جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3305- تاریخ : 1393/12/26 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (سه شنبه)


مقابله با اعتياد به خريد


آشورزاده و خدابخش در رقابت هاي قهرماني روسيه در بخش تكواندو طلا گرفتند


مشاهير


آموزشي


كوتاه از ورزش جوانان


آيينه شهر


 مقابله با اعتياد به خريد 

 
شايد ما فکر کنيم که پديده «اعتياد به خريد» در شرايط اقتصادي بد فعلي تقريبانابود شده است و اگر کسي در اين شرايط دست به خريدهاي بيش از حد و افراطي مي زند، حتما پول هنگفتي دارد. اما اين تصور غلط است. پديده اعتياد به خريد هميشه و در هر زماني وجود دارد. وجود آن ربط خاصي با شرايط مالي افراد و شرايط اقتصادي جامعه ندارد. هر شخصي با در نظر گرفتن نسبت ميان دارايي ها،درآمدهايش و هزينه اي که براي خريد مي کند مي تواند يک «معتاد به خريد» در نظر گرفته شود. هم چون ساير اعتيادها يک معتاد به خريد نيز قادر نيست به صورت ارادي و خودآگاه رفتار خود را با توجه به شرايط عقلاني کند و به عنوان مثال در شرايط بحران اقتصادي از رفتار خود دست بکشد.

بنابراين پديده اعتياد به خريد تقريبا همان قدر که مي تواند قشر متمول را درگير کند، طبقه متوسط و حتي ضعيف جامعه را نيز درگير مي کند. اگر شما يا يکي از نزديکانتان دچار مشکل اعتياد به خريد هستيد، نکات زير مي تواند کمکتان کند:

يک:پديده را درک کنيد.

اکثر افرادي که دچار اعتياد به خريد هستند، هم چون تمامي معتادان تمايل دارند مساله را پنهان کنند يا راجع به آن دروغ بگويند. اغلب اين افراد بيشتر از يک حساب بانکي يا يک کارت اعتباري دارند و در يکي از اين حساب ها که آن را از تمامي اطرافيان شان پنهان کرده اند پولي را نگهداري مي کنند که قصد دارند فورا و به صورت افراطي صرف خريدهايي کنند که براي ديگران قابل توجيه نيست.

براي اين افراد ابدا غيرعادي نيست که اشيايي را خريداري کنند که هرگز از آن استفاده نخواهند کرد يا لباس هايي که هرگز نخواهند پوشيد. يکي از عادات خريد اين افراد اين است که از يک وسيله مشابه مثلا خمير دندان چند نوع تهيه مي کنند که تفاوت هايي در برند آنها يا ويژگي هايشان وجود دارد. آنها خود را با اين توضيح توجيه مي کنند که اين اجناس مشابه نيستند و خريد آنها به دليل تفاوت هاي جزئي شان که در نظر ديگران خنده دار است توجيه کردني است.

دو:خود را بشناسيد.

اگر به خريد عشق مي ورزيد. از خود بپرسيد چرا؟ دانستن علت اين لذت بي حد و حصر مي تواند به شما کمک کند آن را مديريت کنيد. آيا بي حد و حصر خريد مي کنيد چون اين حرص را داريد که با پيدا کردن اجناس خوب سيستم بازار را شکست دهيد؟ آيا يافتن بهترين ها براي شما نوعي رقابت براي اثبات کارآمدي تان است؟

آيا اجناس خاصي را زياد و ديوانه وارمي خريد؟ مثلا لوازم آرايش يا لباس يا کالاهاي الکترونيکي؟ اگر خريدهاي شما از کنترل تان خارج هستند،اين بسيار مهم است که بدانيد چرا آنها را انجام مي دهيد. به عنوان مثال اگربي نهايت کرم و داروي ضد پيري و ضدچروک و انواع محصولات دارويي مربوط به آن را مي خريد، در قدم اول بايد با ترس مرضي خود در مقابل پيري مقابله کنيد و به درمان آن بپردازيد،وگرنه اعتياد شما به خريد اين گونه اجناس از بين نخواهد رفت. شناسايي منشا لذت مي تواند به شما کمک کند مشکل تان را به جاي مهار کردن، درمان کنيد.

سه:احساس تان را بررسي کنيد.

در چه حالات احساسي سراغ خريد مي رويد؟ آيا حالات مشخصي وجود دارد؟ پس از خريد و در حين آن چه حسي داريد؟ آيا اين حالات ثابتند؟ بعضي از افراد در مواقع تنهايي خريد مي کنند، آيا شما هم وقتي که احساس بي کسي و تنهايي به سراغتان مي آيد به يک پاساژ مي رويد و وقتي با دستان پر از کيسه ها به خانه بازمي گرديد شادتريد؟ بعضي افراد در مواقع عصبانيت و برخي در مواقع استرس خريد مي کنند، اگر بدانيد چه احساسي در اعتياد شما در خريد دخيل است، بهتر کنترلش خواهيد کرد.

چهار:به زمان فکر کنيد.

معتادان به خريد اغلب زمان قابل توجهي از وقت روزمره خود را از دست مي دهند. آنها ساعت ها در مغازه ها مي گردند يا حتي بدتر از آن در خانه مي نشينند و کاتالوگ محصولات اينترنتي و سايت هاي خريد و فروش را رصد مي کنند ، آنها کالاها را در گوگل سرچ مي کنند و مشخصات و قيمت آنها را حفظ مي کنند بدون آنکه هرگز قادر به خريد آنها باشند. يک معتاد به خريد اينترنتي شايد در نهايت پول زيادي از دست ندهد يا حتي پول هنگفتي نداشته باشد که از دست بدهد اما او وقت خود را به صورت ديوانه وار صرف مقدمات انجام عملي مي کند که هرگز رخ نمي دهد. به اين ترتيب او ثروت مهم تر يعني وقت را از دست مي دهد.

پنج:کنترل اوضاع را به دست آوريد.

اگر شما واقعا نگران اين مساله هستيد که اعتيادتان به خريد زندگي تان را تحت الشعاع قرار داده است، مي توانيد از يک فرد نزديک بخواهيد شما را کنترل کند. حقيقت را بگوييد و آمار حساب هاي بانکي و پول نقد و حتي امکان برداشت از آنها را در اختيار او بگذاريد. اين کار شايد تا قدري تحقيرآميز باشد اما چشيدن طعم تحقير شايد بتواند کمک تان کند بر مشکل تان غلبه کنيد. اگر مايليد خودتان به خودتان کمک کنيد، مي توانيد با استفاده از پول نقد شروع کنيد. خرج کردن پول نقد دشوارتر از خرج کردن با کارت است، پس بهتر است دست کم تا مدتي قيد کارت هايتان را بزنيد.

يک نرم افزار حسابداري يا يک دفتر مخصوص تهيه کنيد و در لپ تاپ يا موبايل خود دائما
هزينه هايتان را به همراه يادداشت هايي ثبت کنيد.

در اين يادداشت ها با دقت توضيح دهيد که چرا يک هزينه يا خريد غيرضروري بوده است و دائما به اين يادداشت ها رجوع کنيد،ميزان پيشرفت خود را بر حسب معيار زماني ماه يا هفته بسنجيد و براي هر مورد خريد غيرضروري براي خود يک تنبيه غيرمالي مقرر کنيد. مثلا اگر شخصي هست که ديدار او برايتان ارزش خاصي دارد

- به ازاي هر خريد اشتباه يک بار خود را از ديدار وي محروم کنيد. با قدري ممارست و تلاش و وضع کردن يک سيستم ثبت احساسات که در عين حال در آن پاداش و تنبيه نيز وجود داشته باشد، حتي خودتان نيز قادر خواهيد بود که بر مشکل خود غلبه کنيد.

تبييان زنجان


 آشورزاده و خدابخش در رقابت هاي قهرماني روسيه در بخش تكواندو طلا گرفتند 

به گزارش مهر ، تيم ملي تکواندو ايران که آماده حضور در رقابتهاي قهرماني جهان در روسيه مي شود با دو تيم مردان و بانوان براي حضور در تورنمنت بين المللي هلند عازم آيندهوون شد و در اين دوره نيز 999 تكواندوكار حضور دارند. در روز نخست اين رقابتها تکواندوکاران کيميا عليزاده، فاطمه روحاني و هانيه اخلاقي در بخش بانوان و فرزان عاشورزاده، محمد باقري معتمد، عليرضا نصرآزاداني، مهرداد نورمحمدي، مهدي خدابخشي و اميد عميدي در بخش مردان نمايندگان كشورمان بودند که رقابتهاي خود را برگزار کرده و حاصل آن کسب 2 مدال طلا توسط خدابخشي و عاشورزاده و 2 نقره توسط عليزاده و عميدي بود. در وزن 87-کيلوگرم، مهدي خدابخشي با پيروزي برابر نمايندگان فرانسه، ترکيه ، هلند و بازهم ترکيه راهي مرحله فينال شد.خدابخشي مدال طلاي وزن هفتم را بدست آورد و عميدي نقره کسب کند. در وزن 58-کيلوگرم نيز فرزان عاشورزاده با شکست حريفاني از آلمان ، انگليس ، صربستان و دوباره انگليس راهي بازي نهايي شد و در جدال براي کسب مدال طلا مقابل حريفي از تايلند در بازي نهايي پيروز شد و مدال طلا را بدست آورد. در وزن 57-کيلوگرم کيميا عليزاده نوجوان با آتيه کشورمان با برتري برابر نمايندگان ايتاليا ‌ پرتغال ، صربستان، اسپانيا و روسيه راهي فينال شد و به مدال نقره بسنده کرد.تورنمنت بين‌المللي هلند G2 است و به نفر اول 20 امتياز، نفر دوم 12 امتياز و نفرات سوم 7.2 امتياز در راه كسب سهميه المپيك 2016 تعلق خواهد گرفت.


 مشاهير  

غلامحسين مصاحب، پدر رياضيات جديد در ايران

قسمت سوم

در سال 1324، روزنامه سياسي برق را منتشر كرد و چند مقاله سياسي و اجتماعي و انتقادي در آن نوشت؛ ولي زود از اين كار دست كشيد و به عالم رياضيات باز آمد. مدخل منطق صورت (700 صفحه) را در سال 1334 نوشت كه نخستين كتاب فارسي در اين علم است. چاپ دوم اين كتاب، در سال 1366 منتشر شد. در سال 1339 حكيم عمر خيام به عنوان عالم جبر را منتشر ساخت. مدخل آناليز رياضي (930 صفحه) در سال 1348 منتشر شد و در سالهاي 1350 و 1352 به چاپ دوم و سوم رسيد.

دقت و وسواس دكتر مصاحب را كمتر كسي داشت و او مي خواست اين دقت و وسواس را كه لازمه كارهاي علمي است به ديگران سرايت دهد.

تئوري مقدماتي اعداد كه جلد اول آن در 1395 صفحه در سال 1353، و جلد دوم آن در 1802 صفحه در سال 1358 منتشر شد.

دايره المعارف فارسي

اما كار مهم مصاحب، سرپرستي دايره المعارف فارسي بود. اين نخستين دايره المعارف به فارسي است كه با رعايت معيارهاي علمي و بين‌ المللي تدوين گرديده است. جلد اول (الف- س) و جلد دوم (ش-ل) منتشر شده و جلد سوم آن انشالله در آينده منتشر خواهد شد. در سال 1335 موسسه انتشارات فرانكلين تصميم گرفت دايره المعارف كوچكي، بر مبناي دايره المعارف كوچك كلمبيا به زبان فارسي منتشر نمايد. با اين ويژگي كه مقاله هايي كه در دايره المعارف كوچك كلمبيا به درد فارسي گويان نمي خورد، حذف شود و به جاي آن مقاله هاي مناسب آنان فراهم آيد. براي سرپرستي اين كار، غلامحسين مصاحب را برگزيدند. اما گويا وي اصلا براي اين كار مناسب نبود. او به هيچ روي به اين راه نرفت، بلكه راهي را در پيش گرفت كه كاملا نظام يافته و با معيارهاي علمي سازگار بود. مصاحب، هر چند از دايره المعارفهاي گوناگون سود جست. ولي دايره المعارفي تدارك ديد كه رنگ و بوي ايراني دارد و بر فرهنگ بيگانه، استوار نيست.

مصاحب كارشناسان برجسته هر رشته را گردآورد. در اين كار، دو معاون داشت (احمد آرام و محمود مصاحب) هيئت تحريريه اي تشكيل شد كه تمام يا بيشتر وقت خود را بر سر آن گذاشتند. در دفتر دايره المعارف، شور و شري برپا بود. با اينكه مصاحب، همه همكاران را با دقت و وسواس بسيار انتخاب كرده بود، باز مقاله هاي برخي كسان را نمي پسنديد و كار به دعوا هم مي كشيد. مقاله ها را اصلاح مي كرد و صلح برقرار مي شد. ولي اين صلح ديري نمي پاييد و دعواي ديگري آغاز مي شد. دقت و وسواس او را كمتر كسي داشت، و وي مي خواست اين دقت و وسواس را كه لازمه كارهاي علمي است به ديگران سرايت دهد.

يكي از همكاران وي مي گفت در مقاله اي نوشته بودم: "ارتش سرخ در روز سوم شهريور 1325 به ايران حمله كرد". و چون اين مطلب را قطعي مي دانستم به ماخذي مراجعه نكردم. مصاحب از من ماخذ خواست تا به درستي اين مطلب، ايمان بياورد. در مجله اطلاعات هفتگي، مطلبي در اين باب نوشته بود. به او نشان دادم. وي برآشفت و گفت: من نمي توان با اطلاعات هفتگي دايره المعارف بنويسم. من رفتم و ماخذي نيمه رسمي به دست آوردم. در آنجا نوشته بود كه ارتش سرخ در "شب" سوم شهريور 1325 به ايران حمله كرد. معلوم شد جمله من نادرست بوده و وسواس او درست. باز هم به ماخذ نيمه رسمي رضا نداد و رفتم به وزارت امور خارجه و ماخذ رسمي را گيرآوردم. چند ماخذ ديگر هم بايد به دست
مي آوردم تا آن را تاييدكند.

چنين مواردي، كم نبود و بسيار پيش مي آمد. در مورد مطالبي كه امكان پژوهش علمي در باب آن وجود داشت- مثلا مقاله هاي جغرافيايي- به ماخذ معتبر هم بها نمي داد و مولف تا حد امكان بايد به محل مراجعه و تحقيق مي كرد. از اين راه، معلوم شد كه چه
بسيار موارد را كه ديگران تاكنون اشتباه كرده اند.

منبع : آي هوش

ادامه دارد...


 آموزشي 

عشق،نقطه ضعف نيست؛ قدرت است!

منبع«موفقيت»

قسمت پنجم - پاياني

آن دانه هايي كه عاشق خورشيد نيستند،هرگز ريشه نمي زنند،درون خاك مي پوسند و از بين مي روند؛بنابراين مي بينيد كه عشق نه تنها نقطه ضعف نيست،بلكه براي همه آن هايي كه از دل تيرگي ها و نااميدي،به سمت روشنايي تلاش مي كنند،يك نقطه قوت بي نظير محسوب مي شود.»

اگر كتابي زيبا،مقاله اي خواندني يا نوشته اي اثر گذار و انرژي بخش را در مجله اي مي خوانيد،شك نكنيد كه نويسنده مطلب،با عشق آن را نوشته است.مطالبي كه خوانده نمي شوند و جذاب نيستند،همان هايي هستند كه بدون شور و عشق نوشته شده اند و هيچ رغبتي به خواندن آن ها نيست و حتي اگر به زور هم خوانده شوند،به سرعت از ياد مي روند و فراموش مي شوند.جاودانگي و ماندگاري هر اثر باشكوهي به بركت حضور عشق و علاقه در تلاش ها و كوشش هايي است كه براي خلق آن شاهكار صورت گرفته است.

«مبادا باور كنيد عشق،نقطه ضعف است و آن را رها كنيد وبي رحمي را ترجيح دهيد.بدانيد كه زخمي شدن در مسير عشق جزو افتخارات است و نه تنها نشانه ضعف نيست،بلكه مدال افتخار و مقامي والاست كه افراد فارغ از عشق،حتي نمي توانند آن را تصور كنند؛پس لازم است براي آن هايي كه به سنگدلي و نامهرباني خود افتخار مي كنند،دل بسوزانيد؛زيرا آن ها گمشده هاي جاده زندگي هستند كه بي آنكه بدانند،با دلهره و اضطرابي تمام نشدني به سرعت به سمت مقصدي هراس انگيز و نامطمئن حركت مي كنند.

سنگدلي،خشونت و بي رحمي هيچ وقت نقطه قوت محسوب نمي شود و تنها عشق است كه به جا مي ماند و حكمراني مي كند.عشق نقطه قوت و برگ برنده همه افراد موفق در طول تاريخ بوده و موفقيت نهايي هميشه متعلق به آن است.


 كوتاه از ورزش جوانان 

کسب پنج مقام قهرماني در مسابقات کشتي آزاد آموزشگاه هاي مازندران توسط دانش آموزان شهرستان نور

به گزارش روابط عمومي معاونت تربيت بدني و سلامت به نقل از مازندران، سيد مصطفي حسيني از درخشش کشتي گيران نوري در مسابقات قهرماني مدارس استان مازندران خبر داد.مدير آموزش و پرورش شهرستان نور بيان داشت:اين مسابقات با حضور 32 شهرستان از سراسر استان مازندران در شهرستان بابل برگزار شد که در پايان مسابقات انفرادي در بخش متوسطه اول آقايان عرفان شيخي مقام دوم، فرزاد رنجبر مقام سوم و علي رضا صابريان مقام سوم را از آن خود کردند.

در قسمت متوسطه دوم دانش آموزان عرفان جعفري و کاظم درويش مقام هاي اول و دوم را کسب نمودند.


دعوت از دو دانش آموز لرستاني به اردوي تيم ملي دو و ميداني

فريد بهرامي معاون تربيت بدني و سلامت آموزش وپرورش لرستان گفت:محمد باقري تاج اميري و محمد گودرزي دو دانش آموز دو و ميداني کار لرستاني به اردوي آمادگي تيم ملي نوجوانان دعوت شدند.به گزارش روابط عمومي معاونت تربيت بدني و سلامت به نقل از لرستان معاون تربيت بدني و سلامت آموزش وپرورش استان گفت:محمد باقري تاج اميري و محمد گودرزي دو دانش آموز دو و ميداني کار لرستاني به اردوي آمادگي تيم ملي نوجوانان که در بيستم اسفند ماه سال جاري در مجموعه آفتاب تهران برگزار گرديد، دعوت شدند.فريد بهرامي افزود :اين دووميداني کاران نوجوان از شهرستان هاي نورآباد و بروجرد هستند که در حال حاضر جهت اعزام به مسابقات آسيايي قطر در حال آماده سازي و تمرين مي باشند.


 آيينه شهر 


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
گالري
بچه هاي مدرسه
ويژه نامه
كانون