جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3337- تاریخ : 1394/02/19 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (شنبه)


هدف شما در زندگي چيست ؟


بازي محلي چالي و سکه


مشاهير


رصدخانه


آموزشي


يادداشت


آيينه شهر


 هدف شما در زندگي چيست ؟ 

 قسمت دوم

موفقيت و شکست، معمولاٌ منشا واحدي ندارند.

شکست نتيجه خودداري از انجام عملي ( مثلاٌ زدن يک تلفن ، رفتن يک کيلومتر راه يا اظهار عشق و محبت ) است. همان طور که شکست ، ناشي از يک رشته تصميمات جزئي است، موفقيت نيز ناشي از آغازگري و ابتکار ، پشتکار و بيان واضح عشق و محبت عميق قلبي است امروز چه عمل کوچکي مي توانيد انجام دهيد که حرکتي را در جهت موفقيتهاي زندگي به وجود آورد؟

تحقيقات پژوهشگران ، پيوسته نشان داده است که افراد موفق معمولاٌ به سرعت تصميم مي گيرند و وقتي انجام کاري را درست بدانند به آساني از تصميم خود بر نمي گردند. بر عکس ، اشخاص شکست خورده معمولاٌ دير تصميم مي‌گيرند و تصميم خود را به آساني عوض مي کنند .

هر گاه تصميم شايسته اي گرفتيد ، آنرا رها نکنيد

او تقريباٌ نيمي از عمرش رادر يک ريه آهني و نيم ديگر را در صندلي چرخدار گذرانده است. با وجود اينهمه مشکلات فردي ، او لابد در شرايطي نيست که بتواند کيفيت زندگي ديگران را بهتر سازد. آيا نظر شما غير از اين است ؟

اد رابرتس ، مجسمه لحظات بي همتاي تصميم و اراده انساني است . وي نخستين فرد معلولي است که بدون داشتن دست و پا ، از دانشگاه کاليفرنيا و برکلي فارغ التحصيل شده و به رياست اداره توانبخشي ايالت کاليفرنيا رسيده است .وي که مدافع خستگي ناپذير افراد معلول است ، توانسته است قوانيني رابراي حفظ کليه حقوق انساني معلولين به تصويب برساند و براي اجراي آن قوانين نيز ابتکارات بسياري را نشان دهد

شما هيچ بهانه قابل قبولي نداريد . هم اکنون سه تصميم بگيريد که وضع سلامت، شغل، روابط زندگيتان را بهتر سازد و آنگاه براساس آن تصميمها عمل کنيد

چگونه مي توانيد چيزي نامرئي را قابل ديدن کنيد؟ اولين قدم آن است که رويا و آرزوي خود را با دقت و روشني تعريف کنيد. تنها چيزي که حد توانائيهاي شما را مشخص مي کند ، همين است که بتوانيد با دقت ، خواسته خود راتعريف کنيد .

اکنون مي خواهيم آرزوها و روياهاي شما را متبلور سازيم و ظرف چند روز آينده برنامه اي بريزيم که مطمئناٌ شما را به هدف برساند . همه ما، چه بدانيم و چه ندانيم ، داراي هدفهايي هستيم. اين هدفها، هر چه باشند، بر زندگي ما تاثير اساسي دارند.مع ذالک بعضي از هدفها، نظير اينکه ( من بايد قبضها و صورتحسابهاي خود راپرداخت کنم ) هيچ شور و هيجاني در انسان ايجاد نمي کند. رمز آزاد کردن نيروهاي واقعي آن است که هدفهاي هيجان آوري براي خود قرار دهيد که حقيقتاٌ نيروي خلاقه را در شما زنده کند و محرک شور و شوق باشد

هم اکنون آگاهانه هدفهاي خود را انتخاب کنيد. هدفهايي را که به نظرتان ارزش تعقيب کردن دارند در نظر آوريد. آنگاه يک هدف را که مهيج تر باشد بر گزينيد . چيزي باشد که بخاطر آن ، صبحها زودتر از خواب بر خيزيد و شبها ديرتر به بستر برويد. براي رسيدن به آن هدفِ، تاريخ معيني را در نظر بگيريد و در چند سطر بنويسيد که چرا حتماٌ بايد تا آن تاريخ به هدف برسيد.آيا اين هدف، آنقدر بزرگ هست که برايتان شور آفرين باشد؟ يا باعث شود که از چهار چوب محدوديتهاي خود فراتر برويد؟ يا ظرفيتهاي نهفته خود را آشکار کنيد؟

اگر تاکنون اتومبيل يا وسيله تازه اي خريده باشيد، متوجه شده ايد که پس از خريد، مشابه آن در همه جا مشاهده مي کنيد. البته آن اشيا قبل از آن هم در اطراف شما وجود داشته اند ، اما متوجه آنها نمي شده ايد .موضوع ساده است. بخشي از مغزمسئوول است تا کليه اطلاعات را غربال کند و فقط آنچه را که براي بقا و يا موفقيت ضروري است وارد ذهن نمايد. بسياري از چيزها در اطرافتان وجود دارند که به کار موفقيت وعملي شدن رويا هاي شما مي آيند، اما متوجه وجود آنها نمي شويد . زيرا هدفهاي خود را به روشني تعريف نکرده ايد و به عبارت ديگربه مغز خود نياموخته ايد که آن چيز ها داراي اهميت هستند .

پس از آنکه هدفها يا امور مهم را به ذهن خود ياد آور شديد، نوعي غربال ذهني به نام (سيستم فعال کننده شبکه ذهني) به کار مي افتد . اين بخش از ذهن مانند آهن ربا عمل مي کند و کليه اطلاعات و فرصتهايي را که ممکن است موجب موفقيت سريع و رسيدن شما به هدف شود جذب مي نمايد. بکار انداختن اين کليد نيرومند عصبي ، مي تواند ظرف چند روز يا چند هفته ، شکل زندگي شما را واقعاٌ دگرگون کند

راهنماي هدفگذاري برنامه ريزي سيستم فعال کننده RAS

1) از امروز به مدت چهار روز و هر روز به مدت ده دقيقه وقت خود را صرف هدفگذاري کنيد ( توجه : هدفهاي خود رادر دفترچه اي يادداشت کنيد)

2)در هنگام انجام اين تمرين مرتباٌ از خود بپرسيد اگر مطمئن بودم که به هر خواسته اي خواهم رسيد و در هيچ زمينه اي شکست نخواهم خورد، در آن صورت چه چيزي را مي خواستم و چه مي کردم ؟

3) خوش باشيد و به عوالم کودکي بر گرديد. در يک فروشگاه بزرگ اسباب بازي ، روي زانوي بابانوئل ( يا عمو نوروز ) نشسته ايد . در آن حالت هيجان و انتظار ، هيچ خواهشي آنقدرها بزرگ نيست . بهاي هيچ چيزي آنقدرها گزاف نيست. همه چيز در دسترس است

روز اول : هدفهاي مربوط به رشد فردي

احساس رفاه و دارندگي ، پايه اي است براي رسيدن به هر نوع موفقيت ديگر در زندگي

1) پنج دقيقه فکر کنيد و همه امکانات را در نظر بگيريد: دلتان مي خواهد چه مطالبي را بياموزيد؟ چه مهارتهايي را مي خواهيد فرا بگيريد؟ چه خصلتهايي رامي خواهيد در خود به وجود آوريد؟ دوستان شما چه کساني بايد باشند ؟ خود شما چه کسي مي خواهيد باشيد؟

2) براي رسيدن به هر هدف مهلت معيني قائل شويد مثلا شش ماه، يک سال ، پنج سال، ده سال، يا بيست سال

3) بزرگترين هدفي را که مي خواهيد تا يک سال ديگر به آن دست يابيد مشخص کنيد

4) ظرف دو دقيقه شرح مختصري بنويسيد و توضيح دهيد که چرا بايد حتما و به طور قطع ظرف يک سال آينده به آن هدف برسيد

روز دوم : هدفهاي شغلي واقتصادي

خواه آرزوي شما اين باشد که در رشته حرفه اي خود سر آمد و پيشتاز باشيد و ميليونها بر ثروت خود بيفزاييد و خواه علاقمند باشيد که به عنوان دانشجوي رشته تخصصي ، سرمايه اي از علم بيندوزيد، اکنون فرصت داريد که نسبت به هدفهاي خود اطمينان يابيد

1) پنج دقيقه فکر کنيد و همه امکانات را درنظر بگيريد. چه مبلغ پول مي خواهيد بيندوزيد؟ از شغل خود ويا شرکتي که در آن کار مي کنيد چه انتظاراتي داريد؟ درآمد سالانه مورد انتظار شما چقدر است ؟ چه تصميمهايي در زمينه مالي بايد بگيريد؟

2) براي رسيدن به هريک از هدفهاي خود مهلتي قائل شويد مثلا شش ماه، يک سال، پنج سال، ده سال،يا بيست سال

3) بزرگترين هدفي را که مي خواهيد ظرف يک سال آينده به آن دست يابيد مشخص کنيد

4) ظرف دو دقيقه شرح مختصري بنويسيد و توضيح دهيد که چرا بايد حتماٌ ظرف يک سال آينده به آن هدف برسيد

ادامه دارد...

منبع: ويستا


 بازي محلي چالي و سکه 

 بازي چالي و سکه در اشكهران -اصفهان

ابتدا يک حفره يا چاله کوچکي به اندازه 6يا 5 سانتيمتر حفر مي کنند .قطراين حفره کوچک نيز 3 تا 4 سانتيمتر است .قبل از شروع همه افراد به هر تعداي که هستند بايستي مقداري پول آهني تهيه کنند . (همه به يک مقدارثابت) .

فاصله اي معين را مشخص مي کنند معمولا 4 متر. همه پول ها را به يک نفر مي دهند و همه پول ها را به طرف چاله پرتاب مي کند هر مقدار از پول ها که درون چاله ريخت به فرد تعلق مي گيرد .

بعد با سنگي که در دست دارد يکي از پول ها که توسط گروه مشخص مي شود را نشانه گيري مي کنند و اگر فقط به آن پول برخورد کند صاحب آن پول مي شود .اين کار را تمام اعضاي گروه با بقيه پول هايي که مي ماند انجام مي دهند تا زماني که پول ها تمام شود .برنده فردي است که پول بيشتري تصاحب کرده است .

منبع:بيتوته


 مشاهير  

استاد دانشگاه استنفورد

مريم ميرزاخاني، نابغه رياضي ايران و جهان

قسمت چهارم و پاياني

فيلم مورد علاقه او داگويل است. سليقه او در فيلم، منعکس کننده ذات پژوهش او که شامل تعيين مشخصات غيرطبيعي فرمهاي هندسي است. او مي گويد: «گاهي مواقع احساس مي کنم در يک جنگل بزرگ هستم و نمي دانم به کجا مي روم. ولي به طريقي به بالاي تپه اي مي رسم و مي توانم همه چيز را واضحتر ببينم. آن چه آن گاه رخ مي دهد، واقعاً هيجان انگيز است.»

جوايز:

اولين برنده زن معتبرترين جايزه جهاني رياضيات، جايزه فيلدز 2014

جايزه جهاني موسسه رياضي Clay، 2014

جايزه جهاني انجمن رياضي آمريکا در سال 2013

جايزه اي‌ام‌اس بلومنتال در سال 2009

ارتقا به استاد تمامي رياضي در دانشگاه استنفورد در 31 سالگي، سپتامبر 2008

مدال طلا (با نمره مطلق). المپياد جهاني رياضي (کانادا 1995)

مدال طلا. المپياد جهاني رياضي (هنگ‌کنگ 1994)

جايگاه مريم ميرزاخاني در بين شرکت کنندگان از اولين دوره تا به امروز:

-در سال 1994 با کسب 41 امتياز از 42 امتياز ممکن، ضمن کسب مدال طلا، رتبه 23 در بين 385 شرکت کننده را بدست آورد.

-در سال 1995 با کسب 42 امتياز از 42 امتياز ممکن (نمره مطلق)، ضمن کسب مدال طلا، در بين 412 شرکت کننده رتبه 1 را بدست آورد.

منبع: آي هوش


 رصدخانه 

رشد جمعيت کشور متوازن نيست

معاون ساماندهي امور جوانان وزارت ورزش و جوانان گفت: با وجود رشد جمعيت کشور در سال گذشته نسبت به سال قبل از آن هنوز رشد جمعيت کشور به ويژه جمعيت فعال و جوان متوازن نيست .به گزارش مهر، محمود گلزاري افزود:طبق آمار رشد جمعيت جوان زير 35 سال کم و بر سالمندان اضافه مي شود به عنوان نمونه هم اکنون جمعيت بالاي 65 سال کشور 5.7 درصد است که 5 سال پيش، 5.1 درصد بود که اين نشان از کاهش جمعيت جوان دارد.

وي تاکيد کرد: متاسفانه براي افزايش رشد جمعيت و توجه به تشکيل زندگي و نهاد خانواده چندان فرهنگ سازي درستي صورت نگرفته است.گلزاري تصريح کرد : در کشور 11 ميليون نفر پا به سن ازدواج مجرد داريم اين در حالي است که سن ازدواج مردان به بالاي 30 و زنان نيز به بالاي 27 سال رسيده است علاوه بر آن در برخي شهرها مشکل طلاق داريم.

معاون ساماندهي امور جوانان، گفت: دستگاه هاي مسئول بايد با رويکرد اسلامي و ايراني کار علمي هماهنگ کنند و ازدواج هراسي را نيز از بين ببرند و توجه به خانواده به عنوان کانون مقدس نيز تنها با حرف عملي نمي شود بويژه اينکه متاسفانه هنوز در فيلم ها وسريال هاي ما خانواده ايراني يک خانواده بساماني نيست.

گلزاري ادامه داد: متاسفانه هنوز کتاب هاي مناسبي درباره ازدواج نداريم اين درحالي است که بايد مراکز مشاوره قبل از ازدواج را فعال و خانواده ها را نيز در خصوص تشکيل خانواده حساس کنيم و گفتگوهاي رو دررو با جوانان را افزايش دهيم و فرهنگ سازي را در دانشگاه ها، فيلم ها و کتاب ها به طور جدي پياده کنيم.


 آموزشي 

آسيب هاي اجتماعي مد و زيبايي

دل بستگي يا وابستگي به مد

دكتر افشين طباطبائي

منبع: موفقيت

قسمت هفتم


از آنجا كه مثلا جوانان مرفه مدل جديدي از لباس را مي پوشند،چون توان تهيه آن براي فرزندان خانواده هاي كم در آمد نيست،توليد كننده ها دست به كار مي شوند و بعد از مدتي آن لباس مورد نظر براي طبقه مرفه،يك امتياز محسوب نمي شود؛بنابراين آن ها دنبال يك لباس و مد جديد مي گردند تا دوباره متمايز و مطرح شوند كه اين مد جديد،فروش جديد وسود سرشار تازه اي را براي توليد كنندگان خواهد داشت،و اين چرخه همچنان ادامه مي يابد.

ادامه دارد...


 يادداشت 

چشم ها به جمال "نگار خانه اي به وسعت يك شهر" روشن شده است

اين روزها موقع عبور از خيابان هاي شلوغ و پرترافيك تهران به جز مناظر آشنا و تكراري و اغلب نا بهنجار ،تصاوير دلچسب و خيره كننده اي هم به چشم مي خورد كه بر روي تابلوهاي تبليغاتي جاي گرفته اند.

اگر پياده در حال گذر باشي بخت اين را هم داري تا محو زيبايي آثار هنرمندان باشي كه معمولا مي توان آن ها را تنها در موزه ها و گالري هاي هنري ديد.

جا دارد از بانيان و مجريان اين اقدام ارزشمند تشكر ويژه شود از آقاي سعيد شهلاپور مبتكر طرح و آقاي جمال كامياب مدير عامل سازمان زيبا سازي و البته آقاي مجتبي موسوي مجري طرح پيشتر اين آثار هنري كه پيداست فكر شده انتخاب گرديده اند اين قابليت را دارند تاولو براي لحظاتي كوتاه ريتم شتابان زندگي سرسام آور شهري را كندتر ساخته و عابران و سرنشينان سردرگريبان خودروها را به دنيايي متفاوت با آن چه كه در آن غوطه ور هستند سوق دهد.

به ويژه آن كه اين آثار عموما در همان نقاطي نصب شده اند كه هميشه به عرضه تبليغات تجاري اختصاص دارند.

از اين منظر به مصداق «هميشه شعبون يه بار هم رمضون»مخاطب بي دفاع اين فرصت را دارد تا حداقل براي چند روز هم كه شده به جاي بمباران شدن از سوي صاحبان كالاها و شركت هاي تبليغاتي به چيزهاي ديگري بيانديشد.

تابلوهاي تبليغاتي البته پيش تر هم براي عرضه پيام هاي فرهنگي به كار مي رفته است اما اين بار و در چارچوب طرح«نگارخانه اي به وسعت يك شهر»بيننده تنها با يك اثر هنري مواجه است و نه يك شعار سياسي و يا فرهنگي كه مخاطب را مستقيما در معرض اطلاعات مورد نظر قرار مي دهد.

اين جا خبري از شعار نيست.تنها تصويري از جمال و زيبايي است تا بلكه جان هاي خسته ساكنان سودازده شهر را از طريق برانگيختن فطرت زيبا پسند آنها دمي با سكون و آرامش تازه سازد.


 آيينه شهر 


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون