جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3364- تاریخ : 1394/03/23 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (شنبه)


نخستين پاي مصنوعي داراي حس


بام زيست محيطي ساخته شد


ساخت باتري تاشو از کاغذ و باکتري


گنده تر از دروغ


اما خبر


سرمقاله


 نخستين پاي مصنوعي داراي حس 

 
نخستين پاي مصنوعي دنيا که قادر به شبيه‌سازي حس پاي واقعي و مقابله با دردهاي واهي است، در شهر وين رونمايي شد.به گزارش ايسنا، اين نوآوري ماحصل فرآيندي است که پروفسور «هوبرت اگر» در دانشگاه لينتس واقع در شمال اتريش طراحي کرده است.جراحان، نخست پايانه‌هاي عصب‌هاي باقي‌مانده پاي يک بيمار به نام «ولفگانگ رنگر» را به بافت سالم وي در ساق پا متصل کردند و اين عصب‌ها را در نزديکي سطح پوست قرار دادند. سپس 6 حسگر موجود در کف پاي پروتز سبک، به محرک‌هاي موجود در پا متصل شدند. رنگر که يک معلم اتريشي است، پس از جراحي لخته خون ناشي از سکته مغزي، پاي راست خود را در سال 2007 از دست داد و شش ماه اخير در حال آزمايش‌کردن پروتز جديد بوده است.

وي دوچرخه‌سواري مي‌کند، مي‌دود، کوهنوردي مي‌رود و زماني که در حرکت است، لنگ‌بودن پاي وي تقريبا قابل‌ديدن نيست.اين فرد همچنين از دردهاي واهي خلاص شده است؛ دردهاي واهي، پديده‌اي شايع در ميان افراد دچار قطع عضو بوده که ناشي از حساسيت شديد است و به تدريج در مغز آن‌ها گسترش مي‌يابد.هر بار که رنگر گام بر مي‌دارد يا فشاري به پاي پروتز او اعمال مي‌شود، ابزارهاي حسگر کوچک پاي مصنوعي، سيگنال‌هايي را به مغز مي‌فرستند. در پاي سالم، گيرنده‌هاي پوست اين عمل را انجام مي‌دهند. حسگرها به مغز پيغام مي‌دهند و کاربر نيز هنگام راه‌رفتن پروتز را حس مي‌کند.

پروفسور «هوبرت اگر» در سال 2010 نيز نوعي بازوي پروتز داراي قابليت کنترل با ذهن ارائه داد که کاربر با نورون‌هاي حرکتي متصل به پاي قطع‌شده آن را کنترل مي‌کرد.با اين حال، در پاي جديد، اطلاعات از پروتز به مغز مي‌رود و نه بالعکس.


 بام زيست محيطي ساخته شد 

يک مخترع ايراني موفق به ساخت بام زيست محيطي شد که قادر است در زمان هاي دلخواه آب باران را تصفيه کند.مسعود ولي‌نژاد شوبي- مخترع «بام زيست محيطي با خاصيت جمع آوري و تصفيه آب باران»در گفتگو با مهر گفت:بام زيست محيطي با خاصيت جمع آوري و تصفيه آب باران مي تواند در تمام ساختمان ها مورد استفاده قرار گيرد.

وي با بيان اينکه بام زيست محيطي مناسب مناطق استوايي و باران خيز جهان است، افزود: در اين سقف دو سيستم «پوشش سبز» و «جمع آوري و تصفيه آب » با هم تلفيق شده که اين دو با يکديگر هماهنگ هستند و حتي در مواردي يکديگر را پوشش مي دهند.ولي نژاد شوبي اظهار داشت: بام زيست محيطي علاوه بر تاثير گذاري مثبت زيست محيطي مانند تصفيه هوا، عايق حرارتي، عايق صوتي و کاهش بار گرمايي، عملکرد جمع آوري آب باران و تصفيه و ذخيره سازي آن را نيز بر عهده دارد.

به گفته وي، اين براي اولين بار است که به همه اين جوانب در يک سقف توجه شده است.وي با اشاره به هدف از ساخت بام زيست محيطي عنوان کرد: اين اختراع نوعي سقف سبز زيست محيطي بر گرفته از فرهنگ ايراني است که منجر به بهبود پايداري زيست محيطي از طريق ايجاد پوششي سبز به منظور کاهش انتشار دي اکسيدکربن و جمع آوري و تصفيه آب باران مي شود.از اين رو مي توان از آب باران به صورت بهينه استفاده کرد و به راحتي به آب سالم در همه مناطق دسترسي پيدا کرد.

ولي نژاد شوبي با بيان اينکه در اين سقف، جمع آوري آب باران به دو صورت مستقيم و غير مستقيم صورت مي گيرد، افزود: سفالي که در بام زيست محيطي تعبيه شده، در مواقع بارندگي آب باران را به درون خود هدايت مي کند که روش مستقيم براي جمع آوري آب باران است.اين زيست بام مي تواند توسط محفظه هاي گياهي بعد از بارندگي يا آبياري، آب هاي مازاد بر مصرف خود را از طريق زهکشي و دريچه هاي زيرين خود، به سمت تصفيه و منبع ذخيره هدايت کند و به صورت غيرمستقيم آب باران را جمع آوري کند.

همچنين اين سيستم داراي سوييچ کنترل جريان آب بوده و در مواقعي که ذخيره سازي مد نظر نيست با بستن اين سوييچ، آب در محوطه تخليه شده و يا در مواقعي که لوله ها دچار گرفتگي شده اند با باز کردن سوييچ تخليه بيروني، مواد زائد درون لوله را مي توان تخليه کرد.


 ساخت باتري تاشو از کاغذ و باکتري 

يک مهندس دانشگاه بينگهمتون موفق به ساخت نوعي باتري ارزان تاشو با استفاده از کاغذ و باکتري شد. به گزارش ايسنا، اين باتري انرژي لازم را از طريق تنفس ميکروبي توليد مي‌کند و نيروي کافي براي نيرودهي يک حسگر زيستي کاغذ محور را با يک قطره مايع حاوي باکتري فراهم مي‌کند.

«سئوکون چواي»در اين باره گفت:آب کثيف حاوي ماده آلي زيادي است و هر نوع ماده آلي مي‌تواند منبع باکتري‌ها براي متابوليسم باکتريايي باشد.اين شيوه به ويژه براي افرادي که در مناطق دورافتاده داراي منابع محدود کار مي‌کنند، کارآمد است. کاغذ، ارزان و زيست‌تخريب‌پذير است و بنابراين براي ساخت اين ابزار، به پمپ‌ها يا سرنگ‌هاي خارجي نيازي نيست. در حالي که حسگرهاي زيستي کاغذمحور در اين حوزه اميدوارکننده به نظر مي‌رسند، مي‌توان آن‌ها را با ابزارهاي دستي براي تحليل نيز جفت کرد.سازنده اين باتري به دنبال ساخت نوعي سيستم خودنيروده مجهز به باتري کاغذي است که انرژي کافي توليد مي‌کند.


 گنده تر از دروغ 

 از بين نونهالان

مهدي بيرنگ

قرار است کارلوس کي روش به ايران که بازگشت از ميان نونهالان تعدادي را براي تيم بزرگسالان انتخاب بکند و از ميان بزرگسالان هم تعداد بسيار زيادي را خط بزند و قيد حضورشان در تيم ملي را هم بزند.

گفته مي شود که کي روش گفته: من از بزرگسالان انتظار زيادتري داشتم و اصلا فکر نمي کردم اين جوري باشد که در بازي هاي دوستانه هم توان اين را نداشته باشند که کارهاي اساسي بکنند.

اگر اين جوري باشد که آنها نتوانند گل بزنند و فقط گل بخورند که هم من اعصابم به هم مي ريزد و هم خودشان به همين دليل مي خواهم تيم بزرگسالان را از بين نونهالان انتخاب کنم!


 اما خبر 

 افزايش بهره هوشي انسان طي يک قرن گذشته

روانشناسان دانشگاه وين نشان داده‌اند بهره هوشي کلي انسان‌ها از اوايل قرن بيستم تاکنون در هر دهه، سه نمره افزايش يافته است.به گزارش ايسنا، اين تحقيق، بزرگ‌ترين بررسي تاکنون درباره بهره هوشي بوده که مبتني بر داده‌هاي حاصل از تقريبا چهار ميليون شرکت‌کننده از 31 کشور مختلف است. دانشمندان نشان دادند که بهره هوشي انسان طي بيش از 100 سال (1909 تا 2013)، سه نمره در هر دهه افزايش داشته است. در سال 1984، نخستين محاسبه نظام‌مند تغييرات بهره هوشي در جمعيت کلي منتشر شد که افزايش نمره هوشي در جمعيت کلي آمريکا را نشان داد. اين پديده که اثر فلين (Flynn effect) نام دارد، براي جامعه علمي سردرگم‌کننده بوده به ويژه اين که مسيرهاي تغييرات بهره هوشي طي زمان و دلايل احتمالي افزايش نمره هوشي مورد بحث است.

اثر فلين، نامي است که به افزايش قابل توجه و مداوم امتيازات آزمون هوش در بسياري از مناطق جهان داده‌اند. زماني که آزمون‌هاي ضريب هوشي در ابتدا به وسيله نمونه‌اي از آزمون‌دهندگان استانداردسازي مي‌شوند، برحسب قرارداد، ميانگين نتايج را برابر 100 و انحراف معيار آن‌ها را برابر 15 امتياز ضريب هوشي در نظر مي‌گيرند. زماني که آزمون‌هاي ضريب هوشي مورد تجديدنظر قرار مي‌گيرند، آن‌ها با استفاده از نمونه‌اي جديد از آزمون‌دهندگان استانداردسازي مي‌شوند که معمولا نسبت به نمونه قبلي در زمان اخيرتري به دنيا آمده‌اند. در پژوهش جديد، با استفاده از مجموعه داده‌ها و تفاوت‌ها در قدرت يافته‌هاي بدست‌آمده در بازه زماني و همچنين در نواحي داراي بهره هوشي مختلف، امکان ارزيابي عوامل بالقوه اثر فلين فراهم شد. اين عوامل عبارت‌اند از تغذيه خوب، بهداشت و در دسترس‌پذيري خدمات بهداشتي و همچنين تحصيل بهتر است.


 سرمقاله 

در راستاي اوقات فراغت

مهدي طوسي

اوقات فراغت يکي از مهمترين و اساسي ترين دغدغه والدين، نوجوانان و متوليان امور پرورشي است.

در کشور ما درست زنگ آخر سال تحصيلي مدارس که زده مي شود همه افرادي که دغدغه شان اوقات فراغت است و در ابتدا ليست شان کرديم به فکر پر کردن اوقات فراغت فرزندان شان مي افتند و هر کس به فراخور علاقه خودش فرزندش را مجاب مي کند که اوقاتش را به آن شيوه پر بکند.به طور مثال پدري که علاقه مند بازي هاي سرخابي پايتخت است و اتفاقا شانس زندگي در شهر پر تلاطم تهران را دارد سعي مي کند که فرزندش را در زمان بازي هاي تيم محبوبش به استاديوم ببرد و اين جوري هر هفته يک بار اوقاتش را پر بکند.

پدر و مادري که به مطالعه علاقه دارند هم به همين ترتيب عمل مي کنند و تقريبا به ندرت پيش مي آيد که والدين از فرزندانشان علاقه او را سوال بکنند و اوقات او را در مسير علاقمندي وي پر بکنند.

در همين راستا پيشنهاداتي داريم براي پر کردن اوقات فراغت فرزندان تان که در آستانه يک تابستان داغ داغ داغ قرار گرفته اند:

شنا کنيد: بهتر است يک بار هم که شده لذت شنا کردن در استخرها را تجربه کنيد. اگر امکان اين را داريد که در کلاس هاي آموزشي ثبت نام کنيد فرصت را از دست ندهيد. فردي که شنا مي کند، نه تنها از اين طريق احساس راحتي و نشاط مي کند بلکه بر اثر شنا کردن قابليت هاي جسماني خود از قبيل استقامت دستگاه گردش خون و تنفس، قدرت، سرعت و انعطاف پذيري مفاصل شانه و مچ پا را افزايش مي دهد. شنا ورزشي است که از سن نوزادي تا سن کهنسالي مي توان آن را انجام داد و به طور کلي ورزشي است که هيجان و اضطراب را کاهش داده، عضلات را قوي و محکم و بدن را نرم و انعطاف پذير مي سازد و باعث مي شود که فرد انرژي بيشتري براي انجام کارهاي روزانه خود کسب کند.

کتاب بخوانيد: حتما درس خواندن و امتحانات شما را از هر چه کتاب است خسته کرده اما سعي کنيد فرصت کتاب خواندن در تابستان را از دست ندهيد. حتي رتبه هاي برتر کنکور هم توصيه مي کنند که از تابستان براي کنکور شروع کنيد و اين روزها را از دست ندهيد.

بازي هاي دسته جمعي را فراموش نکنيد: در گذشته تابستان که مي شد بچه هاي محل دورهم جمع مي شدند و لي لي، هفت سنگ و.... بازي مي کردند. امروز ديگر اين بازي ها جايي بين بچه ها ندارند اما شما مي توانيد از مادران و پدران خود اين بازي ها را ياد بگيريد و در حياط آپارتمان با هم انجام دهيد. حتي خوب است دور هم تئاتر و بازيگري را تجربه کنيد. اين کاري است که بسياري از کارگردانان و بازيگران بزرگ ما در کودکي تجربه کرده اند.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون