جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3297- تاریخ : 1393/12/17 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (يكشنبه)


13 راهبرد کانون در سال آينده اعلام شد


نهمين جشنواره پويانمايي تهران آغاز شد


 13 راهبرد کانون در سال آينده اعلام شد 

راهبردهاي اصلي کانون پرورش فکري براي سال آينده در گردهم‌آيي سالانه مديران اين نهاد فرهنگي از سوي مديرعامل تشريح شد که رسيدن به جايگاه واقعي خود در عرصه کودک و نوجوان که مطالبه اصلي مقام معظم رهبري و عموم مردم از کانون نيز هست، از اهداف اصلي آن بود.به گزارش اداره کل روابط عمومي و امور بين‌الملل کانون، گردهم‌آيي دو روزه مديران کل کانون سراسر کشور در تهران برگزار شد و در آن عليرضا حاجيان‌زاده مديرعامل کانون طي سخناني بر اهميت محوريت يافتن کانون در عرصه کودک و نوجوان تاکيد کرد.

وي در اين سخنراني راهبردهاي سال 1394 کانون را تشريح کرد و گفت: براي اولين بار برنامه منسجمي بر اساس اين راهبردها از سوي شوراي طرح و برنامه کانون ارايه و به تصويب رسيده است و طراحي برنامه سال 95 نيز بر مبناي طراحي برنامه پنج ساله ششم از ابتداي سال آينده آغاز مي‌شود.

مديرعامل کانون در جمع مديران کل کانون استان‌هاي کشور اين راهبردها را در 13 بخش جداگانه تبيين و تاکيد کرد که تثبيت جايگاه محوري کانون در حوزه فعاليت‌هاي کودکان و نوجوانان در ايران اسلامي بايد کاملا برون سازماني و فرا ملي مورد توجه قرار بگيرد و ما علاوه بر وظايف درون سازماني قصد داريم در يک سطح ملي و حاکميتي حرکت کنيم و در اين راه جلب توجه مردم، مسوولان و ساير دستگاه‌ها نسبت به مسايل کودکان و آسيب‌هايي که آن‌ها را تهديد مي‌کند ضروري است.

وي البته شرط موفقيت در اين اقدام فرا سازماني را عملکرد مناسب درون سازماني عنوان کرد و افزود: کانون با اين سابقه طولاني مناسب، از مقبوليت خوبي برخوردار است ولي ما بايد در همه حوزه‌هاي فرهنگي حتي غير فرهنگي و در حوزه حقوق کودک و نوجوان نيز محوريت داشته باشيم. اين بدان معني نيست که وظايف ديگران را انجام دهيم اما بسياري از سازمان‌ها و نهادها و تشکل‌هايي که در اين حوزه فعاليت مي‌کنند به ما مي‌گويند ما علاقه‌مند هستيم نهادي يا سازماني محور باشد و همه به آن تکيه کنند و به نظر من اين حق کانون است که اين محوريت را بر عهده داشته باشد.

حاجيان‌زاده از افزايش تعامل و برگزاري نشست‌هايي با ديگر سازمان‌ها و ارگان‌ها براي ارتقاي جايگاه کانون خبر داد و دستور تشکيل دبيرخانه کودک و نوجوان با محوريت کانون را که در هفته ملي کودک و با نظر وزير آموزش و پرورش صورت گرفت، نمادي براي تثبيت محوريت کانون در اين حوزه دانست و خاطرنشان کرد: آيين نامه تشکيل اين دبيرخانه قرار است از سوي وزارت آموزش و پرورش به هيات دولت يا شوراي عالي انقلاب فرهنگي ارايه و مورد تصويب آن‌ها قرار بگيرد.

وي همچنين عضويت کانون در کنوانسيون حقوق کودک، افزايش ارتباط با صدا و سيماي جمهوري اسلامي و نهادها و تشکل‌هاي خصوصي اين حوزه و امضاي تفاهم‌نامه‌هاي جداگانه‌اي براي همکاري با معاونت فرهنگي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري، سازمان بهزيستي و شهرداري تهران را از جمله تلاش‌ها براي ارتقاي اين جايگاه عنوان کرد و گفت اين راهبرد در سال 94 نيز مورد توجه جدي قرار خواهد گرفت.

مديرعامل کانون محور اصلي دومين راهبرد تدوين شده را تقويت هويت ديني، اسلامي و ايراني عنوان کرد و با اشاره به تاکيد مقام معظم رهبري بر اين مساله که «موضوع کانون بايد انقلاب اسلامي باشد»، يادآور شد که در کانون بايد تلاش کنيم تا بچه‌ها با مفاهيم و معارف ديني و مذهبي و هويت ايراني انس بگيرند و وظيفه کانون تنها اجراي فعاليت‌هاي فرهنگي هنري نيست، بلکه تربيت ديني و انقلابي راهبرد مهمي است که البته با تکيه بر برنامه‌هاي جذاب و کودک پسند در مخاطبان نهادينه مي‌شود.

بر مبناي اين گزارش، حرکت بر اساس برنامه سومين محوري بود که حاجيان‌زاده به آن اشاره کرد و با تاکيد بر پرهيز از روزمرگي و تصميم‌هاي مقطعي و سليقه‌اي، يادآور شد کارهاي بزرگ و حاکميتي کانون تنها از راه برنامه‌ريزي اساسي، مطالعه، پژوهش، خرد جمعي و نگاه کارشناسي بايد انجام شود.

وي افزود: بايد به اين اصل تاکيد کنم که همه چيز را همگان دانند و مدير خوب با استفاده از همه ظرفيت‌هاي کارشناسي، تصميم مناسبي مي‌گيرد و با توکل به خدا و عزم محکم آن را اجرا مي‌کند. به تعبيري مديريت انساني بايد نرم و بااقتدار باشد. نرم بودن به معني رها کردن و اقتدار به معني خشونت نيست.

حاجيان‌زاده در همين زمينه سوق دادن پژوهش‌هاي کانون به سمت برنامه‌ها و نيازهاي مخاطبان را ضروري دانست و بار ديگر يادآور شد که مقام معظم رهبري نيز - در ديداري که با مديريت قبلي کانون داشتند - بر احصاي نيازهاي کودکان و نوجوانان از سوي کانون تاکيد داشتند.

مديرعامل کانون در تشريح چهارمين بند از راهبردهاي جديد تدوين شده، «اهتمام به نيازها و علايق و سليقه‌هاي متفاوت مخاطبان» را مورد تاکيد قرار داد و گفت تفاوت‌هاي فردي سني، قومي و جنسيتي‌، حتي تفاوت در زبان، مذهب و روحيات متفاوت، هم در مراکز هم در توليدات بايد مورد توجه قرار بگيرد.

وي «ترسيم نقشه محتوايي فعاليت‌ها و توليدات کانون» را به عنوان پنجمين راهبرد تبيين‌شده در کانون مطرح کرد و توضيح داد که بايد در طراحي تمامي برنامه‌ها و توليدات به طور دقيق بدانيم که چه محتوايي را مي‌خواهيم به مخاطب منتقل کنيم و اين نقشه، مانند پازلي است که همه فعاليت‌ها و توليدات در کنار هم آن را تکميل مي‌کنند.

«توسعه سواد خواندن» به گفته مديرعامل کانون ششمين راهبردي است که مورد توجه مسوولان کانون در سال 1394 قرار خواهد گرفت تا بر اساس آن فرهنگ مطالعه در جامعه گسترش پيدا کند و کانون از اين راه به دنبال اهداف عميق‌تري مانند افزايش اطلاعات و پس از آن افزايش و تقويت مهارت‌هاي خواندن، نوشتن، شنيدن و سخن گفتن است.

حاجيان‌زاده در همين بخش با اشاره به گفت‌وگوهاي متعدد با نوجوان در استان‌هاي مختلف کشور، اعضاي کانون را بچه‌هايي فرهيخته، جسور، داراي کلام فاخر و در عين حال مودب توصيف کرد.

او در بيان هفتمين راهبرد کانون بار ديگر به سخنان مقام معظم رهبري حضرت آيت‌الله خامنه‌اي (مد ظله العالي) و تاکيد ايشان بر اهميت «ارايه پيوست‌هاي فرهنگي در توليدات کانون» اشاره کرد و اين امر را تکليفي معنوي و عقلاني براي کانون برشمرد و افزود: به عنوان نهادي فرهنگي و اسلامي و در تقابل با جهاني که از راه توليدات فرهنگي خود هويت ما و فرزندان‌مان را مخدوش مي‌کند، وظيفه داريم با بهره‌گيري از پيوست‌هاي فرهنگي و نمادها و شخصيت‌هاي ملي و مذهبي اين تعامل را ايجاد کنيم و توليد، به تنهايي نمي‌تواند اين بُرد فرهنگي را ايجاد کند.

مديرعامل کانون در تکميل اين مبحث يادآور شد که جشنواره‌هاي کانون درکنار فعاليت‌هاي عمومي و توليدات ما بايد با مراکز در ارتباط باشند و در مواجهه با مخاطبان ديده‌ايم که آن‌ها نسبت به بسياري از توليدات ما نظر دارند و اين حرف‌ها را بايد نويسندگان و کارگردان‌هاي ما از نزديک بشنوند. جايزه‌گرفتن در جشنواره‌هاي داخلي و بين‌المللي نبايد چندان باعث خوشحالي ما شود در حالي که بچه‌ها مي‌گويند از برخي از اين آثار خوشمان نمي‌آيد.

بر اساس اين گزارش، هشتمين راهبرد کانون در اين سخنراني از منظر مديرعامل کانون، «توجه به فن‌آوري‌هاي نوين» بود و او تاکيد کرد که روزآمد شدن، هرگز به معني کنار گذاشتن روش‌هاي سنتي نيست و کانون بايد در کنار استفاده از شيوه‌هاي سنتي، محتواي فعاليت‌ها و توليدات خود را روزآمد کند و به شيوه‌ها و روش‌هاي جديد مورد استفاده مخاطبان بي‌توجه نباشد.

حاجيان‌زاده با يادآوري اين امر که بچه‌ها امروزه از ابزارهاي مختلف ارتباطي مانند رايانه‌ها، گوشي‌هاي همراه و لوح‌هاي فشرده رايانه‌اي به صورتي گسترده استفاده مي‌کنند، بر اهميت طراحي رسانه‌هاي نوين در فضاهاي مجازي از سوي کانون تاکيد کرد.

سخنان مديرعامل کانون در همين بخش حاوي چند خبر جديد بود و وي گفت که در سال 94 به دنبال رونمايي از فضاي مجازي جديد کانون هستيم و ايجاد پرتال جامع، راه‌اندازي پرتال تلويزيوني اينترنتي، ساماندهي بخش انفورماتيک کانون با راه‌اندازي دفتر فن‌آوري اطلاعات و تحول اداري، تقويت ساخت بازي‌هاي رايانه‌اي، توليد کتاب الکترونيکي و برنامه‌هاي کاربردي ويژه تلفن همراه و لوح‌هاي رايانه‌اي را با حفظ سنت‌ها در دستور کار قرار داده‌ايم.

وي در تشريح نهمين راهبرد کانون بار ديگر با بيان اين موضوع که کانون سازماني يادگيرنده است بر «توانمند سازي مربيان، کارشناسان، مديران و همه نيروهاي انساني» مجموعه تاکيد کرد و گفت: در اين زمينه بايد در سه حوزه دانشي، مهارتي و تقوايي بکوشيم و در مجموع تلاش کنيم تا انگيزه‌هاي دروني و معنوي کارکنان تقويت شود و آن‌ها فضاي کاري خود را دوست داشته باشند و از احساس رضايت‌مندي و امنيت شغلي برخوردار شوند. اين مهم با سازماندهي نيروي انساني، ساماندهي آموزش‌ها و ارزيابي نيروي انساني با راه اندازي دفتر نظارت و ارزشيابي صورت خواهد گرفت.

دهمين بخش از سخنان حاجيان‌زاده در تشريح راهبردهاي کانون به «تقويت توليدات به دو بخش حرفه‌اي و توليدات مراکز» اختصاص داشت و او توضيح داد که در بخش توليد حرفه‌اي با تشکيل چندين اتاق فکر در حوزه‌هاي مختلف به دنبال ايجاد توازن در توليد کتاب براي مخاطبان کودک و نوجوان و در موضوع‌هاي مختلف علمي، داستاني، اجتماعي و ديني هستيم و توليد ده عنوان تئاتر در مرکز تئاتر و پرهيز از اجاره دادن صرف سالن‌هاي کانون به گروه‌هاي نمايشي در عين حمايت از آن‌ها و تقويت بخش سينمايي با توليد چندين عنوان فيلم جديد را در سال آينده در دستور کار قرار داده‌ايم.

وي در تشريح اهميت توليد در مراکز گفت: هم اعضا و هم مربيان ما بايد دست به توليد آثار فاخر و ارزشمند بزنند در همين زمينه از برگزاري جشنواره فيلم‌‌هاي کودکان براي کودکان و تقويت توانمندي‌هاي مربيان در عرصه‌هاي قصه گويي و نمايش عروسکي هم حمايت مي‌کنيم تا آنان ضمن حفظ فعاليت‌هاي کتاب‌خانه‌اي به سطح بالاتري ارتقا پيدا کنند.

«گسترش دايره مخاطبان کانون بر اساس رهنمودها و تاکيدات مقام معظم رهبري» نيز يازدهمين بند از سخنان مديرعامل کانون بود و او با تاکيد بر اين که ما نمي‌توانيم کار آموزش و پرورش را انجام دهيم، يادآور شد که راه ورود به مدارس از مسير ورود محصولات کانون به مدرسه‌ها و حضور دانش‌آموزان به صورت برنامه‌ريزي‌شده در مراکز کانون صورت مي‌گيرد.

حاجيان‌زاده دوازدهمين بخش سخنان خود را به «اهميت گسترش حضور در فضاهاي رسانه‌اي» اختصاص داد و افزود: حضور در رسانه‌ها فقط به خبر رساني محدود نمي‌شود، بلکه بايد با بهره‌گيري از تمامي ابزارهاي رسانه‌اي عمق فعاليت‌ها و توانمندي‌هاي کانون را به جامعه نشان دهيم. در اين راه افزايش توليد برنامه‌هاي تلويزيوني، حضور مسوولان و مربيان و قصه‌گويان کانون در برنامه‌هاي زنده و نمايش فيلم‌هاي کانون در رسانه ملي مورد توجه قرار گرفته است.

سيزدهمين و آخرين بخش سخنراني مديرعامل کانون «اهتمام به مسايل اقتصادي» را مورد توجه قرار مي‌داد و وي با بيان اين خبر که شوراي سياست‌گذاري اقتصادي در کانون تشکيل شده است افزود: مسايل اقتصادي در کانون هدف نيست بلکه با توجه به شرايط ساختاري بايد از آن به عنوان ابزاري براي بالابردن درآمدها و کاهش هزينه‌ها استفاده کنيم.

حاجيان‌زاده در پايان دوسالانه‌کردن برخي از جشنواره‌هاي کانون به منظور ساماندهي هزينه‌ها، مطالعه براي ساماندهي سوگواره‌ها، لغو تمامي گردهم‌آيي‌هاي بخش‌هاي مختلف کانون، تعيين ابتدا و انتهاي پروژه‌ها و تعيين هزينه مشخص براي آن و ساماندهي نشريات و سايت‌هاي کانون را از جمله‌ راهکارها براي کاهش هزينه‌هاي کانون در سال آينده برشمرد.

مديرعامل کانون همچنين در بخش ديگري از اين گردهم‌آيي که روزهاي 12 و 13 اسفند در تهران برگزار شد، پس از شنيدن ديدگاه‌هاي مديران کل کانون به برخي از سوال‌هاي آن‌ها پاسخ داد.

مديريت جهادي در کانون

در همين گردهم‌آيي بود که عضو هيات مديره کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان گفت: مديريت جهادي مي‌تواند تمامي عناصر فعال در حوزه کودک را در فعاليت‌هاي کانون مشارکت دهد.

حجت‌الاسلام محمد جواد حاج علي‌اکبري در گردهم‌آيي مديران کل کانون سراسر کشور به تبيين مفهوم و شيوه اعمال مديريت جهادي پرداخت و افزود: جهاد در فرهنگ اسلامي يک قله محسوب مي‌شود و ويژگي‌هاي آن نيز داشتن رنگ و بوي الهي، جد و جهد و کوشش خستگي‌ناپذير و در نهايت مبارزه با دشمن است و در مديريت جهادي همه اين ارزش‌ها و زيبايي‌ها به عرصه مديريت منتقل مي‌شود.

وي نتيجه مديريت جهادي را رويايي، غير قابل تصور، تحول‌آفرين و افق‌گشا ارزيابي کرد و افزود: نام‌گذاري سال‌ها از سوي رهبر معظم انقلاب در واقع به عنوان يک مبداء تلقي مي‌شود که بايد نتيجه و محصول آن را در سال‌هاي بعد برداشت کرد و در واقع راه پيشرفت ما نيز از همين مسير مي‌گذرد.

عضو هيات مديره کانون همچنين گفت: ترکيب مديريت جهادي بايد دقيق و هوشمندانه باشد گاهي به اسم مديريت علمي وارد چرخه‌هايي مي‌شويم که برخاسته از يک فرهنگ ديگر است و ما را از مزيت‌هاي جهاد - که کل ارزش‌هاي اسلامي در آن خلاصه شده است - محروم مي‌کند.

حاج علي‌اکبري، کانون را ميداني فوق‌العاده حساس و درجه يک براي اعمال مديريت جهادي دانست و يادآور شد:

مقام معظم رهبري به خاطر طبيعت خاص و ظرفيت‌هاي کانون از اين مجموعه انتظار ارايه الگوي مديريت جهادي دارند.

او در همين زمينه تاکيد کرد که حضرت آيت‌الله خامنه‌اي مملو از اميد به کانون نگاه مي‌کنند و عنايت ويژه و اعتماد خاصي نسبت به کانون دارند درعين حال به اعتقاد من تمامي سازوکار عمومي براي تحقق اين امر در کانون فراهم است و تنها بايد جهت‌گيري لازم را دنبال کنيد.

وي اضافه کرد: براي تحقق مديريت جهادي در کانون انگيزه‌هاي لازم نيز در مديريت عالي وجود دارد و قلب ما سرشار از اميد است که شاهد اتفاق‌هاي تازه‌اي باشيم.

وي تببين معيارها و شاخص‌ها را براي تطبيق مديريت جهادي با عرصه سرنوشت‌ساز کودک ضروري خواند و گفت: مديريت جهادي مي‌تواند همه عناصر را در حوزه کودک پاي کار بياورد در عين حال پول‌ساز و نيروساز است و بايد با فرصت‌شناسي همه اين ظرفيت‌ها را در خدمت کودکان قرار ‌دهيد.

حاج‌علي اکبري در تشريح بعد مبارزه با دشمن در تعريف مفهوم جهاد تاکيد کرد که کانون براي مقابله با دشمنان خدا - که کمر به استحاله هويتي کودکان بسته‌اند – بايد بسيار جلوتر از مرزها به مصاف دشمن برود.

عضو هيات مديره کانون همچنين تصريح کرد: مقام معظم رهبري از کانون انتظار دارند با هوشياري، محصولات فرهنگي را رصد کند و پيش از ورود اين کالاها به کشور پادزهرهاي مناسبي را براي آن تدارک ببيند.

گردهم‌آيي مديران کل کانون سراسر کشور روزهاي 12 و 13 اسفند 1393 در تهران برگزار شد.


 نهمين جشنواره پويانمايي تهران آغاز شد 

 
نهمين جشنواره بين‌المللي پويانمايي تهران صبح امروز نمايش آثار برگزيده ايران و 74 کشور جهان در تهران کار خود را آغاز مي‌کند.امسال علاوه بر بخش‌هاي مختلف، در بخش «نمايش ويژه» جشنواره نيز در مجموع 112 اثر به نمايش درمي‌آيد.بخش نمايش ويژه به شيوه غيررقابتي و به منظور فراهم‌آوردن عرصه‌اي پويا براي تبادل تجربه و انديشه هنرمندان و ايجاد زمينه‌اي مناسب براي ارزيابي جايگاه آثار ايراني در مقايسه با آثار ساير کشورها شکل گرفته‌ است.

در اين بخش گزيده‌اي از آثار برگزيده جشنواره‌هاي مختلف جهاني و آثار يک مکتب يا سبک ويژه به نمايش گذاشته خواهد شد.

بر اساس اين گزارش، نمايش ويژه شامل بخش‌هايي نظير «پويانمايي و مقاومت»، «جشنواره جشنواره‌ها1»، «پويانمايي انتزاعي»، «جشنواره جشنواره‌ها2»، «موزيک ويديو»، «تجربه‌گرايي (تکنيک‌هاي غير‌عروسکي استاپ‌موشن)» و «ناديدني‌هاي نهم» است.اين درحالي است که در يکي از جذاب‌ترين بخش‌هاي نمايش ويژه نهمين جشنواره بين‌المللي پويانمايي تهران، تحت عنوان «جشنواره جشنواره‌ها» آثاري به نمايش د‌رمي‌آيد که جايزه‌هاي معتبر جشنواره‌هاي مختلف جهان را کسب‌ کرده‌اند.

امسال همچنين بخش‌هاي دانشجويي، نمايش آثار برتر جشنواره اشتوتگارت آلمان، نمايش آثار انيماتورهاي فقيد ايراني و ... در جشنواره برپا خواهد شد.

نهمين جشنواره بين‌‌المللي پويانمايي تهران از 17 تا 21 اسفندماه جاري در دو سالن مرکز آفرينش‌هاي فرهنگي هنري کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان و پنج سالن ديگر پذيراي شرکت‌کنندگان است.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون