جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3234- تاریخ : 1393/10/01 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(دوشنبه)

در کرمان برگزار شد:
تجليل از برگزيدگان هجدهمين همايش سراسري آفرينش‌هاي عاشورايي


حمايت فرماندار خدابنده از فعاليت‌هاي کانون پرورش فکري


برپايي جشنواره‌اي به رنگ سيمرغ در کانون پرورش فکري مازندران

مديرکل کانون کهگيلويه و بويراحمد:
موفقيت کانون در گرو اخلاق و انظباط کاري است

"دوپنجره" با حضور نظرآهاري برگزار شد:
با گچ نور بنويس!


سال‌روز شهادت حضرت امام رضا(عليه‌السلام) تسليت باد


 در کرمان برگزار شد:
 تجليل از برگزيدگان هجدهمين همايش سراسري آفرينش‌هاي عاشورايي 

برگزيدگان هجدهمين همايش سراسري آفرينش‌هاي عاشورايي طي آييني در کرمان تجليل شدند.به گزارش اداره کل روابط عمومي و امور بين‌الملل کانون، اين مراسم درحالي برگزار شد که شرکت‌کنندگان در همايش هجدهم طي دو روز با حضور در محافل و کارگاه‌هاي تخصصي فرهنگي، هنري و ادبي از دانش و توان اساتيد برجسته کشوري بهره‌مند شدند.

بر اساس اين گزارش، محمدرضا عليزاده مديرکل کانون کرمان در آيين پاياني هجدهمين همايش آفرينش‌هاي عاشورايي با بيان اين‌که همايش هجدهم با پرداخت ويژه به ابعاد شخصيتي حضرت علي‌اکبر و حضرت قاسم (عليهما‌السلام) برگزار شد، بيان داشت: اين همايش با مشارکت خوب اعضا، مربيان و شرکت‌کنندگان آزاد از سراسر کشور و به‌ويژه استان کرمان همراه بود.

عليزاده با اشاره به ويژگي‌هاي هجدهمين همايش عاشورايي اظهار داشت: در همايش امسال سعي‌مان بر اين بود که به کيفيت آثار بيش‌از کميت پرداخته شود و قالب‌ها و موضوع‌هاي همايش به 10 موضوع کاهش يافت تا آثار فاخرتري توليد شود.

مديرکل کانون کرمان از نگاه ويژه به حساسيت کار کودکان و نوجوانان در همايش آفرينش‌هاي عاشورايي کرمان خبر داد و افزود: محوريت همايش پرداختن به واقعه بزرگ و ارزشمند عاشورا، امام حسين (ع) و ياران باوفاي ايشان است، اما سعي شد، برنامه‌ها در فضايي جذاب و معنوي انجام شود.

وي بهره‌گيري از ابزار فرهنگ و هنر را بهترين‌ شيوه براي آشنايي کودکان و نوجوانان با سيره اهل بيت‌(ع) برشمرد و گفت: گام نهادن اين قشر از جامعه در مسير ائمه و اهل بيت (عليهما‌السلام) و ماندگاري در اين راه کاري بزرگ و ارزشمند است.

عليزاده عنوان کرد: کودکان هفت تا 17 ساله بيشترين مخاطبان همايش عاشورايي هستند و مربيان و کارشناسان کانون پرورش فکري و شرکت‌کنندگان بخش آزاد نيز حضور چشمگيري در اين همايش داشتند.

اين مسوول فرهنگي خاطرنشان کرد: هجدهمين همايش سراسري آفرينش‌هاي عاشورايي در قالب 10 فعاليت شعر، داستان، قصه‌گويي، نشريه الکترونيک، پرده‌خواني، عکس، پژوهش، خوشنويسي، نقاشي و انيميشن برگزار شد.

عليزاده از ارسال نزديک به 2 هزار و 500 اثر به دبيرخانه همايش خبر داد و يادآور شد: در همايش هفدهم 22 استان حضور داشتند که اين تعداد در همايش سال جاري به 27 استان رشد داشته است.

وي از برگزاري نشست‌ها و کارگاه‌هاي تخصصي با حضور اساتيد برجسته از جمله محمدرضا سنگري عاشوراپژوه و نويسنده به‌عنوان برنامه‌هاي جنبي همايش آفرينش‌هاي عاشورايي استان کرمان نام برد.

در همين حال، از يکصدوپنجاه‌و شش برگزيده همايش آفرينش‌هاي عاشورايي کرمان با اهداي لوح و تنديس همايش تجليل شد.از سوي موسسه نشر فرارنگ به آسيه عزيزپور و هيوا ملکي اعضاي کانون پاريز و اميرحسين يعقوبي عضو کانون چترود هداياي نقدي اهدا شد.

همچنين علي زنگي‌آبادي مدير آموزش و پرورش ناحيه يک کرمان هداياي ويژه‌اي را به صبا نجارپور عضو کانون چترود و سميه اميري اهدا کرد.

ارايه آثار برگزيده ادبي، قصه‌گويي مهتاب شهيدي مربي مسوول کانون شماره 9 تهران و زهرا چوپاني عضو کانون پاريز، پرده‌خواني اميرحسين يعقوبي عضو کانون چترود، اجراي سرود توسط اعضاي کانون شماره 2 کرمان و پخش نماهنگ همايش از جمله برنامه‌هاي آيين اختتاميه هجدهمين همايش آفرينش‌هاي عاشورايي کرمان بود.

بر همين اساس، علاوه بر مديران و مسوولان فرهنگي استان، عبدالرضا صمدي مديرکل کانون خراسان جنوبي به همراه جمعي از کارشناسان اين استان نيز در اين برنامه حضور داشتند.

رونمايي از کتاب هجدهمين همايش سراسري آفرينش‌هاي عاشورايي کرمان

کتاب «خورشيد در آيينه هجدهم» هم‌زمان با مراسم اختتاميه هجدهمين همايش سراسري آفرينش‌هاي عاشورايي کرمان رونمايي شد.بر اساس اين گزارش، «خورشيد در آيينه هجدهم» شامل برترين آثار توليد شده در همايش هجدهم آفرينش‌هاي عاشورايي در حوزه ادبي و هنري است که به همت کانون کرمان و نشر فرارنگ، در قالب کتابي به‌ چاپ رسيد.

گفتني است، نزديک به 2 هزار و 500 اثر از 27 استان کشور به دبيرخانه هجدهمين همايش سراسري آفرينش‌هاي عاشورايي استان کرمان ارسال و روز 28 آذرماه طي آييني از برگزيدگان اين همايش تجليل شد.

هجدهمين همايش سراسري آفرينش‌هاي عاشورايي به همت کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان کرمان طي روزهاي 27 و 28 آذرماه با حضور برگزيدگان اين همايش در تالار عماد برگزار شد.


 حمايت فرماندار خدابنده از فعاليت‌هاي کانون پرورش فکري 

فرماندار خدابنده در بازديد از مرکز فرهنگي‌هنري قيدار، تصريح کرد که کانون پرورش فکري محيط مناسب براي تربيت کودکان و نوجوانان است.

به گزارش روابط عمومي اداره کل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان زنجان، باب‌اله فتحي فرماندار شهرستان خدابنده در اين بازديد گفت: فضاي تربيتي، آموزشي و پرنشاط حاکم بر مراکز فرهنگي‌هنري کانون محيط مناسب و مؤثري براي کودکان و نوجوانان است تا به نحو شايسته تربيت شوند و در رشد و توسعه آينده کشور، افراد مؤثري باشند.فتحي به حمايت دولت از فعاليت‌هاي کانون پرورش فکري اشاره کرد و اظهار داشت: فرمانداري مساعدت‌هاي لازم براي توسعه طرح گسترش محوطه کانون مرکز قيدار و رفع مشکلات و نيازهاي آن انجام خواهد داد.مدير کل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان نيز در اين بازديد به برنامه‌هاي کانون استان درهفته پژوهش اشاره کرد و گفت: کانون توجه ويژه‌اي به امر آموزش و پژوهش دارد. ياددهي و يادگيري فرآيند مستمر است که نيازمند مطالعه، آموزش و پژوهش است. براي دست‌يابي به وضعيت مطلوب، اهداف مورد انتظار و گسترش توانايي‌هاي مربيان و اعضا، آموزش و پژوهش ضرورت اجتناب ناپذيراست. محمدنقي صالحي در اين ديدار از نزديک در جريان مسايل مرکز قيدار قرار گرفت و در يک نشست صميمي با مربيان و کارکنان مرکز به گفت‌وگو نشست و به سؤالات آنان پاسخ داد.در ابتداي اين بازديد خانم علي بيگلو مربي مسوول مرکز در گزارشي برنامه‌ها و فعاليت‌هاي مرکز قيدار را بيان کرد و به طرح مسايل و مشکلات مرکز از جمله کمبود تجهيزات و نيروي انساني مورد نياز براي انجام فعاليت‌هاي کانون پرداخت.


 برپايي جشنواره‌اي به رنگ سيمرغ در کانون پرورش فکري مازندران 

 
«به رنگ سيمرغ» عنوان جشنواره‌اي بود که طي آن اعضاي کانون سيمرغ مازندران در 5 رشته قصه‌گويي، شعرخواني، خوش‌نويسي، نقاشي و سفال‌گري در 4 بخش کودک و نوجوان دختر و پسر طي يک هفته به رقابت با يک‌ديگر پرداختند.

به گفته محمود رحماني مربي کانون، اين برنامه که در راستاي برنامه‌ريزي تربيتي مرکز سيمرغ اجرا شده بود بر اساس اهدافي همچون بالابردن آمار تعداد اعضاي نوجوان شرکت کننده در فعاليت‌هاي 6 ماه دوم سال برگزار شد.مربي مسوول مرکز سيمرغ با اعلام اين‌که تعداد اعضاي اين مرکز 35درصد نسبت به سال 92 افزايش يافته است در خصوص اهداف کمي و کيفي اين جشنواره تصريح کرد: تجليل از اعضاي فعال مرکز در فصل پاييز، تشويق و ترغيب ساير اعضا براي حضور در فعاليت‌هاي 6 ماه دوم سال 93، ايجاد شور و نشاط بين اعضاي مرکز و ايجاد وتقويت حس اعتماد به نفس از ديگر اهداف اين طرح بوده است.

رحماني هم‌چنين درباره شيوه اجراي اين جشن يادآور شد: طي فراخواني که در سطح مدارس و در بين اعضا توزيع شده بود از آنان خواسته شد تا به طور دلخواه نسبت به ثبت نام اقدام نمايند. براي تنوع و هم‌چنين انتخاب دلخواه و راحت‌تر براي نام‌نويسي اعضا، صندوقي را در 5 بخش طراحي کرديم که اعضا با انداختن نام‌شان در آن حضورشان را اعلام مي‌کردند.اين مسوول اضافه کرد: در مجموع 55 نفر در رشته‌هاي قصه‌گويي، شعرخواني، نقاشي، خوش‌نويسي و سفال‌گري در اين مسابقات شرکت کردند.


 مديرکل کانون کهگيلويه و بويراحمد:
 موفقيت کانون در گرو اخلاق و انظباط کاري است 

 
مديرکل جديد کانون کهگيلويه و بويراحمد تاکيد کرد که کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان زماني مي‌تواند به موفقيت کامل دست پيدا کند که بر محور اخلاق، نظم و انظباط کاري، کارها را به پيش ببرد.

عيسي گرجي زاده مدير کل جديد کانون استان کهگيلويه و بويراحمد در اولين نشست خود با همکاران ستادي و مراکز فرهنگي هنري 1 و 2 ياسوج با بيان اين مطلب از برنامه‌ها و اهداف کاري خود با همکارانش ياد کرد و گفت: ما اگر به دنبال موفقيت در کار و زندگي خود هستيم بايد به شخصيتي چون امام علي عليه‌السلام اقتدا کنيم و آن حضرت را الگوي خود قرار دهيم و با توجه به شعار امسال که توسط مقام معظم رهبري تبيين شده، صرفه‌جويي‌ها را رعايت کرده و در حفظ بيت‌المال کوشا باشيم.

وي در ادامه به اهميت و جايگاه اخلاق در کار و زندگي انسان‌ها اشاره کرد و يادآور شد: اخلاق به عنوان يک اصل اساسي بايد مورد توجه باشد و اين مهم زماني به نتيجه مي‌رسد که از مرحله تئوري به مرحله عمل در زندگي دربيايد.وي اشاره کرد: اگر مي‌خواهيم کانون را تقويت کنيم بايد کانوني بر پايه اخلاق اسلامي بسازيم و اگر اخلاق خود را بر اساس آيين اسلام و اخلاق امام علي عليه‌السلام تنظيم کرديم، آن وقت کانون نيز موفق خواهد شد و گرنه در مرحله سخن مي‌مانيم و بنده اسا س مديريت خود را بر پايه اخلاق گذاشته‌ام.عيسي گرجي زاده در بخش ديگري از صحبت‌هايش به برنامه‌هاي فرهنگي، ادبي و هنري کانون به عنوان برنامه‌هايي اشاره کرد که براي مخاطب مهم هستند و ضعف و قوت آن‌ها از ديد مخاطب پوشيده نمي‌ماند.مديرکل کانون استان کهگيلويه و بويراحمد از همکاران خواست تا بر همين اساس با مدارس ارتباط نزديک‌تري برقرار کنند و برنامه‌هايي براي جذب و شناسايي استعداد‌هاي همه دانش‌آموزان و کودکان و نوجوانان در شهرستان‌هاي دور و نزديک داشته باشند.وي از تعامل با اهالي هنر به عنوان يک اصل مهم نام برد و خواستار حضور بيشتر هنرمندان و صاحب نظران در فضاي کانون و برقراري تعامل شايسته با آنان شد.رعايت سلسله مراتب اداري از طرف همکاران و محترم شمردن جايگاه‌هاي افراد به منظور هماهنگي بيشتر، از جمله مواردي بود که مديرکل جديد استان کهگيلويه و بويراحمد در اين جلسه خواستار شد.


 "دوپنجره" با حضور نظرآهاري برگزار شد:
 با گچ نور بنويس! 

شعر «روي تخته سياه جهان با گچ نور بنويس» با حضور عرفان نظرآهاري شاعر و نويسنده کودک و نوجوان، در مرکز شماره 4 کانون استان قم برگزار شد.بر اساس گزارش روابط عمومي اداره کل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان قم، در اين نشست ادبي که روز پنج‌شنبه 27 آذرماه برگزار شد، اعضاي کودک و نوجوان ابتدا نظرات و ديدگاه‌هاي خود را در مورد اشعار اين مجموعه با نظرآهاري در ميان گذاشته و در پنجره دوم، با خوانش آثار نوشتاري خود از نقطه نظرات اين شاعر بهره‌مند شدند.

در ابتداي اين برنامه محمد مخلصي، مديرکل کانون استان قم با حضور در جمع اعضاي فعال ادبي در سخناني گفت: حضور شاعري با سبک و نوع کلام جديد در جمع خودمان را به فال نيک مي‌گيريم و اميدواريم با پنجره‌اي که رو به تجربيات خوب ايشان باز مي‌شود و هم‌چنين از پنجره ديگري که رو به افق آينده است و در نقد و بررسي آثار شماست، بهره لازم را ببريد و نشست دو پنجره باعث رونق کلام و بيان شما شود.وي هم‌چنين در بيان فوايد و ويژگي‌هاي ادبيات اذعان داشت: ادبيات باعث تکوين شخصيت تک تک شما ‌شده و به دليل جنس و شکلي که دارد بترين وسيله براي کلام و نوشتار است.مديرکل کانون استان قم هم‌چنين با بيان اين‌که رمز جاودانگي ادبيات زيبايي آن است گفت: امام رضا (عليه السلام) که در آستانه شهادتشان قرار داريم فرمودند: «اگر مردم زيبايي‌هاي کلام ما را بشناسند و بفهمند، از ما پيروي مي‌کنند». همين زيبايي رمزي است که در ادبيات هم مستتر است و باعث جاودانگي آن مي‌شود.

راز نوشتن، داشتن نگاه متفاوت است

عرفان نظرآهاري نيز در ابتداي اين نشست ادبي ضمن ابراز خوشحالي از حضور در جمع کساني که براي کتاب و کلمه تلاش مي‌کنند گفت: پس از سفرهايي که به کانون استان‌هاي مختلف داشتم اظهار نظرهاي شجاعانه و زيباي اعضاي کودک و نوجوان در مورد آثار ادبي حس اميدواري را در قلبم ايجاد کرد و اين به خاطر فضايي است که در کانون وجود دارد و مربيان نقش خوبي را در آن ايفا مي‌کنند.

وي با بيان اين‌که بودن در کانون و در کنار کتاب‌ها فرصت داشتن نگاهي متفاوت را به وجود مي‌آورد، افزود: همه بچه‌ها هم شاعرند هم نويسنده. هم نقاشند، هم عارف. اما کم کم که بزرگ مي‌شوند هياهو و شلوغي‌هاي بيروني آن‌ها را از خودشان دور مي‌کند.اين استاد زبان و ادبيات فارسي خطاب به اعضاي کانون گفت: راز نوشتن اين است که اگر همان چيزهايي را ببينيد که ديگران مي‌بينند متفاوت نخواهيد بود. بايد روايت و قصه‌اي ديگر از زندگي داشته باشيد.با نگاه خودتان به زندگي نگاه کنيد و ببينيد که جهان مدرسه‌اي است که هرگوشه‌اش به انسان درسي مي‌دهد.نظرآهاري در ادامه به معرفي کتاب‌هاي منتشر‌شده خود پرداخت و سپس اعضا نکات مورد نظر خود را درخصوص مجموعه شعر «روي تخته سياه جهان با گچ نور بنويس»، که دوازدهمين اثر اين شاعر است بيان کردند.شعرهاي «معرکه»، « جوجه تيغي دلم»، « خوش خيال کاغذي» و «نهنگ دوستي» از جمله شعرهايي بودند که اعضاي کودک و نوجوان بيشترين نکات و نقد و نظرات خود را در خصوص اين اشعار بيان کردند.

در پنجره دوم شاعر ميهمان شعرهاي سروده شده توسط اعضا را شنيد و نکاتي را نيز به آن‌ها يادآور شد.

زندگي را زندگي کنيم

در همين روز و در ساعت عصر نشستي با موضوع «نقش ادبيات در زندگي» با حضور جمعي از مربيان فرهنگي، هنري و ادبي کانون و هم‌چنين تعدادي از علاقه‌مندان اين شاعر و نويسنده برگزار شد.در اين نشست عرفان نظرآهاري با تاکيد بر اين‌که بايد زندگي قهرمانانه را دنبال کنيم گفت: بايد تصميم خودمان را بگيريم و قهرمان قصه تازه‌اي باشيم. با دانايي و جسارت مي‌توان زندگي متفاوتي را ساخت و اگر نتوانيم زندگي را زندگي کنيم درس تازه‌اي به ما نخواهد داد.

شاعر «نامه‌هاي خط خطي» در نقد تفکر تقديرگرايي گفت: يکي از مشکلاتي که پس از فردوسي و شهيد بلخي به وجود آمد تفکر تقديرگرايي بود که دست روي دست بگذاريم و آن‌چه پيش مي‌آيد را پذيرفته و در مقابل آن منفعل باشيم.

نظرآهاري ادامه داد: در ادبيات عرفاني اين مسووليت‌پذيري معمولا ناديده گرفته شده و تقديرپذيري را نشان داده است در صورتي که انساني که منتظر نتيجه و تقدير خود باشد نمي‌تواند قهرمان خوبي براي زندگي خود باشد و زندگي را آن‌طور که مي‌خواهد بسازد.نظرآهاري با اشاره به نقش مطالعه فعالانه و تاثير آن در زندگي گفت: فعالانه کتاب خواندن يعني بخشي از آن کتاب را در زندگي خود وارد کنيم و خوشبختانه کودکان ذهن تمثيل واري دارند و به سرعت مفاهيم را در زندگي خودشان وارد مي‌کنند.


 سال‌روز شهادت حضرت امام رضا(عليه‌السلام) تسليت باد 

سال‌روز شهادت حضرت امام رضا(عليه‌السلام) تسليت باد.

اداره کل روابط عمومي و امور بين‌الملل


 
اجتماعي
جوان و جامعه
ويژه
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون