جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3334- تاریخ : 1394/02/15 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (سه شنبه)

ادبيات و نوجوان
نگاهي به زندگي "فريبا کلهر"


اولين‌ جشنواره "حکمت فردوسي" در کشور برگزار مي‌شود


خبر ادبي


تازه‌هاي نشر


نغمه


 ادبيات و نوجوان
 نگاهي به زندگي "فريبا کلهر" 

 
فريبا کلهر (زاده تهران)، رمان‌نويس و نويسنده ادبيات کودک و نوجوان است.فريبا کلهر فعاليت خود را از دهه شصت و با حضور در مجله‌هاي رشد، در حيطه ادبيات داستاني کودک و نوجوان آغاز کرده و تاليفات زيادي نيز در اين حيطه از خود برجاي گذاشته‌است. او حدود سيزده سال، از بدو تاسيس سروش کودکان تا سال‌هاي 1382 سمت سردبيري ماهنامه سروش کودکان را برعهده داشت و با ويژه‌نامه کودکان روزنامه همشهري همکاري مي‌کرد. کتاب سوت فرمانروا اثر اين نويسنده در سال 1368 يعني زماني که او فقط بيست و هشت سال داشت به عنوان کتاب سال جمهوري اسلامي برگزيده شد.

از اين جهت او تا امروز تنها کسي است که اين جايزه را در اين سن دريافت کرده است. فريبا کلهر تا کنون صدها قصه نوشته است و کارهاي ارزشمندي در بازنويسي اسطوره‌ها انجام داده است. بازنويسي اسطوره گيلگمش، اسطوره اينانا از اين گونه است.

وي از اواخر دهه 80 به طور جدي داستان نويسي بزرگسالان را آغاز کرد. همچنين او اولين کسي است که به طور جدي رمان فانتزي براي نوجوانان نوشته است. اولين رمان فانتزي نوجوان درايران به اسم "امروز چلچله من" توسط اين نويسنده در سال 1374 نوشته و نشر کوير آن را چاپ کرده است.

رمان‌هاي بعدي او نيز بيشتر در ژانر فانتزي هستند.

رمان هوشمندان سياره اوراک رماني علمي تخيلي است که بعد از موفقيت جلد اول و بنا به در خواست خوانندگان جلد دومش نيز نوشته شد از کارهاي سترک نويسنده در وادي ادبيات کودک و نوجوان است و امروز اين کتاب براي خوانندگانش به نوستالژي تبديل شده است.رمان فانتزي "مرد سبز شش هزار ساله" از ديگر کارهاي فريبا کلهر است که به گفته خود او بهترين رمانش از لحاظ ساختار و نوآوري در ايده و طرح به حساب مي ايد.

قصه‌هاي يک دقيقه‌اي او نيز الهام بخش بسياري از نويسندگان در کوتاه نويسي و به کار گرفتن اشيا به عنوان شخصيت‌هاي داستاني بوده است.فريبا کلهر با نوشتن بيش از هزار قصه و بازنويسي و ... به عنوان بانوي هزار قصه شناخته شده است. کلهر در سال 90 با انتشار رمان‌هاي عاشقانه، پايان يک مرد و شروع يک زن و شوهر عزيز من، فعاليت حرفه‌اي خود را به عنوان يک رمان‌نويس بزرگسال نيز آغاز کرد.


 اولين‌ جشنواره "حکمت فردوسي" در کشور برگزار مي‌شود 

 
دبيرکل بنياد جهاني فردوسي از برگزاري اولين‌ جشنواره فرهنگي، هنري و پژوهشي "حکمت فردوسي" از 19 تا 30 ارديبهشت‌ماه در سراسر کشور خبر داد.ياسر موحدفرد در گفت‌وگو با ايسنا، از برگزاري ويژه‌برنامه بنيادفردوسي براي ايام‌ گراميداشت حکيم‌ ابوالقاسم فردوسي در ارديبهشت‌ماه خبر داد و اظهار کرد: امسال در دهمين بزرگداشت حکيم‌ فردوسي، آيين گشايش جشنواره‌ فرهنگي، هنري و پژوهشي "حکمت فردوسي" در تمامي مراکز استانها برگزار مي‌شود.

وي اظهار کرد: اين جشنواره با همکاري وزارت‌ کشور، وزارت‌ فرهنگ و ارشاد اسلامي، سازمان ميراث‌فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري و نيز فدراسيون ورزش‌هاي‌ پهلواني و زورخانه‌اي امسال براي اولين‌بار در تمامي مراکز استانها برگزار مي‌شود.موحدفرد افزود: وزارت‌خانه‌هاي مذبور به ادارات زيرمجموعه خود در تمامي استانها ابلاغيه برگزاري اين‌ جشنواره را ارسال کرده‌اند و امسال از 19 تا 30 ارديبهشت‌ماه شاهد برگزاري اين‌ جشنواره در مراکز تمامي‌ استانها خواهيم
بود.وي اظهار کرد: در اين ‎جشنواره همايش‌ها، نمايشگاه‌ها، نشست‌ها و جشنواره‌هاي تخصصي ملي و بين‌المللي در مراکز فرهنگي استانها از جمله دانشگاه‌ها با همکاري انجمن‌ها و سازمان‌هاي مردم‌نهاد برگزار مي‌شود.

دبيرکل بنيادجهاني فردوسي اظهار کرد: همچنين در اين‌جشنواره گردآوري تمام مقالات پژوهشي مرتبط با شاهنامه انجام مي‌شود.


 خبر ادبي 

نگاهي به کتاب‌هايي که دومين هفته ارديبهشت بيشتر فروختند

به گزارش ايلنا، بازار کتاب تهران در هفته‌ دوم ارديبهشت و با گرم شدن هوا منتظر است با دريافت کتاب‌هاي جديد از ناشران مختلف و با رسيدن کتاب‌هاي چاپ اول به کتابفروشي‌ها؛ فروش داغي را در ارديبهشت پرپشت سر بگذارد تا اسفندها براي فروش ارديبهشتي کتاب‌ دود کنند.

کتاب «کافه پيانو» نوشته‌ي فرهاد جعفري بعداز گذشت چند سال از چاپ اول، مجدد در ليست کتاب‌هاي پرفروش ايستاده و استقبال خوبي در برخي کتابفروشي‌ها از آن خود کرده است. البته جايگاه نخست اين هفته هم در اختيار «جزء از کل» استيو تولز با ترجمه‌ي پيمان خاکسار قرار دارد و کتاب‌هايي مثل «ته خيار»، «وزيري امير حسنک» و «روزنامه سفر ميمنت اثر ايالات متفرقه امريغ» همچنان با درخواست تعداد قابل توجهي از کتاب‌خوانان، جايگاه خود را به‌عنوان محبوب‌ترين کتاب‌هاي بازار حفظ کرده‌اند و هنوز در ليست کتاب‌هاي پرفروش تعدادي از کتابفروشي‌هاي تهران ديده مي‌شوند.

غير از کتاب «جزء از کل» که هنوز از نظر استقبال مخاطبان، با اختلاف قايل ملاحظه‌اي ازديگر کتاب‌ها قرار دارد، آثار تحليلي-تاريخي نيز اين هفته مورد توجه کتابخوان‌ها بوده و کتاب‌هاي «اخلاق پروتستاني و روح سرمايه‌داري» از مارکس وبر و «ظهور ژاپن مدرن» نوشته‌ي ويليام جي.بيزلي به ليست کتاب‌هاي پرفروش راه پيدا کرده‌اند.

«جزء از کل» به‌عنوان تازه‌ترين اثر ترجمه شده توسط پيمان خاکسار و «براي اين لحظه متشکرم» والري تريرويلر (بانوي اول سابق کاخ اليزه) در رتبه‌هاي ابتدايي ليست کتاب‌هاي پرفروش‌ها‌ي اين فروشگاه قرار دارند، در کنار اين‌ها، از رماني مثل «خاطرات 100درصد واقعي يک سرخپوست پاره وقت» شرمن الکسي نيز استقبال خوبي شده است.

«پيشامد» کاظم بهمني و «پذيرفتن» گروس عبدالملکيان دو مجموعه شعري هستند که در اين کتابفروشي‌ جزو پنچ کتاب اول مورد استقبال واقع شده قرار دارند، البته به گفته‌ي فروشندگان کتاب‌هاي شعر معمولا براي مراجعان اين کتابفروشي جذابيت‌هاي خاص خودشان را دارند و عموما هم پرفروش مي‌شوند. شهرکتاب ساعي: نامه‌هايي که احمد شاملو طي سه دهه دوستي و همکاري براي ع.پاشايي نوشته يعني، «تهران خيابان شيخ‌هادي» و «مريميه؛ از فريتيوف شوان تا سيد حسين نصر» با ترجمه‌ي عبدالله شهبازي، در صدر کتاب‌هاي پرفروش شهرکتاب ساعي ايستاده‌اند. پس از اين دو کتاب، داستاني از محمود دولت‌آبادي به‌نام «اميري حسنک وزير» که با سي‌دي صداي نويسنده همراه است، قرار دارد. «دنياي نورا 2048» يوستين گوردر با ترجمه‌ي مهوش خرمي و «سومين پليس» نوشته نويسنده ايرلندي، برايان اُنولان با نام مستعار فلن اوبراين که توسط پيمان خاکسار ترجمه شده هم در جايگاه چهارم و پنجم اين فهرست قرار دارند.

«ته خيار» هوشنگ مرادي کرماني در اين فروشگاه همچنان با اقبال خوبي مواجه شده و رتبه‌ي خوبي در ليست فروش دارد. البته اين کتابفروشي دوشنبه 7ارديبهشت ميزبان هوشنگ‌ مرادي‌کرماني بود و همين مسئله در افزايش توجه به اين اثر بي‌تاثير نبوده است. در کنار اين کتاب «عطر سنبل، عطر کاج» فيروزه جزايري‌دوما که نخست به زبان انگليسي در آمريکا با نام «Funny in Farsi:Memoires of Growing Up Iranian in America» منتشر شده و محمد سليماني‌نيا آن‌ را به فارسي ترجمه کرده به همراه «عقايد يک دلقک» هانريش بل در جايگاه‌هاي بعدي ايستاده‌اند. آثار قديمي‌تر ادبيات داستاني فارسي هم با کتاب‌هاي «روي ماه خداوند را ببوس» مصطفي مستور و «کافه پيانو» فرهاد جعفري در ليست پرفروش‌هاي کتابفروشي چتر به چشم مي‌خورد و در کنار «اتفاق» آخرين اثر داستاني گلي ترقي خود را به‌عنوان يک کتاب پر مخاطب معرفي کرده‌اند. البته مجموعه داستان زنانه‌ي آنا گاوالدا به‌نام «دوست داشتم کسي جايي منتظرم باشد» با ترجمه‌ي الهام دارچينيان نيز از کتاب‌هاي خارجي نسبتا قديمي مورد استقبال در اين هفته‌ي کتابفروشي چتر به‌حساب مي‌آيد.


 تازه‌هاي نشر 

چند کتاب تازه در نمايشگاه کتاب

چند کتاب داستاني تازه در نمايشگاه کتاب تهران عرضه مي‌شود. به گزارش ايسنا، «مرگ دنتون و داستان‌هاي ديگر» با ترجمه‌ مجتبي ويسي، مجموعه داستان «آکواريوم شماره چهار» نوشته ميترا داور، کتاب «نامه به کودکي که هرگز زاده نشد» نوشته اوريانا فالاچي با ترجمه‌ عباس زارعي و رمان‌هاي نوجوان «جزيره‌ افسونگران» و «سنجاقکي نشسته کف استخر» نوشته فريبا کلهر از کتاب‌هاي تازه منتشرشده هستند.

*

"مرگ دنتون و داستان‌هاي ديگر» با ترجمه‌ مجتبي ويسي منتشر شده است. کتاب شامل هشت داستان: طبيعت بيجان (دان دليلو)، توازن ممتاز (استيفن کينگ)، عالم خاکي (سام شپارد)، خبر بد (مارگارت اتوود)، پدرم با من از حقايق پيري مي‌گويد (گريس پيلي)، مرگ دنتون (مارتين ايميس)، هرچه گرو بگذاري، من از گرو درمي‌آورم (شرمن الکسي) و مرگ در اکسلسيور (پي. جي. ودهاوس) است. در معرفي اين کتاب عنوان شده است: نويسندگان هر يک از اين هشت داستان، سبک و طرز کار خاص خود را دارند اما مضاميني مشترک از جمله مرگ و روابط زناشويي يا خانوادگي، داستان‌هاي آن‌ها را در اين مجموعه به يکديگر پيوند مي‌دهد. البته دو داستان نيز از مايه‌هاي طنز بهره مي‌گيرند.

*

مجموعه داستان «آکواريوم شماره چهار» نوشته ميترا داور است.

ناشر در معرفي اين کتاب نوشته است: اين کتاب شامل تازه‌ترين تجربه‌هاي داستان‌نويسي اين نويسنده در گستره‌ فشرده‌نويسي، رمزپردازي و خلق فضاسازي غيرمتعارف و «کافکا»يي است. خوانش داستان‌هاي اين مجموعه، خواننده را ناگزير به درنگ مي‌کند و از آن‌جا که داستان به اصطلاح «خواننده‌گرا» است، به قول «آندره ژيد»، اثر براي درک خود به همکاري خواننده نياز دارد. آن‌چه بويژه اين «درنگ» را ناگزير مي‌کند، بهره‌جويي نويسنده از «نماد» در سطحي وسيع است.

اين مجموعه شامل 15 داستان کوتاه: «آکواريوم شماره چهار»، «مار»، «صخره‌هاي کنار رودخانه»، «ماهي‌هايي مثل خرمگس»، «به احترام بي‌نظير بوتو يک دقيقه سکوت کنيد»، «دانه‌هاي سياه برف»، «پوتين‌هاي سربازي»، «روباهي با چشمان مضطرب»، «دست‌هاي سنگي»، «نمي‌تونم تو رو همون‌طور که هستي بکشم»، «احمقانه‌ترين خوابي بود که مي‌توانستي ببيني»، «چروک‌هاي سرکش»، «داره نوازشش مي‌کنه»، «درخت‌هاي گردو» و «ترجيح مي‌دهيم کارمند باشيم تا باعث وقوع جنگ جهاني سوم شويم» است.


 نغمه 

 فاضل نظري

با هـر بهانه و هوسي عـاشقت شده ست

فرقـي نمي کند چه کسي عـاشقت شده است

چيزي ز ماه بودن تـو کم نمي شـود

گيرم که برکه اي نفسي عاشقت شده ست

اي سيب سرخ غـلت زنان در مسـير رود

يـک شهر تـا بـه من برسي عاشقت شده ست

پر مي کشي و واي به حال پرنده اي

کز پشت ميله ي قفسي عاشقت شده ست

آيينه اي و آه که هرگز براي تو

فرقي نمي کند چه کسي عاشقت شده است


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون