جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3268- تاریخ : 1393/11/12 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (يكشنبه)


آشنايي با مشکلات رفتاري جوانان


کاروان دوچرخه سواري ايران براي شرکت در مسابقات قهرماني آسيا راهي تايلند شدند


تيم ملي اسکواش ايران موفق به شکست سنگاپور شد


مشاهير


آموزشي


كوتاه از ورزش جوانان


آيينه شهر


 آشنايي با مشکلات رفتاري جوانان 

 قسمت سوم - پاياني

تنبيه بدني را فراموش کنيد

با اينکه ثابت شده تنبيه بدني کمکي نمي کند هنوز بسياري از مردم گاه گاهي بچه ها را کتک مي زنند. اگر چنين کاري را با جوانان هم انجام بدهيد به او ياد مي دهيد خشونت روش پذيرفته شده اي براي حل مشکلات است و او حتما وقتي بزرگتر هم شد اين روش را به کار مي برد. از طرفي جوان قدرت بدني بالايي دارد و تنبيه بدني در اين سن به چرخه دعوا و مرافعه تبديل مي شود، شما او را مي زنيد، او شما را مي زند و همچنان ادامه مي يابد.

الگو باشيد

درست است که جوان در اين سن مستقل تر شده است اما هنوز خيلي چيزها را درباره رفتارهايش از پدر و مادر ياد مي گيرد. اگر مي خواهيد دروغ نگويد خودتان دروغ نگوييد، اگر مي خواهيد سيگار نکشد خودتان سيگار نکشيد.

اگر مي خواهيد مهربان و بخشنده باشد خودتان اين طور باشيد. «آن کاري را که مي گويم بکن نه آن کاري را که مي کنم. هيچ اثري ندارد.

سپاسگزاري

اگر فرزند جوان شما آن قدر که انتظار داريد سپاسگزار نيست نگران نباشيد. خيلي خوب بود اگر اين طور بود اما احتمالا تا وقتي که خودش بچه دار نشود نمي فهمد کار شما چقدر سخت و دشوار بوده است.

کمک بگيريد

گاهي اوقات تمام اين توصيه ها هم کاري از پيش نمي برند و شما و فرزند جوانتان با هم نمي سازيد.گاهي نگراني ها درباره تغييرات جسمي دوره جواني، اينکه زود اتفاق افتاده اند يا دير شده اند، يا روابط او با دوستانش تمامي ندارند. در اين جور موارد با پزشک مشورت کنيد.

اگر در خانواده اي جو خشونت حاکم است، والدين همديگر را کتک مي زنند، بچه ها همديگر را کتک مي زنند، بچه ها والدين را مي زنند يا والدين بچه ها را مي زنند حتما از مشاور خبره کمک بخواهيد. هنگامي که در تحصيل مشکلي رخ مي دهد مسلما معلم ها منبع اطلاعاتي خوبي هستند.

معلم شايد مشاوره تحصيلي را پيشنهاد کند. روانشناس تشخيص مي دهد آيا مشکل خاصي در يادگيري وجود دارد يا نه. در موارد درگيري هاي ذهني هم مشاور کمک خوبي است.

جواناني که بيش از چند ماه در معرض آشفتگي و اضطراب قرار مي گيرند يا افسردگي، اختلال تغذيه يا مشکلات رفتاري دارند نيز معمولا به کمک حرفه اي نياز دارند.

http://www.iranpardis.com


 کاروان دوچرخه سواري ايران براي شرکت در مسابقات قهرماني آسيا راهي تايلند شدند 

 
به گزارش ايرنا، مسابقات دوچرخه سواري قهرماني آسيا 2015 از 15 تا 27 بهمن در تايلند برگزار مي شود. نفرات اعزامي دوچرخه سواري ايران به اين مسابقات به شرح زير است:

جوانان استقامت:محمد گنج خانلو، بهرام نجفي، کسري قياسي و عرفان فراهاني

بزرگسالان استقامت:محمد رجبلو، آروين معظمي گودرزي، حسين عسکري، مهدي سهرابي، امير زرگري و بهنام خسروشاهي

اميد استقامت:محمد اسماعيل چايچي، مهدي رجبي، شهاب جديدالاسلامي و محمد رضا ايماني و امير کلاهدوز سرعت:محمد دانشور، احسان خادمي، علي علي عسکري، احمد نصر آبادي، رضا رشنو، رضا معدني

زنان: فاطمه هداوند و فروزان عبداللهي

اين نفرات به غير از تيم اميد استقامت و رکابزناني که در حال حاضر در ترکيب تيم هاي پيشگامان کوير يزد و پتروشيمي تبريز در تور فيليپين حضور دارند، به تايلند سفر مي کنند.

تيم اميد استقامت جمعه هفته آينده به همراه خسرو قمري رئيس فدراسيون دوچرخه سواري به تايلند مي رود. امير زرگري، حسين عسکري، مهدي سهرابي، آروين معظمي گودرزي و امير کلاهدوز نيز رکابزناني هستند که در حال حاضر با تيم هاي پيشگامان و پتروشيمي در فيليپين به سر مي برند.


 تيم ملي اسکواش ايران موفق به شکست سنگاپور شد 

 تيم ملي اسکواش ايران براي نخستين بار موفق به شکست سنگاپور شد.به گزارش باشگاه خبرنگاران ‌ تيم ملي ايران براي نخستين بار دراسكواش از تيم ملي جوانان سنگاپور با شكست 2بر1 عبور كردند و با صعود خود به مرحله بعد براي کسب مقام پنجم يا ششمي قهرماني جوانان آسيا يورش مي‌برند.شايان ذكر است سنگاپور در هيچ رقابت تيمي تاكنون از ايران شكست نخورده بود.تيم ايران با اشتباهات عجيب داور مسابقه مقابل هند قهرمان يکي از قدرت‌هاي آسيا و جهان شکست خورد.در صورتي که داور مسابقه با اشتباهات عجيب خود باعث شکست ايران در اين مسابقه نمي‌شد ملي پوشان کشورمان مي توانستند براي نخستين بار يک مدال آسيايي را براي اسکواش ايران به ارمغان بياورند.


 مشاهير  

آندره-ماري آمپر

آندره-ماري آمپِر (به فرانسوي: André-Marie Ampère) ‏(20 ژانويه 1775 - 10 ژوئن 1836 ميلادي) رياضيدان، فيزيکدان و مکتشف فرانسوي است. وي به‌عنوان يکي از کاشفان اصلي الکترومغناطيس مشهور است. واحد سنجش جريان الکتريکي در سيستم اس‌آي، به نام او نامگذاري شده است. اولين اکتشاف او در رياضيات، «تئوري رياضي بازيهاي قمار» در سال 1802 منتشر شد و مورد توجه دالامبر قرار گرفت.

خانواده و تعليمات

آندره ماري آمپر در بيستم ژانويه 1775 در ليون فرانسه متولد شد. آمپر تنها پسر ژاک امپر و ژان انتوانت دسوتيته سارس بود که از بازماندگان خانواده‌هاي بازرگانان مرفه ابريشم در ليون بودند. يکي از دو خواهر او در جواني فوت کرد و ديگري بعدها خانه‌دار وي در پاريس شد. آمپر از کودکي به رياضيات علاقه داشت و مقدمات حساب ديفرانسيل و انتگرال را نزد يکي از از دوستان پدرش مطالعه نمود. آمپر بر اساس اصولي که در کتاب اميل روسو مطرح شده بود تربيت گرديد.

او در برابر کتابخانه‌اي بزرگ قرار گرفت و به وي اجازه داده شد که خود را مطابق آنچه ذوق اش به او تلقين مي‌کند پرورش دهد. در سال 1793 که آمپر 18 ساله بود يعني در حکومت وحشت و پر هرج و مرج دوران انقلاب فرانسه پدرش ناعادلانه محکوم به اعدام با گيوتين شد و پس از مرگ پدرش در آن سال ناراحتي عجيبي او را احاطه نمود به طوري که مدت يکسال طول کشيد تا به وضع عادي خود برگشت.

ازدواج

در همين هنگام که بيست و يک سال بيش نداشت به عشق دختري بيست و سه ساله گرفتار گرديد. در سال 1799 آمپر با کاترين آنتوانت کاروان ازدواج کرده و در سال 1800 پسر آنها ژان ژاک به دنيا آمد.

اما پس از مدت کوتاهي مادر تندرستي خود را از دست داد و در سال 1803 فوت کرد. بر اثر اين حوادث غم انگيز در دوران جواني آمپر وي همواره شخصيت افسرده از خود نشان مي‌داد.

علايق و زمينه‌هاي فعاليت

آمپر هيچ گونه آموزشي به صورت رسمي و آکادميک نديد ولي پدرش او را به زياد خواندن تشويق مي‌کرد و آمپر جوان همه مقالات دائرةالمعارف مشهور ژان لوروند دالامبرودنيس را به خاطر سپرد. پدر و مادر او کاتوليکهاي معتقدي بودند و آمپر همواره از تنش ميان تمايلات روشنفکرانه و باورهاي مذهبي رنج مي‌برد.

يکي از اولين رشته‌هاي مورد علاقه اش گروه بندي گياهان بود. وي همچنين استعداد زودرسي در رياضيات از خود نشان داد. آمپر پس از کمي تدريس خصوصي و عمومي در بورگ و ليون در سال 1804 براي تدريس رياضيات در مدرسه پلي تکنيک که موسسه معتبري در زمينه آموزش علوم در پاريس بود انتخاب شد.

ديدگاه‌ها

بر طبق نظر آمپر دو سطح شناخت جهان خارجي وجود دارد، نمودها که مستقيماً از راه جوابي به ما عرضه مي‌شوند و بودها که علل عيني نمودها به شمار مي‌روند. ما مي‌توانيم روابط ميان نمودها و بودها را نيز بشناسيم و اين روابط درست به اندازه بودها واقعيت دارند.

شور فکري مداوم زندگي آمپر از سال 1801 تا زمان مرگش دستگاه فلسفي بود، اما اين سال‌ها به پژوهشهاي علمي فوق العاده مبتکرانه نيز اختصاص داشتند.

منبع:ويكي پديا


 آموزشي 

نظم و انضباط و مدرسه سالم

منيژه اکبري هنرستان ولايت ناحيه 3 کرج

قسمت دوم

در چنين مدرسه‌اي دانش‌آموزان از نظر پرورشي و تربيتي رشد خوبي خواهند کرد. چون نظم و انضباط همه کارهاي مدرسه را تحت‌الشعاع قرار مي‌دهد و دانش‌آموزان وظيفه خود مي‌دانند به موقع در صبحگاه، کلاس، نماز جماعت و... حاضر شوند يعني از نظر ديني نيز دانش‌آموزان به تعالي مي‌رسند.

در مدرسه سالم و شاد که بر پايه‌ انضباط است دانش‌آموزان خلاق و نوآور رشد مي‌کنند و تفکر اين دانش‌آموزان به طور کيفي است. به طوري که هميشه خدا را ناظر بر اعمال خود مي‌دانند. دانش‌آموزان باانضباط، وقتي پا به اجتماع مي‌گذارند، سريعا خود را با اجتماع هماهنگ مي‌کنند و به دنبال اهداف از پيش تعيين شده خود مي‌روند. در اين مدرسه که نظم و انضباط حاکم است جريان‌ ياددهي - يادگيري هر روز بهبود مي‌يابد و تعليم و تربيت هيجاني و شوق‌انگيز مي‌شود و مدرسه به سوي مدرسه‌ سالم سوق داده مي‌شود.

رابطه نظم و انضباط با مسئوليت‌پذيري

اگر دانش‌آموزان در مدرسه نظم و انضباط را رعايت کنند نتيجه آن مسئوليت‌پذيري آنها خواهد بود. اين دانش‌آموزان با رعايت حقوق تمامي افراد و برخوردهاي منطقي با مخالفين و احترام متقابل، از عصاره بدست آمده از رعايت رفتار و عمل به آن در سطح مدرسه و بعد از آن پياده کردن کاربردي‌تر در سطح اجتماع رفتار مي‌کنند که مي‌تواند راهگشاي بسياري از مشکلات و کشمکشهاي موجود در داخل اجتماعات انساني باشد.اگر به دانش‌آموزان بي‌انضباط و يا کم‌ فعال مدرسه مسئوليتي را بدهيم و اجازه دهيم آن را تجربه کنند قطعاً اين دانش‌آموزان از نظر انضباطي بهبودي پيدا خواهند کرد فقط اين کار مستلزم فرآيند آزمايش و خطاست.

ادامه دارد...


 كوتاه از ورزش جوانان 

ملي پوشان هاکي ايران امروز راهي جام جهاني آلمان مي شوند

تيم ملي هاکي ايران به منظور حضور در رقابت هاي جام جهاني آلمان امروز (يکشنبه)راهي لايپزيک خواهد شد.به گزارش ايرنا از فدراسيون هاکي، مسابقات جام جهاني آلمان 2015 از 15 تا19 بهمن ماه در شهر لايپزيک (آلمان )برگزار خواهد شد.

تيم ملي هاکي سالني ايران به عنوان قهرمان و تنها نماينده آسيا در اين پيکارها با تيم هاي آلمان، اتريش، جمهوري چک، استراليا و سوئد همگروه است.اسامي تيم اعزامي کشورمان شامل اسفنديار صفايي (سرمربي)، علي اکبر دهخدا (مربي)، هادي شريعتي (سرپرست)، حميدرضا بخارايي (جانشين سرپرست)، مسعود بهلولي، محسن بهلولي، ساسان حاتمي نژاد، مصطفي پورسعيد، عباس اروئي، حميد نورانيان، وحيد فتحي، عليرضا چزاني، نويد طاهري راد، مهران علاقي، بهداد بيرانوند و محمد اثني عشري است .


 آيينه شهر 


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون