جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3305- تاریخ : 1393/12/26 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (سه شنبه)


عكاسخانه
کاخ صد ستون-تخت جمشيد

نوروز چقدر قدمت دارد؟


مولفه هاي خطر ساز در موزه ها شناسايي شد


اخبـــــــــار


قصار اما...


نگاه


خبر


دنياي عكس
بزرگترين مجسمه شني دنيا –كويت

 عكاسخانه 
 کاخ صد ستون-تخت جمشيد


 نوروز چقدر قدمت دارد؟ 

 يک پژوهشگر گفت: برخي قدمت نوروز را به سال 538 پيش از ميلاد بازمي‌گردانند، بعضي مي‌گويند كورش كبير بنيان جشن نوروز را بعد از غلبه بر بابليان گذاشت و برخي هم معتقدند نوروز از زمان زرتشت وجود داشته است.به گزارش مهر، حبيب نبوي پژوهشگر در زمينه تاريخ و ادبيات در اين نشست، گفت: در منابع تاريخي روايات متعددي درباره نوروز وجود دارد و هر يك از اين روايات به نوعي به اهميت نوروز اشاره مي كند، اما مهمترين نكته اي كه در نوروز نهفته است اين است كه انسان ها براي نوروز بايد هديه تازه اي به ارمغان ببرند.وي افزود: اين ارمغان گاه در معناي هديه دادن به ديگران است كه از گذشته در فرهنگ ايراني مرسوم بوده است و هم به معناي ارمغان براي خود است كه سال جديد را با ايده ها و افكار نو شروع كنيم.نبوي در ادامه گفت: مولانا در دفتر دوم مثنوي بارها به نوروز و ارمغان نوروز اشاره مي كند و يكي از ارمغان هاي نوروز را شادي و طراوت عنوان مي كند. در مثنوي مولانا اشاره مي كند كه زمين به واسطه باد پاييز و زمستان سرد شش ماه شلاق مي خورد اما با وزيدن نخستين نسيم نوروزي زمين زنده و تازه مي شود و در اواخر اسفند از زندان زمستان رهايي مي يابد.وي ادامه داد: نوروز در ايران به دو شكل برگزار مي شده نوروز عام و نوروز خاص. در نوروز عام مرسوم بوده كه فردي ساده لوح به عنوان مير نوروزي انتخاب مي شده و اين مير نوروزي براي پنج روز هر چه فرمان مي داده پادشاه نيز ملزم به انجام آن بوده است و در پايان روز پنجم، نوروز خاص كه خرداد ناميده مي شده آغاز مي شده است و در ايام دوره ديگر شاه با عوام هيچ ديداري نداشته وتمام حكم هاي مير نوروزي را لغو مي كرده است. حافظ نيز در برخي از ابياتش به موضوع مير نوروزي اشاره داشته است.

اين پژوهشگر افزود: درباره منشاء پيدايش نوروز بحث هاي متعددي وجود دارد برخي نوروز را به بابليان نسبت مي دهند و معتقدند قدمت نوروز به سال 538 پيش از ميلاد بازمي گردد. برخي نيز معتقدند كورش كبير زماني كه در جنگ با بابليان پيروز شد بنيان جشن نوروز را گذاشت. برخي نيز معتقدند نوروز از دوران زرتشت در ايران رواج پيدا كرده است.نبوي در ادامه گفت: در برخي از روايات ذكر شده كه در دوران پادشاهي تهمورث ،آيين صابئين رواج پيدا كرد و در روز نوروز تهمورث به اين آيين كه در اسلام به آن اشاره شده و همچنان پيروان آن در ايران زندگي مي كنند‌، گرويد.


 مولفه هاي خطر ساز در موزه ها شناسايي شد 

پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاريخي پژوهشگاه ميراث فرهنگي و گردشگري طرح پژوهشي ارزيابي و تجزيه و تحليل مولفه هاي خطر ساز در موزه ها را با همکاري اداره موزه ها در سال 93اجراکرد. به گزارش مهر، مريم امين شيرازي عضو هيأت علمي پژوهشگاه ميراث فرهنگي و گردشگري با اعلام اين خبر گفت:دراين طرح علاوه بر شناسايي ، طبقه بندي و تعيين ميزان خطرسازي هر مولفه ارتباط اقدامات مديريتي لازم براي رويارويي با آن در حوزه هاي محدود موزه ، منطقه و کلان شهري بررسي شد.وي افزود:ازآنجايي که مديريت بحران به صورت يک اولويت ملي در سطح کشور مطرح است ، هدف از طراحي و اجراي برنامه هاي مديريت بحران ، کاهش آسيب ها و جلوگيري از تضييع ارزش ها و منابع ملي است .او تصريح کرد:موزه هاي کشور نيز به عنوان محل نگهداري و تمرکز آثار منقول فرهنگي و نيز قلب ميراث فرهنگي در مناطق شهري و بر اساس ويژگي ها و خصوصيات خاص خود نيازمند برنامه هاي مديريت بحران خاص و ويژه اي هستند که بتواند به تمامي نيازهاي موزه در هر مرحله از مراحل سه گانه بحران پاسخ مناسب دهد .به گفته امين شيرازي، براي تهييه چنين برنامه اي لازم است که ابتدا تهديدات و خطرات مطرح براي هر موزه را شناسايي کرد تا بتوان ديد دقيق تري نسبت به بحراني که موزه بايد براي مقابله با آن آمادگي داشته باشد به دست آورد .


 اخبـــــــــار 

بافته‌هاي مردان نمکي حفاظت مي‌شود

برنامه حفاظت مجموعه بافته‌هاي مردان نمکي به عنوان يکي از ارزشمندترين و بهترين مجموعه بافته هاي باستان شناسي ايران اجرا شد.اين برنامه توسط پژوهشکده حفاظت و مرمت پژوهشگاه ميراث فرهنگي و گردشگري، اداره کل ميراث فرهنگي و گردشگري استان زنجان ، اداره کل موزه ها و اموال منقول اجرا شد.

اين گزارش مي افزايد: پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاريخي به دنبال همکاري پيشين با اداره کل موزه ها و ميراث فرهنگي استان زنجان در عمليات حفاظت و مرمت بخشي دوره تخصصي آموزشي را براي اين اداره کل بر گزار کرد.با اين اقدام از اين پس امکان انجام اقدامات اضطراري و اوليه بر روي قطعات اين مجموعه در استان با مشاوره و نظارت پژوهشکده انجام مي شود.اين دوره آموزشي به صورت کاملا عملي و با کار بر روي قطعات مختلفي از مجموعه مردان نمکي برگزار شد.

بنابراين گزارش، بافته هاي به دست آمده از کاوش هاي معادن نمک چهرآباد زنجان که به بافته هاي مردان نمکي مشهورند به علت تنوع بافت و تعدد قطعات يکي از بهترين و ارزشمند ترين مجموعه بافته هاي باستان شناسي ايران به شمار مي روند

مردان نمکي نامي است که به شش موميايي کشف‌شده در زمستان سال 1372 در معدن نمک چهرآباد استان زنجان داده شده‌است که در ميان آن‌ها جسد يک زن و يک پسر نوجوان نيز وجود دارد. تعدادي از مردان نمکي بر اثر ادامه‌ کار معدن با بولدوزر، به‌شدت آسيب ديده‌اند. در سال 2008 بهره‌برداري از معدن متوقف شد و جسد ششمين مرد نمکي به دليل کمبود امکانات لازم براي نگهداري از آن، دست نخورده در معدن باقي ماند.از ميان مردان نمکي يافت شده، سه مرد نمکي مربوط به زمان هخامنشيان (حدود 400 پيش از ميلاد) و دو مرد نمکي ديگر نيز مربوط به اواخر دوران ساساني (حدود 400 تا 600 ميلادي) هستند.


فروش سالانه انجمن هنرمندان نقاش به مرز 350 ميليون تومان رسيد

دومين نمايشگاه و فروش سالانه انجمن هنرمندان نقاش در خانه هنرمندان ايران که از جمعه 22 اسفند، رسما شروع به کار کرده در پايان روز دوم به مرز فروش 350 ميليون توماني رسيده است.به گزارش شاپرك ، اين نمايشگاه دومين سال است همزمان با نزديک شدن به نوروز و براي ترويج خريد آثار هنري ميان مردم، برگزار مي‌شود. نمايشگاه فروش سالانه آثار نقاشي و مجسمه توسط انجمن هنرمندان نقاش ايران و با همکاري خانه هنرمندان ايران در تمامي هفت نگارخانه اين مجموعه برپا شده است.

در اين نمايشگاه 300 اثر از 300 هنرمند ارائه شده است و تمامي اين آثار از يک تا سه ميليون تومان قيمت‌گذاري شده‌اند. در اين نمايشگاه آثار بيشتر هنرمندان عضو اين انجمن به نمايش درآمده و هر هنرمند يک اثر به اين نمايشگاه ارائه داده است. در کنار اين آثار نقاشي تعدادي اثر مجسمه نيز براي فروش عرضه شده است. همچنين در صورتي که هر خريدار تمايل به خروج اثر هنري خريداري شده داشته باشد، اثر ديگري از همان هنرمند و يا هنرمندي ديگر جايگزين اثر فروخته شده مي‌شود.

در پايان دو روز نخست، اين نمايشگاه سالانه با فروشي نزديک به 350 ميليون تومان، نشان از استقبال مردم از چنين فروش‌هايي دارد. نمايشگاهي که هم آثار با کيفيت از هنرمندان مختلفي از پيشکسوت گرفته تا جوان ارائه داده است و هم قيمت‌هايي مناسب دارد که تعداد بيشتري از مردم علاقه‌مند به هنر را تبديل به مجموعه‌داران آينده خواهد کرد.

گفتني است؛ اين عدد فروش بدون حمايت وزارت ارشاد، شهرداري يا هر نهاد دولتي صورت گرفته است.

اين نمايشگاه که از سوي کميته نمايشگاه‌هاي انجمن هنرمندان نقاش، برنامه ريزي شده است تا 27 اسفندماه ادامه دارد و با توجه به تعطيلي خانه هنرمندان ايران در ايام نوروز، ادامه بازديد و خريد از اين نمايشگاه بعد از تعطيلات نوروزي سال 1394 امکان‌پذير خواهد بود و علاقه‌مندان مي‌توانند از 14 ‌تا 20 فروردين‌ به خانه هنرمندان ايران مراجعه کنند.

در اين نمايشگاه آثار هنرمنداني چون منوچهر معتبر، علي اکبر صادقي، سيد مهدي حسيني، محمدابراهيم جعفري، کريم نصر، شهرزاد اصولي، فريدون اميدي، رضا لواساني، خسرو خسروي، فرشته يميني شريف، صادق فرج تبريزي، گيزلا وارگا سينايي، احمد وکيلي، فرح اصولي، رضا بانگيز، داريوش حسيني، قباد شيوا و بسياري هنرمندان نامدار ديگر حوزه نقاشي ايران به نمايش و فروش گذاشته شده است.


بازديد از موزه هنرهاي معاصر تهران در نوروز 94

موزه هنرهاي معاصر تهران، بعد از ايام فاطميه از روز پنجم تا 12 فروردين ماه همه روزه از ساعت10 تا 7 بعداز ظهربراي بازديد علاقه مندان از نمايشگاه آثار هنرمند آلماني برقرار مي باشد.

بنا به گزارش شاپرك ؛ بازديد از نمايشگاه آثار هنرمند آلماني اتوپينه با عنوان رنگين کمان از روز پنجم تا 12 فروردين ماه مي باشد در اين نمايشگاه تابلوهاي نقاشي با عنوان رنگين کمان، "ارواح نور"با رنگ آميزي آبي- سبز برگرفته از کاشي کاري موزه امام در اصفهان ، چيدمان حجم هاي بادي با عنوان "هفت ستاره"، "اتاق نور پراک"، "گواش هاي آتشين" با عنوان هاي سرد شدن ماه، ريش آبي، اسکلت، نوازش، برگ پاييز، چرخ هاي آتش، آثار چاپ سيلک وچاپ برجسته، تابلوهاي سراميکي و نمايش اسلايد با موضوع رنگين کمان به نمايش در آمده است.


 قصار اما... 

 پيامبر اکرم (ص): هيچ تهي دستي سخت تر از ناداني و هيچ مالي سودمند تر از عقل نيست.

منبع : http://nabsokhan.blogfa.com


 نگاه 

کتيبه داريوش در کاخ آپادانا

کتيبه داريوش بزرگ در کاخ آپاداناي شوش، يکي از الواح ارزشمندي است که متعلق به دوران هخامنشيان مي‌باشد. اين لوح در يکي از دروازه‌هاي کاخ آپادانا شوش کشف شده‌است. در سال 1911 (ميلادي) ژاک دو مورگان و رولاند دو مکوئنم با حفاري در کاخ آپاداناي شوش موفق به اين اکتشاف شدند. اين لوحه تاريخي که از خاک رس مي‌باشد، در موزه لوور نگهداري مي‌شود. کتيبه داريوش بزرگ، داراي ابعاد 42 در 42 سانتي متر است و قسمتي از آن از بين رفته‌است. کتيبه داريوش بزرگ در کاخ آپاداناي شوش به خط پارسي کهن است و يکي از نخستين متون به جا مانده از اين پادشاه هخامنشي در آستانه به دست گرفتن قدرت مي‌باشد. اين کتيبه علاوه بر اينکه مجوز و فرمان‌نامه ساخت بناي کاخ آپاداناي شوش را بيان کرده‌است، اطلاعات گرانقدري را در مورد داريوش اول و هخامنشيان به باستان شناسان ارائه داده‌است.

متن کتيبه

کتيبه ابتدا پس از دعا و طلب حفاظت از اهورا مزدا و بيان فهرستي از اصل و نسب داريوش بزرگ، به دستور ساخت بناي کاخ آپاداناي شوش پرداخته‌است. سپس در مورد نخستين حفاري‌ها در مورد ايجاد زير بناي ستون‌هاي کاخ مطالبي را ارائه کرده‌است. پس از آن، مواد مورد استفاده در ساخت کاخ و اينکه اين مصالح از کدام منطقه جغرافيايي براي بناي کاخ آورده شده‌اند، توضيحاتي داده شده‌است. در کتيبه به اين موضوع اشاره شده‌است که مصالح ساختماني از سراسر شاهنشاهي ايران، براي ساخت کاخ آپاداناي شوش به اين ناحيه آورده شده‌است. در لوحه داريوش شاه به ارزشمند بودن مواد و مصالح اشاره گرديده‌است. لوح همچنين مي‌گويد که مواد با ارزشي که براي استفاده در دکوراسيون مورد استفاده قرار گرفته است، مصالحي نظير طلا، سنگ لاجورد، فيروزه، نقره و آبنوس مي‌باشند. در آخر، در کتيبه داريوش بزرگ آمده است که اين کاخ با مشارکت معماران و صنعتگران مختلف از سرتاسر امپراطوري هخامنشيان، مانند سنگ‌کاران ايوني و نقره‌کاران و طلاکاران مصري، بنا شده‌است.

منبع : جوان و تاريخ


 خبر 

20نگارخانه جديد تهران در سال 93

مجوز 20 نگارخانه جديد تهران در سال 1393 صادر شد و در سالي كه گذشت 20 نگارخانه جديد در تهران فعاليت خود را آغاز كردند.به گزارش شاپرك ، در سال 93 مجوز 20 نگارخانه در تهران صادر شد و مجوز فعاليت 22نگارخانه نيز تمديد شد.

نگارخانه هاي فروزان(فروزان طاهري)، شاخه طوبي(شبنم شريعت)،آما(مهدي مهدوي) ايده پارسي(امير حسين جباري)، شنگرف(اعظم عزيزي قاسم آبادي)، ساقي(فرشته مقدسي)، آزاد(شيرين اتحاديه)، پنجره(شبنم حسني غفاري)، رسول مهر(وابسته به اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان تهران)، صا(مريم صالحي)، نقشينه(مهناز شايسته فر)، آس(سيد كامران هروي)، فراهاني(محسن فراهاني)، درنگ(مهدي محمدعلي زاده)، منير(مريم گودرزي)، پيمان(سيد عليرضا ناصحي)، او(اركيده درودي)،نقش و خط(جواد بختياري)، 26(الهه يوزان) و طوبي(طيبه كازروني) در سالي كه گذشت به جمع نگارخانه هاي تهران پيوستند.


از باغ زرشكي بيرجند چه خبر؟

دولت گذشته بي‌توجه به ثبت ملي بودن عمارت "باغ زرشکي" بيرجند، به دانشگاه علوم پزشکي ايران مجوز ساخت و ساز در عرصه بنا مي‌دهد و خود عمارت هم تبديل به انبار ضايعات مي‌شود!

به گزارش ايسنا، اين عمارت مربوط به دوره افشاريه است و به گفته مديرکل ميراث فرهنگي استان خراسان جنوبي، براي اين ساخت و ساز در دولت قبل حدود 600 درخت در عرصه بنا از بين رفته است.

حسن رمضاني همچنين مي‌گويد: اقداماتي براي نجات‌سازي اين عمارت انجام شده، اما متاسفانه در هشت سال گذشته علي رغم اينکه اين عمارت ثبت ملي شده بوده به دانشگاه علوم پزشکي ايران مجوز ساخت و ساز در عرصه بنا داده مي‌شود.او بيان مي‌کند: عمليات نجات‌سازي و پيگيري‌هاي قانوني آن صورت گرفته و تلاش کرديم عمارت را از خطر نجات دهيم و پيگيريم اين بنا که در اختيار بنياد مستضعفان است به تملک شهرداري دربيايد.مديرکل ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع دستي خراسان جنوبي اضافه مي‌کند: براي مرمت کامل اين عمارت حدود يک ميليارد تومان نياز است و اين مبلغ بايد از طريق سازمان ميراث فرهنگي تامين شود تا با توجه به نياز شهروندان، کاربري ارگ باغ زرشکي را تعيين کنيم.رمضاني مي گويد: در حال حاضر آواربرداري سقف را انجام داده‌ايم و آن را مرمت کرده‌ايم و براي تکميل آن به منابع کافي نياز داريم. بخش گسترده‌اي از اين عمارت توسط نهادهاي مختلف دولتي و نيمه دولتي جدا شده و آنچه از اين باغ باقي مانده فضاهاي مخروبه است.ساختمان اصلي ارگ، کوشکي هشت ضلعي است که تزئينات نماي بيروني آن وجه تشابه با تزئينات آجر کاري ارگ کريم خان زند در شيراز دارد، از جمله رويدادهاي تاريخي اين بنا پناهنده شدن لطفعلي خان زند و ديگر همراهان وي در اين ارگ بوده است.عمارت باغ زرشکي بيرجند در 25 اسفندماه سال 1379 ثبت ملي شده است.


 دنياي عكس 
 بزرگترين مجسمه شني دنيا –كويت


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
گالري
بچه هاي مدرسه
ويژه نامه
كانون