جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3297- تاریخ : 1393/12/17 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (يكشنبه)


توليد اکسيژن بر روي مريخ با ابزار ابداعي دانشمندان


کنترل اتومبيل‌ها با ساعت‌هاي هوشمند


ساخت عايق صوتي با ضايعات درخت پرتقال


داستانك


گنده تر از دروغ


اما خبر


 توليد اکسيژن بر روي مريخ با ابزار ابداعي دانشمندان 

تيمي از دانشمندان موسسه فناوري ماساچوست (MIT) در حال ساخت دستگاهي هستند که قادر به توليد اکسيژن بر روي مريخ باشد.به گزارش ايسنا، وجود اکسيژن در سفرهاي فضايي از اهميت بسزايي برخوردار است و انسان‌ با کمک اين عنصر مي‌تواند زنده بماند و از آن در سوخت موشکي براي پروازکردن استفاده کند.سامانه ابداعي دانشمندان مي‌تواند در ماموريت‌هاي سرنشين‌دار آينده بر روي مريخ نقش مهمي ايفا کند.جو مريخ حاوي 96 درصد دي‌اکسيدکربن و کمتر از 0.2 درصد اکسيژن است، اين در حالي است که جو زمين حاوي 21 درصد اکسيژن است. در صورتي که فضانوردان هواي مريخ را تنفس کنند، به سرعت مي‌ميرند.

اما بردن تانک‌هاي اکسيژن به مريخ نيازمند فضايي قابل‌توجه است که در صورت توليد اکسيژن در مريخ، مي‌توان از اين تانک‌ها براي حمل تجهيزات علمي و غذا استفاده کرد.ناسا اعلام کرده ماشين اکسيژن‌ساز MOXIE به همراه شش ابزار علمي ديگر در مأموريت مريخ در سال 2020 حاضر خواهد بود.مأموريت Mars 2020 شامل ارسال يک مريخ‌نورد ديگر مشابه کنجکاوي است؛ اين کاوشگر نيروي الکتريسيته توليد مي‌کند که MOXIE و شش ابزار موجود را نيرودهي مي‌کند.

هزينه کامل اين مأموريت، 130 ميليون دلار برآورد شده و در صورت دريافت بودجه کامل، بين ماه‌هاي ژوئيه و سپتامبر سال 2020 رهسپار مريخ خواهد شد و بين 150 تا 300 روز بعد به مقصد مي‌رسد.اين نخستين‌باري است که انسان قادر به توليد اکسيژن بر روي سطح مريخ خواهد بود و در صورت موفقيت آن، مأموريت‌هاي آتي مي‌توانند نسخه‌هاي بزرگ‌تر را به مريخ منتقل کنند. توليد اکسيژن بر روي مريخ به جاي بردن آن به اين سياره از زمين، هزينه‌ سفرهاي آينده به اين سياره را تا حد زيادي کاهش خواهد داد.دانشمندان تخمين زده‌اند که اندازه ماشين توليدکننده اکسيژن با اندازه 100 برابر MOXIE در آينده مي‌تواند ميلياردها دلار در مأموريت‌هاي آينده به مريخ صرفه‌جويي کند.اين سامانه مقادير فراوان دي‌اکسيدکربن موجود در جو مريخ را جذب مي‌کند؛ اين دي‌اکسيدکربن از يک اتم کربن و دو اتم اکسيژن تشکيل شده است. اين ابزار يکي از اتم‌هاي اکسيژن را ايزوله و اتم‌هاي اکسيژن را براي تشکيل O2 با يکديگر ترکيب مي‌کند. اين همان اکسيژني است که بر روي زمين تنفس مي‌شود.

پس از توليد اکسيژن و منوکسيد کربن، اين دو گاز دوباره به جو مريخ بازگردانده مي‌شوند.


 کنترل اتومبيل‌ها با ساعت‌هاي هوشمند 

کمپاني هيوندا خبر از اسمارت واچ هاي هوشمندي را منتشر کرده که مي توانند کنترل اتومبيل ها را از راه دور در اختيار داشته باشند.به گزارش مهر، در سال هاي اخير، فناوري هاي پوشيدني با استقبال چشمگيري از سوي مخاطبان مواجه شده اند تا کمپاني ها نيز به اين سمت و سو گرايش بيشتري پيدا کنند. اکنون کمپاني خودروسازي هيوندا خبر از ساخت و عرضه اپليکيشن متفاوتي با نام Blue Link را منتشر کرده که روي اسمارت فون ها نصب مي شوند و به رانندگان اجازه مي دهند تا از راه دور نيز همواره کنترل اتومبيل خود را در دست داشته باشند. از موارد استفاده اين اپليکيشن مي توان به مواردي مانند کنترل درب‌هاي اتومبيل، خاموش بودن چراغ‌هاي ماشين، پارک سريعتر و بهتر اتومبيل و ...را برشمرد.اين اپليکيشن با نصب روي اسمارت فون‌ها مي‌تواند با خودروهاي هيوندا ارتباط برقرار کرده و کنترل آنها را در دست بگيرد.

از ديگر ويژگي هاي متمايز اين اپليکيشن مي توان به برقراري ارتباط با امدادهاي جاده اي اشاره کرد که در جاده ها حضور دارند و اين مورد مي تواند در هنگام خرابي اتومبيل يا وقوع هر گونه حادثه ديگري بسيار سودمند باشد. رانندگان اتومبيل ها با برقراري ارتباط صوتي مي توانند، دستورات خود را به اسمارت فون صادر کنند تا اجرا شود.


 ساخت عايق صوتي با ضايعات درخت پرتقال 

محققان اسپانيايي با ضايعات درخت پرتقال، عايق صوتي با عملکرد بسيار بالا توليد کرده‌اند.به گزارش ايسنا، منطقه خراسان، اين ماده جديد که از هرس درختان پرتقال بدست مي‌آيد، قبل از ترکيب شدن با پلي‌پروپيلن پلاستيک مورد استفاده در محصولات مختلف مانند اسباب‌بازي و قطعات خودرو ، در فرآيندي موسوم به هضم (digestion) قرار مي‌گيرد. به گفته محققان دانشگاه پلي‌تکنيک والنسيا، خواص مکانيکي اين ماده بهتر از تخته‌هاي چندلايه است؛ تخته‌هاي چندلايه داراي ضخامت هستند، اما اين ماده با ضخامت کمتر کارايي بيشتري دارد. اين ماده زيست‌سازگار بوده و نسبت به عايق‌هاي معمولي با روکش گچي کارايي بيشتري دارد.پتانسيل اين عايق‌هاي بازيافتي حدود 29 دسي‌بل (dBA) است. محققان بدنبال بهبود و ارتقاي ترکيبات اين ماده با هدف افزايش ويژگي‌هاي عايقي آن هستند.


 داستانك 

 نان و آب

مهدي طوسي

از همين الان با خودت عهد مي بندي که همين الان بروي بيرون و ديگر به منزلت بر نگردي.

از همين الان با خودت فکر مي کني و تصميم مي گيري که ديگر به آدامس هايي که توي منزلت هست فکر نکني و بروي دنبال يک کار نان و آب دار!

به اين فکر مي کني که اگر قرار باشد کار نان و آب داري را پيدا نکني و نروي دنبالش اذيت مي شوي!

مي روي دنبال کار نان و آب دار بگردي! که به يکباره کار نان و آب دار را پيدا مي کني!

مي روي هم نان و هم آب مي فروشي که کار نان و آب داري داشته باشي!


 گنده تر از دروغ 

 بازي دوباره

مهدي بيرنگ

گفته مي شود که علي کريمي که سال گذشته از فوتبال خداحافظي کرد و گفت بازي در تيم تراکتور سازي به عنوان آخرين بازي هايي بود که در فوتبال ايران انجام دادم، اما تصميم گرفته که هر جوري شده دوباره به فوتبال بازگردد و هر جوري شده در فوتبال ملي هم حضور داشته باشد و حتي به جاي کي روش يک نفر ديگر را انتخاب بکند که نفر بعدي بتواند با اجازه او بازيکنان تيم ملي را انتخاب بکند!

گفته مي شود که علي کريمي گفته: من قول مي دهم که دوباره به فوتبال برگردم و اگر برگشتم هر جوري شده گل هاي فراواني بزنم و بعد از اينکه گل هاي فراواني زدم هم خودم خوشحال بشوم و هم بقيه!

علي کريمي گفته: من در خاتمه بايد بگويم که هيچي براي خاتمه دادن به اين فوتبال ندارم که بگويم جز اينکه مي خواهم دوباره بازي بکنم!


 اما خبر 

 ساخت قمقمه مجهز به فيلتر تصفيه‌کننده در کشور

يک مبتکر جوان از ساخت قمقمه اي خبر داد که به گفته وي قادر به تصفيه آب است.غلامرضا خوشکام در گفت وگو با (ايسنا)با بيان اينکه قمقمه همراه جهت تصفيه آب از بو، رنگ و آلودگي طراحي و ساخته شده است، گفت:اين قمقمه داراي فيلتر قابل تعويض مي‌باشد که بدون نياز به فشار آب شهري، لوله‌کشي، بست و شلنگ قابل استفاده بوده و بعد از يک دقيقه يک ليتر آب را تصفيه کرده و املاح معلق، کلر، خزه، رنگ، بو، زنگ و املاح آهکي آب را حذف و آب را قابل شرب مي‌کند. وي افزود:‌فناوري تصفيه آب قمقمه بر پايه استفاده از کربن فعال و مواد شيميايي ديگر و جداسازي فيزيکي آلاينده است.

خوشکام با بيان اينکه اين دستگاه تصفيه‌کننده، آب ناسالم را به آب آشاميدني سالم تبديل مي‌کند اضافه کرد:اين دستگاه در مکان‌هاي مختلف اعم از کارگاه، سفر، گردش، کوه، جنگل، دريا و غيره قابل استفاده است.

وي با بيان اينکه اين قمقمه داراي پوشش مخصوصي است که تا دماي منفي 9 درجه سانتيگراد آب داخل آن يخ نمي‌زند و تا 24 ساعت حرارت آب را ثابت نگه مي‌دارد، گفت:حمل آسان، قابليت استفاده براي عموم، امکان تصفيه آب شرب در هر مکان از ديگر مزيت‌هاي اين اختراع است. به گفته خوشکام، زماني که آب داخل قمقمه ريخته مي‌شود، با هر مکشي از طريق ني، آب داخل قمقمه تصفيه و توسط فرد ميل مي‌شود.مخترع قمقمه داراي فيلتر تصفيه‌ کننده آب که به عنوان يکي از طرح هاي برتر در فستيوال بازار دارايي فکري نمايشگاه علم تا عمل به نمايش درآمده است .

تلفن هاي هوشمند اعتياد آور هستند

نتايج يک تحقيق جديد نشان مي دهد که تلفن هاي هوشمند واقعا اعتياد آور هستند و هر چقدر شخص بيشتر از آنها استفاده کند خطر معتاد شدن به آنها بيشتر مي شود.به گزارش ايرنا از ساينس، محققان دانشگاه دبري انگليس با مطالعه بر روي 256 نفر متوجه شدند که 13 درصد از افراد مورد مطالعه به تلفن هوشمند خود معتاد بودند.همچنين اين مطالعه نشان داد که نوسان خلق و خو، تنهايي و حسادت همه از شاخص هاي کليدي اعتياد به تلفن هوشمند هستند.

دکتر زاهير حسين روانشناسي که اين تحقيق را انجام داده بود متوجه شد که هر چه شخص بيشتر از تلفن هوشمند خود استفاده مي کند خطر معتاد شدن وي به آن بيشتر مي شود.وي ادامه داد:خودشيفتگي و علاقه بيش از حد به خود و يا ظاهر فيزيکي خود، از رايج ترين و آشکارترين علائم اعتياد به تلفن هوشمند است.

به گفته اين روانشناس، رابطه مثبت معني داري ميان خودشيفتگي و اعتياد به تلفن هوشمند پيدا شد به اين صورت که هر چه شخص خودشيفته تر باشد احتمال اعتياد به تلفن هوشمندش بيشتر مي شود.محققان بر اساس نتايج اين مطالعه مي گويند:افرادي که تلفن هاي هوشمند مي فروشند بايد خريداران را از پتانسيل خواص اعتياد آور اين وسيله آگاه کنند.اين مطالعه به مردم در مورد استفاده بيش از حد از تلفن‌هاي هوشمند و تاثير آن بر سلامت رواني افراد هشدار مي‌دهد.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون