جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3332- تاریخ : 1394/02/13 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (يكشنبه)


عكاسخانه
قلعه مهر پادين در مهريز يزد

طرح مجلس و ميراث فرهنگي براي حمايت از بافت هاي تاريخي


اخبـــــــــار


قصار اما...


خبر


دنياي عكس
قلعه ميران يا قلعه موران يا قلعه ماران (شهرستان راميان )

 عكاسخانه 
 قلعه مهر پادين در مهريز يزد


 طرح مجلس و ميراث فرهنگي براي حمايت از بافت هاي تاريخي 

 خبرگزاري ميراث فرهنگي ،نمايندگان مجلس براي از بين بردن خلاهاي قانوني درباره رسيدگي به خانه ها و ابنيه تاريخي درحال بررسي طرحي با عنوان «حمايت از احيا و مرمت بافت هاي فرهنگي-تاريخي» هستند تا شايد راه حلي براي مشکلات صاحبان خانه هاي تاريخي و سازمان ميراث فرهنگي درباره خانه هاي تاريخي پيدا شود.

بر اساس گزارش CHN صاحبان خانه هاي تاريخي و سازمان ميراث فرهنگي، پاي يک خانه تاريخي که وسط باشد معمولاً در دو جبهه مقابل قرار مي گيرند و آبشان در يک جوي نمي‌رود.

صاحب خانه‌ها معمولاً به دنبال تخريب خانه‌ها و استفاده از زمين براي انبوه سازي هستند. سازمان ميراث فرهنگي با ثبت خانه‌هاي تاريخي مي‌خواهد از تخريب آنها جلوگيري کند. در عين حال هم معمولاً به صاحب خانه اجازه مرمت و دخل و تصرف نمي دهد. تعامل و رايزني هم معمولاً جواب نمي دهد. آخر سر صاحب خانه ها دادشان را به ديوان عالي کشور مي برند و ديوان عالي هم بيشتر از اين که طرف سازمان ميراث فرهنگي را بگيرد، هواي صاحب خانه را دارد و راي به تخريب خانه ها مي دهد. البته اين موضوع در شهرهايي مثل شيراز، اصفهان يا يزد فرق مي کند. چون در اين شهرها و ديگر شهرهاي تاريخي بيشتر بافت شهر تاريخي به شمار مي آيند و از توسط سازمان ميراث فرهنگي ثبت ملي شده اند. نارضايتي در اين شهرها بيشتر است و صاحبان خانه ها از اين که نمي توانند در خانه اي که بر آن مالکيت دارند تغيير ايجاد کنند شاکي اند.

حالا يکي از نمايندگان شيراز در مجلس طرحي با عنوان « طرح حمايت از احيا و مرمت بافت هاي فرهنگي-تاريخي» را ارائه داده است که در صورت تبديل آن به قانون شايد بتواند چاره‌اي راهگشا براي اختلاف هاي هميشگي سازمان ميراث فرهنگي و صاحبان خانه هاي تاريخي باشد.

اين طرح از سوي جعفر قادري نماينده مردم شيراز به مجلس ارائه و کميسيون مشترکي متشکل از کميسيون فرهنگي، کميسيون عمران، کميسيون اقتصادي، کميسيون برنامه و بودجه براي رسيدگي به اين طرح تشکيل شد.

روز سه شنبه نيز با انتخاب هيات رئيسه کار اين کميسيون مشترک براي بررسي طرح حمايت ازاحيا و مرمت بافت هاي تاريخي در مجلس بصورت رسمي آغاز شد.

جعفر قادري که رياست اين کميسيون مشترک را برعهده گرفته است در اين باره به خبرنگار پارلماني CHN مي گويد: بافت ها، آثار و ابنيه تاريخي که در برخي از شهرها به خصوص شهر هاي قديمي مثل شيراز و اصفهان و ماسوله و مشهد وجود دارند پتانسيل هايي هستند که بايد مورد توجه قرار گيرند. نماينده شيراز با اشاره به جلساتي که با فعالان ميراث فرهنگي حوزه انتخابيه اش داشته، مي افزايد: به نظر اين فعالان ميراث فرهنگي قوانين موجود پاسخگو نيست. اگر قرار باشد با اتکا به توانايي ها و ظرفيت هاي دولتي بخواهيم بافت هاي تاريخي را بازسازي بکنيم، هيچ وقت توان دولتي چنين اجازه اي به ما نمي دهد. با توجه به منابعي که در اختيار سازمان ميراث فرهنگي است، اين سازمان هر سال مي تواند 4 يا 5 خانه را مرمت کند و در اداره آنها هم مشکل دارد. همچنين در واگذاري هم محدوديت هايي دارد.

بايد مشکلات خانه هاي تاريخي را حل کنيم

مهرداد لاهوتي، سخنگوي کميسيون مشترک هم در گفت و گو با خبرنگار پارلماني CHN اين چنين درباره طرح حمايت از احيا و مرمت بافت هاي فرهنگي- تاريخي توضيح داد: ما از نظر داشتن آثار و ابنيه تاريخي جز کشورهاي برتر دنيا هستيم. پس بنابراين اگر ابنيه و خانه هاي تاريخي مان را حفظ کرديم مي توانيم از آن در صنعت گردشگري استفاده کنيم. او در ادامه به ابهاماتي که در قانون وجود دارد اشاره مي کند و توضيح مي دهد: در حال حاضر معلوم نيست صاحبان خانه هاي تاريخي مي توانند از خانه هايشان استفاده کنند يا سازمان ميراث فرهنگي بايد اين خانه ها را خريداري کند؟ صاحبان خانه اگر استفاده نکنند که يک بناي مثلاً 100 ساله از بين مي رود. سازمان ميراث فرهنگي هم که نمي تواند خانه را بخرد. نگهداري اين نوع ابنيه تاريخي هم هزينه هاي بسيار سنگيني دارد. اين ها مسائلي هستند که ما بايد در قانون آنها را برطرف کنيم.او نيز اميدوار است اين طرح در صورت تبديل به قانون بتواند خلاهاي قانوني در بحث مربوط به خانه ها و ابنيه تاريخي را برطرف کند. لاهوتي همچنين به ارتباط اين طرح با بحث گردشگري اشاره مي کند و مي گويد: اميدواريم بتوانيم خلاهاي قانوني در بحث هاي گردشگري در ارتباط با خانه هاي تاريخي را نيز در اين موضوع ادغام و برطرف کنيم.


 اخبـــــــــار 

پيشکسوتان هنرهاي سنتي و صنايع دستي حافظان تمدن ما هستند

تجليل و گراميداشت هنرمندان صنايع دستي و هنرهاي سنتي از جمله فعاليت هايي است که به ترويج و فرهنگ سازي در اين عرصه کمک مي کند . اداره کل توسعه، ترويج و آموزش معاونت صنايع دستي و هنرهاي سنتي به منظور گراميداشت تني چند از هنرمندان اين حوزه روز دوشنبه 14 ارديبهشت دومين همايش هماي هنري را برگزار مي کند. به گزارش شاپرك دکتر سيد عبدالمجيد شريفزاده مدير کل توسعه و ترويج معاونت صنايع دستي و هنرهاي سنتي با اشاره به برگزاري دومين همايش هماي هنر، گفت: برپايي اين همايش يکي از برنامه هاي دفتر توسعه ترويج است که به منظور پاسداشت و تجليل از هنرمنداني برگزار مي شود سال هاي زيادي از حيات خود را صرف اعتلاي هنر و فرهنگ جامعه ما کرده اند. در هماي هنر قصد داريم با معرفي جايگاهي والاي آنها بستري براي تعامل موثر بين نسل جوان و پيشکسوت هنر فراهم آوريم.

وي همچنين افزود: هدف از اين برنامه ايجاد فضايي مناسب است تا به کمک آن هنرمندان پيشکسوت را به ديگر هنرمندان فعال در عرصه صنايع دستي و هنرهاي سنتي پيوند دهيم و فضاي به وجود آوريم تا هنر و تجربيات آنها مورد استفاده جوانان قرار گيرد و تبديل به الگوي حرکتي آنها شود. مدير کل توسعه و ترويج سازمان ميراث فرهنگي در ادامه خاطر نشان کرد: در دوره نخست اين برنامه از 10 نفر از هنرمندان پيشکسوت تجليل کرديم و امسال هم 10 تن ديگر از هنرمندان استان هاي مختلف کشور در اين برنامه ملي قدرداني به عمل مي آيد. شريف زاده در خصوص ضرورت برگزاري همايش هماي هنر 2 نيز تاکيد کرد: مهمترين وجه برگزاري اين برنامه ارتباط موثر با پيشکسوتان صنايع دستي و هنرهاي سنتي است که فراموش شده و گوشه نشين هستند. اين شرايط لطمه بزرگي بر هنرهاي سنتي ايران مي زند. اين پژوهشگر هنرهاي سنتي در پايان بيان کرد: از جمله برنامه هاي تعريف شده در يونسکو، حفاظت از گنجينه هاي زنده بشري است. پيشکسوتان صنايع دستي و هنرهاي سنتي نيز گنجينه هاي زنده هنر و فرهنگ ما به شمار مي روند که کهن ترين شيوه هاي توليد هنري را در اين مرز و بوم را حفاظت و به دوران امروز منتقل کرده اند. اين پيشکسوتان در حقيقت حامل و حافظان تمدن ما هستند.


بزرگترين رويداد گردشگري خاورميانه در همسايگي ايران برگزار مي شود

بيست و دومين نمايشگاه بين المللي گردشگري ATM به عنوان بزرگترين رويداد گردشگري خاورميانه و يکي از ده نمايشگاه برتر جهان در دبي برگزار مي شود. به گزارش مهر، در 21 سال گذشته نمايشگاه بين المللي گردشگري ATM شرکت هاي مختلف در سراسر دنيا را براي تجارتي رو در رو کنار هم قرار داده است. شعار اين نمايشگاه در سال 2015 سفر خانوادگي است همچنين براي سال 2015 توجه ويژه اي به تکنولوژي در سفر، مسافرت هاي کاري، لوکس و درماني خواهد شد. اين نمايشگاه بزرگترين حضور بين المللي و محلي سازمانهاي مرتبط با صنايع گردشگري در ميان نمايشگاه هاي گردشگري در دبي است. از سوي ديگر اين نمايشگاه صحنه اي باز براي ارائه هنرهاي نمايشي محلي کشورها و فرهنگ هاي مختلف براي معرفي آداب و فرهنگ و هنر کشورها دارد.

سازمانهاي گردشگري ملي، دولتهاي مستقل محلي، تورگردانان، خطوط هوايي، آژانس هاي گردشگري، هتلها، اقامتگاهها، اپراتورهاي تلفن همراه، رسانه هاي گردشگري، شرکت ها و سازمانهاي وابسته به گردشگري، شرکت هاي ارائه کننده کارت اعتباري، دفاتر ملي و عمومي و ... جزو شرکت کنندگان در اين نمايشگاه بين المللي هستند. بيست و دومين دوره نمايشگاه بين المللي گردشگري ATM امسال نيز مانند سالهاي گذشته به مدت چهار روز از چهارم تا هفتم مي 2015 در مرکز همايش ها و نمايشگاههاي دبي برگزار مي شود.

اين نمايشگاه بيش از 23 هزار نفر بازديدکننده تنها در سال 2014 داشته است که حدود 12 درصد نسبت به سال گذشته با رشد آمار بازديدکننده رو به رو بوده است. همچنين طبق آمار ارائه شده از سوي مسئولان اين نمايشگاه، شرکت کنندگان، از 157 کشور مختلف و 68 مليت بوده اند. از سويي تنها شرکت کنندگان در اين نمايشگاه بخش خصوصي هستند که مساحتي حدود 135 متر مربع در ابعاد 10 متر در 13 و نيم متر را در مرکز نمايشگاهها و همايش هاي دبي به ايران اختصاص داده اند آن هم در کنار غرفه امارات، گرجستان، قطر، عمان، بحرين. اقدام براي شرکت در اين رويداد گردشگري تنها از سوي بخش خصوصي انجام گرفته و در اين باره سازمان ميراث فرهنگي هنوز اقدامي براي حضور در اين رويدادي که بازار عرب در حاشيه خليج فارس در دست برگزاري دارد، انجام نداده است


ميرعابدين کابلي

اشياء چغاميش براي باستان شناسان بسيار مهم است

يک باستان شناس پيشکسوت در گفتگو با ميراث آريا(chtn) با ابراز خرسندي از بازگردانده شدن اشياء تاريخي و ارزشمند چغاميش به کشور، اين اقدامات را ستودني دانست.

ميرعابدين کابلي گفت: پيگيري براي بازگرداندن اين اشياء سالها توسط سازمان ميراث فرهنگي و دفتر حقوقي نهاد رياست جمهوري ادامه داشت تا اينکه خوشبختانه اين آثار به کشورمان بازگشت. اين باستان شناس پيشکسوت با ابراز اميدواري نسبت به بازگردانده شدن تمامي آثار تاريخي، افزود: پيگيري براي بازگرداندن اشياء تاريخي چغاميش کار بسيار خوب و ارزشمندي بود، من به عنوان يک باستان شناس نمي خواهم حتي يک قطعه سفال از کشور خارج شود.کابلي با بيان اينکه اطلاعات مورد نياز در رابطه با مسائل مديريت اقتصادي دوران هخامنشي در آثار چغاميش قابل مشاده است، يادآور شد: اين اشياء که بيشتر مهرهاي شمارشي است براي شناخت اين دوره تاريخي کمک بسياري به باستان شناسان مي کند.


 قصار اما... 

 کار دلخواه برگزين تا رنج نبيني . کنفوسيوس

منبع : http://iran-blogme.blogsky.com


 خبر 

ثبت جهاني تنگ صياد تا 2ماه ديگر

اقدامي براي ژئوپارک قشم نشده است

دبيرکل کميسيون ملي يونسکو از ثبت جهاني پرونده تنگ صياد تا 2 ماه ديگر در پاريس خبر داد و گفت: تاکنون گزارشي درباره ثبت دوباره ژئوپارک قشم در فهرست يونسکو به ما ارسال نشده است.

محمدرضا سعيدآبادي دبيرکل کميسيون ملي يونسکو، به خبرنگار مهر گفت: شايد کارهايي در حوزه ژئوپارک قشم در حال انجام است ولي گزارشي از آن به ما ارسال نکرده‌اند اطلاعاتي که من دارم نشان مي‌دهد اتفاق خاصي درباره اينکه دوباره ثبت جهاني ژئوپارک قشم مطرح باشد نيفتاده است. مي‌دانم که مديريت جديد منطقه آزاد قشم علاقه‌مند است که اين ثبت انجام شود اما ذي‌نفعان زيادي در اين باره وجود دارد.

وي گفت: مي‌خواهم از اين ژئوپارک بازديد کرده و با مدير ژئوپارک در اين‌باره صحبت کنم تا به يک جمع‌بندي برسيم.

سعيدآبادي افزود: ژئوپارک قشم جايگاه سوق‌الجيشي دارد. شايد اين ذهنيت وجود داشته باشد که ثبت ژئوپارک در اولويت نيست در هر صورت مهلت و زمان خاصي براي تکميل پرونده ژئوپارک داده نشده و هر زمان که پرونده اين ژئوپارک آماده شد مسئولان آن دوباره مي‌توانند تقاضا بدهند که در فهرست ژئوپارک‌هاي يونسکو ثبت شود.

سعيدآبادي گفت: در منطقه آزاد ارس نيز کارهايي براي تکميل پرونده ژئوپارک انجام شده ولي گزارشي به ما ارسال نکردند در صورتي که در چنين مواقعي گزارش‌هاي اوليه بايد به دست ما مي‌رسيد.

وي درباره پرونده‌هاي جهاني ديگر نيز گفت: ذخيره‌گاه زيست کره تنگ صياد تا يکي دو ماه آينده مورد بررسي قرار مي‌گيرد تا ايران بتواند يازدهمين اثر خود را در اين حوزه ثبت کند. تا به حال 10 ذخيره‌گاه مانند کوير لوت، جنگ حرا در فهرست جهاني ثبت شده که 9 تا از اين ذخيره‌گاه‌ها پيش از انقلاب ثبت شده بود. مراحل اوليه بررسي پرونده تنگ صياد انجام شده و براي بررسي نهايي در اجلاس جهاني انسان و کره مسکون (MAB) مورد بررسي قرار مي‌گيرد.پرونده ذخيره‌گاه دنا نيز 2 سال پيش ثبت شده بود. ذخيره‌گاه ها به لحاظ تنوع زيستي، جانوري، گياهي جايگاه مهمي از لحاظ تنفسگاه جهاني بشر دارند.


کشف آثار معماري در تپه قلعه کولک سيستان

عمليات گمانه‌زني به منظور لايه‌نگاري تپه قلعه کولک سيستان به کشف آثار معماري، قسمتي از يک النگو، ميخ کوچک، سفال و بقاياي يک ظرف فلزي انجاميد.به گزارش ايسنا، جواد علايي مقدم، سرپرست هيأت کاوش در تپه «قلعه کولک»، گاه‌نگاري و شناسايي دوره‌هاي استقرار محوطه، شناسايي حدود و گسترش دوران هخامنشي در بخش شمال سيستان و شناسايي حدود گسترش عصر مفرغ در بخش شمال سيستان را از اهداف اين لايه‌نگاري برشمرد.او با اشاره به وجود 1663 محوطه تاريخي در سيستان و بلوچستان اظهار کرد: تپه قلعه کولک از جمله محوطه‌هاي حائز اهميت و بزرگ سيستان محسوب مي‌شود که در 22 کيلومتري شمال زابل واقع شده است. اين تپه از معدود حصارهاي دوران تاريخي است که در ساخت آن از آجر استفاده شده است.

اين باستان‌شناس با بيان اينکه براي اين مجموعه مي‌توان 65 اتاقک کنگره‌اي متصور شد، افزود: لايه‌نگاري‌هاي انجام‌شده در تپه قلعه کولک نشان مي‌دهد اين محوطه تاريخي تک‌دوره‌اي است.علايي تصريح کرد: کار با ايجاد يک ترانشه 2 در 5 متر در شمالي‌ترين قسمت محوطه آغاز شد و در عمق 320 سانتي‌متري به آثار معماري و فرهنگي رسيديم.

به گفته سرپرست گروه کاوش در تپه «قلعه کولک»، با انجام لايه‌نگاري در اين کارگاه چهار دوره فاز معماري و چهار دوره استقرار براي محوطه شناسايي شد که گروه را به هدف اصلي که همان رسيدن به يک شاخص معماري علاوه بر لايه‌نگاري بود نزديک مي‌کرد.

او افزود: فاز اول معماري شامل يک ديوار با خشت‌هايي شبيه خشت‌هاي دوره ساساني مي‌شود که به خشت‌هاي نامرغوب ساساني معروفند، در فاز دوم فضايي از يک اتاق، در فاز سوم يک سکو با دوره دوم استقرار در قلعه و در فاز چهارم نيز معماري پيچيده با سازه‌هاي غيرمشخص آشکار شد.علايي ادامه داد: نکته‌اي که در محوطه‌هاي تاريخي سيستان جلب توجه مي‌کند، اين است که برخلاف بيشتر محوطه‌هاي تاريخي که بر اثر جنگ و بيماري از بين رفته‌اند اين محوطه‌ها بر اثر جابه‌جايي ساکنين آنها متروک شده‌اند، به همين دليل آثار منقول زيادي در آنها وجود ندارد.

او با اشاره به اين نکته که بيشتر يافته‌هاي فرهنگي در اين محوطه در سفال خلاصه مي‌شود، افزود: سفال‌هاي اسلامي دوران قاجار، دوران مياني اسلامي و سفال‌هاي ساساني يافته‌هاي گروه از اين محوطه تاريخي را تشکيل مي‌دهند.اين باستان‌شناس گفت: به غير از کار حفاري در محوطه تپه قلعه کولک، گروه به بررسي محيط محوطه پرداخت و موفق شد 112 محوطه را شناسايي کند که شش محوطه آن تاريخي است.


 دنياي عكس 
 قلعه ميران يا قلعه موران يا قلعه ماران (شهرستان راميان )


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون