جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3269- تاریخ : 1393/11/13 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (دوشنبه)


جوجه‌ها هم هوش رياضي دارند!


کشف ژن هوشمندي که عمر را طولاني مي‌کند


اين کتاب خودبه‌خود منفجر مي شود


گنده تر از دروغ


داستانك


اما خبر


 جوجه‌ها هم هوش رياضي دارند! 

تحقيقات صورت گرفته توسط محققان ايتاليايي نشان مي‌دهد، جوجه‌ها مانند انسان‌ داراي نقشه فضايي شمارش‌کردن اعداد از چپ به راست در مغزشان هستند.به گزارش ايسنا، محققان حوزه مغز سال‌ها در حال بررسي ماهيت نقشه‌ فضايي عددي در مغز انسان‌ها بوده‌اند. بر اساس تحقيقات قبلي، اين فقط انسان‌ها نيستند که ايده‌هايشان را در ذهن کميت‌بندي مي‌کنند و برخي حيوانات مانند ميمون‌ها و پرندگان نيز از چنين توانايي برخوردار هستند.محققان دانشگاه پادووا چندين جوجه مرغ را به گونه‌اي آموزش دادند تا غذاي موجود در پشت يک کارت داراي پنج مربع را پيدا کنند؛ محققان سپس هر يک از جوجه‌ها را در موقعيتي قرار دادند که در آن، جوجه با دو کارت روبرو بود و پشت هر دوي کارت‌ها غذا پنهان شده بود؛ همچنين بر روي هر دوي اين کارت‌ها تعداد مساوي مربع چاپ شده بود.

دانشمندان دريافتند، چنانچه تعداد مربع‌هاي موجود بر روي هر دوي کارت‌ها کمتر از پنج بود، در 70 درصد مواقع، جوجه‌ها سراغ غذاي موجود در پشت کارتي مي‌رفتند که سمت چپ قرار داشت؛ با اين حال، در صورتي که بر روي کارت‌ هشت مربع چاپ شده بود، جوجه‌ها سراغ اين کارت که سمت راست بود، مي‌رفتند.در پشت کارت با هشت مربع، غذاي بيشتري بود و جوجه‌ها تشخيص مي‌دادند که اين کارت در سمت راست است و بنابراين براي گرفتن غذاي بيشتر به سمت راست مي‌رفتند. آن‌ها همچنين مي‌دانستند کارت داراي هشت مربع، در سمت راست کارت با پنج مربع (در سمت چپ) واقع شده است، بنابراين تشخيص مي‌دادند که کارت‌ها با ارزش عددي کمتر در سمت چپ و کارت‌هاي با ارزش عددي بيشتر در سمت راست قرار گرفته‌اند.

اين پژوهش نشان مي‌دهد، جوجه‌ها درک مفهومي از ارزش عددي ندارند، اما قادر به تشخيص ارزش عددي از کوچک‌تر به بزرگ‌تر هستند و در نتيجه در مغز آنها مانند انسان‌ها، اعداد کوچک‌تر در سمت چپ و اعداد بزرگ‌تر در سمت راست قرار مي‌گيرند.محققان تلاش کردند تعداد مربع‌ها، رنگ، اندازه و ساير ويژگي‌ها را تغيير دهند و در نهايت نتايج اوليه تاييد شدند؛ اين موضوع نشان مي‌دهد که جوجه‌ها داراي نقشه فضايي عددي از چپ به راست در مغزشان هستند و اين که چنين ويژگي‌ تکاملي طي ميليون‌ها سال حاصل شده است.


 کشف ژن هوشمندي که عمر را طولاني مي‌کند 

محققان دانشگاه کاليفرنيا در سان‌فرانسيسکو دريافته‌اند که يکي از هر پنج انسان، داراي يک ژن هوشمند مرتبط با عمر طولاني، پيشامغز بزرگتر و توانايي ذهني پيشرفته‌تر است.به گزارش ايسنا، دانشمندان دريافتند که افراد داراي نوعي ژن Klotho از حجم بيشتري در بخش جلوي مغز خود که مسؤول برنامه‌ريزي و تصميم‌گيري است، برخوردارند.به گفته آن‌ها، اين کشف مي‌تواند کاربردهاي مهمي براي مبتلايان به آلزايمر و ديگر انواع زوال مغزي داشته باشد.اين يافته‌ها در پي کشف قبلي بود که در آن، افراد ميان‌سال و پير که از يک نسخه از اين ژن برخوردارند، عملکرد بهتري در طيف گسترده‌اي از آزمون‌هاي ذهني داشتند.

گونه ژني KL-VS به کد گذاري براي پروتئيني در کليه‌ها و مغز مي‌پردازد که فرآيندهاي بسيار مختلفي در بدن را تنظيم مي‌کند.

تقريبا يکي از هر پنج نفر داراي نسخه‌اي از اين گونه ژني هستند که سطوح پروتئين را افزايش داده و با طول عمر بيشتر و عملکرد بهتر قلب و کليه مرتبط است.تعداد بسيار کمي از جمعيت معادل سه درصد، از دو نسخه اين ژن برخوردارند که با طول عمر کوتاهتر و خطر سکته بيشتر مرتبط است.محققان آمريکايي در اين پژوهش به اسکن مغز 422 مرد و زن 53 سال به بالا پرداختند که ژن KL-VS در آن‌ها مورد آزمايش قرار گرفته بودند.

آن‌ها دريافتند که شرکت‌کنندگان داراي يک نسخه از گونه ژني همچنين از قشر جلومغزي خلفي‌جانبي سمت راست مغز (Rdlpfc) بزرگتري برخوردار بودند که با بالا رفتن سن، مستعد انقباض است.از بين رفتن نورون‌ها در اين منطقه ممکن است دليل حواس‌پرتي سالمندان و ناتواني آن‌ها در انجام همزمان چند کار را توضيح دهد.

اندازه قشر Rdlpfc، عملکرد داوطلبان اين پژوهش در آزمون‌هايي مانند حافظه فعال – توانايي نگهداري از اطلاعات جديد و سرعت پردازش را پيش‌بيني کرد.پژوهش قبلي موسسه ملي بهداشت آمريکا نشان داده بود که پروتئين Klotho، مهارت‌هاي مغزي مانند تفکر، يادگيري و حافظه را ارتقا مي‌بخشد.باورها بر اين است که اين پروتئين مي‌تواند قدرت ارتباطات بين عصب‌هاي مغزي را افزايش دهد.

محققان موش‌ها را براي توليد بيشتر Klotho مورد مهندسي ژنتيکي قرار دادند. اين موشها داراي طول عمر بيشتر و ميزان بيشتر پروتئين Klotho در هيپوکامپ مغزشان بودند.


 اين کتاب خودبه‌خود منفجر مي شود 

به گزارش باشگاه خبرنگاران، تا به حال کتابي را شروع کرده ايد که نتوانيد خواندن آن را رها کنيد و به قدري جذاب باشد که خواندن آن ادامه دار باشد؟ جديدترين کتابي که "جيمز پترسون" وارد بازار کرده است دقيقا همين کتاب است اما به نوعي شما را مجبور به خواندن مي کند. اين کتاب جالب و خود منفجر شونده است.با باز کردن اين کتاب يک تايمر 24 ساعته شروع به کار مي کند که پس از اتمام آن کتاب به طور خودکار از بين مي رود و ديگر نمي توانيد آن را بخوانيد پس بايد حتما يک روزه همه آن را مطالعه کنيد. اين کتاب با قيمت نجومي 300 هزار دلار به فروش مي رسد و همراه آن يک بليط مسافرت کاملا لوکس با بهترين امکانات، 14 قيراط طلا و هزينه 5 شب شام با نويسنده کتاب نيز به خريداران ارائه مي شود. نويسنده در مورد اين کتاب مي گويد:با اين کار قصد داشتم مردم را بيشتر از گذشته به کتاب خواني دعوت کنم، افرادي که اين کتاب را شروع کنند بايد يک روز فقط کتاب بخوانند تا نهايت داستان را بدانند.


 گنده تر از دروغ 

 اگر فوتبالي ها مجاب بشوند

مهدي بيرنگ

اين جوري گفته مي شود که با همه ايراداتي که به کار کي روش وارد است و با اين همه که او تيم را برد آسيا هم نبرد به فينال و به همين دليل بدنه رسانه اي فوتبال به شدت از دست او شاکي به نظر مي رسند اما او تصميم گرفته که هر جوري شده خودش را يک بار ديگر به فوتبال ايران تحميل بکند و يک بار ديگر شمشيرش را براي قلعه نوعي و درخشان و کانون مربي يان فوتبال ايران از رو ببندد و وقتي که توانست وزارتخانه و فدراسيون را مجاب بکند که سرمربي تيم ملي باقي بماند براي مربي يان داخلي هوار بکشد و بگويد: ديديد که بالاخره با اين همه ايراداتي که بر من وارد است باز هم سرمربي تيم ملي شدم و شما حتي نتوانستيد سرمربي تيم باشگاهي تا باقي بمانيد!

گفته مي شود اما اين بار قرار است کي روش از مايلي کهن به عنوان دستيارش استفاده بکند تا هم اين مربي را به روز بکند و هم هر جوري شده جلوي زبان تند و تيز او را بگيرد و کاري نکند که اين همه آدم که طرفدار او هستند مخالف وي بشوند!

در هر صورت اين جوري مي گويند و ما هم به عنوان نويسنده اين ستون بيشتر از اين اطلاع نداريم!


 داستانك 

 از ميان اين همه پيشنهادها

مهدي طوسي

در اين باره بيشتر فکر مي کني. آخر اصلا دلت نمي خواهد که جوري بشود که مثل دفعه قل به يکباره بيفتي در حوزه فروش ادامس و کاري هم از دستت بر نيايد. اين روزها همه به تو پيشنهاد مي کنند که هر جوري شده از اين موضوع دست برداري و به يک موضوع ديگر بپردازي و هر جوري شده دست به يک کار ديگري بزني. هر کسي هم يک پيشنهادي به تو مي دهد. يکي به تو مي گويد: من به تو پيشنهاد مي کنم که لباس فروش بشوي.

يکي مي گويد: من به تو پيشنهاد مي کنم که لواشک فروش بشوي و بروي توي مترو و داد بزني لواشک هاي ترش و شيرين دارم!

يکي ديگر هم پيشنهاد مي کند که بروي توي دوبي و برج سازي را پيشه بکني. يکي ديگر هم مي گويد: تو اصلا نبايد کار بکني. بايد بنشيني توي خانه و همين جور از زمين و آسمان برايت پول بريزد!

يکي ديگر هم مي گويد: بلند شو خودت را جمع کن! مگر تو کي هستي که اين جور کلاس مي گذاري! بايد فکر بکني و از ميان اين همه پيشنهادها پيشنهاد بهتر را پيدا بکني!


 اما خبر 

 اسپري خواب وارد بازار شد

به گزارش مهر، محققان عنوان "خواب قابل اسپري شدن" را براي اين فناوري جديد انتخاب کرده‌اند و اميدوارند که با استفاده از آن بخش قابل توجهي از اختلالات خواب برطرف شود.مبناي اصلي عملکرد اين فناوري جديد ماده‌اي موسوم melatonin است.اين ماده شيميايي به طور طبيعي توسط بدن انسان توليد مي‌شود تا چرخه روز و شب بدن کنتترل شود.

در حال حاضر قرص هايي در بازار وجود دارد که مبناي عملکرد آنها نيز استفاده از ملاتونين است با اين حال استفاده بيش از حد از اين ماده در چنين قرص‌هايي موجب بروز عوارض جانبي خطرناکي در بدن مي‌شود.بر اساس برآوردهاي صورت گرفته، سطح ملاتونين موجود در اين قرص‌ها 10 تا 100 برابر مقدار مورد نياز بدن است.اما در اسپري جديد خواب از ميزان بسيار اندکي از اين ماده استفاده شده است تا خطري متوجه سلامت فرد استفاده کننده نشود.عملکرد اين اسپري در نوع خود جالب توجه است.ملاتونيني که از اين طريق به سمت پوست اسپري مي‌شود به آرامي بر روي لايه خارجي آن نشسته و به تدريج در پوست نفوذ مي‌کند.البته شرکت سازنده هشدار داده که به منظور جلوگيري از بروز هر خطري براي بدن در طول شبانه روز نهايتا 8 بار بر روي پوست 

تشک هوشمندي که اينترنت را هم به تخت‌خواب مي‌آورد

محققان تشک جديد طراحي کرده‌اند که به اينترنت متصل شده و با شيوه زندگي کاربر تنظيم مي‌شود. به گزارش ايسنا، تشک «لونا» مي‌تواند بطور خودکار دماي تخت خواب را تنظيم و کيفيت خواب کاربر را پيگيري کرده يا حتي دستگاه قهوه‌جوش را در زمان بيدار شدن فرد روشن کند. جنس اين فناوري که مانند يک روتختي بر روي تشک عادي قرار مي‌گيرد، کاملا از پلي‌استر بوده و داراي واي‌فاي، ميکروفون و مجموعه‌اي از حسگرها براي نظارت بر دما، تعداد تنفس و ضربان و همچنين نور محيط و رطوبت است.

اطلاعات جمع‌آوري شده توسط اين تشک، در يک برنامه تلفن ‌هوشمند ارائه شده که سپس به ارائه پيشنهاداتي در مورد کيفيت خواب کاربر مي‌پردازد. با آشنا شدن لونا با زمان و دماي خواب کاربر، سيستم بطور خودکار تخت را براي ورود فرد آماده کرده و اين هدف را تا پايان شب دنبال مي‌کند.اين سيستم علاوه بر تنظيم دماي تخت مي‌تواند با ساير اجسام هوشمند خانه تعامل برقرار کند. براي مثال با بيدار شدن کاربر، لونا دماي خانه را توسط ترموستات هوشمند Nest تنظيم، چراغهاي هوشمند Emberlight را خاموش، امنيت خانه را با قفل‌هاي هوشمند Lockitron تنظيم کرده، سيستم استريوي Beep-enabled را خاموش کرده و قهوه‌جوش واي‌فاي را روشن مي‌کند.

از ديگر ويژگيهاي روتختي لونا، قابليت آن براي استفاده از تلفن هوشمند فرد به عنوان يک کنترل از راه دور براي تنظيم جلوتر دما و تنظيم زنگ هشدار هوشمند است.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون