جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3305- تاریخ : 1393/12/26 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (سه شنبه)

در نشست رسانه اي جشنواره نوروزي سوره مهر عنوان شد:
برگزاري جشنواره نوروزي سوره مهر در 7 بخش


توليد لباس کالري‌سوز براي کاهش وزن


ابداع روشي براي تغيير رنگ گل‌ها با آبياري


گنده تر از دروغ


داستانك


اما خبر


 در نشست رسانه اي جشنواره نوروزي سوره مهر عنوان شد:
 برگزاري جشنواره نوروزي سوره مهر در 7 بخش 

نشست رسانه اي جشنواره نوروزي سوره مهر روز گذشته با حضور حيدر ايمني مدير روابط عمومي انتشارات سوره مهر و امين نادري مسئول سوره مهر الكترونيك در انتشارات سوره مهر برگزار شد.به گزارش شاپرك، حيدر ايمني در نشست رسانه اي جشنواره نوروزي سوره مهر با بيان اين كه اين انتشارات تلاش دارد تا به كتاب به عنوان يك رسانه در دنياي امروز نگاه كند، اظهار كرد: سوره مهر كتاب الكترونيك را داراي هويتي مستقل مي‌داند و معتقديم كتاب‌ها و محصولات الكترونيك هر كدام راه خود را مي روند و هيچ كدام نمي تواند سهم ديگري را از بين ببرد.

وي ادامه داد:طراحي جشنواره نوروزي سوره مهر هديه فرهنگي به اصحاب رسانه بوده است.

مدير روابط عمومي انتشارات سوره مهر همچنين عنوان كرد: در سال جديد 400 عنوان كتاب براي عرضه در نمايشگاه كتاب خواهيم داشت و 150 عنوان كتاب از اين آثار چاپ اولي هستند . نادري، دبير جشنواره نوروزي سوره مهر، نيز با اشاره به اين كه اين جشنواره در هفت بخش «سوره نگار»، «سوره نما»، «سوره آوا»، «سوره كتابخوان»، «سوره كودك»، «سوره ايده» و «سوره كتاب اولي ها» برگزار مي شود، گفت: آخرين مهلت ارسال آثار تا 31 فروردين 94 و داوري و انتخاب آثار برگزيدگان نيز 15 ارديبهشت خواهد بود.

وي افزود در بخش «سوره نگار» اين جشنواره از تمام هنرمندان و طراحي كاراكتر دعوت به عمل مي آورد تا با توجه به شرايط و ضوابط شركت در اين بخش، به طراحي شخصيت با موضوع و هويت شركت انتشارات سوره مهر بپردازند.

نادري درباره بخش «سوره ايده» جشنواره نوروزي سوره مهر نيز گفت علاقه مندان ايده هاي خود را در زمينه افزايش كتابخواني در كشور مي توانند در اين بخش مطرح كنند. انتشارات سوره مهر به تمام ايده پردازان كه ايده اي نو داشته باشند تضمين مي دهد كه تمام حقوقشان رعايت خواهد شد و مالكيت معنوي ايده برايشان حفظ خواهد شد. دبير جشنواره نوروزي سوره مهر گفت: در بخش «سوره آوا» علاقه مندان به حوزه صداپيشگي و گويندگي مي توانند از ميان چهار متن از كتاب هاي «پايي كه جا ماند»، «گريه هاي امپراتور»، «تويوتاي خرگوشي» و «شنام» كه در سايت اين جشنواره قرار داده شده، متن مورد نظر خود را انتخاب كنند و پس از خوانش آن فايل صوتي را براي جشنواره ارسال كنند.

نادري، بخش «سوره كتاب اولي ها» را بخشي براي نويسندگان و نوقلمان كشور دانست و گفت: به تمام علاقه مندان عرصه ادبيات در نقاط مختلف كشور و هموطنان مقيم خارج از كشور، اين نويد را مي دهيم كه از اين به بعد مي توانند ناشر آثار خود باشند و فايل اثرشان را به دبيرخانه كتاب اولي ها ارسال كنند. در اين طرح تمام علاقه مندان آثارشان در قالب هاي مختلف ادبيات ارسال كنند تا پس از داوري آثار به همت سوره مهر الكترونيك، منتشر شود.

وي ادامه داد «سوره كتابخوان» نيز به منظور آشنا كردن مخاطبان با كتاب هاي الكترونيك طراحي شده است. به همين منظور 4 جلد از پرفروش ترين كتاب هاي سوره مهر در سامانه اندرويدي كتابخانه اين انتشارات در دسترس خوانندگان قرار گرفته است.

دبير جشنواره نوروزي سوره مهر با بيان اين كه بخش «سوره كودك» براي كودكان عيدي ويژه اي درنظر گرفته است، گفت: مي خواهيم تجربه جديدي از كتاب خواندن را به كودكانمان معرفي كنيم. علاقه مندان براي شركت در جشنواره سوره كودك، كتاب تعاملي «خروس پرطلايي» را از سايت جشنواره نوروزي سوره مهر به رايگان دريافت و آن را بر روي دستگاه اندرويدي خود نصب كنند و طبق دستورالعمل مراحل اين بخش را طي كنند. وي در پايان گفت: بخش «سوره نما» جشنواره نيز به معرفي كتاب هاي انتشارات سوره مهر در قالب ويدئويي مي پردازد.


 توليد لباس کالري‌سوز براي کاهش وزن 

محققان آمريکايي نوعي لباس کالري‌سوز طراحي کرده‌اند که مي‌تواند روزانه 500 کالري اضافي را بسوزاند و موجب کاهش وزن افراد شود.به گزارش ايسنا، لباس Cold Shoulder داراي قطعات يخ در بخش شانه‌ها و پشت آن است و زماني که کاربر اين لباس را مي‌پوشد، دماي پوست را کاهش مي‌دهد و بدن را وادار مي‌کند تا براي توليد گرما جهت حفظ دماي بدن، کالري بسوزاند.شانه‌ها و تمامي پشت، مکان‌هاي مناسبي براي جاسازي يخ هستند.

اين لباس رويکردي جديد به سوي کاهش وزن به شمار مي‌آيد؛ کاربر مي‌تواند اين لباس را دو ساعت در روز بپوشد.


 ابداع روشي براي تغيير رنگ گل‌ها با آبياري 

در طبيعت گل هاي رنگارنگ و زيبايي ديده مي شوند که با نظاره آنها حس زيبايي و آرامش در انسان ها برانگيخته مي شود.اما با اصلاح ژنتيکي مي توان گياهان متفاوتي را در اختيار داشت.

به گزارش مهر، آيا تاکنون به اين موضوع فکر کرده ايد که گل هاي رنگارنگي که در اطرافمان وجود دارند با تغيير رنگ چه شکلي خواهند شد؟ شرکت Revolution Biotechnology که مخفف آن (RevBio) است به اصلاح ژنتيکي گياهان پرداخته تا بتوان به چنين مهمي دست يافت. راه حل ساده و تجربي وجود دارد، گل هاي سفيد را در آب حاوي رنگ هاي خوراکي قرار داده و پس از مدتي مشاهده مي شود که گلبرگ هاي گل هاي سفيد تغيير رنگ مي دهند اکنون شرکت RevBio نيز از همين روش ابتدايي اما به شکلي متفاوت بهره برده است.

اين شرکت بيوتکنولوژي توضيح مي دهد :« گل هايي با گلبرگ هاي رنگي حاوي مولکول هاي کوچکي با نام آنتوسيانين هستند که سبب رنگي بودن گلبرگ هاي گل مي شوند. اما در گل هاي سفيد يک آنزيم فعال نبوده در نتيجه گلبرگ هاي گل تنها به رنگ سفيد ديده مي شوند اما هنوز به درستي مشخص نيست که کدام آنزيم فعاليت ندارد.

اما در يک آزمايش به اصلاح گل اطلسي با پروتئيني خاص پرداخته شد. اين گياه زماني که داخل اتانول قرار مي گرفت، طي 24 ساعت از سفيد به قرمز تغيير رنگ مي داد اما پس از اينکه اين گل داخل آب معمولي قرار مي گرفت، دوباره به رنگ سفيد تغيير شکل مي داد.


 گنده تر از دروغ 

 در يک رشته ديگر

مهدي بيرنگ

اين جوري مي گويند که مهدي رحمتي که اصلا دلش نمي خواست از کانون توجه رسانه ها به دليل رفتن از تيم استقلال خارج بشود، اما به خاطر اختلافش با امير قلعه نوعي از استقلال رفت و از کانون توجه رسانه ها دور شد در يک جمعي عنوان کرده:

- اين درست نيست که رسانه ها اين جوري من را فراموش بکنند؛ آن هم مني که هر جوري بود از دروازه استقلال و تيم ملي براي مدتي محافظت مي کردم و براي خودم کسي بودم و هر جوري بود استقلال را به روزهايي که درون دروازه اش عابدزاده ايستاده بود رساندم

اما اگر قرار باشد که رسانه ها من را مورد بي مهري قرار بدهند و اصلا با من مصاحبه اي انجام ندهند آن هم به اين دليل که کي روش هم من را به تيم ملي دعوت نکرد، من از فوتبال خداحافظي مي کنم و هر جوري شده براي خودم يک برنامه ديگري مي چينم. اصلا مي روم و در رشته واليبال کار مي کنم!


 داستانك 

 اين شغل

مهدي طوسي

شايد شما ندانيد که من به خاطر يک سري از مسائلي که با خودم فکر مي کنم به شغل آدامس فروشي روي آوردم. شايد شما ندانيد که من به خاطر برخي مسائلي که گفتنش در اين ستون جايز نيست به اين رشته کاري روي آوردم و گرنه که وقتي همسايه ها هم من را در اين کسوت ديدند شاکي شدند و گفتند:

- فلاني تو و آدامس فروشي!؟ واقعا که خيلي عجيب است که تو بخواهي آدامس فروشي بکني و براي بوي بد دهان بقيه فکر بکني! اصلا به تو چه ربطي دارد که بقيه دهان شان بو مي دهد تو برو و يک فکر اساسي تر بکنم. آخر تو فرهنگي هستي و فرهنگي ها بايد بيشتر به فکر کلمات در آمده از دهان مردم باشند تا بوي بد دهان شان!

با اين همه من اصلا فکرش را هم نکردم و گفتم: من بايد پول داشته باشم و براي همين هم آدامس فروشي را انتخاب کردم و اصلا هم از اينکه اين شغل را دارم خجالت نمي کشم!


 اما خبر 

خطر نوشابه‌هاي انرژي‌زا در افزايش فشار خون

پژوهش صورت گرفته توسط محققان کلينيک مايو در مينه‌سوتا نشان مي‌دهد، افرادي که عادت به مصرف منظم کافئين ندارند، پس از نوشيدن نوشابه‌هاي انرژي زا در معرض خطر بالاتري افزايش فشار خون قرار مي‌گيرند.به گزارش ايسنا، منطقه اصفهان، طي اين پژوهش محققان تغييرات ضربان قلب و فشار خون 25 فرد سالم 19 تا 40 ساله را پس از نوشيدن نوشابه‌هاي انرژي‌زا و دارونما (نوشابه‌هاي غير انرژي‌زا) مورد بررسي قرار دادند.

فشار خون اين افراد 30 دقيقه قبل و بعد از مصرف هر دو نوع نوشيدني ثبت شد و با افرادي که کمتر از 160 ميلي‌گرم در روز (يک فنجان قهوه) و بيشتر از 160 ميلي‌گرم کافئين مصرف مي‌کردند، مورد مقايسه قرار گرفت.نتايج نشان مي دهد، افراد پس از مصرف نوشابه‌هاي انرژي‌زا با افزايش چشمگير فشار خون مواجه مي‌شوند؛ اين افزايش براي افرادي که معمولا کافئين زيادي مصرف نمي‌کردند، بسيار چشمگيرتر و دو برابر بيشتر از گروه مصرف‌کننده هاي دارونما بود.

کودکان را بيش از حد تحسين نکنيد

پژوهشگران آمريکايي در تحقيقات خود دريافتند، تحسين و تمجيد بيش از حد فرزند، منجر به بروز اختلال شخصيتي در مراحل بعدي زندگي وي مي‌شود. به گزارش ايسنا، منطقه خراسان، محققان دانشگاه ايالتي اوهايو در اين پژوهش 565 کودک هفت تا 11 سال را به مدت يک سال و نيم مورد بررسي قرار دادند؛ در طول تحقيق، نحوه رفتار والدين با کودکان و تغييرات رفتاري کودکان مورد ارزيابي قرار گرفت. نتايج بدست آمده حاکي از آن است که صفت خودشيفتگي در کودکان، زماني بروز مي‌کند که والدين بيش از حد، فرزند خود را مورد تحسين قرار دهند.

محققان تأکيد مي‌کنند، زماني‌که والدين بيش از حد از کودک خود تعريف کنند و او را نسبت به سايرين خاص‌تر بدانند، اين امر منجر به بروز اختلال شخصيتي در کودک مي‌شود. با اين حال بايد بين صفت خودشيفتگي با کودک داراي اعتماد به نفس بالا تمايز قائل شد.خودشيفتگي در کودکان با بروز مشکلات بعدي مانند رفتار پرخاشگرانه و افزايش خطر ابتلا به مشکلات رواني در دوره‌هاي بعدي زندگي همراه است.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
گالري
بچه هاي مدرسه
ويژه نامه
كانون