جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3269- تاریخ : 1393/11/13 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (دوشنبه)


آغاز به كار سي و سومين جشنواره بين المللي فيلم فجر با حضور چهره هاي مطرح سينما


اولين فيلم سينمايي يک گوينده در فجر


پايان فيلمبرداري "هديه"


آغازاكران "طعم شيرين خيال"از 15 بمن ماه


"زير يک سقف" از نيمه گذشت


خبر هنري


ميز خبر


 آغاز به كار سي و سومين جشنواره بين المللي فيلم فجر با حضور چهره هاي مطرح سينما 

سي و سومين جشنواره بين المللي فيلم فجربا حاشيه هايي از جمله نرسيدن عزت الله انتظامي به مراسم و تجليل از هنرمندان پيشکسوت همراه بود.به گزارش ايرنا ، آيين آغازين سي و سومين جشنواره فيلم فجر با حواشي جالب و بعضا متفاوتي همراه بود که شايد مهمترين آن را بتوان تجليل از محمد علي کشاورز و حضور يافتن او در بر روي صحنه مراسم در معيت بهرام رادان و حميد فرخ نژاد دانست.

در اين مراسم که علي جنتي وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي و هنرمندان پيشکسوت حضور داشتند از برخي هنرمندان پيشکسوت تجليل شد.

فضا مثبت و سازنده است

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در اين مراسم با تقدير از اهالي سينما براي ايجاد فضاي مثبت و سازنده در عرصه هنرهفتم در يکسال اخير گفت: جوانان در جشنواره سي وسوم فيلم حضور پرشوري داشته و پيشکسوتان سينما از توفيق جوانان خوشحال هستند.

علي جنتي خطاب به هنرمندان عرصه سينما گفت: از شما به اين خاطر اين که در يک سال گذشته با درايت، فهم و در برخي موارد با صبر و سکوت خود تلاش کرديد در برابر افراد و کساني که به دنبال برهم زدن آرامش سينما هستند ، بايستند و فضاي مثبت و سازنده اي را ايجاد کنيد ، تشکر مي کنم .

رييس سازمان سينمايي هم درمراسم آغازين سي و سومين جشنواره بين المللي فيلم فجر گفت: سينما يکي از با ارزش ترين دستاوردهاي انقلاب اسلامي است و نبايد به نام ارزش ها اين هنر مهم را زير سوال ببريم.

حجت الله ايوبي افزود: فجري ديگر از راه رسيد دهه پيروزي انقلاب شکوهمندي که بازگشت به خويشتن خويش را براي ما رقم زد، انقلابي اسلامي با پيام هاي انساني .

انتظامي به جشنواره نرسيد

عزت الله انتظامي پيشکسوت سينما به دليل بيماري ريوي نتوانست در مراسم تجليل از محمد علي کشاورز ديگر هنرمند برجسته اين عرصه حضور پيدا کند.

درحالي که قرار بود در مراسم از کشاورز توسط الله انتظامي تجليل به عمل آيد اما انتظامي به دليل بيماري ريوي و با توجه به اينکه اجازه خروج از منزل را نداشت، نتوانست در مراسم بزرگداشت محمد علي کشاورز حضور پيدا کند.

انتظامي در پيامي خطاب به کشاورز نوشته است: « عزيزم کشاورز، خوشحال مي شدم در اين مراسم با شکوه بزرگداشت تو هنرمند گرامي حضور داشتم، ولي به علت بيماري سخت ريوي، دکتر اجازه خروج از منزل با هواي آلوده تهران نمي دهد. محمد جان تو خوب مي داني مراسم بزرگداشت تو براي من بسيار بسيار ارزشمند و افتخار آميز مي باشد.

تقدير از محمد علي کشاورز

کشاورز بازيگر پيشکسوت در مراسم تقدير خود گفت : داشته هاي من در درجه نخست حاصل مردم و مملکتم است .در درجه دوم نيز داشته هاي خود را به واسطه حضور اساتيد دارم، آن ها بودند که به من درس ايرانيت دادند و ما بايد کوشش کنيم که مملکت مان همان طور که در ادبيات فرهيخته است در تئاتر و سينما هم برتر باشد.

در مراسم آغاز به کار سي و سومين جشنواره بين المللي فيلم فجر با حضور وزراي ارشاد و تعاون از محمد علي کشاورز تقدير شد .

تقدير از فيلمبردار پيشکسوت

سي و سومين جشنواره بين المللي فيلم فجر در مراسم آغاز به کار خود از محمد حسين جعفريان فيلمبردار با سابقه ايران نيز قدرداني کرد. محمود کلاري و نيکي کريمي براي تجليل از اين مدير با سابقه روي صحنه آمدند.

وي در بخشي از سخنان خود با قدرداني از همراهي همسرش گفت : سينماگران زندگي به ساماني ندارند و شب و روز و تعطيل و غير تعطيل شان مشخص نيست.

جعفريان افزود: کساني که شريک زندگي سينماگران مي شوند، خيلي صبورند که مي توانند اين شرايط را تحمل کنند، من از همسرم که اين سال ها در تمام شرايط سخت همراهم بوده، تشکر مي کنم و ابراز اميدواري کرد که سال آينده براي ديدن فيلم پسرش در جشنواره فجر حضور پيدا کند

پيش از آغاز مراسم هنرمندان با امضاء بيانيه محکوميت توهين به پيامبر گرامي اسلام و گرفتن عکس يادگاري در کنار تنديس سيمرغ فيلم فجر وارد سالن مرکز همايش ها ي برج ميلاد شدند.

سي و سومين چشنواره بين المللي فيلم فجر تا 22 بهمن ماه برگزار مي شود .


 اولين فيلم سينمايي يک گوينده در فجر 

 
ايسنا :وحيد جليلوند که با صداي خاصش در تلويزيون و راديو شناخته شده است با اولين تجربه فيلمسازي بلند خود در جشنواره فيلم فجر حضور دارد. اين گوينده راديو و تلويزيون که تجربه بازيگري در مجموعه تلويزيوني «نردبامي بر آسمان» را هم در کارنامه کاري خود دارد با فيلم «چهارشنبه 19 ارديبهشت» در بخش نگاه نو جشنواره سي‌و‌سوم فيلم فجر حضور دارد.در «چهارشنبه 19 ارديبهشت» که امروز 13بهمن ماه در دومين روز جشنواره فيلم فجر در برج ميلاد به نمايش درمي‌آيد، امير آقايي،‌ نيکي کريمي، شاهرخ فروتنيان، آفرين عبيسي، برزو ارجمند، سعيد داخ و...بازي مي‌کنند.


  پايان فيلمبرداري "هديه" 

 
شاپرك :فيلمبرداري «هديه» به کارگرداني امير احمد انصاري در تهران به پايان رسيد.اين فيلم بر اساس داستاني واقعي نوشته شده و مضموني انساني دارد . در خلاصه داستان فيلم آمده است: دنيام شده آخرت يزيد، ميشه چشامو وا کنم و ببينم همه اين اتفاق ها يه خواب بوده؟؟

اين فيلم در تهران فيلمبرداري شده و علي انصاريان و ماه چهره خليلي نقش هاي اصلي فيلم را ايفا مي کنند.رامين راستاد، قاسم زارع، رابعه مدني، کيکاووس ياکيده، الناز حبيبي، شهروز ابراهيمي و... ديگر بازيگران اين فيلم هستند.


 آغازاكران "طعم شيرين خيال"از 15 بمن ماه 

 
ايلنا :فيلم سينمايي "طعم شيرين خيال" به کارگرداني کمال تبريزي از 15 بهمن ماه در جشنواره فيلم فجر به نمايش درمي‌آيد.طعم شيرين خيال به کارگرداني کمال تبريزي در سي و سومين دوره جشنواره فيلم فجر حضور دارد و قرار است در سينماهاي مردمي به نمايش دربيايد.بنابراين گزارش، فيلم "طعم شيرين خيال" در سينماهاي فرهنگ، ملت، مانادانا، ‌پرديس تماشا، راگا، آزادي، ‌استقلال، کوروش، ‌شکوفه، سروش، زندگي، کيان به نمايش درمي‌آيد.طعم شيرين خيال يک طنز رومانتيک است که در آن شيرين (نازنين بياتي) ماجراي آشنايي خود و خانواده‌اش با کسي که قرار است به خواستگاري او بيايد (شهاب حسيني) را براي ما روايت مي‌کند.


 "زير يک سقف" از نيمه گذشت 

 
مهر: تصويربرداري تله فيلم «زير يک سقف» به کارگرداني احمد کاوري و تهيه کنندگي انوش جعفريان از نيمه گذشت.در خلاصه داستان «زير يک سقف» آمده است، مهران جهان‌دار به خاطر مشکلي که براي صاحب خانه‌اش پيش آمده، مجبور مي‌شود که در شب عيد، منزل اجاره‌اي خود را عوض کند.وي در خانه جديد در موقعيتي قرار مي‌گيرد که ناچار مي شود، تا مدتي با خانواده فتاحي در زير يک سقف زندگي کنند تا اينکه .... در اين تله فيلم شهره لرستاني ، پورانداخت مهيمن ، خشايار راد ، فريبا طالبي ، سميرا حسيني ، حسام حميدي ، آوا کاوري و محمد حاتمي به ايفاي نقش پرداخته‌ اند.


 خبر هنري 

بازيگر خانم مارپل درگذشت

جرالدين مک اوان که براي بازي در نقش خانم مارپل قهرماني که آگاتا کريستي خلق کرد، شهرتي جهاني داشت، در 82 سالگي درگذشت.به گزارش مهر به نقل از تلگراف، جرالدين مک اوان در 12 قسمت از مجموعه تلويزيوني «خانم مارپل» بازي کرده بود.

اين بازيگر که جايزه بفتا را در کارنامه داشت، سال ها در تئاتر بازي هاي موفقي را به نمايش گذاشته بود. او در ايفاي نقش هاي تلويزيوني و فيلم هم سوابق طولاني داشت و با چهره هايي چون لارنس اوليويه و کنت ويليامز بازي کرده بود.در بيانيه اي که پسر او گرگ و دخترش کلاديا منتشر کردند، نوشته شده است: جرالدين مک اوان پس از حمله قلبي ماه اکتبر و يک دوره بستري بودن در بيمارستان 30 ژانويه چشم از جهان بست.اين بازيگر تئاتر در نمايش هاي متعددي نقش آفريني کرده بود که «عشق براي عشق»، «رقص مرگ»، «ککي در گوشش» و «سرگرمي» از جمله آنها هستند.

از جمله فيلم هاي سينمايي که اين بازيگر در آنها ظاهر شده مي توان به «رقص مرگ» با لارنس اوليويه، «رابين هود: شاهزاده دزدها» با آلن ريکمن، «هنري پنجم» و «درد بيهوده عشق» هر دو با کنت برانا اشاره کرد.خانم جرالدين در سال 2004 به عنوان بازيگر جديد نقش خانم مارپل انتخاب شده بود. او در نقش جين مارپل در 12 قسمت دو ساعته از اين مجموعه تلويزيوني بازي کرده بود. او در مجموع تا سال 2008 در اين نقش جلوي دوربين رفت.مک اوان در اولد ويندزور انگلستان متولد شده بود و اولين بار در 14 سالگي در نقشي تئاتري بر صحنه رويال تئاتر ويندزور بازي کرده بود. تا رسيدن به 18 سالگي او بازي در صحنه وست اند لندن و چندين نمايش پرطرفدار را تجربه کرده بود. در دهه 1950 او با تئاتر شکسپير همکاري کرد و در دهه 60 به تئاتر رويال شکسپير پيوست.


حضور 20 استان در چهارمين جشنواره مد و لباس فجر

20 استان کشور در چهارمين جشنواره مد و لباس فجر به نمايش تازه ترين آثار خود با تکيه بر لباس اقوام خواهند پرداخت.به گزارش شاپرك، در اين دوره، تاکيد دبيرخانه جشنواره بر نمايش لباس اقوام ايراني به منظور هويت بخشي به آثار توليد شده بر اساس نمادهاي بومي است.آثار ارسالي به دبيرخانه‌هاي استاني از سوي کارشناسان مد و لباس هر استان ارزيابي شده و نتايج داوري در روز اختتاميه اعلام مي‌شود. در کنار آثار طراحان هر استان، بخش لباس‌هاي اقوام نيز در غرفه‌هاي استاني به نمايش در مي‌آيد. برگزاري نشست هاي تخصصي در بخش استان ها نيز از ويژگي هاي چهارمين جشنواره مد و لباس فجر است.اين در حالي است که همزمان با برگزاري جشنواره مد و لباس فجر در 4 استان ديگر نمايشگاه تخصصي مد و لباس برگزار خواهد شد.چهارمين جشنواره مد و لباس فجر 11 تا 18 اسفند در محل دايمي نمايشگاه هاي بين المللي تهران برگزار مي شود.


ويژه برنامه زيگزاگ

نگاه متفاوت شبکه نمايش به جشنواره سي و سوم فيلم فجر

به گزارش شاپرك، شبکه ي نمايش در روزهاي برگزاري جشنواره ي فيلم فجر با برنامه هاي متنوعي به استقبال جشنواره ي فيلم فجر مي رود .«زيگزاگ » يکي از اين ويژه برنامه هاست، برنامه اي که سعي دارد با نگاهي متفاوت به اين رويداد مهم سينمايي کشور بپردازد. اين برنامه با نگاهي طنز ، حاشيه هاي جذاب جشنواره ي فيلم فجر را بررسي مي کند.ذره بين، مختصر و مفيد، زير پوست شهر و در شهر خبري نيست از جمله بخش هاي اين ويژه برنامه هستند. زيگزاگ در روزهاي 26،23،19،16،13 بهمن، ساعت 18:30 پخش مي شود.


 ميز خبر 

اهداي جوايز بخش نمايش‌هاي راديويي جشنواره تئاتر فجر

بخش نمايش‌هاي راديويي سي‌و‌سومين جشنواره بين‌المللي تئاتر فجر، برترين‌هاي خود را شناخت.به گزارش شاپرك،‌ در مراسم اختتاميه بخش نمايش‌هاي راديويي اين دوره از جشنواره تئاتر فجر که شامگاه شنبه 11 بهمن در تماشاخانه سه نقطه برگزار شد، آثار و نفرات برتر معرفي شدند.اين مراسم با حضور اردشير صالح‌پور، دبير سي‌و‌سومين جشنواره بين‌المللي تئاتر فجر، محمدرضا قرباني، رييس راديو نمايش، مسعود فروتن، دانيال حکيمي و محمد امير ياراحمدي، داوران اين بخش و جمعي از هنرمندان راديو برگزار شد.

در ابتداي اين مراسم، مسعود فروتن با اشاره به اين‌که داوري و انتخاب آثار برتر در شاخه‌هاي مختلف نمايش‌هاي راديويي، کاري مشکل بود، گفت: «فضايي که براي نمايش‌هاي راديويي جشنواره در اختيار ما قرار گرفت، بسيار کوچک بود، اما با برزگ بودن دل هنرمندان عرصه راديو، اين کوچک بودن جبران شد.»

اردشير صالح‌پور، دبير سي‌و‌سومين جشنواره بين‌المللي تئاتر فجر هم در سخناني گفت: « راديو در تمامي سال‌هاي فعاليت خود، رسانه‌اي بزرگ بوده است. من هميشه از ديدن و شنيدن نمايش‌هاي راديويي لذت برده‌ام. اميدوارم مکاني ثابت براي اجراي نمايش‌هاي راديويي و فعاليت هنرمندان اين عرصه در نظر گرفته شود.»

در پايان اين مراسم، هنرمندان برتر بخش نمايش‌هاي راديويي جشنواره تئاتر فجر معرفي شدند و لوح تقدير و جوايز خود را دريافت کردند.لوح تقدير در شاخه نويسندگي به پيمان غريب‌پناه براي نمايش «حکايت غريب يک خياط» تعلق گرفت. همچنين جايزه بهترين نويسندگي به نويد سالاري مقدم براي نمايش «تبريز، آتش، سپيده» تقديم شد.لوح تقدير کارگرداني به کاميار محبي براي نمايش «ديوار گذر» اهدا شد و عمار خطي براي نمايش «حکايت غريب يک خياط»، جايزه بهترين کارگرداني را گرفت.

لوح تقدير بازيگر مکمل مرد به مهدي رجبي براي نمايش «تبريز، آتش، سپيده» و بازيگر مکمل زن به معصومه عزيز محمدي براي نمايش «خانه احمق‌ها» تعلق گرفت.جايزه بهترين بازيگري مرد به بهرام نوري براي نمايش «ارتعاش» و بهترين بازيگري زن به فريبا متخصص براي نمايش «حکايت غريب يک خياط» اهدا شد.جايزه بهترين صدابرداري به علي حاجي نوروزي و بهترين افکتوري به نرگس موسي‌پور براي نمايش «خانه احمق‌ها» داده شد.همچنين در بخش تهيه‌کنندگي، داريوش شهبازي براي نمايش «خانه احمق‌ها» مورد تقدير قرار گرفت و نصيب فرشاد آذرنيا براي نمايش «حکايت غريب يک خياط»، به عنوان نفر برتر معرفي شد.

جايزه ويژه هيئت داوران هم به مهدي آذري، نويسنده و کارگردان نمايش «ارتعاش» رسيد.


نامزدي 3 اثر حوزه هنري در جايزه بخش مرور تئاتر ايران جشنواره فجر

سه اثر نمايشي در بخش هاي مختلف جايزه بخش مرور تئاتر ايران سي و سومين جشنواره بين المللي تئاترفجر نامزد دريافت جوايز اين بخش شدند. به گزارش شاپرك، سه اثر نمايشي از برگزيدگان بيست و سومين جشنواره تئاتر سوره ماه كه در بخش مرور تئاتر ايران سي و سومين جشنواره بين المللي تئاترفجر حضور دارند، در سه بخش مختلف كانديداي دريافت جوايز شدند.

در بخش نمايشنانه نويسي مجيد كاظم زاده مژدهي براي نگارش نمايشنامه «عبور از مه» از رشت و مجيد واحدي زاده براي نگارش نمايشنامه «كافه سايه» از اردبيل حضور دارند.همچنين در بخش موسيقي ، حسين اصيلي و علي اسدي براي موسيقي نمايش «آقاي قاضي صدايم را مي‌شنويد؟» از ميناب براي دريافت جايزه اين بخش با ساير آثار كانديد شده در اين بخش به رقابت مي پردازد.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون