جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3296- تاریخ : 1393/12/16 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (شنبه)


دانشنامه نوروز تدوين مي شود

عكاسخانه
ايتاليا

دنياي عكس
غار يخي ساحل درياچه سوپرير


اخبـــــــــار


قصار اما...

نگاه
تپه باستاني مايجيشان و مجسمه هاي شگفت‌انگيزش


 دانشنامه نوروز تدوين مي شود 

نشست نهايي 'تدوين پرونده چند مليتي نوروز' با حضور نمايندگان12 کشورعضو پرونده و با حضوردکترسيدرضا صالحي اميري رئيس سازمان اسناد و کتابخانه ملي و محمد حسن طالبيان معاون سازمان ميراث فرهنگي در کتابخانه ملي جمهوري اسلامي ايران برگزار شد.
به گزارش ميراث فرهنگي ، محمد حسن طالبيان درنشستي که به منظور تدوين نهايي"پرونده چند مليتي نوروز" با حضور نمايندگان 12 کشور درکتابخانه ملي جمهوري اسلامي ايران برگزارشد، گفت:
ثبت نهايي پرونده نوروز از اهميت ويژه اي برخوردار است و اين پرونده درشمارنخستين پرونده هاي بين کشوري است که سازمان يونسکو به آن توجه ويژه اي دارد. اين پرونده نخستين بار با همکاري هفت کشور براي ثبت جهاني به يونسکو مطرح شد اما به مرور پنج کشور ديگر نيز به اين پرونده پيوستند واين ديدار و نشست نيز به منظور تدوين نهايي سندي با حضور 12 کشور برگزار مي شود.
او افزود: پيام اصلي پرونده چند مليتي نوروز صلح و شادي براي جهانيان است و ما ثبت اين پرونده
چند مليتي را به فال نيک مي گيريم و با ثبت اين پرونده زمينه اي فراهم مي شود که در منطقه به ميراث جهاني چند مليتي توجه ويژه اي بشود و در جهت حفظ و نگهداري اين ميراث، همگان بکوشند.
درادامه سيد رضا صالحي اميري رئيس سازمان اسناد و کتابخانه ملي جمهوري اسلامي ايران گفت: من بسيار شادمانم که امشب در کتابخانه ملي ميزبان نمايندگان فرهنگي کشورهاي منطقه هستم
. کتابخانه ها تکه اي از بهشت بر روي زمين هستند و اميدوارم دربازديدي که ازکتابخانه ملي جمهوري اسلامي ايران داشته ايد به اين موضوع پي برده باشيد. او درادامه با اشاره به بناي کتابخانه ملي جمهوري اسلامي ايران درباره جزئيات اين بنا و آثار ارزشمندي که در اين مجموعه نگهداري مي شود گزارشي را ارائه کرد و گفت: ايران يکي از متمدن ترين کشورهاي جهان به شمار مي رود که از قدمت ديرينه اي برخوردار است و اين تمدن کهن ميراث ارزشمندي را براي ما به ارمغان گذاشته است.
صالحي در ادامه با اشاره به پرونده چند مليتي نوروز گفت: من مقاله مستند و مدوني با عنوان "نوروزوهمبستگي ملي" نوشته ام که دراين مقاله به جايگاه و اهميت نوروز درمنطقه پرداخته ام که ترجمه اين مقاله را دراختيار دوستان خواهم گذاشت.
رئيس کتابخانه ملي جمهوري اسلامي ايران گفت: با فرا رسيدن نوروز درايران شاهد نوعي دگرديسي فرهنگي و اجتماعي در ايران خواهيم بود و نوروز موجب آشتي و انسجام ملي در کشور ما
مي شود. مثلا همين لحظه که اين جا نشسته ايم بسياري از ايراني ها در فکرسبزکردن سبزه سفره هفت سين هستند. سبزه اي که درباورايراني ها اگرسبزنشود و در سفره هفت سين جاي نگيرد سفره هفت سين ما کامل نمي شود.
صالحي اميري يکي از مهمترين پيام هاي نوروز را صلح و دوستي عنوان کرد و گفت: همزمان با
تازه شدن طبيعت؛ ايراني ها تلاش مي کنند که ردي از کينه و کدورت ها در روابط شان به جا نماند و با روي گشاده با يکديگر روبرو شوند از اين منظر
مي توان گفت که پيام اصلي نوروز صلح و دوستي است و با اين پيام مي توان فصل جديدي از ارتباطات را در منطقه به وجود آورد و در مقابله با افراطي گري هاي موجود در منطقه که ناامني و جنگ را در منطقه دامن زده است مي توان پيام صلح و دوستي را که در نوروز نهفته است را به منطقه و جهان صادر کرد.
او درادامه پيشنهاد تدوين دانشنامه نوروز را به صورت مشترک ميان 12 کشوري که فرهنگ شان با نوروز پيوند خورده ارائه داد و گفت: با همکاري يکديگر مي توانيم اين دانشنامه را بنويسم و
زمينه اي را فراهم کنيم که هنرمندان و پژوهشگران با نگاه ويژه اي با نوروز روبرو شوند و از اين ميراث ارزشمند براي خلق آثار فرهنگي و هنري جاندار بهره گيرند تا با اين وسليه نيز ميراث جهاني خود را به جهانيان معرفي کنيم.


 عكاسخانه
 ايتاليا 
نويسنده : منبع:http://www.avaxnet.com


 دنياي عكس
 غار يخي ساحل درياچه سوپرير 
نويسنده : منبع: الف


 اخبـــــــــار 

نقاشان 300 اثر خود را از 22 اسفند به فروش
مي گذارند
رييس انجمن نقاشان از فروش سالانه آثار اعضاي اين انجمن از 22 اسفند ماه در خانه هنرمندان ايران خبر داد. آثار اين نمايشگاه بين
10 تا 30 ميليون ريال ارزش گذاري مي شود.
معصومه مظفري در گفت وگو با ايرنا اظهار داشت:هدف اصلي انجمن نقاشان از برگزاري نمايشگاه سالانه، ورود آثار هنري اصلي با قيمت هاي مناسب به خانه هاي مردم است.
وي افزود:اين نمايشگاه فرصتي است براي علاقه مندان به خريد آثار هنري تا در آخرين روزهاي سال از اين نمايشگاه بازديد کرده و با صرف کمترين هزينه، آثار هنري مورد علاقه خود را تهيه کنند.
وي گفت:در کنار اين برنامه فروش اهداف ديگري چون کمک به اعضاي انجمن براي فروش آثارشان و نمايش کارهاي آن را نيز دنبال مي کنيم.وي در ادامه افزود:امسال 300 اثر از 300 هنرمند ارائه
مي شود و ابعاد آثار براي شرکت در نمايشگاه آزاد است .
مظفري گفت:در آمد حاصل از فروش اين آثار بين خانه هنرمندان، انجمن هنرمندان نقاش و هنرمندان شرکت کننده تقسيم مي شود که در مجموع 35 درصد از فروش آثار به خانه هنرمندان ايران و انجمن نقاشان تعلق مي گيرد و 65 درصد نيز به هنرمند اختصاص مي يابد.
نمايشگاه فروش سالانه آثار هنري تا 27 اسفند ماه در 7 گالري خانه هنرمندان برپا مي شود و به علت تعطيلات نوروز ادامه نمايشگاه از 15 تا 20 فروردين خواهد بود.

خانه منتسب به دوران کودکي حضرت مسيح (ع)
باستان‌شناس انگليسي يک خانه قديمي متعلق به قرن يکم ميلادي را به عنوان خانه دوران کودکي حضرت مسيح (ع) معرفي کرده است.
به گزارش (ايسنا)، يک باستان‌شناس انگليسي پس از انجام پژوهش‌هاي چند ساله اعلام کرد، خانه‌اي در شهر ناصره در شمال سرزمين‌هاي اشغالي که قدمتي 2000 ساله دارد، محل زندگي
مسيح (ع) و حضرت مريم (ع) بوده است.
اين بنا که در بالاي منطقه‌ صخره‌اي واقع است‌، در زمان امپراطوري بيزانس با موزاييک تزيين شده بود. کارشناسان اعلام کرده‌اند که اين نظريه هنوز تاييد نشد‌ه، اما بطور کامل هم قابل انکار نيست.
سلامت بناي اين خانه نشان مي‌دهد که اين خانه از اهميت بالايي برخوردار بوده و تلاش‌هاي زيادي براي نگه‌داري آن صورت گرفته است.
به گزارش آي.بي تايمز‌، دکتر «کن دارک» که از سال 2006 روي اين خانه کار مي‌کند، مدعي است که پس از وفات حضرت عيسي (ع)، کليسايي براي بزرگداشت ايشان روي اين بنا ساخته شده است.
تاريخ نوشته‌هاي قديمي که در اين مکان پيدا شده‌اند به سال 670 پس از ميلاد برمي‌گردد. دارک همچنين از وجود بقاياي دو قبر در اطراف خانه دوران کودکي حضرت عيسي (ع) خبر داد.

تهران صاحب 28 مجسمه جديد مي‌شود
28 اثر چهارمين دوسالانه مجسمه‌هاي شهري در تهران جانمايي مي‌شوند. به گزارش مهر، نمايشگاه چهارمين دوسالانه مجسمه‌هاي شهري 11 اسفند ماه پايان يافت و 28 اثر اين رويداد هنري براي جانمايي در سطح شهر تا پايان سال جاري انتخاب شدند.
چهارمين دوسالانه مجسمه‌هاي شهري که از 12 بهمن ماه تا 11 اسفندماه در باغ موزه قصر تهران برگزار شد، پايان يافت و 28 مجسمه از 200 اثر راه يافته به اين دوسالانه براي جانمايي در سطح شهر تهران تا پايان سال جاري انتخاب شدند.
جمال کامياب مديرعامل سازمان زيباسازي شهر تهران با اعلام اين خبر گفت: تمامي آثاري که به چهارمين دوسالانه مجسمه‌هاي شهري ارائه شدند قابليت حضور در سطح شهر را دارا هستند، اما از آنجا که نحوه اجرا اثر در محيط شهري و توانايي اجراي آن مقوله متفاوتي است، آثار برگزيده براي حضور در فضاي شهري دوباره از سوي شوراي فني و تخصصي سازمان زيباسازي مورد بررسي قرار گرفتند و بر همين اساس 28 اثر اين نمايشگاه انتخاب شدند که تا پايان سال جاري در سطح شهر جانمايي و اکران شهري مي شوند.
مديرعامل سازمان زيباسازي شهر تهران افزود: شوراي
فني و تخصصي سازمان نيز با بررسي آثار تلاش دارد تا در سال آينده نيز بخشي ديگر از آثار اين نمايشگاه را براي اکران شهري انتخاب کند. اين در حالي است که 7 برگزيده چهارمين دوسالانه مجسمه‌هاي شهري نيز در شهر جانمايي خواهند شد.اثر «برگ» رسول
ماه افروز محله، «جوانان» ابراهيم اسکندري، «ققنوس» جعفر نجيبي، «آرزوهاي شب» نرگس رحيم‌زاده، «کبوترخانه» مژگان ترابي يزدي، «نواي بهار» هيمن نسيمي، «پارادوکس» حسين تک زارع، «زندگي جريان دارد» مجيد گوران اوريمي، «بدون عنوان» اکرم جهانپور، «گردون» هدايت صحرايي، «آيينه» سيد فاضل مصلي‌نژاد، «بدون عنوان» زهرا عالي‌پور،«تحصيلات» ستاره آزموده،« قصه ابر»
روح الله قاضي، «مادر بهار» مرضيه محجوبيان، «روياي کودکانه» الهام حدادپور،«روياي کودکي» عليرضا پويايي مهر،«تعليق» ايوب آقايي،
« روياي پرواز» گلناز مقدم، «زندگي» نگار مبارک‌زاده،«پنجره، کلاغ ، ستاره » عصمت عباس‌پور،«حرف مردم» فاطمه چگيني،«کم آبي جدي است» پريسا فروتن، «در جستجو» ريحانه پيرزاده مقدم،«بدون عنوان» حبيب الله پنبه چي، «ننه سرما» مينا احمدي، «عياران» حسين داوري‌نژاد و «سياه و سفيد» حسين شناور 28 اثري هستند که تا پايان سال جاري در سطح شهر تهران رونمايي مي‌شوند.
چهارمين دوسالانه مجسمه هاي شهري به رياست جمال کامياب و به دبيري محسن سليماني از 12 بهمن تا 11 اسفندماه در باغ
موزه قصر برگزار شد.

عکاس اصفهاني مدال طلاي جشنواره قطر را برد
سه عکاس ايراني موفق به دريافت مدال و جايزه جشنواره
«آل ثاني» قطر شدند.به گزارش مهر، جشنواره «آل ثاني» از معتبرترين و جدي‌ترين جشنواره‌هاي آسيا است كه به دليل جوايز نقدي 80 هزار دلاري آن بسيار مورد توجه عكاسان حرفه اي جهان قرار دارد. اين جشنواره با برنامه ريزي و داوري كشور اتريش و حمايت مالي كشور قطر و نظارت فدراسيون جهاني عكس برگزار مي‌ شود و همچنين مورد پوشش انجمن عكاسان آمريكا پي اس اي نيز قرار دارد.دورنماي مورد نظر اين فستيوال با سرمايه گذاري هنگفت در پيشبرد اهداف فرهنگي بوده و در راستاي تعالي فرهنگ عكاسي و عكس برنامه خود را ساليانه در چارچوب فستيوال آل ثاني پي مي‌گيرد.مراسم اختتاميه اين فستيوال كه در تاريخ 11 اسفندماه برگزار شد با معرفي انتخاب نهايي خود به رقابت سال 2014 پايان بخشيد.در اين جشنواره كه عكاساني از سراسر دنيا حضور دارند، سيد علي ميرعمادي عضو اصلي كانون عكس انجمن سينماي جوانان اصفهان توانست مدال طلاي اين رقابت را براي استان اصفهان و جامعه عكاسي ايران به ارمغان آورد.


بخش کاريکاتور چهره به مسابقه هولوکاست اضافه شد
بخش کاريکاتور چهره به «دومين مسابقه بين‌المللي کارتون هولوکاست» اضافه شد.
به گزارش فارس، در پي اهانت‌هايي که به بهانه آزادي بيان، نسبت به ساحت قدسي پيامبر اسلام صلي الله عليه و آله توسط نشريه فرانسوي شارلي ابدو صورت گرفت، فراخوان برگزاري «دومين مسابقه بين‌المللي کاريکاتور هولوکاست» از سوي مؤسسه فرهنگي شهداي انقلاب اسلامي (سرچشمه) با همکاري سايت ايران کارتون در 5 بهمن ماه اعلام شد.
پس از اعلام اين فراخوان، رژيم صهيونستي از سازمان ملل خواست تا اين مسابقه را متوقف کند. همچنين دولت آلمان و احزاب اين کشور برگزاري مسابقه هولوکاست را به شدت مورد انتقاد قرار دادند.
در ادامه اين جريان، جوايز آثار برگزيده «دومين مسابقه بين‌المللي کارتون هولوکاست» با حمايت سازمان هنري رسانه‌اي اوج دو برابر اعلام شد ضمن اينکه دبيرخانه اعلام کرد که بخش کاريکاتور چهره نيز به مسابقه هولوکاست اضافه شده است. قصار اما... 


هيچگاه کارهاي کوچکي که براي ديگران انجام مي دهيد را متوقف نکنيد، گاهي آن کارهاي کوچک؛ بزرگ ترين بخش قلب آن ها را اشغال مي کند.
منبع: هشت بهشت


 نگاه
 تپه باستاني مايجيشان و مجسمه هاي شگفت‌انگيزش 

محمد ظهرابي
قسمت اول
تپه اي بزرگ و اسرارآميز با پله هايي قديمي‌ و طولاني؛ اين اولين تصويري است که گردشگراني که به شهر گانسو مي‌روند با آن رو به رو مي‌شوند. اما اين تازه آغاز ماجراي معماگونه اين تپه است، چراکه وقتي آنها از پله هاي قديمي‌ و رنگ و رو رفته اين تپه بالا مي‌روند تازه وارد دنياي ديگري مي‌شوند؛ دنيايي شگفت انگيز پر از مجسمه هاي بودا که هرکدام شان با شکل و شمايلي خاص درون يک حفره قرار
گرفته اند. درحقيقت تپه مايجيشان که در شمال غرب چين قرار گرفته، به خاطر وجود بيش از 100 حفره بر ديواره هايش نظر باستان شناسان را جلب کرده و هر سال گردشگران زيادي فقط براي ديدن اين حفره ها و مجسمه هاي بوداي داخل آنها به اين منطقه سفر مي‌کنند.
تنها دليلي که اين تپه زيبا را به يکي از عجايب به جا مانده از دوران باستان تبديل مي‌کند، فقط وجود 194 حفره روي ديواره هايش نيست بلکه مايجيشان به خاطر 7200 مجسمه بودايي که در اين
حفره ها قرار گرفته اند مشهور شده است. تحقيقات باستان شناسان و محققان نشان مي‌دهد که ساخت اين بوداهاي عظيم الجثه به دوران خاندان لاترکين يعني بين سال هاي 384 تا 417 بعد از ميلاد مسيح بازمي‌گردد.
اين مجسمه هاي بودا نخسين بار در سال هاي 1952 و 1953 زماني که يک گروه باستان شناس چيني براي انجام تحقيقات و مطالعات باستان شناسي راهي اين منطقه شده بودند کشف شدند. پس از کشف حفره ها، تيم باستان شناسي اعداد خاصي براي شناسايي آنها درنظر گرفت که هنوز هم مورد استفاده قرار مي‌گيرد و حفره ها را به دو قسمت 50-1# که شامل حفره هاي غربي و 191-51# که شامل
حفره هاي شرقي تپه مي‌شود تقسيم بندي کردند.
ادامه دارد...


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون