جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3269- تاریخ : 1393/11/13 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (دوشنبه)

برنامه‌هاي دهه فجر آغاز شد:
کودکان در جشن انقلاب


کتاب‌هاي کانون در ميان نامزدان جشنواره ادبي شهيد غني‌پور


 برنامه‌هاي دهه فجر آغاز شد:
 کودکان در جشن انقلاب 

هم‌زمان با آغاز ايام‌ دهه فجر، برنامه‌هاي متنوع کميته‌هاي کودک و نوجوان ستاد گرامي‌داشت اين دهه، در کنار برنامه‌هاي اختصاصي مراکز کانون در قالب‌هاي فرهنگي‌هنري مانند گلباران مراز شهدا، جشنواره‌هاي هنري، به صدادرآوردن زنگ انقلاب و راهپيمايي و... برگزار شد.

در ادامه نگاهي خواهيم داشت به برخي اخبار ارسالي از سوي مراکز کانون کشور.

حاملان قرآن جشن انقلاب را آغاز کردند

يازده عضو کودک مرکز فرهنگي‌هنري فراگير شماره 20 استان تهران، روز دوازده بهمن با حضور در مرقد مطهر حضرت امام خميني (ره) ويژه‌برنامه حاملان قرآن را اجرا کردند.

اجراي اين ويژه‌برنامه هرسال از سوي شوراي مرکزي سازمان تبليغات اسلامي، به يکي از ارگان‌هاي فرهنگي سپرده مي‌شود و امسال براي نخستين بار کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان تهران عهده‌دار اجراي آن بوده است. بر همين اساس، سي و ششمين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي در مرقد مطهر با اجراي اين گروه که حامل قرآن کريم براي قاري مراسم بودند آغاز شد. انجام حرکات نمايشي و نمادين همراه با پخش موسيقي آشناي فيلم حضرت علي (عليه‌السلام) پايه اصلي برنامه اين اعضا بود که با استقبال فراوان مخاطبان روبه‌رو شد.

حاملان قرآن ترکيبي از اعضاي دختر گروه‌هايي سني الف، ب و ج مرکز فرهنگي‌هنري فراگير شماره 20 استان تهران بودند که در ساير فعاليت‌ها نيز بسيار فعال و پويا عمل مي‌کنند و از مخاطبان هميشگي برنامه‌هاي کانون هستند.

مراکز سقز، با جشنواره و جشن

به مناسبت سالگرد پيروزي انقلاب مرکز فرهنگي‌هنري شماره 2 کانون سقز در استان کردستان ميزبان جشنواره رباتيک بود. اين جشنواره با حضور 120 عضو مراکز فرهنگي‌هنري کانون کردستان به همراه خانواده‌هايشان در بخش‌هاي مختلف از قبيل ربات‌هاي تعقيب خط، جنگ‌جو، فوتباليست، خلاق و آتش‌نشان برگزار شد.

جشن 'شادمانه‌هاي حضور' نيز در مرکز شماره يک سقز برپا شد.

روشن کردن 36 شمع به ياد سي و ششمين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي با اجراي مسابقه‌ با سوالاتي درخصوص پيروزي انقلاب اسلامي و اهداي جوايز به برندگان، آموزش کاردستي و ساخت گل لاله کاغذي به ياد خون شهيدان انقلاب اسلامي و... از جمله برنامه‌هاي اجرايي جشن شادمانه‌هاي حضور بود.

کاروان شادي کتاب‌خانه‌هاي سيار روستايي کانون در شهر اردبيل

با حرکت کاروان شادي کتاب‌خانه‌هاي سيار روستايي کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان اردبيل برنامه‌هاي کميته کودک و نوجوان اين استان آغاز شد. بر اساس اين گزارش، هم‌زمان با به صدا درآمدن زنگ انقلاب در اولين روز از دهه فجر و به مناسبت سي‌و‌ششمين سال پيروزي انقلاب اسلامي ايران هم‌چون سال‌هاي گذشته کاروان شادي کتاب‌خانه‌هاي سيار روستايي کانون پرورش فکري استان اردبيل فرا رسيدن اين ايام را جشن گرفت.

رامين گذراني مربي کتاب‌خانه سيار روستايي شماره سه اردبيل کاروان شادي کتاب‌خانه‌هاي سيار روستايي را که هر سال اولين برنامه کميته کودک و نوجوان است، نماد راه افتادن شادمانه کاروان فرهنگي در جاده انقلاب دانست و گفت: حرکت و حرکت‌آفريني ذات برنامه‌هاي کانون است و اميدواريم امسال نيز بتوانيم با برنامه‌هاي متنوع در معرفي شايسته انقلاب به مخاطبان خود موثر باشيم.

گلباران مزار شهداي گيلان

هم‌زمان با آغاز دهه فجر، مراسم گلباران مزار شهداي سليماندارب رشت و مزار شهيد روحاني ميرزاکوچک جنگلي با حضور پرشور کودکان و نوجوانان گيلاني از سوي کميته کودک و نوجوان ستاد بزرگ‌داشت دهه فجر استان برگزار شد.

در اين روز، کودکان و نوجوانان گيلاني همراه با مسوولان به منظور تجديد پيمان با امام راحل و آرمان‌هاي شهداي انقلاب اسلامي، مزار شهيد ميرزاکوچک جنگلي و شهداي سليمانداراب رشت را گلباران کردند.

اين مراسم هم‌زمان با سالروز ورود حضرت امام خميني(ره) با تلاوت آياتي از قرآن مجيد توسط عضو فعال مرکز فرهنگي‌هنري مجتمع آغاز شد و همه باهم سرود جمهوري اسلامي ايران را يک‌صدا در اين روز تاريخي خواندند.

حجت الاسلام والمسلمين اميني سخنران اين مراسم بود که در جمع نوجوانان گفت: پرچم‌هاي در اهتزاز جمهوري اسلامي ايران، نشان‌دهنده خون هزاران شهيد انقلاب اسلامي است که با فداکاري و ايثار، جان‌فشاني کرده و اين انقلاب اسلامي را به مردم ايران هديه کردند و ما وظيفه داريم در اين روزهاي خوب خدا علاوه بر جشن‌ها و برنامه‌هاي مختلف، وقايع و اتفاق‌هاي مهم آن روزها را بازگو کرده تا انقلاب اسلامي ايران براي هميشه جاودان بماند.

شعرخواني توسط عضو فعال مرکز فرهنگي‌هنري مجتمع رشت و پخش سرودهاي انقلابي از ديگر برنامه‌هاي اين روز بود.

مراسم گلباران مزار شهدا از سوي کميته کودک و نوجوان ستاد بزرگ‌داشت دهه فجر استان گيلان متشکل از اداره کل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان، آموزش و پرورش، بهزيستي، گروه کودک صداوسيما و کميته امداد امام(ره) برگزار شد.

زنگ انقلاب در کانون هشتگرد

کودکان عضو در کانون مرکز هشتگرد هم‌زمان با آغازين روز دهه فجر جشن انقلاب را برپا کردند.به گفته مريم فلاح‌نژاد، مربي مسوول مرکز، برنامه‌هاي ويژه اين مرکز هم‌زمان با ساعت ورود امام به ميهن جشن ورود امام خميني (ره) با پخش سرود بوي گل سوسن و ياسمن آيد آغاز ، سپس معرفي وقايع 12 بهمن و معرفي شخصيت امام خميني (ره) براي اعضا اجرا شد.

اجراي جنگ شاد عروسکي و نمايش "اتاق جادو" توسط گروه نمايشي فانوس خيال، قصه‌گويي و... از ديگر برنامه‌هاي اجرايي در اين روز بود.

آغاز جشن‌ها در 27 شهر استان خوزستان

مديرکل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان خوزستان هم از آغاز جشن‌هاي ويژه سي و ششمين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي در مراکز کانون در 27 شهر استان خبر داده است.

عبدالنبي شاکريان با اعلام اين خبر گفت: مربيان پرتلاش کانون با تدارک و اجراي برنامه‌هاي تئاتر عروسکي، معرفي وقايع انقلاب، معرفي شخصيت امام خميني (ره)، قصه‌گويي انقلاب، سرودهاي انقلابي، ايستگاه‌هاي نقاشي، سفال، خوش‌نويسي و ادبي فجر و پيروزي، نمايشگاه عکس از وقايع انقلاب، غبارروبي مزار شهدا با حضور کودکان و نوجوانان و روز شعر انقلاب و... در مراکز کانون شهرهاي اهواز، ايذه، آغاجاري، بهبهان، باغملک، ماهشهر، رامشير، اميديه، بندر امام، هنديجان، آبادان، خرمشهر، حميديه، سوسنگرد، بستان، ملاثاني، شوشتر، دزفول، انديمشک، لالي، مسجدسليمان، گتوند، رامهرمز، شوش، هويزه، شادگان و هفتکل در ايام‌الله دهه مبارک فجر ميزبان کودکان و نوجوانان خوزستاني هستند.

وي با بيان اين‌که کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان خوزستان فعاليت‌هاي گرامي‌داشت سي و ششمين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي را از ابتداي بهمن‌ماه با اجراي مسابقه وبلاگ‌نويسي "در اوج بمان ايران من" در دزفول و جشنواره "قاصدک فجر" در اميديه آغاز کرده است تأکيد کرد: کانون استان با هدف آشناسازي کودکان و نوجوانان با آرمان‌ها و اهداف انقلاب و نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران و هدايت کودکان و نوجوانان در جهت پيشبرد اهداف و آرمان‌هاي انقلاب اسلامي و فراهم‌سازي زمينه حضور پرشکوه کودکان و نوجوانان در مراسم سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي و آيين‌هاي بزرگ‌داشت اين ايام‌الله، اين فعاليت‌ها را برنامه‌ريزي کرده و در حال اجرا دارد.

نمايشگاه در کانون گرمسار

نمايشگاه فرهنگي‌هنري با عنوان 'انقلاب در پرتو ولايت و رهبري' به مناسبت آغاز سي و ششمين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي ايران در مرکز کانون گرمسار افتتاح شد.

در مراسم افتتاحيه اين نمايشگاه، مهدي جمال مديرکل کانون پرورش فکري استان سمنان، و کارشناس مسوول کانون، مسوول حراست کانون و مدعوين دستگاه‌هاي اجرايي شهرستان گرمسار حضور داشتند.

اين برنامه با تلاوت قرآن مجيد توسط عضو کانون آغاز شد و در ادامه، مديرکل کانون به همراه مسوولان شهر از قسمت‌هاي مختلف اين نمايشگاه بازديد کردند.

خوش‌آمدگويي توسط کودکان پيش دبستاني، اجراي سرود، روايت‌خواني، معرفي شخصيت امام خامنه‌اي (مد ظله العالي) با عنوان "گل هميشه بهارم" و معرفي شخصيت حضرت امام خميني (ره) با عنوان "باغبان لاله‌ها"، اجراي سرود اي ايران و وطنم، قرائت دل‌نوشته با عنوان "من محمد (ص) را دوست دارم" و... از جمله برنامه‌هاي اين مراسم مي‌باشد.

زنگ انقلاب در مدارس طراز ناهيد

مربيان مرکز فرهنگي‌هنري طراز ناهيد در استان مرکزي نيز با حضور در مدارس دخترانه و پسرانه اين شهر، زنگ انقلاب را به صدا درآوردند.

اين برنامه در روز دوازده بهمن و هم‌زمان با سالگرد بازگشت پيروزمندانه امام راحل به ميهن برگزار شد.

مسابقه اينترنتي «چتر انقلاب» در کانون خراسان رضوي

هم‌چنين به مناسبت اين روزها، مسابقه‌اي اينترنتي با عنوان «چتر انقلاب» از سوي کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان خراسان‌رضوي برگزار مي‌شود.

اين مسابقه شامل بخش‌هاي مختلف فرهنگي، هنري و ادبي با موضوع انقلاب اسلامي است که علاقه‌مندان موضوع‌هاي فرهنگي مي‌توانند در قالب قصه‌گويي، شعرخواني، معرفي شخصيت و کتاب با موضوع انقلاب اسلامي و دهه فجر بر اساس منابع معرفي شده در پورتال کانون خراسان‌رضوي به نشاني: www. kpf-khr. ir به سوالات مطرح شده پاسخ دهند.

در بخش هنري نيز علاقه‌مندان مي‌توانند عکس‌هايي را با موضوع "چرا به سرزمينم ايران افتخار مي‌کنم؟" با تلفن‌ همراه خود عکاسي کرده و به نشاني: enghelab@kpf-khr. ir ارسال کنند.

بر اساس اين گزارش در بخش ادبي نيز با موضوع عکس نوشت، کودکان و نوجوانان مي‌توانند با مراجعه به پورتال و مشاهده عکس‌هاي مسابقه، نگاه و احساس عاطفي خود را در قالب شعر، داستانک و متن ادبي به نشاني: enghelab@kpf-khr. ir ارسال کنند.

گفتني است کودکان و نوجوانان 10 تا 16 سال مي‌توانند از 12 بهمن 93 تا 12 فروردين 94 در اين مسابقه شرکت کنند.

هم‌چنين از برگزيدگان مسابقه اينترنتي «چتر انقلاب» روز 20 فروردين 94 هم‌زمان با روز هنر اسلامي طي آييني قدرداني مي‌شود.

بيش از 80 برنامه در آذربايجان ‌غربي

در همين ايام، کميته کودک و نوجوان ستاد دهه فجر استان آذربايجان ‌غربي هم اعلام کرد که 88 عنوان ويژه‌برنامه را در مهدهاي کودک، کانون‌هاي دايم و جوانان پيرو ولايت کميته امداد امام خميني(ره) و مراکز کانون پرورش فکري برگزار مي‌کند.

معصوم قلي‌زاده مسوول کميته کودک و نوجوان ستاد دهه فجر استان با اعلام اين خبر گفت: اين کميته با برنامه‌ريزي ويژه اين ايام مي‌کوشد تا شيريني انقلاب را با پيوند به شادي در ذهن کودکان و نوجوانان ماندگار کند و يک جشن ملي را در کنار خانواده‌ها براي آن‌ها رقم بزند.

سرپرست اداره کل کانون استان، پرواز 36 کبوتر نماد آزادي هم‌زمان با لحظه ورود حضرت امام خميني(ره) به کشور در تمام مراکز کانون در اروميه و شهرستان‌ها، نمايشگاه آثار نقاشي و سفال اعضا با موضوع سبک زندگي اسلامي‌ايراني، ساخت ماکت نقطه آغاز انقلاب در شهرستان‌ها و معرفي به کودکان و نوجوانان، جشنواره انيميشن «رويش»، و اجراي طرح متولد فجر توسط کتاب‌خانه‌هاي پستي، ارسال هديه به اعضاي متولد 22 بهمن، کوهپيمايي ويژه اعضاي پسر کانون پرورش فکري و کانون‌هاي جوانان و پيرو ولايت کميته امام خميني(ره)، ديدار اعضاي مراکز کانون با ائمه جماعات در شهرستان‌ها و برگزاري نشست‌هاي تعامل با اوليا با موضوع کودکان و فضاي مجازي را از برنامه‌هاي تدارک ديده شده براي ايام دهه مبارک فجر عنوان کرد.

ايستگاه‌هاي قصه‌گويي و نشريه‌نگاري و برپايي برنامه‌هاي معرفي وقايع و ايام از ديگر ويژه‌هاي اين کانون براي دهه فجر است.


 کتاب‌هاي کانون در ميان نامزدان جشنواره ادبي شهيد غني‌پور 

دو کتاب کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان نامزد بخش کودک چهاردهمين جشنواره ادبي شهيد حبيب غني‌پور شد. به گزارش اداره‌کل روابط عمومي و امور بين‌الملل کانون، «ماهي‌گير و بهار» اثر مژگان کلهر ‌و «قصه‌هاي سر و ته» نوشته محمدرضا شمس نامزد دريافت جايزه کتاب سال غني‌پور شد. بر اين اساس، در مرحله اوليه داوري (ريزش اوليه) 500 اثر بررسي شد. از ميان اين آثار 15 اثر به مرحله نهايي داوري راه يافتند و در نهايت فهرست چهار نامزد دريافت جايزه کتاب سال غني‌پور مشخص شد که اين دو اثر کانون نيز، جز اين آثار بودند.

از ميان نامزدها در اسفندماه امسال يک اثر به‌عنوان اثر برتر (کتاب سال) انتخاب مي‌شود و از يک اثر ديگر نيز تقدير خواهد شد. اين جشنواره هر ساله در نيمه اول اسفند، در سال‌روز شهادت شهيد حبيب غني‌پور، در محل مسجد جوادالائمه(ع) تهران برگزار مي‌شود و برندگان جوايز خود را از دست پدران شهدا مي‌گيرند.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون