر در قرون اوليه و ميانه اسلامي است.

او مهمترين اهداف فصل چهارم کاوش در نوش‌آباد را نجات‌بخشي، مرمت و احياي اثر، به دست آوردن اطلاعات علمي باستان شناختي، شناسايي محدوده عرصه و حريم و ارائه راهکارهاي حفاظتي شهر نوش‌آباد دانست.

ساروخاني با اشاره به معماري منحصر به فرد شهر زير زميني نوش‌آباد افزود: يکي از شاهکارهاي دستکند شهرتاريخي نوش آباد،علاوه بر شهر زيرزميني نحوه آبرساني به خانه هاي مسکوني در دوران قبل از صفويه است. او افزود: کانال‌هاي آبرساني، شهر زيرزميني، پاياب، قنات و دست‌کندهاي آن مجموعه منحصر به فردي را بوجود آورده که امکان ثبت جهاني دارد،‌ همچنين در اين فصل از کاوش مجموعه بي‌نظيري از ساختار آبرساني شهري مربوط به قرون ميانه اسلامي کشف شد .

به گفته اين باستان شناس، شواهد بدست آمده در کاوش هاي باستان شناسي اين فصل، نشان مي‌دهد تعداد طبقات اين شهر چهار طبقه بوده که به وسيله چاه‌هاي عمودي به يکديگر متصل مي‌شدند ولي کاربري آن معلوم نيست.

او در توصيف عناصر و جزييات معماري دستکند نوش‌آباد نيز اظهار کرد: اين مجموعه از اتاق‌هاي کوچک با کاربري آبريزگاه، ورودي اصلي، چاه‌هاي موقت ايجاد شده در سقف فضاها،چاه‌هاي ارتباطي، چاه‌هاي قنات، چاه‌هاي تهويه تشکيل شده است که هر کدام کارآيي خاصي داشته اند.

ساروخاني کارگاه‌هاي مورد کاوش در اين فصل را شامل کارگاه مسجد جامع، آب انبار مرکزي، شيخ‌آباد و پاياب درازه اعلام کرد که در هر کدام از کارگاه‌ها مواد فرهنگي يافت شده است.

ساروخاني از ديگر کشفيات اين کاوش را پله هاي دستکند در بخش آب انبار مرکزي اعلام کرد که پس از ساخت آجر چيني شده‌اند.


 جام اژدهاي دو سر 

 اين جام که يکي از معروفترين جامهاي ايران است، در تپه هاي مارليک رودبار کشف شده و متعلق به هزاره اول تا دوم پيش از ميلاد است.جنس جام اژدهاي دو سراز طلا با عيار بالا است و درجه خالص بودن آن براي کارهاي قلمزني تمام برجسته بسيار مناسب است.

جام اژدهاي دو سر نمادي از قدرت برتري موجودات اساطيري و نيروهاي ماوراي طبيعه بر حيوانات معمولي است. بر روي اين جام موجود اساطيري با دو سر بشکل ببر و داراي دو گردن و دو بال طويل دو بز کوهي را به شکل وارونه از دم نگه داشته و در حال بالا آوردن آن ها به سمت سرها و دو دهان باز خود براي خوردن آن ها است.

همينطور اين موجود داراي تنهاي استوانهاي و مار شکل و دو شکم به هم چسبيده است. اين جام ارزشمند هم اکنون در موزه لوور فرانسه نگهداري مي شود.

منبع :جام جم


 اخبـــــــــار 

افتتاح نمايشگاه نقاشي " معما" در نياوران

نمايشگاه نقاشي " معما" با موضوع سياه چاله ها ، سلسله آثاري از جواد علمداري ، از 22 خرداد ماه در گالري شماره دو فرهنگسراي نياوران برگزار شد.به گزارش شاپرك ، علمداري در اين نمايشگاه قصد دارد 20 اثر که با تکنيک رنگ روغن و پاستل روغني خلق شده اند را در ابعاد 50 در70 ، 130در 170 ،120در 130و در نهايت 50 در 100 در معرض ديد عموم قرار دهد.

جواد علمداري متولد 1363 تبريز ، تاکنون نمايشگاه هاي زيادي را در ايران و ترکيه برپا نموده که از آن جمله مي توان به برگزاري نمايشگاه هايي در سال هاي 2012و2013 در iso sanat galeri در کشور ترکيه و دو نمايشگاه انفرادي در سال 1392و1393 در گالري شکوه ايران اشاره کرد . وي همچنين سابقه حضور در چند نمايشگاه گروهي از جمله نمايشگاه گروهي سال 2007 در گالري آيشه گل بايراق و نشان تاشي ترکيه را نيز در کارنامه هنري خود دارد.گفتني است نمايشگاه نقاشي " معما" جمعه بيست و دوم خرداد ماه ساعت 17 در گالري شماره دو فرهنگسراي نياوران افتتاح مي گرديد .


روستاي زرشک و جاذبه هاي گردشگري آن

روستاي زرشک، يکي ازديدني ترين وخوش آب و هواترين روستاهاي قزوين است ، مردماني خونگرم و بسيار زحمتکش دارد شغل اصلي مردم اين روستا باغداري و دامداري بوده است ، که در چند سال اخير، بخاطر ويلاها سازي هاي فراوان دامداري تا حدودي از رونق افتاده و اين روستا به يک منطقه توريستي گردشگري تبديل شده است ازجمله مکان هاي ديدني اين روستا مي توان از تله کابين (تله ستيژ، مزرعه محمدزرشکي (مکان تفريحي کدخداي زرشک، دو درياچه معروف به بالين دريا و عندلين دريا ،دريابک، کوه کافر ميدان، گدوک، ودوامامزاده درهمجوار روستا رو نام برد. ساخت بناها و ويلاهاي جديد و غيرمجاز و تخريب مراتع طبيعي هر چند از زيبايي گذشته آن کمي کاسته ولي زرشک همچنان زيبا، سرسبز وبام بلند قزوين است .


مشيرفاطمي نقاشي‌هايش را به گالري عقيلي مي‌برد

نبض طبيعت عنوان نمايشگاهي از نقاشي‌هاي لادن مشيرفاطمي است که آثار خود را براي نمايش به اين گالري خواهد برد.

به گزارش شاپرك، در اين نمايشگاه او آثار آبرنگ خود را که بيشتر از طبيعت و طبيعت بيجان سرچشمه گرفته‌اند را به نمايش درخواهد آورد.اين هنرمند نقاش درباره آثار خود مي‌گويد: زندگي را دوست دارم چون وجود آفريدگارم را در همه چيز حس مي‌کنم. آن نبضي که همه را در دنيا به‌وجود آورده و به تمام عناصر جان بخشيده را دوست دارم. اين تپش را در همه جا حس کردم و هميشه اين حس زيبا را به نقاشي‌هايم منتقل مي‌کنم.

وي مي‌افزايد: هميشه تکنيکم آبرنگ بوده زيرا آب به من آرامش و رهايي مي‌دهد و عاشق رنگم چون پر از صداقت و خلوص است و در آبرنگ تمام آنها را يک جا دارم. چهار حس آرامش، رهايي، صداقت و خالص بودن در اين آثار موج مي‌زند.

مشيرفاطمي مي‌گويد: در اين نمايشگاه 32 تابلو دارم که داراي سبک‌هاي مختلف و اندازه‌هايي متفاوت هستند. در جاهايي از رنگ طلايي استفاده کردم چون اين رنگ برايم نور الهي را تداعي مي‌کند و اين نور هميشه در زندگيم جاري بوده، چه در شادي و چه در غم. بيشترکارم طبيعت است چون عاشق عناصر وجودي طبيعت در تمام فصل‌ها هستم.لادن مشيرفاطمي متولد فروردين ماه 1355، فارغ التحصيل رشته ارتباط تصويري ( گرافيک ) است. وي از شاگردان زنده‌ياد استاد جمال‌الدين خرمي‌نژاد و بهمن نيکو است. وي ديپلم افتخار نمايشگاه بزرگداشت استاد علي اکبر صنعتي، شرکت در دومين و سومين تمايشگاه نقاشي بانوان ايران ( تجلي احساس)، حضور در گالري‌هاي والي و مژده را در کارنامه خود دارد.

اين نمايشگاه در گالري عقيلي روز جمعه 22 خرداد ماه افتتاح شدو به مدت يک هفته در اين گالري به نمايش درخواهد آمد.


بازيافت ريشه هاي زبان عيلامي در بوشهر

بلادي، زبان شناس استاني به منظور فراگيري زبان عيلامي به كتابخانه مجلس اسلامي مركز دايره المعارف برگ اسلامي اعزام شد.به گزارش روابط عمومي اداره كل ميراث فرهنگي ، صنايع دستي و گردشگري استان بوشهر به منظور آموزش زبان عيلامي سيد عبدالعزيز بلادي در كلاسهاي پروفسور هنكلمن(HenKelmen) شركت کرد.دكتر بلادي در خصوص كلاسهاي پروفسور گفت: كتابخانه مجلس اسلامي مرکز دايره المعارف بزرگ اسلامي اطلاعيه اي درج نموده مبني بر آموزش زبان عيلامي ، كه به زبان انگليسي تدريس مي شد.

بلادي در ادامه گفت: با توجه به اهميت موضوع و طبق درخواست من از اداره كل ميراث فرهنگي ، همانگي لازم با تهران انجام شد و من دو دوره از كلاسها را شركت نموده و در حال حاضر نيز دوره سوم كلاسها در حال برگزاي است . وي به قرابت زبان عيلامي با زبان گذشته بوشهر گفت: مي توان نشانه هاي زيادي از زبان بوشهر را در زبان ايلامي ديد. بلادي به دلايل زبانشناسي زيادي اشاره كرد و اضافه کرد: حضور عيلامي ها در اين منطقه هنوز هم مشهود است و اين حضور در فرهنگ ما به خصوص زبانمان باقي مانده است. زيرا كه فرهنگ نابود نمي شود ، هضم مي شود و حل مي گردد.


 قصار اما... 

 سعي نكن انسان موفق باشي بلكه سعي كن انسان ارزشمندي باشي.

انيشتن

منبع : http://nabsokhan.blogfa.com


 نگاه 

آتشفشان وزوو سمبل کشور ايتاليا

محمد ظهرابي

شهر پمپي، شهري در ايتالياي اِمروزي يا روم باستان در روز 19 اوت سال 79 ميلادي در پي فعاليت آتشفشاني کوه وزوو که 28 ساعت ادامه داشت به زير 6 متر کوهي از مواد مذاب و خاکستر آتشفشاني رفت. حادثه آنقدر ناگهاني روي داد که همه چيز در شهر به همان حالت که در اثناي زندگي روزمره بود دست نخورده ماند و امروز دقيقا به همان گونه که دو هزار سال پيش بودند باقي است. گويي زمان منجمد شده است.

اين شهر به وسيله انفجارهاي آتشفشاني کوه «وزوو» نابود شد. آتشفشانا وزوو سمبل کشور ايتاليا و قبل از آن نشانه شهر ناپل است.

کوه آتشفشاني وزوو اگرچه طي دو هزار سال گذشته آرام بوده است اما نام آن را کوه اخطار گذارده اند. چنين نامي به دليل فجايع و حوادثي بوده است که در تاريخ از اين کوه به ثبت رسيده است. فاجعه اي که براي «سدوم و عمورا» روي داد شباهت زيادي به حوادث تخريب گر شهر پمپي داشته است. در سمت راست وزوو شهر ناپل و سمت شرق آن شهر پمپي قرار دارد. مذاب و خاکستر ناشي از فوران آتشفشاني که دو هزار سال پيش روي داد حيات را از اين شهر برچيد.


 خبر 

مقبره اي چيني به سبک ايران باستان

مقبره يو هوانگ در چين يکي از دورترين محلهاي کشف شده در شرق آسيا است که پيوندي با فرهنگ زرتشتي دارد. اين مقبره توسط باستان شناسان در سال 1999 به دقت حفاري شد. يو هوانگ در سال 593 ميلادي در سن 59 سالگي مرده و مقبره اش شامل يک اتاق به سبک چيني در زير زمين است که دورتادور آنرا طرحهايي بر روي سنگ مرمر تزيين کرده است. طرحهاي شکار، مذهبي و استراحت با فرهنگ چين غريبه هستند و ريشه ساساني-زرتشتي دارند ، هرچند زرتشتيان قبر خود را درون خاک نميکندند.مقبره به صورت اتفاقي توسط يک کشاورز کشف شده است. در حفاري ها معلوم شد که مقبره يکبار در سالهاي بين 713 تا 741 ميلادي غارت شده است.

يو هوانگ در سال 533 ميلادي در آسياي مرکزي متولد شده و در سال 13 سالگي به ايران فرستاده شد و در تمام عمر خود پست هاي رسمي در دولت چين داشت. يو هوانگ و همسرش درون مقبره دفن بودند. بيشتر افراد موجود در طرح ها را ساکنان استپ هاي آسياي مرکزي ، کشور تاجيکستان و ازبکستان کنوني تشکيل ميدهند. در يکي از اين تصاوير يک فرد با لباس ترکي سوار بر شتر مشغول شکار است. بقيه افراد ايراني هستند که لباس ، تاج ، ريش و شال ساساني دارند. يوهوانگ نماينده دولت چين در سرزمينهاي غربي بود و با ايرانيان و ساکنان ترک شمال شرق ايران در تماس بود.

طرح ها بر روي سنگ مرمر صيقل داده شده کنده يا نقاشي شده اند. اثري از طرحهاي سياه رنگ بر روي سنگها باقي مانده که نشان ميدهد قبل از کنده کاري، طرح را روي سنگ ميکشيده اند. در نقاشي ها از رنگ سبز قرمز و طلايي براي بيان لباس و گياهان استفاده شده است.

مي دانيم که بهرام چوبين در سال 591 در نبرد ناموفق خود با خسرو پرويز به سمت شرق فرار کرد و در آسياي ميانه به تحريک خسرو و توسط ترکها کشته شد. شايد فردي که در صحنه بزم در يکي از طرحها ديده ميشود و کاملا لباس ساساني دارد بهرام چوبين باشد. صحنه همچون حجاري هاي تاق بستان است و تاج شاه همچون بهرام چوبين. در اين صورت ميتوان آنرا شرقي ترين طرح از يک شاه ساساني دانست.

منبع :جوان وتاريخ


 دنياي عكس 

ساري -چشمه‌ي آب شور "باداب سورت" چشمه‌ي تراورتني بي‌نظير، دومين چشمه‌ي آب شور جهان


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون