جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3300- تاریخ : 1393/12/20 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (چهارشنبه)


عكاسخانه
مدرسه ضيائيه زندان اسکندر -يزد

شهرهايي که در دل تاريخ فرو رفتند


اخبـــــــــار


قصار اما...


خبر


دنياي عكس
پالميرا- سوريه

 عكاسخانه 
 مدرسه ضيائيه زندان اسکندر -يزد


 شهرهايي که در دل تاريخ فرو رفتند 

 قسمت اول

شايد تصور اين که شهري بتواند گم شود کار سختي باشد، اما اين دقيقا همان اتفاقي است که براي چندين و چند شهر در طول تاريخ روي داده است. شهرهايي که روزگاري سکونت‌گاه پررونقي براي بشر بودند، اما به دلايل گوناگون در تاريخ و زمان گم شده و قرن‌ها بعد مجددا توسط باستان‌شناسان کشف شدند.

به گزارش (ايسنا)، شهرهاي گمشده، سکونت‌گاه هايي واقعي بودند که بنابه دلايلي چون جنگ، بلاياي طبيعي، تغييرات آْب و هوايي و يا از دست دادن شرکاي تجاري خود متروک و به تدريج در زمان فراموش و قرن ها بعد توسط باستان شناسان کشف شدند. در زبر نگاهي خواهيم داشت به مهمترين و جذاب‌ترين شهرهاي گمشده در تاريخ بشريت.

ماچو پيچو (پرو)

«ماچو پيچو» که از آن به عنوان شهر گمشده «اينکا»ها نام برده مي‌شود، حدود سال 1450 ميلادي در ارتفاعات امپراتوري اينکاها ساخته شد. اين دژ در 50 مايلي «کوسکو» پايتخت اينکاها قرار دارد و به همين دليل هرگز مانند ساير شهرهاي اينکاها پيدا و ويران نشده‌است. در طول قرنها، جنگل‌هاي اطراف اين مجموعه رشد کرده و آن را پوشانده است و به همين دليل از نظرها پنهان مانده‌است و تنها عده معدودي از وجود آن اطلاع داشته‌اند. در بيست و چهارم ژوئيه سال 1911 ميلادي، «ماچو پيچو» بوسيله «هيرام بينگهام»، تاريخ‌شناس آمريکايي در يک سخنراني در دانشگاه ييل به دنياي غرب معرفي شد. او به‌وسيله راهنمايي محلياني که گهگاه به سايت مراجعه مي‌کردند به آنجا هدايت شد. «ماچو پيچو» به‌ عنوان ميراث جهاني يونسکو در سال 1983 ميلادي به ثبت رسيد و به عنوان يک شاهکار خالص معماري و نشانه‌اي منحصربه‌فرد از تمدن اينکاها اکنون به عنوان يکي از عجايب هفتگانه جديد شناخته مي‌شود.

انکگور (کامبوج)

شهر انکگور به عنوان پايتخت امپراطوري خمر بين قرن 9 تا 15 پس از ميلاد رونق داشت. در سال 1431 ميلادي سربازان تايلندي به شهر انگکور هجوم آوردند و آن را ويران کردند. ويرانه شهر به حال خود رها شد و به تدريج گياهان و درختان در اطراف شهر روييدند و آن را در خود پنهان ساختند تا اين که 150 سال پيش دوباره کشف شد. در سال 1850 ميلادي يک مأمور فرانسوي به قصد ميانبر هنگام سفر به اين منطقه راه خود را از ميان جنگل متراکم و گرمسيري کامبوج کوتاه کرد و در کمال حيرت با ويرانه‌هاي يک شهر با شکوه روبرو شد؛ طولي نکشيد که باستان شناسان براي جستجو و بازسازي اين شهر که به شهر معبدها مشهور است از راه رسيدند. اين شهر داراي بيش از هزار معبد کوچک و بزرگ بوده است که اين شهر تاريخي را به عنوان بزرگترين اثر تاريخي مذهبي جهان معرفي کرده است. بسياري از اين معابد مرمت شده‌اند و اين محوطه جهاني يونسکو سالانه پذيراي بيش از يک ميليون علاقه‌مند از سراسر جهان است.

شهر سوخته (ايران)

شهر سوخته نام بقاياي شهري باستاني کشورمان است که در 56 کيلومتري زابل و در حاشيه جاده زابل-زاهدان در شرق ايران در استان سيستان و بلوچستان واقع شده‌است. اين شهر کهن روي آبرفت‌هاي مصب رودخانه هيرمند به درياچه هامون و زماني در ساحل آن رودخانه بنا شده بود. دوره‌ بناي اين شهر بزرگ با دوره برنز تمدن جيرفت مقارن است و ايرانيان در حدود 6000 سال پيش در اين شهر زندگي مي‌کرده‌اند. گفته مي‌شود شهر سوخته پيشرفته‌ترين شهر جهان قديم بوده‌است و حتي بسيار پيشرفته‌تر از دولت شهر کرت که سينوهه در کتاب خود از آن ياد کرده‌است.

در سي‌وهشتمين اجلاس يونسکو در تاريخ 22 ژوئن 2014 شهر سوخته به عنوان ميراث جهاني يونسکو ثبت گرديد. اين محوطه باستاني هفدهمين اثر تاريخي ايران در فهرست يونسکو محسوب مي‌شود که با برخورداري از قدمت 5000 ساله هم‌اکنون به‌عنوان يکي از پيشرفته‌ترين شهر‌هاي باستاني دنيا شناخته مي‌شود.

تروآ (ترکيه)

شهر افسانه‌اي تروآ که بواسطه حماسه ايلياد هومر به شهرت رسيده است هم‌اکنون در شمال غربي کشور ترکيه قرار دارد و در واقع محلي است که جنگ تروي در آن روي داد. محوطه باستاني تروا داراي چندين لايه خرابه است که قدمت آن به اواخر قرن 13 پيش از ميلاد باز مي‌گردد. براي ساليان طولاني گمان مي‌شد شهر تروآ همچون آتلانتيس شهري خيالي است اما «هاينريش شليمان»، باستان‌شناس آلماني، به سال 1870 به حفاري در محل پرداخت و چندين شهر بنا شده بر روي يکديگر يافت و در آنجا ديوارهاي دفاعي درست همانطور که هومر توصيف کرده بود نيز کشف شد. همچنين جواهراتي نير در اين محوطه کشف شده است که به جواهرات هلن نسبت داده شده‌اند. در ابتدا گمان مي شد اين جواهرات مکشوفه گم شده است اما در حقيقت آنها توسط اتحاديه جماهير شوروي در جريان جنگ جهاني به سرقت رفته‌اند و هم‌اکنون در موزه پوشکين نگهداري مي‌شوند. همچنين باستان شناسان دريافته‌اند که اين شهر در حدود سال 3000 قبل از ميلاد ساخته شده است و چندين و چندين بار ويران شده است و هر بار شهر جديد بر روي خرابه هاي شهر ديگر بنا مي‌شده است.

ادامه دارد...


 اخبـــــــــار 

ساخت و ساز در حريم کلاه فرنگي قاجاري به طبقه چهارم رسيد

ساخت و ساز در حريم کلاه فرهنگي عشرت آباد روز به روز بالا و بالاتر مي‌رود. آخرين مشاهدات گوياي آن است که ارتفاع اين ساخت و سازها از مرز چهار طبقه هم گذشته و مسئولان ميراث فرهنگي تا کنون نتوانسته است، کاري براي اين بناي ثبت در فهرست آثار ميراث فرهنگي انجام دهند.خبرگزاري گروه ميراث فرهنگي – هرچند رييس ميراث فرهنگي تهران، ساخت و سازهاي اطراف بناي کلاه فرنگي عشرت‌آباد را از بدترين اتفاقات سال 93 عنوان کرده است با اين وجود اين ساخت و سازها ادامه پيدا کرده و تا کنون مسئولان سازمان ميراث فرهنگي نتوانستند اقدامي براي نجات حريم اين بناي دوره قاجاري انجام دهند.

به گزارش chn، ساخت و سازهاي حريم کلاه فرهنگي عشرت آباد از ماه گذشته آغاز شده و تا کنون ادامه پيدا کرده است.در حال حاضر ارتفاع اين ساخت و سازها به چهار طبقه رسيده است. در طول اين مدت بارها و بارها رسانه‌ها در اين زمينه هشدار داده‌اند. مسئول ميراث فرهنگي تهران مي‌گويد که با مسئولان پادگان مکاتبه کرده‌اند اما تا کنون پاسخي به آن‌ها داده نشده است.

اين در حالي است که عمارت عشرت آباد را کمتر کسي است که نديده باشد. بناي بلند قامتي که از دوره قاجار به جا مانده است. تمام ماشين‌هايي که از پل شميران به سمت اتوبان صياد شيرازي حرکت مي‌کنند، براي يک بار هم شده پشت چراغ قرمز به اين عمارت خيره شده و ياد روزگاران قديم کرده‌اند.

حالا اين عمارت دارد در محاصره تيرآهن‌ها و ساخت و سازهاي جديد در مي‌آيد. عمارتي که پس از رويداد 15 خرداد 1342 به‌مدت يک ماه و هفت روز مقر زندان امام خميني بود. اين عمارت رازهاي زيادي را در دل خود از دوره قاجار تا به امروز نگه داشته است.

نگاهي به تاريخچه اين عمارت، مي‌شود، نگاهي به تاريخچه تهران. به تاريخي که پايتخت پشت سر گذاشته. اين عمارت تاريخي هويت بخشي از تهران است که ساخت و سازها جلوه آن را به هم زده و زشت و ناهمگونش کرده‌است. حالا اين چهره دلش به تک بناهايي خوش بود که اين دل خوشي‌ها هم يکي يکي گرفته مي‌شود.


 قصار اما... 

 از كسي كه قادر به حفظ اسرار و رموز خود نيست پرهيز كن.

افلاطون

منبع : http://nabsokhan.blogfa.com/


 خبر 

داوود فتحعلي بيگي دبير جشنواره نمايش هاي آييني و سنتي شد

داود فتحعلي بيگي پژوهشگر طي حکمي از سوي مدير کل هنرهاي نمايشي دبير جشنواره نمايش هاي آييني و سنتي شد.به گزارش ايرنا، ،طي حکمي از سوي مهدي شفيعي مدير کل هنرهاي نمايشي ،داود فتحعلي بيگي به عنوان دبير هفدهمين جشنواره
نمايشي هاي آييني و سنتي منصوب شد.بر اساس گزارش روابط عمومي هنرهاي نمايشي در بخشي از اين حکم آمده است: به موجب اين حکم و نظر به تخصص ،تعهد و تعلق خاطر جنابعالي به حوزه نمايش هاي ايراني به عنوان ' دبير هفدهمين جشنواره نمايش هاي آييني و سنتي ' منصوب مي شويد .اميد که در سايه الطاف خداوند ،در اعتلاي فرهنگ و هنر اين سرزمين پيروز و سر بلند باشيد.

داوود فتحعلي بيگي رئيس کانون تخصصي نمايشي هاي آييني و سنتي و از فعالان و بنيان گذاران جشنواره آييني و سنتي پس از انقلاب اسلامي است.هفدهمين جشنواره نمايش هاي آييني و سنتي شهريور ماه 94 برگزار مي شود.


طرح ساماندهي گورستان تاريخي شيراز اجرايي مي‌شود

پايگاه حفاظتي يگان حفاظت اداره کل ميراث فرهنگي فارس به منظور حفاظت از قبرستان تاريخي دارالسلام از سال‌هاي گذشته در اين محوطه تاريخي راه‌اندازي شده است.

به گزارش مهر، مديرکل ميراث فرهنگي فارس با بيان اين مطلب افزود: حفاظت از اين اثر تاريخي با حضور نگهبان يگان حفاظت ميراث فرهنگي استان به طور شبانه‌روزي انجام مي شود.

مصيب اميري بيان کرد: علي رغم عدم استقرار امکانات رفاهي از سوي اداره آرامستان‌ها شهرداري شيراز از جمله سرويس بهداشتي و نور پردازي آن هم در محوطه‌اي که چندين هکتار وسعت داشته و ديد شبانه را محدود مي کند پرسنل ميراث فرهنگي با وجود تمام مشکلات از اين محوطه تاريخي محافظت مي کنند.وي ادامه داد: در آخرين جلسه اي که با حضور شهردار شيراز در دفتر معاون امور عمراني استانداري فارس تشکيل شد و به استناد صورت جلسه موجود، شهرداري شيراز پرداخت اعتبارات لازم به مبلغ 90 ميليارد ريال از محل اعتبارات شهرداري را تقبل کرد و مقرر شد پروژه با نظارت فني ميراث فرهنگي انجام شد.اين مقام مسئول تصريح کرد: با توجه به توافقات انجام شده بين شهرداري شيراز، اداره کل اوقاف و امور خيريه و اين اداره کل از سال 1391 مقرر شد طرح ساماندهي گورستان دارالسلام از سوي شهرداري شيراز تهيه و با تاييد کارشناسان ميراث فرهنگي اجرايي شود.مدير کل ميراث فرهنگي فارس با اشاره به اجرايي شدن طرح مذکور از محل اعتبارات شهرداري افزود: در اين طرح مواردي همچون ايجاد آب نما و فضاي سبز، تثبيت سنگ ها و ساماندهي محوطه، مسير دسترسي مناسب گردشگران، معرفي قبور شخصيت‌هاي مهم و معتبر تاريخي، فرهنگي، علمي و حفاظت و مرمت بناهاي تاريخي چهار طاقي مشيري و چهر طاقي بصيري زير نظر کارشناسان ميراث فرهنگي در حال اجراست.وي گفت: قبرستان دارالسلام با قدمتي 1200 ساله به واسطه دارا بودن ارزش‌هاي تاريخي، فرهنگي و هنري مي‌تواند به عنوان يک جاذبه گردشگري مذهبي پذيراي گردشگران داخلي و خارجي علاقمند به اين نوع از گردشگري شود.


حضور هنرمندان يزد در نمايشگاه بين المللي صنايع دستي ايتاليا

صادرکنندگان، اتحاديه ها و تعاوني هاي صنايع دستي استان يزد در نمايشگاه بين المللي صنايع دستي ايتاليا شرکت مي کنند.

به گزارش روابط عمومي اداره کل ميراث فرهنگي استان يزد، سرپرست معاونت صنايع دستي اداره کل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان يزد در اين خصوص گفت: باتوجه به برگزاري نمايشگاه بين المللي صنايع دستي در کشور ايتاليا (فلورانس) از تاريخ چهارم تا يازدهم ارديبهشت ماه سال نود و چهار، صادرکنندگان، اتحاديه ها و تعاوني هاي صنايع دستي استان يزد در اين نمايشگاه شرکت خواهند کرد.محمدرضا دهقان مهرجردي ميزان صادرات ساليانه، سابقه حضور در نمايشگاه هاي بين المللي خارج از کشور، داشتن کارت ويزيت، کاتالوگ و بروشور از آثار عرضه شده به زبان انگليسي، سايت معرفي آثار به زان انگليسي و فارسي و تسلط به يک زبان خارجي را از شاخصه هاي مشارکت کنندگان دانست و عنوان کرد: نوآوري در طرح، نقش و ابتکار در توليد، کيفيت مطلوب آثار و بسته بندي محصولات صنايع دستي نيز از شاخصه هاي انتخاب کالاهاي ارسالي مي باشد که در ارسال آثار لحاظ مي شود.وي خاطرنشان ساخت: اتحاديه ها و تعاوني هاي صادراتي و دارندگان مهر اصالت در توليد صنايع دستي در اولويت حضور قرار خواهند گرفت.اين مقام مسئول اظهار داشت: در صورتيکه گروه اعزامي کالاهاي ارسالي را به صورت همراه در نمايشگاه عرضه کنند و حداقل بار ارسالي براي گروه اعزامي شامل دو نفر از هنرمندان شود، به طور متوسط هزينه حمل بار از گمرک به نمايشگاه و بالعکس بالغ بر شصت ميليون ريال براي هر نفر خواهد بود.


 دنياي عكس 
 پالميرا- سوريه


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون
آگهي