جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3305- تاریخ : 1393/12/26 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (سه شنبه)


نامزدهاي ايراني جايزه تصويرگري براتيسلاوا معرفي شدند


ديدار نماينده مجلس با اعضاي موفق کانون اصفهان


دومين کتاب الکترونيک کانون در فروشگاه اپل


کتاب‌هاي کانون برگزيده چهار رويداد ادبي ماه اسفند


 نامزدهاي ايراني جايزه تصويرگري براتيسلاوا معرفي شدند 

 
کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان اسامي 15 تصويرگر نامزد دريافت جايزه دوسالانه تصويرگري(IBBY) براتيسلاوا 2015 را اعلام کرد.به گزارش اداره‌کل روابط عمومي و امور بين‌الملل کانون، دوسالانه تصويرگري براتيسلاوا به عنوان يکي از مهم‌ترين مسابقات تصويرگري جهان زير نظر دفتر بين‌المللي کتاب براي نسل جوان (IBBY) هر دو سال يک بار توسط دفتر اين مسابقه که در شهر براتيسلاوا در کشور اسلواکي برگزار مي‌شود و کانون به عنوان نماينده ايراني اين مسابقه در هر دوره با اعلام فراخوان به ناشران و جمع‌آوري آثار برگزيده تصويرگران ايراني، اقدام به برگزاري نشست داوري با حضور تصويرگران و کارشناسان برگزيده اين حوزه مي‌کند.

بر همين اساس نشست داوري اين آثار در روز 20 اسفند 93 با حضور زهره قائيني، سحر ترهنده، فرشيد مثقالي، علي‌اکبر صادقي و کوروش پارسانژاد برگزار و از ميان 140 اثر رسيده 15 اثر انتخاب شد.

بر اين اساس در ميان منتخبان اين داوري نام پيمان رحيم‌زاده با تصويرگري کتاب‌هاي «ضحاک» از انتشارات کانون و «آدمک‌ها» از نشر خانه ادبيات، عاطفه ملکي‌جو «شبح ترسو» از نشر چکه، ليدا معتمد «من حرفي دارم که شما بچه‌ها باور مي‌کنيد» انتشارات کانون، علي خدايي «تولک لکي يا دارکوب» از کانون، «رزانه دختر گندم» از نشر خانه ادبيات، ميترا عبدللهي «اولين پادشاه جهان» و «اسب‌هاي رام‌نشدني» هر دو از انتشارات خانه ادبيات و عطيه مرکزي و عطيه بزرگ‌سهرابي به ترتيب با آثار «سياوش» و «روياي گردآفريد» از انتشارات کانون به چشم مي‌خورد.

همچنين پژمان رحيمي‌زاده با اثر «رستم و اسفنديار» از کانون، نازنين عباسي «احتياط، خطر حمله موش‌ها» از نشر نيستان، مهکامه شعباني «قلبي بزرگ‌تر از جهان» انتشارات نار و ني، نوشين صفاخو «مردي براي صلح» از خانه ادبيات، محمدعلي بني‌اسدي «قصه‌هاي شيخ عطار» و «در پياده‌رو» هر دو از نشر اميرکبير، رضا دالوند «چه کسي آقاي صورتي را مي‌شناشد» نشر افق، حسن عامه‌کن «باغ بزرگ قديمي متروک» از کانون و «مادران رستم» از خانه ادبيات و زهرا سرمشقي با تصويرگري کتاب «شاه شکمو» از نشر شباويز به عنوان ديگر نامزدهاي دريافت اين جايزه از سوي داوران معرفي شدند.

جوايز اين مسابقه شامل جايزه بزرگ به ارزش 3هزار دلار، پنج سيب طلايي به ارزش 1500 دلار و پنج مدال ويژه به ارزش هزار دلار است.

هم‌چنين برنده جايزه اول مي‌تواند در نمايشگاه بعدي به‌صورت مستقل شرکت کند وآثار خود را به نمايش بگذارد.

گفتني است برندگان نهايي اين مسابقه در ماه سپتامبر 2015 (شهريور و مهر 1394) اعلام خواهند شد.


 ديدار نماينده مجلس با اعضاي موفق کانون اصفهان 

نماينده مردم اصفهان در مجلس شوراي اسلامي ميهمان خانه‌هاي اعضاي برگزيده کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان در مسابقه بين‌المللي نقاشي هند شد.دکتر حسن کامران در ديدار خانواده «مليحه عرب» و «فاطمه شفيع‌زاده» دو عضو برگزيده مرکز فرهنگي هنري کانون محمدآباد در استان اصفهان ضمن قدرداني از مربيان اين مرکز تلاش براي شناسايي و پرورش استعدادهاي کودکان و نوجوانان را کاري ارزش‌مند و با اهميت دانست.وي افزود: مراکز فرهنگي‌هنري کانون پرورش فکري در سراسر کشور فرصتي مناسب را فراهم کرده تا کودکان و نوجوانان استعدادهاي پنهان خود را بشناسند و با کمک مربيان اين مراکز در زمينه رشد و شکوفايي آن تلاش کنند.

کامران هم‌چنين از مسوولان کانون به خاطر ايجاد چنين فضاهايي براي فعاليت‌هاي فرهنگي ويژه کودکان و نوجوانان قدرداني و دريافت ديپلم افتخار از مسابقه بين‌المللي نقاشي يانگ‌اينوبز کشور هند را به اين دو کودک هنرمند، خانواده و مربيان‌شان تبريک گفت.

در اين ديدارها که با حضور مربي مرکز کانون محمدآباد صورت گرفت وي نيز ضمن قدرداني از توجه نماينده مردم اصفهان در مجلس شوراي اسلامي به کانون در گزارشي فعاليت‌هاي اين مرکز براي کودکان و نوجوانان را معرفي و خواستار حمايت بيشتر مسوولان استاني از اين مراکز شد.هم‌چنين در اين ديدار مادر عضو برگزيده مرکز محمدآباد نيز ضمن ابراز رضايت از فعاليت‌هاي متنوع کانون از مسوولان و مربيان اين مجموعه فرهنگي به خاطر ايجاد فرصت مناسب براي تمام اقشار جامعه به ويژه خانواده‌هاي کم بضاعت تشکر و قدرداني کرد.گفتني است مليحه عرب‌جعفري عضو 9 ساله و فاطمه شفيع‌زاده عضو 10 ساله مرکز فرهنگي هنري محمدآباد موفق به کسب ديپلم افتخار در مسابقه بين‌المللي نقاشي مرکز هنري يانگ‌اينوبز کشور هند در سال 2014 ميلادي با موضوع آزاد شدند.


 دومين کتاب الکترونيک کانون در فروشگاه اپل 

دومين کتاب الکترونيک کانون با عنوان «قيچي که دنبال کار مي گشت» به‌تازگي به زبان عربي در فروشگاه آن‌لاين «اَپل» عرضه شده است.بر اساس گزارش، به دنبال حضور کانون در پنجاه و يکمين دوره نمايشگاه کتاب بلونيا در سال 2014 و مذاکره با شرکت توليد کتاب‌هاي الکترونيک در کشور امارات، حق نشر دو عنوان کتاب «بچه همه» به نويسندگي و تصويرگري آناهيتا تيموريان و «قيچي که دنبال کار مي گشت» نوشته منيره هاشمي و تصويرگري مجيد ذاکري به اين شرکت واگذار شد.

بر همين اساس اولين کتاب الکترونيک کانون با عنوان«من همانم، من همانم» چندي پيش توسط شرکت ژاپني «ايتس‌مور» بر روي سايت فروش آن لاين اَپل بارگذاري شد.

هم‌چنين کتاب الکترونيک «قيچي که دنبال کار مي گشت» به تازگي از سوي شرکت اماراتي به صورت انيميشن به زبان عربي ارايه شده و توسط قصه‌گو روايت مي‌شود تا کودکان، هم‌زمان با گوش دادن به داستان، انيميشن را تحت نظارت خود داشته و با حرکت دست برروي شخصيت‌هاي داستان با آن‌ها بازي کنند.

در عين حال کتاب ديگر کانون با عنوان «بچه همه» نيز در مرحله پاياني آماده‌سازي براي عرضه قرار دارد و ماه آينده در اين فروشگاه آن‌لاين براي علاقه‌مندان عرضه خواهد شد تا کودکان عرب زبان بتوانند با خريد آن از داستان زيبا و تصاوير جذاب اين کتاب بهره‌مند شوند.

بر اساس اين گزارش کتاب‌هاي ديگر کانون از جمله مجموعه کتاب‌هاي «کوتي کوتي» و «مرغک» نيز توسط اين کمپاني بزرگ توليد کتاب الکترونيک در کشور امارات در حال بررسي است که در صورت تاييد در سال 2015 توليد و عرضه خواهد شد.

گفتني است فروشگاه اَپل به صورت دوره‌اي اسامي بهترين نرم افزارهاي کودک را اعلام مي‌کند و چندي پيش نرم‌افزارهاي اين شرکت اماراتي در ليست بهترين نرم افزارهاي ويژه کودک قرار گرفت.


 کتاب‌هاي کانون برگزيده چهار رويداد ادبي ماه اسفند 

کتاب‌هاي کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان در چهار رويداد ادبي و در آخرين ماه سال 1393، به عنوان آثار برگزيده انتخاب شدند. به گزارش اداره کل روابط عمومي و امور بين‌الملل کانون، سومين دوره جشن سالانه اهداي نشان لاک‌پشت پرنده چهاردهمين جايزه ادبي حبيب غني‌پور، فهرست کتاب‌هاي برگزيده و شايسته تقدير سال 1392 شوراي کتاب کودک و نوجوان و جشنواره بين‌المللي شعر فجر، نام تعدادي از آثار کانون را در ميان برگزيدگان خود قرار داده‌اند.

لاک‌پشت‌ها باز هم به کانون جايزه دادند

در اين ميان عصر روز جمعه هشتم اسفند 1393 آيين معرفي آثار سومين دوره جشن سالانه اهداي نشان لاک‌پشت پرنده در شهرکتاب مرکزي تهران برگزار شد.

در اين مراسم که نويسندگان، مترجمان و تصويرگران کتاب کودک و نوجوان و همين طور کودکان و خانواده‌هايشان حضور داشتند، اسامي کتاب‌هاي راه‌يافته به دوازدهمين جشن امضاي کتاب لاک‌پشت پرنده که حاوي بهترين کتاب‌هاي کودکان و نوجوانان در زمستان سال 92 مي‌شود، اعلام شد.

بر همين اساس دو کتاب «رستم و اسفنديار» نوشته مرجان فولادوند و «سياوش» اثر آتوسا صالحي پنج لاک‌پشت را از آن خود کردند.

همچنين در ميان کتاب‌هاي دريافت کننده چهار لاک پشت پرنده نام سه کتاب ديگر کانون با عنوان‌هاي «رؤياي گردآفريد» نوشته مينو کريم‌زاده، «لولوي آوازخوان» نوشته رضا فياضي (براساس داستاني از مرجان کشاورزي آزاد) و «ماهي‌گير و بهار» نوشته مژگان کلهر، به چشم مي‌خورد. همچنين شش کتاب کانون نيز با عنوان‌هاي «پولک‌هاي چوبي» به طراحي و اجراي فرزانه بابايي، «روز نهنگ» اثر عباس عبدي، «قلقلي» نوشته محمدعلي کشاورز، «هفت خوان و هفت رزم» اثر زهره پريرخ، «رستم و اکوان ديو» نوشته افسانه شعبان‌نژاد و «مهمان جامانده» اثر نسرين خنجري، موفق به دريافت سه لاک‌پشت شدند.

«قصه‌هاي سرو ته» کتاب سال کودک چهاردهمين جايزه ادبي

شهيد غني‌پور

داوران چهاردهمين جايزه ادبي حبيب غني‌پور، نيز با بررسي 882 رمان سال 1393 هفت اثر را در بخش‌هاي کودک، نوجوان، انقلاب اسلامي و دفاع مقدس و بخش رمان آزاد به جامعه مخاطبان معرفي کردند.

بر اين اساس در بخش کودک، کتاب «قصه‌هاي سرو ته» نوشته محمد‌رضا شمس از توليدات کانون به عنوان کتاب سال معرفي شد.

فهرست کتاب‌هاي برگزيده شوراي کتاب کودک معرفي شد

شوراي کتاب کودک نيز که پنجاه و دومين سالگرد تاسيسش را جشن مي‌گرفت در همان مراسم فهرست کتاب‌هاي برگزيده و شايسته تقدير سال 1392 را معرفي کرد.

در اين فهرست کتاب‌هاي «داستان تاليف»، داستان- ترجمه، شعر، تصوير، نشر الکترونيک و سرانجام کتاب‌هاي برگزيده خردسال در سال 1392 اعلام شد.

در بخش داستان تأليفي ادبيات کهن، کتاب «سياوش» نوشته آتوسا صالحي، کتاب «رستم و اسفنديار» نوشته مرجان فولادوند، «زال و سيمرغ» نوشته مصطفي رحماندوست، هر دو از کانون به عنوان کتاب‌هاي برگزيده اين بخش معرفي شدند. در بخش خردسال نيز کتاب «آدم کوچولوي گرسنه» نوشته پير دلي ترجمه کلر ژوبرت، کتاب «تو لک لکي يا دارکوب» نوشته علي خدايي و کتاب «چي چي قاشق و قيچي» اثر علي خدايي به عنوان آثار منتخب معرفي شدند. در بخش تصوير، داستان «رستم و سهراب» نوشته جعفر ابراهيمي و کتاب «رؤياي گردآفريد» نوشته مينو کريم‌زاده، انتخاب شدند.

در بخش هنر،بازي، سرگرمي نيز اثر «خاطرات چوبي» به طراحي و اجراي فرزانه بابايي به عنوان برگزيده معرفي شد.

«غم‌هاي قلابي» نامزد دريافت جايزه جشنواره بين‌المللي شعر فجر

مجموعه شعر «غم‌هاي قلابي» به قلم شاهين رهنما، از انتشارات کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان نامزد بخش کودک و نوجوان، نهمين دوره جشنواره بين‌المللي شعر فجر شد.

مجموعه شعر «غم‌هاي قلابي»، براي گروه سني «ج» سال‌هاي چهارم، پنجم و ششم دبستان و گروه سني «د» دوره راهنمايي، چاپ شده که به عنوان نامزد بخش کودک و نوجوان، نهمين دوره جشنواره بين‌المللي شعر فجر معرفي شد.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
گالري
بچه هاي مدرسه
ويژه نامه
كانون