جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3297- تاریخ : 1393/12/17 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (يكشنبه)

نگاهي به زندگي و آثار سيامک گلشيري
ادبيات واقع گرا


ادبيات


تازه‌هاي نشر


زنگ ادبيات


نغمه


 نگاهي به زندگي و آثار سيامک گلشيري
 ادبيات واقع گرا 

مهدي طوسي

سيامک گلشيري (زاده 27 مرداد، 1347) نويسنده و مترجم معاصر ايراني است. او پسر احمد گلشيري و برادرزاده‌ هوشنگ گلشيري از ديگر مترجمان و نويسندگان ايراني است.

گلشيري در يک خانواده‌ فرهنگي در اصفهان متولد شد. دوران کودکي را در اصفهان سپري کرد و سپس در شش‌سالگي به همراه خانواده، به سبب تغيير شغل پدر، به تهران مهاجرت کرد. بعد از انقلاب، در 1359، بار ديگر به اصفهان بازگشت. در اواخر دوران دبيرستان به فعاليت‌هاي نمايشي روي آورد و چندين نمايشنامه را روي صحنه برد. با پايان اين دوران تحصيلي، اين فعاليت‌ها هم قطع شد. پس از آن به خدمت سربازي اعزام شد و از آنجا که تنها پسر خانواده بود، از رفتن به سربازي معاف شد. او در اين دوران به فراگرفتن زبان آلماني روي آورد. پس از پايان اين دوران، در سال 1369، تحصيلات خود را در رشته‌ زبان آلماني آغاز کرد. در اين دوران به‌تدريج نه تنها به ادبيات آلمان، که به ادبيات تمامي جهان علاقه‌مند شد و در کنار خواندن آثار نويسندگان آلماني، به مطالعه‌ آثار مشهور ادبيات جهان نيز پرداخت. در سال 1375، پس از نوشتن رساله‌اي با عنوان داستان کوتاه در آلمان، پس از جنگ جهاني دوم، موفق به گرفتن درجه‌ فوق ليسانس زبان و ادبيات آلماني شد. گلشيري فعاليت ادبي‌اش را از سال 1370 آغاز كرد. اولين داستان كوتاه او به نام «يك شب، ديروقت» در 1373، در مجله‌ آدينه به چاپ رسيد و پس از آن داستان‌هاي زيادي در مجلات مختلف ادبي، نظير آدينه، گردون، دوران، كارنامه، زنده رود، زنان، كلك و چندين و چند مقاله در روزنامه‌هاي مختلف به چاپ رساند و سرانجام در 1377 اولين مجموعه‌داستانش با عنوان از عشق و مرگ منتشر شد. بيشتر داستان‌هاي گلشيري در ايران معاصر و به ويژه تهران معاصر اتفاق مي افتند و با نگاه کاملاً رئاليستي به انسان معاصر و رابطه‌اش با جامعه‌معاصر مي‌پردازند. از مشخصات داستان‌هاي او مي‌توان به صحنه‌هاي متعدد، ديالوگ‌هاي بسيار و نثر كاملاً بي‌طرفانه و خالي از صفت و قيد اشاره كرد. گلشيري تا كنون پنج بار موفق به دريافت جايزه و بيش از ده بار نامزد جوايز مختلف ادبي بوده است. او سال‌هاست است که در دانشگاه‌ها و مراکز مختلف به تدريس داستان‌نويسي مشغول است.

جوايز و افتخارات:

نامزد دريافت جايزه يلدا براي مجموعه داستان همسران به عنوان بهترين مجموعه داستان سال 1379

نامزد دريافت جايزه مهرگان ادب براي رمان مهماني تلخ به عنوان بهترين رمان سال 1380

نامزد دريافت جايزه مهرگان ادب براي رمان همسران به عنوان بهترين رمان سال 1381

نامزد دريافت جايزه ادبي اصفهان براي رمان همسران به عنوان بهترين رمان سال 1381

برنده لوح تقدير بهترين مجموعه داستان جايزه يلدا به‌ خاطر مجموعه داستان با لبان بسته سال 1382

نامزد دريافت جايزه منتقدان و نويسندگان مطبوعاتي براي مجموعه داستان با لبان بسته به عنوان بهترين مجموعه داستان سال 1382

نامزد دريافت جايزه کتاب سال جمهوري اسلامي ايران براي مجموعه داستان با لبان بسته به عنوان بهترين مجموعه داستان سال 1382

نامزد دريافت جايزه هوشنگ گلشيري براي مجموعه داستان من عاشق آدم‌هاي پولدارم به عنوان بهترين مجموعه داستان سال 1385

برنده ديپلم افتخار بهترين ترجمه کتاب کودک و نوجوان سال 1383 و 1384 براي کتاب قصه ديگچه و ملاقه

برنده جايزه بهترين رمان کتاب سال مهر براي رمان اولين روز تابستان سال 1389

برنده لوح تقدير ششمين جشنواره کتاب برتر کودک و نوجوان براي رمان اولين روز تابستان سال 1389

رمان جنگل ابر (مجموعه‌ خون‌آشام) انتخاب‌شده از سوي کتابخانه‌ بين‌المللي مونيخ در کاتالوگ کلاغ سفيد سال.


 ادبيات 

اليزابت مک کراکن برنده جايزه 20 هزار دلاري داستان آمريکايي براي رمان کوتاه

جايزه 2015 بنياد ادبي چيسهولم آمريکا به نويسنده مجموعه داستان کوتاه برخورد با غم واندوه «رعدوبرق گرفته» نوشته اليزابت مک کراکن رسيد.به گزارش ايبنا جايزه سالانه موسوم به U.S Story Prize for short fiction به مجموعه داستاني در مورد تجربيات تلخ زندگي تعلق گرفت.

اين نويسنده 48 ساله اهل کانزاس که فيناليست جايزه کتاب ملي امريکا با رمان «خانه غول‌پيکر» نيز شده بود توانست نظر منتقدان را براي 9 داستان خود که در کتاب خود آورده به دست آورده و جايزه 20 هزار دلاري را از آن خود کند.وي که سابق بر اين کتابدار بوده عضو هيئت‌علمي دانشگاه تگزاس در آستين است. به همين مناسبت مراسمي در نيو اسکول دانشگاه نيويورک در دهکده گرينيچ برگزار شد.

داوران اعلام کردند هر کدام از 9 داستان کتاب موسوم به Thunderstruck & Other Stories مانند يک شاهکار درخشيده و غني است و با اعتمادبه‌نفس کامل با قلمي شيوا به رشته تحرير درآمده است و هرچند زندگي از دست رفته را روايت مي‌کند اما با قلبي رئوف و مهربان حوادث را روايت کرده و خود را نباخته است.

«رعدوبرق گرفته» و 8 داستان ديگر در اين مجموعه داستان کوتاه، دومين مجموعه داستاني مک کراکن محسوب مي‌شود. مجموعه داستاني «بفرماييد کلاهتان،عجله داريد» در سال 1993 منتشر شد.وي همچنين دو رمان و يک خاطره را در کارنامه ادبي خود به ثبت رسانده است.

لري دارک مدير جايزه گفت وقتي در سال 2004 اين جايزه تأسيس شد استقبال زيادي درباره داستان کوتاه وجود نداشت اما در طول اين 11 سال تبديل به فرمي محبوب بين نويسندگان شده است.به گفته وي در رقابت امسال کتاب مک کراکن از ميان 129 اثر منتشرشده سال 2014 برگزيده شد و اين حکايت از استقبال از اين فرم داستاني در زبان انگليسي دارد.

امسال به فيناليست‌هاي اين رقابت شامل نويسنده اهل رم – فرانچسکا مارچيانو – و «لوري مور» نيز هر نفر 5 هزار دلار جايزه اهدا مي‌شود.


شمس لنگرودي: فرصت را به جوانان بدهيد

كناره‌گيري شاعر «آوازهاي فرشته بي‌بال» از جشنواره شعر فجر

شمس لنگرودي، شاعر پيشکسوت از داوران نهمين جشنواره شعر فجر درخواست كرد كه نامش را از فهرست نامزدهاي جايزه اين دوره حذف كنند.

به گزارش ايبنا شمس لنگرودي كه با مجموعه شعر «آوازهاي فرشته بي‌بال» به عنوان نامزد جشنواره شعر فجر معرفي شده بود، از دريافت اين جايزه كناره‌گيري كرد.

او در نامه‌اي كه در اختيار نهمين جشنواره بين‌المللي شعر فجر قرار داده، نوشته است:

«با سلام و احترام،‌ و با خوشحالي از اين‌که شعرم مورد قبول سلايق متفاوت واقع شده‌، و با اظهار تشکر از حسن ظن داوران محترم‌، تقاضا دارم کتاب «آوازهاي فرشته بي بال» را از حضور در مرحله نهايي داوري جايزه شعر فجر معاف کرده و اين فرصت را به جوانان بدهند تا در فهرست برگزيدگان قرار گيرند.»

«تيترهاي درشت سياهترند»، مجموعه شعر عليرضا عباسي، «ضد»، سروده فاضل نظري، «باغ در حصار مصائب»، سروده عليرضا رجبعلي‌زاده کاشاني، «روي جاده ابريشم شعر» سروده محمد قهرمان، «شجره‌نامه يک جن» سروده عليرضا بديع، ديگر نامزدهاي اين بخش از نهمين جشنواره شعر فجر هستند.دکتر محمدرضا تقي‌دخت، دکتر محمدرضا روزبه و مصطفي محدثي خراساني داوران بخش شعر در نهمين جشنواره شعر فجر بوده‌اند.


 تازه‌هاي نشر 

نخستين کتاب از داستان‌هاي کارگاهي سيامک گلشيري منتشر شد

اولين كتاب از مجموعه داستان‌هاي كارگاهي سيامك گلشيري با عنوان «يك چيزي آنجاست» به بازار آمد.

به گزارش مهر، مجموعه داستان «يك چيزي آنجاست» كه به تازگي از سوي انتشارات به‌نگار منتشر شده، اولين كتاب از مجموعه داستان‌هاي كارگاهي سيامک گلشيري است.

اين كتاب شامل 15 داستان كوتاه از 15 نويسنده‌اي است كه در چند سال گذشته در كارگاه داستان‌نويسي پيشرفته سيامك گلشيري حضور داشته و برخي از نويسندگان حاضر در اين مجموعه؛ پيش از اين مجموعه داستان و رمان نيز به چاپ رسانده‌اند.

سيامك گلشيري در مقدمه اين كتاب مي‌نويسد: «نويسنده داستان كوتاه همواره به تدريج مي‌آموزد كه در مورد هر اتفاقي، هرچند بسيار كوچك، تعمق كند و از آن حادثه كوچك داستاني بزرگ خلق كند داستاني كه براي ابد در ذهن بماند.»

در اين مجموعه داستان كوتاه 116 صفحه‌اي داستان‌هاي كوتاهي از مرضيه كيانيان، رزيتا بهزادي، سارا كروبي، فاطمه آزادي، حسام سبحاني و نسترن عسگري و مرضيه كوهي كار به چاپ رسيده است.


 زنگ ادبيات 

تولد 88 سالگي بدون "مارکز"

بزرگ بودن شخصيتي فرهنگي را مي‌توان از سخناني که ديگر چهره‌هاي سرشناس و قابل اعتنا درباره‌اش به زبان آورده يا به قلم رانده‌اند، تعيين کرد. وقتي «ژوزه ساراماگو» در وب‌نوشت‌هايش از شگفتي خود در برابر «صد سال تنهايي» مارکز ياد مي‌کند، عيار اين نويسنده کلمبيايي برنده نوبل ادبيات مشخص مي‌شود.

به گزارش ايسنا، در اولين سال‌روز تولد «گابريل گارسيا مارکز» پس از فقدان هميشگي‌اش در آوريل 2014 نوشته‌هاي نويسنده اسپانيايي رمان مشهور «کوري» را درباره او مرور مي‌کنيم و سپس اشاره‌اي خواهيم داشت به رويدادهاي مهم و بحث‌برانگيز زندگي اين غول ادبيات آمريکاي لاتين که خبر درگذشتش به اندازه‌ شاهکارهايش جهان رسانه‌ها را به لرزه درآورد.

"نويسندگان را (با فرض اين‌که موافق چنين تقسيمي باشند...) مي‌توان به دو گروه تقسيم کرد: گروهي کوچک شامل آن‌ها که توانايي دارند راه‌هاي تازه در ادبيات بگشايند و گروهي بزرگ‌تر مرکب از آن‌هايي که قدم بر جاي پاي گروه نخست مي‌گذارند. از اول دنيا هم چنين بوده و نخوت (بر حق؟) نويسندگان در برابر اين شاهد آشکار قدرتي ندارد. گابريل گارسيا مارکز با استفاده از استعدادش راهي را گشود که بعدها (به نادرست) به رئاليسم جادويي شهرت يافت و آن راه تعداد زيادي رهرو پيدا کرد که مثل هميشه، بي‌اعتبارکننده‌ آن راه شدند. نخستين کتابي که از او به دستم رسيد «صد سال تنهايي» بود و چنان شوکي به من وارد کرد که پس از 50 صفحه‌ نخستش، از خواندن بازماندم. بايد حواسم را جمع مي‌کردم، تپش قلبم را آرام مي‌ساختم و مهم‌تر از همه، بايد مي‌آموختم گستره‌اي را به اختيار خود درآورم که با آن اميدوار بودم بتوانم در طول جاده‌هاي دنياي تازه‌اي گام بردارم که تازه پيش چشم‌هايم پديدار شده بود. در عمر کتاب‌خواني‌ام فرصت‌هاي معدودي بوده که در آن‌ها تجربه‌اي چنين پرشور بار آورده باشد. اگر ضربه خوردن بار معنايي مثبتي مي‌داشت به ميل خودم آن را در اين‌باره به کار مي‌بردم. اما اکنون اين کلمه نوشته شده است، پس به همين جا ختمش مي‌کنم. به گمانم منظورم فهميده شود."

"ژوزه ساراماگو - کتاب «يادداشت‌ها» (ترجمه مصطفي اسلاميه"

ورود يک ستاره به عرصه‌ ادبي

مارکز کلمبيايي متولد مارس 1927 بود که در رشته‌ حقوق به تحصيل پرداخت. پيش از روي آوردن به داستان‌نويسي، در عرصه‌ روزنامه‌نگاري فعاليت داشت. او به عنوان خبرنگار و دبير با روزنامه‌هاي محلي «ال هرالدو» و «ال يونيورسال» همکاري داشت تا اين‌که اولين رمانش را در سال 1950 به چاپ رساند. پس از عضويت در انجمن نويسندگان و روزنامه‌نگاران «بارن کوييلا» به عنوان خبرنگار فرامرزي در کشورهاي ايتاليا، فرانسه، هند، اسپانيا و آمريکا مشغول به کار شد.

چشيدن طعم شهرت

مارکز به نوشتن و چاپ داستان‌هايش مي‌پرداخت تا اين‌که در سال 1967 اثر ماندگار «صد سال تنهايي» را به نگارش درآورد و رؤياي 18سالگي‌اش به حقيقت پيوست. او با نوشتن رماني الهام‌گرفته از خانه‌ پدربزرگش، شاهکاري ادبي را به کتاب‌دوستان هديه کرد که شهرتي بين‌المللي را نيز براي خالقش به ارمغان آورد. مارکز موفق شد جايزه‌ «Romulo Gallegos» را در سال 1972 به دست آورد و بسيار مورد توجه منتقدان ادبي قرار گيرد.

آثار ادبي

نويسنده‌اي که پس از خواندن رمان «مسخ» کافکا تصميم گرفت به عرصه‌ ادبيات پا بگذارد، در سبک نگارشي خود از نويسندگان بزرگي چون «لئو تولستوي»، «فئودور داستايوفسکي»، «اونوره دو بالزاک»، «جيمز جويس»، «ويرجينيا وولف» و «چارلز ديکنز» الهام گرفت. مارکز کار نگارش «پاييز پدرسالار» را از سال 1968 آغاز کرد و در سال 1971 آن را به پايان برد. «عشق سال‌هاي وبا» از ديگر آثار معروف اين نويسنده‌ برنده‌ نوبل ادبيات است که در سال 1985 روانه‌ بازار کتاب شد. از ديگر آثار نام‌آشناي مارکز مي‌توان به «در ساعت شيطان»، «شرح يک مرگ پيش‌گويي‌شده»، «عشق و ديگر شياطين» و مجموعه داستان‌هاي کوتاهي چون «کسي به سرهنگ نامه نمي‌نويسد»، «طوفان برگ» و «کشوري براي کودکان» اشاره کرد.


 نغمه 

اديبانه ها

پائولو كوئيلو

به خاطر ترس از دست دادن، چه چيزهايي را از دست داده ايم.

**

انسان بايد از گذشته رها شود و از ميان راههايي كه به او پيشنهاد مي شود، بهترين را برگزيند .

**

از دست دادن بخشي از چيزي، بهتر است تا از دست دادن كل آن چيز.

**

بسياري از اوقات ما خودمان استعدادهايمان را مي كشيم، چرا كه نمي دانيم با آنها چه كنيم.

**

مهم اين نيست كه چقدر زندگي مي كنيم مهم اين است كه چگونه زندگي مي كنيم.

**

جواني كه فراموش مي كند شاخه گلي به محبوبش بدهد، سرانجام وي را از دست خواهد داد.

**

حقيقت همواره همان جايي است كه ايمان هست.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون