جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3296- تاریخ : 1393/12/16 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (شنبه)

وزير آموزش و پرورش:
لايحه رتبه بندي معلمان تا پايان سال تقديم مجلس مي شود

مديرکل آموزش و پرورش شهر تهران :
امسال پيک نوروزي نداريم


از گوشه و كنار


كاغذ اخبـار


زنگ تفريح
عكس : همايون لنگرودي (بديع‌فر)

 وزير آموزش و پرورش:
 لايحه رتبه بندي معلمان تا پايان سال تقديم مجلس مي شود 

وزير آموزش و پرورش گفت: لايجه رتبه بندي معلمان تا پايان سال جاري تقديم مجلس شوراي اسلامي مي شود.
به گزارش شاپرك به نقل از روابط عمومي وزارت آموزش وپرورش ،
علي اصغر فاني در پايان جلسه هيات دولت در نشست خبري، گفت:در جلسه اي که با مسئولان دولت و رييس سازمان مديريت و برنامه ريزي داشتيم مقرر شد لايحه رتبه بندي معلمان تدوين و براي تصويب به مجلس تقديم شود.
وزير آموزش و پرورش افزود:معاون اول رئيس جمهوري در ابتداي مهر ماه سال جاري و در بازگشايي مدارس اعلام کرد که تا پايان سال 93 لايحه به مجلس تقديم مي شود.
وي گفت:با توجه به فضاي مجلس شوراي اسلامي و علاقه مندي نمايندگان، پيش بيني
مي کنيم اين لايحه به سرعت تصويب و زمينه اجراي آن در دولت فراهم شود.
فاني در مورد مطالبات فرهنگيان گفت:در سال 92 که دولت يازدهم مستقر شد وزارت آموزش و پرورش با بيش از چهار هزار ميليارد تومان کسري روبرو بود و به رغم کمک هاي سازمان مديريت و برنامه ريزي اين کسري ها به سال 93 و بخشي نيز به سال 94 منتقل شد.
وزير آموزش و پرورش ادامه داد:جلسه اي با رئيس سازمان مديريت و برنامه ريزي تشکيل شد و مطالبات همکاران فرهنگي را در آن جلسه اعلام کرديم و قرارهايي گذاشته شد که در آن راستا بخشي از مطالبات تا کنون پرداخت شده است و اميدواريم تا پايان سال نيز بخش ديگري از مطالبات همکاران را پرداخت کنيم.
وي درمورد بسته حمايتي که در وزارت آموزش و پرورش دنبال مي شود نيز گفت: اين بسته شامل هفت برنامه است که ابلاغ شده است. بعد از اجراي بسته حمايتي بازخوردهاي اجراي آن گرفته شد و با اصلاحاتي ، سال آينده ابلاغ خواهد شد.
فاني افزود: خريد آموزش که در بودجه 94 به تصويب رسيده، نويدي است که اين بسته را بتوانيم ادامه دهيم.
وزير آموزش و پرورش در پاسخ به اين سوال که گفته مي شود مديران آموزش و پرورش به صورت سياسي منصوب
شده اند، گفت: تمام انتصاب ها با استعلام وزارت اطلاعات انجام شده است و به همين دليل سياسي شدن آموزش و پرورش را رد مي کنم.
وي در مورد خدمت رساني به
دانش آموزان شين آبادي نيز اظهارداشت: براساس مصوبه سال جاري دولت، وزارت آموزش و پرورش مسئوليت آموزش، وزارت بهداشت، مسئوليت درمان و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي ، مسئوليت خدمات بيمه اي دختران دانش آموز شين آبادي را برعهده دارد.فاني تصريح کرد: با حمايت هاي سخنگوي دولت خدمت رساني به دانش آموزان شين آبادي ادامه دارد. وي در پاسخ به سوالي در مورد بانک سرمايه که با سرمايه فرهنگيان احداث شده است و مسايلي که پيش روي اين بانک وجود دارد، گفت: بانک سرمايه قبل از استقرار دولت يازدهم سپرده هايي پرداخت کرد که ما در حال پيگيري هستيم تا حق بانک گرفته شود.
وزير آموزش و پرورش درمورد آموزش
زبان هاي بومي نيز خاطرنشان کرد: مطالعاتي در اين زمينه صورت گرفته و مقرر شده است که بعد از استخراج نتيجه مطالعات تقديم رئيس جمهوري شود و در مبادي قانوني خود دنبال شود. مديرکل آموزش و پرورش شهر تهران :
 امسال پيک نوروزي نداريم 

مديرکل آموزش و پرورش شهر تهران با بيان اينکه چيزي به عنوان پيک نوروزي يعني يک تکليف سراسري را تأييد نمي‌کنيم و ممنوعيت آن امسال نيز مثل سال گذشته ادامه دارد، گفت: طراحي فعاليت‌هاي نوروزي بر عهده معلمان است.
اسفنديار چهاربند مديرکل آموزش و پرورش شهر تهران در گفت‌وگو با فارس، در پاسخ به اين پرسش که «تکاليف نوروزي سال تحصيلي جاري دانش‌آموزان شهر تهران چگونه است؟»، اظهار داشت: امسال نيز مانند سال گذشته تکاليف يا فعاليت‌هاي نوروزي را به معلمان همان کلاس محول کرده‌ايم.
وي ادامه داد:هر معلمي با توجه به شناختي که از نقاط قوت و ضعف دانش‌آموزان خود دارد، نيازهاي آموزشي و پرورشي آنها را تحليل مي‌کند و فعاليت‌هاي نوروزي را بر اين اساس طراحي کرده و به دانش‌آموزان ارائه مي‌دهد.
چهاربند اضافه کرد: ديگر چيزي به عنوان پيک نوروزي نداريم يعني يک تکليف سراسري بدون توجه به نيازها، استعدادها و علاقه‌ها را تأييد نمي‌کنيم چرا که يک فعاليت غير ضروري و کم اثر بود که سال گذشته آن را متوقف و ممنوع کرديم.وي با بيان اينکه امسال نيز ممنوعيت پيک نوروزي را اعلام کرديم، گفت: اينکه فعاليت نوروزي به دانش‌آموزان داده مي‌شود، قطعي است اما طراحي و محتواي آن بر عهده معلمان است.مديرکل آموزش و پرورش شهر تهران تصريح کرد: اساساً‌ دادن فعاليت به دانش‌آموزان وظيفه معلم است و از بيرون نمي‌شود براي معلم و کلاس بدون توجه به نياز دانش‌آموز محتوا تعيين کنيم؛ لذا معلم هر کلاس اين فعاليت‌هاي نوروزي را طراحي مي‌کند.چهاربند در پاسخ به اين پرسش خبرنگار فارس مبني بر اينکه «آيا امکان دارد هيچ فعاليت نوروزي توسط دانش‌آموزان انجام نشود؟»، خاطر نشان کرد: خير؛ بايد در اين ايام با توجه به طولاني شدن تعطيلات، فعاليت‌هايي داده شود تا دانش‌آموزان آمادگي خود را حفظ کنند و بعد از پايان تعطيلات آنچه را که قبل از تعطيلات فرا گرفته‌اند بتوانند به جريان بعدي آموزش متصل کنند.وي خاطر نشان کرد: طراحي فعاليت‌ها براي دانش‌آموزان قطعي است؛ اما اينکه محتواي فعاليت‌ها چيست؛ معلم هر کلاس خودش طراحي مي‌کند و به دانش‌آموزان مي‌دهد، البته راهنمايي هم براي چگونگي طراحي فعاليت‌ها از سال گذشته توليد شده و امسال نيز بازنگري شده است.


 از گوشه و كنار 

اعلام دستورالعمل نقل و انتقال کارکنان آموزش و پرورش تا پايان فروردين
رييس مرکز نيروي انساني وزارت آموزش وپرورش اعلام کرد: دستورالعمل ساماندهي نيروي انساني بسته حمايتي و نقل و انتقالات تا پايان فروردين ماه به آموزش و پرورش شهرستان‌ها و مناطق اعلام مي شود.
به گزارش ايسنا، خسرو نظري در مراسم رونمايي از نخستين بسته ويژه محتواي الکترونيک مدارس کهگيلويه و بويراحمد گفت: استفاده از فناوريهاي آموزشي براي به روز کردن دانش معلمان يک ضرورت است.
وي اظهارکرد:هم اکنون 80هزار کلاس درس در 40هزار آموزشگاه هوشمند سازي شده اند.
نظري افزود:ضرورت دارد نيروي انساني به دانش وفناوري روز مجهز شود تا اهداف آموزشي براي فراگيران محقق شود.
مرکز نيروي انساني و فناوري اطلاعات وزارت آموزش و پرورش بيان کرد: در بخش سامانه ها، سامانه جديدي طراحي شده که 30درصد فعال است و فعاليتهاي آموزش و پرورش را اجرا مي کند.
نظري عنوان کرد:در بخش ساماندهي نيروي انساني با وجود اضافه شدن 200هزار دانش آموز به دوره ابتدايي حدود 1.5 ميليارد ريال صرفه جويي شد.
وي ادامه داد:دستورالعمل ساماندهي نيروي انساني بسته حمايتي و نقل و انتقالات تا پايان فروردين ماه به آموزش و پرورش شهرستانها و مناطق اعلام مي شود.
نظري با اشاره به اهميت وجود نيروي انساني متخصص و متعهد اضافه کرد: ديدگاه و تفکر ما بايد مورد نقد و تفحص قرار بگيرد.

مدير کل دفتر سلامت وزارت‌ آموزش و پرورش خبر داد
آموزش پيشگيري از ايدز به 24 هزار دانش‌آموز در 12 استان کشور
مدير کل دفتر سلامت و تندرستي وزارت آموزش و پرورش گفت: آموزش پيشگيري از ايدز در 12 استان کشور به 24 هزار دانش‌آموز با بودجه سازمان ملل متحد انجام شد.
حسن ضياءالديني، مدير کل دفتر سلامت و تندرستي وزارت آموزش و پرورش در گفت‌وگو با فارس و در پاسخ به اين پرسش که «آيا آموزش پيشگيري از ايدز در مدارس کشور انجام مي‌شود؟»، اظهار داشت:چندين سال است که اين کار انجام مي‌شود.
وي افزود: از سال 1385 براي نخستين بار مطالب آموزشي در خصوص بيماري ايدز با همکاري سازمان پژوهش و برنامه‌ريزي آموزشي به کتاب درسي علوم زيستي سال اول متوسطه دوم وارد شد.
ضياءالديني تأکيد کرد: اين مطلب به عنوان يک درس در مدارس تدريس مي‌شود که فصلي وجود دارد و با ادبيات خاصي اين مطلب گنجانده شده است.
مدير کل دفتر سلامت و تندرستي وزارت آموزش و پرورش با اشاره به آموزش پيشگيري از ايدز در بين 24 هزار دانش‌آموز کشور، گفت: امسال براي نخستين بار علاوه بر مطالبي که براي دانش‌آموزان اول دبيرستاني در کتاب زيست در نظر گرفته‌ايم، در 12 استان کشور بر اساس بودجه‌اي که سازمان ملل متحد در نظر گرفته بود، آموزش‌ها را آغاز کرديم و حدود 24 هزار دانش‌آموز آموزش پيشگيري از ايدز را فرا گرفتند.
ضياءالديني اضافه کرد: پيش از آغاز آموزش‌ها از دانش‌آموزان يک پيش آزمون گرفته شد و پس از انجام آموزش‌هاي پيشگيري از ايدز نيز آزموني ديگر گرفته شد که نتايج آن نشان دهنده تأثيرگذاري آموزش‌هاي پيشگيري از ايدز بود.

ورود تبلت دانش‌آموزي از مهر به مدارس کشور
رييس مرکز نيروي انساني وفناوري اطلاعات وزارت آموزش و پرورش گفت:از مهرماه سال تحصيلي جديد طرح تبلت دانش آموزي در مدارس کشور اجرا مي شود.
به گزارش (ايسنا)، خسرو نظري افزود: اين طرح به صورت آزمايشي دربرخي از مدارس اجرا شد و تأثير ارزنده اي بر روند يادگيري و ياددهي داشت.
وي اظهارکرد:براين اساس براي افزايش استفاده
دانش آموزان و معلمان از فناوري درآموزش اين طرح از سال تحصيلي جديد در تمامي مدارس اجرا مي شود.
رييس مرکز نيروي انساني وزارت آموزش وپرورش اضافه کرد: هم اکنون حدود 40هزار مدرسه با 80هزار کلاس درس هوشمند
هستند.


 كاغذ اخبـار 

وقتي درسي را ياد نميگيريم!
قسمت هفتم - پاياني
درمان خواندني
براي درمان اختلال خواندن از برنامه هاي متنوعي استفاده
مي شود، که آگاهي کودک را درباره حرکات لب و زبان و رابطه آنها با برخي حروف و صداها افزايش دهد. در کنار آن لازم است به
دانش آموزان آموزش دهند به جاي حفظ طوطي وار، از منطق استفاده کنند. از کتاب هاي درشت چاپ با فواصل زياد بين حروف استفاده شود. همچنين ممکن است کودک گفتن حرف را به ترتيبي که آن را ردگيري و مشاهده مي کند، تمرين کند. به علاوه، يادسپاري واژه هايي که کودکان مدرسه اي بيشتر با آنها سروکار دارند، براي خواندن ديداري بسيار مناسب هستند. سطح خواندن روان را
مي توان با استفاده از آموزش ريشه، پيشوند و پسوند کلمه هاي متداول به کودکان افزايش داد. بازي با واژه هاي آهنگين (مانند غاز – باز) نيز سودمند است.
درمان نوشتني
براي درمان اختلال ديکته نويسي لازم است کلاس هاي آموزشي هم راستا با پيشبرد مهارت هاي نوشتن برگزار شود. معلم اين
دانش آموزان بايد به اندازه کافي به دانش آموزان وقت بدهد
فعاليت هاي نوشتن را کامل کنند. همچنين مي تواند امتحان آنها را به صورت شفاهي بگيرد.
راهکار درماني ديگر عبارتند از: آزادي انتخاب موضوع توسط شاگرد، تمرين هاي کافي براي به آرامش رسيدن دست ها و بازوها، تمرين کردن حروف مشکل، برگزاري کارگاه هاي آموزشي نوشتن و تشويق آنها براي نامه نوشتن به دوستان و نزديکان. البته لازم به ذکر است اين مداخلات به دليل علل متعدد اختلالات يادگيري، مي تواند بسيار گسترده تر و متنوع تر باشد.
منبع: آكا ايران

مسيب زاده خبرداد:
اضافه شدن نيم ساعت زمان اقامه نماز به ساعات آموزشي مدارس
مدير کل قران عترت و نماز وزارت آموزش و پرورش در دومين نشست روساي کارگروههاي قران از اضافه شدن نيم ساعت زمان اقامه نماز به ساعات آموزشي مدارس خبر داد.
به گزارش پانا، در دومين نشست روساي کارگروه هاي قرآن، عترت و نماز وزارت آموزش و پرورش محمدرضا مسيب زاده
مدير کل اين اداره ضمن تشريح رئوس فعاليت هاي اين اداره کل براي سال آينده، گفت: تمرکز فعاليت هاي اين اداره کل در سه حوزه خواهد بود که حوزه اول مربوط به اداره قرآن و در خصوص حفظ موضوعي قرآن کريم است. در اين طرح دانش آموزان متناسب با سن خود و بر اساس کتابهاي شش گانه اي که براي شش پايه تحصيلي منتشر شده است اقدام به حفظ تعداد مشخصي از آيات قرآن مي کنند.
وي افزود: در قسمت عترت تمرکز فعاليت هاي امسال ما روي طرح مصباح الهدي يا امام شناسي خواهد بود که هر يک از استان ها فعاليت هايشان را در خصوص شناخت يکي از امامان شيعه پيگيري مي کنند و نتايجش را در اختيار عموم قرار خواهند داد. در اين بخش 14 عنوان کتاب متناسب با سن دانش آموزان در اختيار آنها قرار خواهد گرفت.
مدير کل اداره قرآن عترت و نماز اعلام کرد:در بخش نماز تمرکز فعاليت هاي اين اداره بر اجرايي کردن سندجامع نماز در سال جديد خواهد بود.ستاد اقامه نماز در وزارت آموزش و پرورش بطور فصلي در وزارتخانه تشکيل مي شود که از مصوبات اصلي اين جلسه اين بود که نيم ساعت زمان اقامه نماز به ساعت آموزشي مدارس کل کشور اضافه شود. همه مدارس موظفند در افق شرعي اذان پخش کنند و نماز را برگزار کنند.
مسيب زاده گفت:امسال بحث مستندسازي را به طور جدي پيگيري کرديم يعني هر فعاليتي که انجام داديم از آن سند تحول کرديم که از اين اسناد مي شود در آينده به خوبي در جهت پيشبرد اهداف پيشين استفاده کنيم.

مدير آموزش و پرورش استثنايي شهر تهران اعلام کرد:
اختصاص 3 ميليارد تومان براي اياب و ذهاب دانش‌آموزان استثنايي تهران
مدير آموزش و پرورش استثنايي شهر تهران گفت: حدود3 ميليارد تومان توسط شهرداري براي اياب و ذهاب دانش‌آموزان استثنايي تهران اختصاص يافت.
وجيه‌الله پرويزي، مدير آموزش و پرورش استثنايي شهر تهران در گفت‌وگو با فارس در خصوص مشکل اياب و ذهاب دانش‌آموزان استثنايي اظهار داشت: در پي وعده‌اي که محمدباقر قاليباف شهردار تهران در مراسم بازگشايي مدارس در سال‌جاري داد و پيگيري‌هايي که انجام شد، 2 معاون حمل و نقل و هماهنگي امور مناطق شهرداري درگير مسأله اياب و ذهاب دانش‌آموزان شدند.
وي ادامه داد:مبلغ تقريبي 3 ميليارد تومان توسط شهرداري براي اياب و ذهاب دانش‌آموزان استثنايي تأمين شد و براي مناطق اختصاص پيدا کرد؛ اين مبالغ تقريباً تا اسفند به مناطق داده شده است.
پرويزي خاطر نشان کرد:در برخي از مناطق مشکلاتي وجود داشت که اين موضوع را به معاونت حمل و نقل شهرداري منتقل کرده‌ايم و تا پايان سال، اعتباراتي که در بعضي مناطق پرداخت نشده است، پرداخت خواهد شد تا به يک عملکرد واحد و مناسبي در خصوص سرويس اياب و ذهاب دانش‌آموزان استثنايي
برسيم.


 زنگ تفريح 
 عكس : همايون لنگرودي (بديع‌فر)


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون