جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3347- تاریخ : 1394/02/31 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (پنجشنبه)

شهرزاد قصه‌گو
نگاهي تاريخي به زندگي شهرزاد


تقدير از نانواي کتابدار


جشنواره شعر و داستان جوان سوره افتتاح شد

مترجم «وعده يك مداد»:
حق‌الترجمه‌ام را صرف تحصيل كودكان سيستان و بلوچستاني کردم


تازه‌هاي نشر


نغمه


نغمه


 شهرزاد قصه‌گو
 نگاهي تاريخي به زندگي شهرزاد 

مهدي طوسي
شهرزاد قصه‌گو يا چهرآزاد، نام شخصيت اصلي در رشته‌داستان‌هاي هزار و يک شب است.
شهرزاد روايت‌کننده قصه‌ها براي شهريار، شاه ايران است. هسته اصلي داستان‌هاي هزارويکشب کتابي فارسي به نام هزارافسانه بوده که امروزه در دست نيست و در سده‌هاي پيش ترجمه عربي آن با اضافات ديگر به زبان‌هاي اروپايي نيز ترجمه شد و در غرب به عنوان بهترين کتاب «ادبيات عرب» شناخته شده است. از اين رو در سطح جهان شهرزاد را نيز به عنوان فردي عرب مي‌شناسند و بسياري از گروه‌ها و انجمن‌هاي فرهنگي اعراب مهاجر در اروپا و آمريکا نام شهرزاد (با تلفظ شَهرَزاد) را براي خود برگزيده‌اند.
شهريار پادشاه ايران و شاه زمان وزير او به خيانت همسر پادشاه پي مي‌برند. همسر و معشوقه او به جرم خيانت کشته مي شومند. شهريار تصميم به انتقام مي‌گيرد؛ بنابراين تا 3 سال هر شب باکره‌اي را تزويج کرده و صبح به قتل مي‌رساند.
وزير که وظيفه يافتن دختران را دارد به جان مي‌ايد ولي کاري از دستش بر نمي‌ايد تا وقتي که شهرزاد دختر وزير قدم بجلو مي‌گذارد و تصميم به ازدواج با شاه را مي‌گيرد و هر شب براي شاه قصه مي‌گفته و بقيه داستان را براي شب بعد مي‌گذاشته به مدت 3 سال اين کار را ادامه مي‌دهد و براي شاه سه پسر به دنيا مي‌آورد. لازم است ذکر شود که اصل کتاب هندي است که ايرانيان آن را به زبان فارسي باستان ترجمه کرده‌اند.
از نکات قابل توجه، بودن عناصر مهم روايت در اين کتاب هفت جلدي است. به عبارتي بهانه روايت و تعليق يا سوسپانس و عناصر خردتر داستان‌هاي مدرن در اين رمان واره ديده مي‌شود. مهم‌ترين خصوصيت داستاني مدرن همان بهانه روايت است.
يعني قصه گفتن بهانه براي زنده ماندن است، زنده ماندن شهرزاد. دنيازاد خواهر شهرزاد قبل از اينکه شهرزاد به قصر شاه برود از او مي‌خواهد که قصه‌اي بگويد تا خوابش ببرد؛ و شهرزاد مهم‌ترين قصه و بهترين قصه‌اش را مي‌گويد؛ و گلوي شاه پيش قصه‌هاي شهرزاد گير مي‌کند. از ديگر سو طرح تودرتويي يا هزارتويي هزارويک شب بسيار مثال زدني است.
قصه در دل قصه ديگر؛ و جذاب آنکه در آخر مي‌فهميم که شهرزاد با هر قصه زهر انتقام را از دل شاه بيرون مي‌کشد تا دست آخر هم شاه را درمان کرده باشد و هم خودش زنده
مانده باشد.


 تقدير از نانواي کتابدار 

در پي انتشار گزارش نانواي کتابدار رشت، مديرکل نهاد کتابخانه هاي عمومي استان گيلان و جمعي از اعضاي شوراي شهر طي مراسمي با اهداي 250 جلد کتاب از اين نانواي خوش ذوق تقدير کردند.
به گزارش مهر، اين روزها ديگر کمتر کسي است که «ناصر بلباسي» را نشناسد.
ايده جالب او و عمل گرا بودنش در ترويج فرهنگ مطالعه آنقدر جذاب بود که حتي پاي «ناصر» به رسانه هاي خارجي هم کشيده شد و خوشبختانه اين عمل خلاقانه از ديد مديران استاني نيز پنهان نماند و مديرکل نهاد کتابخانه هاي عمومي استان گيلان را بر آن داشت که شخصاً پا به عرصه گذاشته و طي مراسمي با اهداي 250 جلد کتاب با 15 عنوان، به همراه يک قفسه کتاب به نانوايي «ناصر»، حمايت خود را از وي اعلام و از ايده خلاقانه اش
تقدير کند.

 


 جشنواره شعر و داستان جوان سوره افتتاح شد 

آيين افتتاحيه سيزدهمين جشنواره شعر و داستان جوان سوره با تقدير از دو چهره ادبي استان قزوين، «سعيد عاشقي» و «علي قانع»، در حوزه هنري اين استان برگزار شد.
به گزارش ايسنا، آيين گشايش سيزدهمين جشنواره شعر و داستان جوان سوره با حضور عليرضا قزوه مدير مرکز آفرينش‌هاي ادبي حوزه هنري، سعيد بيابانکي دبير هنري اين جشنواره، محمد کرم‌اللهي دبير اجرايي جشنواره، علي داوودي مدير دفتر شعر حوزه هنري، کمال شفيعي، محمود حبيبي‌کسبي، علي قرباني مدير مرکز محافل و جشنواره‌هاي حوزه هنري و جمعي از شاعران و نويسندگان جوان کشور برگزار شد. اين مراسم با سخنراني محمد کرم‌اللهي رييس حوزه هنري استان قزوين و دبير اجرايي اين جشنواره و عليرضا قزوه مدير مرکز آفرينش‌هاي ادبي حوزه هنري همراه بود.
در آيين افتتاح سيزدهمين دوره جشنواره شعر و داستان جوان سوره مستندي درباره فرهنگ و هنر قزوين و تأثير آن بر فرهنگ ملي ايران‌زمين پخش شد و از بزرگان هنري و فرهنگي کشور نام برده شد.
همچنين مستندي درباره چگونگي برگزاري سيزدهمين دوره اين جشنواره ادبي پخش شد و در آن دبيران هنري و اجرايي جشنواره و برخي داوران آن به ارائه نکاتي در خصوص اين دوره از جشنواره پرداختند.
پايان‌بخش آيين افتتاح سيزدهمين جشنواره شعر و داستان جوان سوره تقدير از دو چهره ادبي استان قزوين بود؛ «سعيد عاشقي» شاعر و منتقد ادبي و «علي قانع» داستان‌نويس و مترجم در اين مراسم مورد تقدير و تجليل قرار گرفتند. لوح تقدير و جوايزي توسط قزوه، بيابانکي، بيدج و حضرتي به اين دو فعال ادبي استان قزوين اعطا شد.
در ادامه‌ روز نخست سيزدهمين جشنواره شعر و داستان جوان سوره، کارگاه ادبي «شعر و ترانه» در سالن بهمن حوزه هنري استان قزوين، کارگاه «داستان» در سالن حافظ حوزه هنري استان قزوين و کارگاه «ادبيات کودک و نوجوان» در سالن سعدي حوزه هنري استان قزوين برگزار مي‌شود.


 مترجم «وعده يك مداد»:
 حق‌الترجمه‌ام را صرف تحصيل كودكان سيستان و بلوچستاني کردم 

مترجم کتاب «وعده يك مداد» نوشته «آدام براون»، گفت: حق الترجمه‌ام را صرف تحصيل كودكان سيستان و بلوچستان كردم.
به گزارش مهر، كتاب «وعده يك مداد» يكي از محبوب‌ترين كتاب‌هاي نيويورك تايمز، از سوي ياسين قاسمي به فارسي ترجمه و منتشر شد. اين كتاب كه اولين كتاب «آدام براون» است، در پي آن است که نشان دهد چگونه فردي عادي مي‌تواند تغييرات فوق العاده‌اي ايجاد كند؛ آدام براون نويسنده اين كتاب در سن 25 سالگي و تنها با 25 دلار، موسسه مدادهاي نويدبخش را تاسيس كرد و تاكنون بيش از 200 مدرسه در سراسر دنيا ساخته است. آدام براون در سال 2012 توسط مجله «فوربز» در ليست 30 فرد مشهور زير 30 سال قرار گرفت و از طرف مجله «وايرد» در ليست 50 نفري قرار گرفت كه «دنيا را تغيير خواهند داد».
ياسين قاسمي مترجم اين كتاب در گفتگو با مهر گفت: بسيار خرسندم كه ترجمه اين كتاب توسط جواني از سيستان و بلوچستان كه هميشه دغدغه تحصيل كودكان محروم استان را داشت، انجام شد و هم اكنون در حال تاسيس موسسه‌اي عام المنفعه در استان محروم سيستان و بلوچستان هستم كه اميدوارم با حمايت مردم بتوانيم به تدريج از اين وضعيت اسفناك خارج شويم.
وي افزود: هميشه اعتقاد بنده اين بوده كه تا جايي كه مي‌توانيم بايد براي بهبود وضعيت هموطنان خودمان تلاش كنيم و چشم‌انتظار دولت و مسئولين نباشيم و خود بنده بلافاصله پس از دريافت حق الترجمه‌ام آن را صرف يكي از محروم‌ترين مناطق استان كه دانش‌آموزان در زير نور شديد آفتاب مشغول به درس خواندن بودند، كردم. تصاوير اين كودكان در صفحات پاياني كتاب به نمايش درآمده تا هموطنان عزيز به عمق اين فاجعه پي ببرند!
به گفته قاسمي، داستان كتاب «وعده يك مداد» به شما مي‌گويد، كه اگر پتانسيل خود را بشناسيد و بدانيد كه براي موفق شدن به منابع زيادي نياز نداريد، چه اتفاقي مي‌افتد.
اين كتاب به شما نشان مي‌دهد كه الهام و انگيزه، چه كارهايي مي‌تواند انجام دهد و شما مي‌فهميد كه پاداش زندگي هدفمند، همواره پايدار و باشكوه است.
در بخشي از كتاب «وعده يك مداد» مي‌خوانيم:
- سال‌ها بود كه به شدت عذاب وجدان داشتم. من بسيار خوش شانس بودم كه از خانواده خوب، تحصيلات عالي و سلامت كامل بهره‌مند بودم. اما مگر من چه كرده بودم كه لياقت اين همه خوبي را داشتم؟ چرا من در اين همه نعمت بزرگ شدم، در حالي كه ديگران با رنج بزرگ شده‌اند؟ چرا من در شهر پيشرفته‌اي به دنيا آمده بودم و بقيه در روستاهاي جنگ زده بدون آب و برق؟ نمي‌خواستم قبول كنم، اما احساس كردم كه بايد كاري براي افراد ضعيف‌تر از خودم انجام دهم، چونكه واقعا كاري نكرده بودم كه آنقدر لايق خوش‌شانسي باشم.

- وقتي كه مداد را از من گرفت، چشمانش برق زد. گويي كه اين مداد يك الماس است. افرادي كه آنجا بودند، گفتند كه او هيچ وقت به مدرسه نرفته و ديده كه ديگر بچه‌ها با مداد مي‌نويسند. بسيار متعجب شدم وقتي كه فهميدم، او حتي يك بار هم به مدرسه نرفته بود. متوجه شدم كه اين مسئله، واقعيت زندگي بسياري از بچه‌هاي دنيا است. آيا چيز بسيار كوچكي مانند مداد كه پايه آموزش و تحصيل است، مي‌تواند پتانسيل يك كودك را آزاد كند؟
هر كتابي كه فروخته شود، يك روز تحصيل را براي يك كودك ايجاد مي‌كند.


 تازه‌هاي نشر 

"جنگ بود» روايتي از يک کودک جنگ‌زده
کتاب «جنگ بود» نوشته احسان محمدي از سوي انتشارات کتاب آمه در اختيار علاقه‌مندان قرار گرفته است.
به گزارش فارس، کتاب «جنگ بود» اثر احسان محمدي از سوي نشر کتاب آمه روانه بازار کتاب شد.
اين کتاب خاطرات راوي کتاب است از دوران دفاع مقدس و به نوعي روايت يک فرد جنگ‌زده است و تصويري که کودکان مناطق مرزي از دشمن داشتند را در متن خاطرات به خواننده نشان مي‌دهد.
اين کتاب که علاوه بر اينکه خاطره است نويسنده آن با يک پرداخت داستاني خاطرات را خواندني‌تر کرده و مخاطب را با خود جلو مي‌برد.
احسان محمدي در اين کتاب به روزهاي دفاع مقدس و سختي‌هاي که توسط دشمنان بر ملت ايران روا داشته شده اشاره مي‌کند و آن را با نوع روايت خود براي خواننده جذاب
جلوه مي‌دهد.
اين کتاب که براي اولين بار در نمايشگاه کتاب به مخاطبان عرضه شده در 159 صفحه و قيمت 13 هزار تومان در 1000 نسخه از سوي انتشارات کتاب آمه منتشر شده است.

«مرد رودباري و دختر بازرگان» منتشر شد
کتاب «مرد رودباري و دختر بازرگان» پژوهشي درباره افسانه‌هاي مردمان کرانه هليل رود است؛ مردماني ساکن در منطقه رودبار جنوب کرمان. منصور عليمرادي کوشيده‌است باورها و افسانه‌هاي بخشي از اين منطقه را بررسي و روايت کند.
به گزارش ايبنا منصور عليمرادي که عمده تلاش خود را در عالم نوشتن، صرف شناساندن باورها و افسانه‌هاي منطقه زادگاه خود کرده،اين بار به وجهي ديگر از سنت‌هاي رودبار زمين توجه نشان داده‌است.
عليمرادي در اين کتاب به جمع‌آوري و ثبت افسانه‌هاي سينه به سينه پرداخته، کاري که به لحاظ نداشتن پيشينه‌اي از اين دست، کاري مبتکرانه و بديع به شمار مي‌رود. افسانه‌ها به عنوان مهم‌ترين گونه از انواع ادب شفاهي، قدرت آنرا را دارند که بيش از ديگر انواع فرهنگ عامه و بيش از هر سند و مدرک تاريخي ديگر ما را با خلق و خوو نگرش صحيح‌تر به يک قوم و يک ملت
آشنا کنند.
کتاب«مرد رودباري و دختر بازرگان» در شمارگان 1500 نسخه از سوي انتشارات فرهنگ عامه عرضه شده‌است.


 نغمه 

 نغمه 

بخشي از شعر بلند «متن‌هاي زنجيره‌اي»
سروده مازيار نيستاني
ايبنا: "پاورقي يک:
زينب کارگر رستوران است
زينب در پاورقي زندگي مي‌کند
شوهر زينب معتاد است
(NA) مي‌رود و باز باز باز مي‌کشد
زينب رويا نيست
شيرين
آتوسا
مريلا
انعام قبول نمي‌کند از هيچ‌کس
و وقت رفتن براي بچه‌هاش غذا نمي‌برد
زينب نمي‌داند
چه بايد بکند
در سالي يک بار که شوهرش...
دستان زينب رفتار جنگي‌ست
مشت مي‌کنيم زينب
مشت مي‌کنيم زينب
زينب مشت مي‌کنيم و مي‌کوبيم بر
مي‌کوبيم بر بر
مشت مي‌کنيم و مي‌کوبيم بر بر بر"


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون