جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3258- تاریخ : 1393/10/30 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(سه شنبه)


«نزديک‌تر» در بخش «نگاه نو» سي و سومين جشنواره فيلم فجر


حمله خانواده ويتني هيوستن به سازندگان فيلم «ويتني»


نمايش «عزيز شنگالي» در تئاتر فجر


"هويت مجازي" در مراحل پاياني تصويربرداري


نمايش"خداحافظي طولاني" در جشنواره فيلم فجر


"حامد بهداد" با يك فيلم در جشنواره فيلم فجر


آغاز اکران "روزگاري عشق و خيانت" از نيمه بهمن


خبر هنري


ميز خبر


 «نزديک‌تر» در بخش «نگاه نو» سي و سومين جشنواره فيلم فجر 

 
به گزارش شاپرك، فيلم سينمايي «نزديک تر» اولين ساخته مصطفي احمدي است که در بخش «نگاه نو» سي و سومين جشنواره فيلم فجر حضور دارد. اين اثر سينمايي در حال حاضر در مرحله ساخت موسيقي قرار دارد که بعد از پايان آهنگسازي فيلم توسط کريستف رضاعي طي چند روز آينده با قرار گرفتن موسيقي روي فيلم، ميکس نهايي خواهد شد.

«نزديک تر» داستان يک خانواده است که بعد از مدت‌ها دور هم جمع مي‌شوند. اين فيلم محصول ايران نوين فيلم و ششمين فيلمي است که با سرمايه‌گذاري اين موسسه ساخته مي‌شود. سپهر سيفي تهيه‌کنندگي اين فيلم را برعهده دارد.صابر ابر، پگاه آهنگراني، پارسا پيروزفر، نازنين فراهاني، شيرين يزدانبخش، محمد بحراني، فراز مديري و ستاره اسکندري در آن به ايفاي نقش مي پردازند.


 حمله خانواده ويتني هيوستن به سازندگان فيلم «ويتني» 

خانواده ويتني هيوستن با صدور بيانيه‌اي به‌شدت به شبکه تلويزيوني لايف‌تايم و سازندگان فيلم «ويتني» تاختند و کارگردان آن را به سوءاستفاده از دوستي‌اش با اين خواننده فقيد متهم کردند.به‌ گزارش آنا، در بيانيه‌اي به قلم پت هيوستن، همسر برادر ويتني هيوستن که روز يكشنبه منتشر شد، شبکه تلويزيوني لايف‌تايم، تهيه‌کنندگان فيلم تلويزيوني «ويتني» (Whitney) و انجلا بَسِت کارگردان آن به شدت مورد حمله گرفتند. اين فيلم زندگي ويتني هيوستن را از زاويه ديد همسر سابقش بابي براون روايت مي‌کند که پنج سال پيش از مرگ هيوستن از او جدا شد. به نوشته رولينگ‌استون، پت هيوستن در اين بيانيه خطاب به تماشاگران فيلم گفته است: «اگر اين فيلم را تماشا مي‌کنيد، با دانستن اين نکته تماشا کنيد که شبکه تلويزيوني لايف‌تايم با ساختن زندگينامه‌هاي بد در مورد افراد مشهور فقيد، خود را بدنام کرده است و خودتان را براي ديدن بدترين آماده کنيد.» ظاهراً پت هيوستن به فيلم‌هايي در مورد آلياه، بريتني مورفي و سازندگان مجموعه Saved By the Bell اشاره کرده است.پت هيوستن پس از مرگ خواننده در سال 2012 به‌عنوان وصي او، دارايي‌هايش را در اختيار دارد. در اين بيانيه انجلا بَسِت، کارگردان فيلم «ويتني» که در سال 1995 همراه با او در فيلم «انتظار براي بازدم» بازي کرده بود، مورد حمله قرار گرفته که از دوستي‌اش با ويتني هيوستن سوء‌استفاده کرده تا امکانات توليد اين فيلم را فراهم کند. پت هوستن گفته است: «سوء‌استفاده از واژه دوستي براي پيش‌بردن کار، نه فقط بي‌احترامي و عدم صداقت را نشان مي‌دهد، بلکه سيلي در گوش دوستان واقعي و وفادار اوست. بايد انتظار افرادي را داشت که از موقعيت براي رسيدن به مزايا و منافع استفاده مي‌کنند- و مسأله عشق، احترام يا شرف برايشان مطرح نيست.» شبکه لايف‌تايم پيش از اين نيز از سوي خانواده افراد مشهوري که فيلم‌هاي زندگينامه‌اي در موردشان ساخته شده، مورد انتقاد قرار گرفته است. به گزارش ورايتي، خانواده آلياه، خواننده آمريکايي که در سال 2001 در سن 22 سالگي از دنيا رفت، به فيلمي در مورد او که بدون کسب اجازه از آنها از اين شبکه پخش شد، اعتراض کردند و گفتند که دلشان مي‌خواست فيلمي پر مخاطب‌تر از آن در مورد زندگي خواننده ساخته مي‌شد.


  نمايش «عزيز شنگالي» در تئاتر فجر 

 قطب الدين صادقي که در بخش ميهمان اين دوره از جشنواره حضور دارد، درباره نمايش «عزير شنگالي» گفت:اين نمايش را مي خواستم به صورت ميداني اجرا کنم، اما با توجه به اين که 61 بازيگر دارد و سرماي زمستان گروه را دچار مشکل مي کرد، با پيشنهاد اردشير صالح پور براي حضور در بخش ميهمان جشنواره تئاتر فجر، موافقت کردم.

به گزارش شاپرك،او درباره داستان نمايش «عزيز شنگالي» توضيح داد: اين اثر برگرفته از يک داستان واقعي است. عزيز، کودکي پنج ساله که بر اثر يورش داعش به منطقه شنگال عراق آواره مي شود، پس از دور افتادن از خانواده اش و پنج شبانه روز آوارگي در بيابان ها، از فرط تشنگي و شدت آفتاب کور مي شود و در نهايت جان خود را از دست مي دهد.

اين کارگردان با اشاره به اين که «عزيز شنگالي»، اثري بي کلام است، ادامه داد: اين نمايش، کلام و ديالوگ ندارد و اثري همراه با موسيقي، حرکت و تصاوير گروهي است. اين نمايش، يک تراژدي جان گداز را از زاويه ديد کودکان و زنان جنگ زده روايت مي کند.


 "هويت مجازي" در مراحل پاياني تصويربرداري 

 
شاپرك:"عباس رافعي تهيه کننده تله فيلم «هويت مجازي» از خاتمه مرحله تصويربرداري اين فيلم تلويزيوني تا سه روز آينده خبر داد.وي افزود: اين فيلم در ايام دهه فجر امسال از شبکه يک سيما به روي آنتن خواهد رفت.رافعي ادامه داد:داستان اين فيلم تلويزيوني درباره يک خبرنگار آمريکايي است که براي پوشش خبري مراسم سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي با يک هويت جعلي وارد ايران مي‌شود تا بتواند در پوشش يک خبرنگار عربي و با همدستي يکي از تجار با وارد کردن ابزارهايي که در ساخت سلاح‌هاي هسته‌اي به کار مي‌رود، مسير مذاکرات هسته‌اي را منحرف سازد، غافل از اينکه به محض ورود در زير پوشش نيروهاي اطلاعات و عمليات قرار مي‌گيرد.


 نمايش"خداحافظي طولاني" در جشنواره فيلم فجر 

 
باشگاه خبرنگاران :«فرزاد موتمن» از جمله کارگردانان شناخته شده سينما است که فيلم «خداحافظي طولاني» را به جشنواره فيلم فجر امسال آورده است.اين فيلم عاشقانه اي در فضاي کارگري و صنعتي است و ماجراي مردي را روايت مي کند که از اتهام يک قتل جنجالي تبرئه شده، ولي جامعه و اطرافيانش هنوز به عنوان مجرم نگاهش مي کنند. مرد که درگير يک رابطه عاطفي است براي تداوم عشق و زندگي بايد بر اين بحران غلبه کند.


 "حامد بهداد" با يك فيلم در جشنواره فيلم فجر 

 
شاپرك :حامد بهداد و پگاه آهنگراني با فيلم سينمايي «خانه دختر» به تهيه کنندگي محمد شايسته به جشنواره سي و سوم مي آيند.البته تهيه کننده و کارگردان اين فيلم نظر قطعي خود را براي حضور «خانه دختر» در جشنواره فيلم فجر نداده اند. اين فيلم داستان مردي به نام مرتضي است که قصد دارد خانه کوچک‌شان را زير قيمت بفروشد تا زودتر از محله و نگاه سنگين مردمانش فرار کند.حامد بهداد، پگاه آهنگراني، باران کوثري، رعنا آزادي ور، بابک کريمي، بهناز جعفري، محمدرضا هدايتي و...در «خانه دختر» ايفاي نقش مي‌کنند.


 آغاز اکران "روزگاري عشق و خيانت" از نيمه بهمن 

 
ايكنا :فيلم سينمايي روزگاري عشق و خيانت به کارگرداني داود بيدل از 15 بهمن‌ماه اکران مي‌شود. فيلم سينمايي «روزگاري عشق و خيانت» از 15 بهمن در گروه سينمايي آزاد اکران مي‌شود. محسن صادقي، مديرعامل جبرئيل فيلم و پخش‌کننده اين فيلم از افرادي که شعار «نه غزه، نه لبنان» سر مي‌دادند دعوت کرده که تا به تماشاي اين فيلم بنشينند.فيلم سينمايي «روزگاري عشق و خيانت» به کارگرداني داود بيدل و به تهيه‌کنندگي روح‌الله شمقدري ساخته شده است و در آن بازيگراني همچون شهرزاد کمال‌زاده، ميلاد کي‌مرام، همايون ارشادي، نسرين مقانلو، سحر قريشي، حسن جوهرچي، جعفر دهقان، علي اوسيوند، آتش تقي‌پور و جمشيد هاشم‌پور ايفاي نقش مي‌کنند.


 خبر هنري 

گزارشي از نمايش «مردي براي تمام فصول» در تالار وحدت

«مردي براي تمام فصول» نام شناخته‌شده‌اي است چه در تئاتر و چه سينما و حال بهمن فرمان‌آرا با ترکيب بازيگران شناخته‌شده نسخه‌اي از اين نمايشنامه‌ انگليسي را در تالار وحدت روي صحنه برده است.به گزارش شاپرك ، «مردي براي تمام فصول» از جمله نمايشنامه‌هاي شناخته‌شده دنياي درام است که توسط رابرت بولت فيلمنامه‌نويس و نمايشنامه‌نويس انگليسي نوشته شده است.بولت براي نگارش متن نمايش و فيلم «مردي براي تمام فصول» اسکار فيلمنامه سال 1967 را از آن خود کرد.از روي اين نمايشنامه فيلمي با همين نام به کارگرداني فردزينه مان و بازي پل اسکوفيلد در نقش سر تامس مور ساخته شده که از جمله فيلم‌هاي کالت سينما به حساب مي آيد و طرفداران بسياري دارد.

داستان فيلم درباره ايستادگي توماس مور در مقابل پادشاه هنري هشتم است که مي خواهد بر خلاف قانون کليسا همسر خود را طلاق دهد و دوباره ازدواج کند.

تقابل پادشاه يک‌دنده با کليسا و قوانينش نياز به يک قرباني دارد و قرباني کسي نيست جز مشاور پادشاه سر توماس مور که بعد از مرگ کاردينال به مقام صدراعظمي رسيده و پادشاه اصرار دارد با توجه به صداقت و اعتباري که سرتامس مور ميان مردم دارد، وي ازدواجش را تاييد کند تا نيازي به تاييد پاپ نداشته باشد اما سر توماس که به اخلاق و اصولش پايبند است، نمي تواند تن به اين کار بدهد و همه مشکلات را به جان مي خرد تا اصولش را زير پا نگذارد...

مضمون اصلي که رابرت بولت در اين نمايشنامه مطرح مي کند مساله وفاداري به قانون، اخلاق و وجدان اجتماعي است؛ مساله اي که در هر زماني قابليت پرداختن و توجه دارد.

اين نمايشنامه کلاسيک بر اساس زندگي سر تامس مور يا قديس تامس مور حقوق‌دان، نويسنده، فيلسوف اجتماعي، سياست‌مدار دوران رنسانس انگلستان در قرن شانزدهم ميلادي نوشته شده است. مور از مخالفان و رقباي اصلاحات پروتستان و به صورت مشخص مارتين لوتر و ويليام تينديل بود.

بهمن فرمان آرا کارگردان و تهيه کننده شناخته شده سينما که مخاطبان او را با فيلم‎هايي همچون «بوي کافور عطر ياس»، «خانه اي روي آب»، «يه بوس کوچولو» و «خاک آشنا» به ياد مي آورند نزديک به 9 سال است که به دعوت و اصرار رضا کيانيان و علاقه شخصي خودش تصميم دارد نمايش «مردي براي تمام فصول» را روي صحنه ببرد که بالاخره بعد از سالها اين امکان برايش فراهم شده و اين اثر نمايشي از آبانماه اجراي خود را در تالار وحدت آغاز کرده است.نمايشنامه «مردي براي تمام فصول» درامي قوي است که شخصيت پردازي قابل توجهي دارد تا جايي که مخاطب به درستي با اثر همراه شده و با شخصيت اصلي احساس همذات پنداري مي کند. اين اثر نمايشي از جمله آثاري است که به بازيگر اجازه قدرت نمايي و آفرينش مي دهد و همين مساله باعث شده که رضا کيانيان در طول سالهاي متمادي پيگير بازي در نقش سر تامس مور باشد که اين وسوسه بالاخره به حقيقت تبديل شد.

رضا کيانيان، سيامک صفري، سهيلا رضوي، فرزين صابوني، هدايت هاشمي، احمد ساعتچيان، اميررضا دلاوري، بهناز جعفري،-عليرضا آرا، رضا مولايي، محمدرضا مالکي و بهمن فرمان آرا با همراهي کتايون ارسنجاني، ماهان خورشيدي، مسعود صفري، محمد حق شناس، محمدعلي اميدبخش، ملينا بني اسدي بازيگران «مردي براي تمام فصول» هستند.


 ميز خبر 

معرفي داوران بخش هاي رقابتي جشنواره تئاتر فجر

داوران چهار بخش‌ رقابتي سي‌و‌سومين جشنواره بين‌المللي تئاتر فجر معرفي شدند.به گزارش شاپرك، در اين دوره از جشنواره، نمايش‌ها در چهاربخش مسابقه مرور، تازه‌هاي تئاتر، بين‌الملل و خياباني با يکديگر به رقابت مي‌پردازند.

‌مسابقه بخش مرور

ناصر آقايي، رحمت اميني و ايرج راد، داوري بخش مرور سي‌و‌سومين جشنواره بين‌المللي تئاتر فجر را برعهده خواهند داشت.

‌مسابقه تازه‌هاي تئاتر ايران

داوري بخش مسابقه تازه‌هاي تئاتر ايران را مهرداد راياني مخصوص، سهراب سليمي و حسين کياني برعهده دارند.

‌مسابقه بين‌الملل

مسعود رايگان، مجيد سرسنگي، محمود عزيزي، جيمز ساترلند از نيوزلند و اينگريد دي کتلر از بلژيک، داوران بخش مسابقه بين‌الملل‌اند.

‌مسابقه تئاتر خياباني

گلبرگ ابوترابيان، شهرام کرمي و علي ظفر قهرماني‌نژاد، داوران بخش تئاتر خياباني اين دوره از جشنواره تئاتر فجر هستند.

سي‌و‌سومين جشنواره بين‌المللي تئاتر فجر از يکم تا 12 بهمن ماه 93 به دبيري اردشير صالح پور برگزار مي‌شود.


"شيدايي" در انتظار پخش از سيماي بوسنيايي

مجموعه تلويزيوني " شيدايي" در سيماي بوسنيايي شبکه جهاني سحر زيرنويس شده و به زودي براي مخاطبان بوسنيايي اين شبکه به نمايش گذاشته خواهد شد.به گزارش شاپرك، مجموعه تلويزيوني شيدايي به کارگرداني محمد مهدي عسگرپور در گروه ترجمه و زيرنويس سيماي بوسنيايي اين شبکه برون‌مرزي به سرپرستي زهرا کياني پور بازسازي شده و به زودي در جدول پخش اين سيما قرار خواهد گرفت.بازيگراني همچون پرويز پورحسيني ، آرام جعفري ، مريم بوباني ، آتنه فقيه نصيري ، گلاره عباسي، انديشه فولادوند، عطا عمراني، آرش مجيدي، هاني کشاورز و رحمان باقريان در سريال شيدايي به ايفاي نقش پرداخته اند و تهيه‌کنندگي آن نيز برعهده محمدرضا شفيعي بوده است.ترجمه متون سريال شيدايي به بوسنيايي توسط حسين ظريف ميرزاييان انجام شده، نديم بگوويچ ويراستاري آن را بر عهده داشته و مهدي سعادت احمدنيا اپراتور زيرنويس اين کار بوده است.مجموعه تلويزيوني شيدايي به زودي از سيماي بوسنيايي شبکه سحر براي مخاطبان اين شبکه در بوسني و هرزگوين و منطقه بالکان پخش خواهد شد.


گروه موسيقي "تاماي" در فرهنگسراي نياوران به روي صحنه مي رود

به گزارش شاپرك، گروه موسيقي "تاماي" به سرپرستي رسول دلريش و با صداي داريوش دهري شنبه 4 بهمن ساعت 21 در سالن اصلي فرهنگسراي نياوران به روي صحنه خواهد رفت. سبک موسيقي گروه تاماي پاپ و سنتي به زبان آذري خواهد بود و قطعاتي همچون نارگيله، بياض گجه لر،بري باخ، ليليم لي،دنيا فاني و...اجرا خواهد شد. داريوش دهري به عنوان خواننده،محسن بهرامي آهنگساز و و رسول دلريش سرپرستي گروه تاماي را به عهده دارند.گروه موسيقي تاماي پيش از اين نيز در تير ماه امسال در برج آزادي به روي صحنه رفته است که با استقبال پر شور مخاطبان مواجه شد.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون