جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3232- تاریخ : 1393/09/27 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(پنجشنبه)

علي اکبر فراتي به جمع پيش‌کسوتان پيوست
مهدي جمال مديرکل جديد کانون استان سمنان شد

در جلسه کميته مرکزي کودک و نوجوان ستاد مطرح شد
برنامه‌هاي دهه فجر امسال براي کودکان ايراني خاطره‌انگيز مي‌شود

تاکيد نويسنده و پژوهش‌گر علوم کتاب‌داري:
نظام اجتماعي واحد در کتاب‌داري يک اصل مهم است


7 کارگاه و 2 نشست تخصصي در هجدهمين همايش آفرينش‌هاي عاشورايي کرمان


 علي اکبر فراتي به جمع پيش‌کسوتان پيوست
 مهدي جمال مديرکل جديد کانون استان سمنان شد 

 
با حکمي از سوي مديرعامل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان، مهدي جمال به عنوان مديرکل جديد کانون استان سمنان منصوب شد.وي ديروز در مراسمي اين مسووليت را از علي‌اکبر فراتي مديرکل سابق و پيشکسوت تحويل گرفت.فراتي که که از سال 1387 مديريت کانون اين استان را بر عهده داشت، با تحويل اين مسووليت به جمع پيش‌کسوتان کانون پيوست و بازنشست شد.جمالي متولد سال 1354 و داراي مدرک تحصيلي کارشناسي ارشد مديريت برنامه‌ريزي استراتژيک(MBA) از دانشگاه علوم تحقيقات دانشگاه آزاد اسلامي و سابقه تدريس در دانشگاه آزاد، دانشگاه پيام نور و دانشگاه جامع علمي کاربردي است. وي هم‌چنين ارايه مقالات علمي فرهنگي و پژوهشي را نيز در سوابق علمي خود ثبت کرده است.

در سوابق کاري وي نيز مديريت دبيرستان‌ها و هنرستان‌هاي آموزش و پرورش و مديريت در سازمان سنجش آموزش کشور وابسته به وزارت علوم، تحقيقات و فن‌آوري نيز به چشم مي‌خورد. بر اساس اين گزارش مديرعامل کانون در حکم انتصاب مديرکل جديد کانون استان از وي خواسته است که نسبت به کيفيت بخشي فعاليت‌هاي فرهنگي‌هنري، ايجاد ارتباط با مدارس به منظور فراهم کردن امکان بهره‌مندي عموم دانش‌آموزان استان از محصولات کانون و شناسايي و جذب کودکان و نوجوانان مستعد براي عضويت در مراکز، هم‌چنين ايجاد ارتباط متقابل ميان بخش‌هاي حوزه ستادي و مراکز فرهنگي با هماهنگي استانداري و تعامل و همکاري با مسوولان دستگاه‌هاي ذيربط در استان اهتمام داشته باشد. کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان در استان سمنان در مجموع داراي 21 مرکز فرهنگي‌هنري شامل 15 مرکز ثابت، 3 مرکز سيار روستايي، 1 مرکز سيار شهري و 2 کتاب‌خانه پستي است.


 در جلسه کميته مرکزي کودک و نوجوان ستاد مطرح شد
 برنامه‌هاي دهه فجر امسال براي کودکان ايراني خاطره‌انگيز مي‌شود 

در نخستين نشست کميته کودک و نوجوان ستاد مرکزي دهه فجر انقلاب اسلامي بر اهميت زمينه‌سازي براي مشارکت بيشتر مخاطبان به ويژه خردسالان در برنامه‌هاي سالگرد پيروزي انقلاب تاکيد شد.

به گزارش اداره کل روابط عمومي و امور بين‌الملل کانون، طراحي و اجراي برنامه‌هاي شاد و بانشاط براي بيش از 900 مرکز کانون، 200 مرکز کانون زبان و کودکان و نوجوانان تحت پوشش کميته امداد امام خميني (ره) و مشارکت بيشتر برنامه‌هاي کودک و نوجوان صدا و سيما در اين برنامه‌ها از جمله مواردي بود که در اين جلسه مورد بحث و بررسي قرار گرفت.

محسن حموله مديرکل روابط عمومي و امور بين‌الملل کانون و جانشين کميته در اين جلسه با اعلام عناوين روزهاي برگزاري سي و ششمين سالگرد پيروزي انقلاب تاکيد کرد که روز 18 بهمن با توجه به نام‌گذاري با عنوان انقلاب اسلامي، توسعه فرهنگي، عدالت و تمدن اسلامي، زمينه مناسبي است که بخشي از برنامه‌هاي کميته براي اين روز طراحي و برنامه‌ريزي شود.

وي هم‌چنين خواستار مشارکت بيشتر اعضاي کميته در برنامه‌هاي ملي مانند 12 بهمن، 22 بهمن و عطر افشاني مزار شهداي انقلاب اسلامي در برنامه گلبانگ لاله‌ها شد.

حموله هم‌چنين از طراحي و چاپ پوستر کميته به همين مناسبت از سوي کانون خبر داد.

جانشين کميته کودک و نوجوان در همين حال از اعضاي کميته خواست که نسبت به برگزاري جشن‌هاي درون سازماني، زمينه‌سازي براي مشارکت بيشتر مخاطبان در برنامه‌ها، بهره‌گيري از ظرفيت‌هاي نخبگان و کارشناسان سازمان‌ها در طراحي و اجراي برنامه‌هاي دهه فجر و تشکيل منظم جلسات برنامه‌ريزي در استان‌ها و سازمان‌هاي عضو کميته اهتمام ويژه‌اي داشته باشند.

همکاري بيشتر صدا و سيما با کميته کودک و نوجوان در تبيين ارزش‌هاي انقلاب و معرفي رويدادها و شخصيت‌هاي موثر در پيروزي انقلاب درخواست ديگري بود که مديرکل روابط عمومي و امور بين‌الملل کانون در اين جلسه مطرح کرد.

حموله در پايان گفت که اعضاي اين کميته مي‌توانند مانند زنجيري به‌هم پيوسته در حوزه فرهنگ، برنامه‌هاي خوب و با نشاط و خاطره‌انگيزي را براي جشن‌هاي سي و ششمين سالگرد پيروزي انقلاب طراحي کنند.

در اين جلسه داود رضايي معاون مدير‌کل روابط عمومي و نماينده کميته امداد امام خميني (ره) با بيان اين که اين مجموعه داراي نزديک به 400 اردوگاه دانش‌آموزي است از طراحي برنامه‌هايي براي دهه فجر امسال ويژه کودکان و نوجوانان تحت پوشش کميته خبر داد.

وي توضيح داد که کميته امداد، گروه‌هاي سني مختلفي را پوشش مي‌دهد و اميدواريم برنامه‌هاي دهه فجر امسال به نحو شايسته‌اي برگزار شود.

هم‌چنين سيدمجتبي عسگري نماينده گروه کودک و نوجوان راديو ايران با بيان اين دغدغه که نسل‌هاي جديد بايد با انقلاب اسلامي آشنا شوند توضيح داد که راديو و صدا و سيما برنامه‌هاي شاد و متنوعي را براي دهه فجر امسال طراحي کرده‌اند و در روز 22 بهمن هم گروه برنامه‌ساز در مسير راهپيمايي برنامه‌هاي ويژه‌اي را اجرا مي‌کند.

وي اظهار اميدواري کرد که اعضاي کميته با هم‌فکري يک‌ديگر، کاري کنند که علاوه بر روز 22 بهمن دهه فجري خاطره‌انگيز براي کودکان و نوجوانان رقم زده شود.

در ادامه اين نشست کيان جوادي دبير کميته کودک و نوجوان نيز گزارشي از مصوبات جلسه‌هاي ستاد مرکزي دهه فجر انقلاب اسلامي که در سازمان تبليغات اسلامي برگزار مي‌شود، ارايه کرد.

مسووليت کميته کودک ونوجوان ستاد دهه فجر انقلاب اسلامي بر عهده کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان است و علاوه بر راديو و کميته امداد امام خميني(ره)، نمايندگان سازمان بهزيستي کشور، برنامه‌هاي کودک سيماي جمهوري اسلامي و انتشارات مدرسه نيز در اين کميته عضويت دارند.

در همين حال ترکيبي از اين اعضا با مسووليت مديران کل کانون در استان‌هاي مختلف کشور کميته‌هاي استاني کودک و نوجوان ستاد دهه فجر انقلاب اسلامي را تشکيل مي‌دهند.

نخستين جلسه برنامه‌ريزي کميته کودک و نوجوان در هرمزگان

در يک نشست که با حضور مديرکل کانون، معاونت، مسوول حراست، کارشناسان فرهنگي هنري و ادبي و روابط عمومي کانون استان برگزار شد پيشنهاد‌هايي براي اجراي برنامه‌هاي شاد و جذاب در سطح مراکز استان مطرح و بررسي شد.

به گزارش روابط عمومي اداره کل کانون پرورش فکري کودکان ونوجوانان استان هرمزگان، ناهيد سليماني احمدي مدير کل کانون استان در اولين جلسه برنامه‌ريزي دهه فجر گفت: دهه فجر در تاريخ انقلاب اسلامي ايران به عنوان با ارزش‌ترين و زيباترين مشارکت مردمي در به ثمر رساندن اهداف اسلامي شناخته شده است و امسال در سي وششمين بهار انقلاب اسلامي ياد و خاطره امام راحل و شهدا را گرامي خواهيم داشت.

وي افزود: ما به عنوان متوليان فرهنگي وظيفه داريم به منظور آشناسازي کودکان و نوجوانان با آرمان‌ها و اهداف انقلاب و نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران زمينه حضور پر شکوه آن‌ها را در مراسم سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي فراهم کنيم.

مدير کل کانون استان هم‌چنين خواستار حضور و مشارکت بيشتر نوجوانان در برگزاري مراسم سالگرد پيروزي انقلاب شد.

در ادامه خليل مسيحي معاون فرهنگي و جانشين کميته دهه فجر، تشويق و ترغيب کودکان و نوجوانان و ايجاد انگيزه جهت مشارکت در برنامه‌هاي دهه فجر را از وظايف مهم مربيان دانست و افزود: در اين جشن بايد از فعاليت‌هاي جذاب و مورد علاقه کودکان ونوجوانان بهره ببريم و با ايجاد فضاي مناسب و شاد آن‌ها را با آرمان‌ها و خدمات انقلاب اسلامي آشنا سازيم.

در اين جلسه شهرزاد زارعي به عنوان دبير کميته دهه فجر با اعلام روزشمار سي و ششمين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي بخشي از راهبردهاي مراسم دهه فجر را قرائت کرد و از کارشناسان فرهنگي، هنري وادبي خواست برنامه‌هاي خود را مطابق با روزشمار مذکور اعلام کنند.

در ادامه دبير کميته کودک و نوجوان دهه فجر گزارشي از مصوبات جلسه دهه فجر و دستور جلسات را ارايه کرد.

دراين جلسه هم‌چنين کارشناسان کانون برنامه‌هاي پيشنهادي خود را تشريح کردند و مقرر گرديد در جلسات کارشناسي جدول برنامه‌هاي سي و ششمين بهار انقلاب اسلامي تنظيم و به صورت شيوه‌نامه به مراکز استان اعلام شود.


 تاکيد نويسنده و پژوهش‌گر علوم کتاب‌داري:
 نظام اجتماعي واحد در کتاب‌داري يک اصل مهم است 

نويسنده و پژوهش‌گر علوم کتاب‌داري و اطلاع‌رساني بر لزوم ايجاد نظام اجتماعي يک‌پارچه در کتاب‌داري به عنوان يک اصل مهم تاکيد کرد. به گزارش اداره‌کل روابط عمومي و امور بين‌الملل کانون، نوش‌آفرين انصاري در سي و پنجمين نشست کتاب‌خانه مرجع کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان با عنوان کتاب‌داري اجتماعي و ترويج کتاب‌خواني با تاکيد بر اين موضوع گفت: اگر بخواهيم افراد در دسترسي به کتاب مورد نظر خود در کتاب‌خانه‌هاي مختلف دچار سردرگمي نشوند لازم است تمامي مراکزي که خدمات کتاب‌رساني را انجام مي‌دهند از يک قانون پيروي کنند تا گسستي در ميان رده‌هاي سني مختلف به‌وجود نيايد.

وي با اشاره به اهميت وجود پيوستگي در ارتباط‌گيري بچه‌ها افزود اگر پيوستگي از بدو تولد تا ميان‌سالي و کهن‌سالي در تمام زمينه‌ها و برنامه‌ها ايجاد شود انسان‌ها در مسير درست زندگي حرکت خواهند کرد و بسياري از مشکلاتي که امروزه با آن‌ها مواجه هستيم برطرف مي‌شود.انصاري در ادامه يادآور شد براي حمايت از کتاب‌داري اجتماعي در مرحله اول دولت‌ وظيفه دارد با ايجاد زمينه‌هاي لازم براي دسترسي آسان افراد جامعه به کتاب، حامي اين جريان مهم باشد و حتي در صورت لزوم قانون به‌وجود آورد.

پژوهش‌گر علوم کتاب‌داري جامعه مدني تشکيل يافته از نهادها و سازمان‌هاي مردم نهاد را دومين گروه حمايت کننده از کتاب‌داري اجتماعي عنوان کرد که به دليل آزادي عمل بيشتري که نسبت به نهادهاي دولتي دارند مي‌توانند با استفاده از شيوه‌هاي مختلف به ترويج فرهنگ کتاب‌خواني کمک کنند.

وي گروهي از افراد را که با سرمايه‌هاي مردمي و علاقه‌ شخصي خود اقدام به راه‌اندازي کتاب‌خانه‌هاي روستايي مي‌کنند و حق‌خواهي جامعه را پاسخ مي‌دهند را نيز سومين گروه حامي کتاب‌داري اجتماعي دانست که به گسترش و ترويج کتاب‌خواني کمک مي‌کنند.

انصاري هم‌چنين در زمينه کمک به ترويج فرهنگ کتاب‌خواني تصريح کرد با استفاده از يک شيوه ‌برنامه‌ريزي شده و مستمر که کتاب و مخاطب را به هم نزديک کند مي‌توانيم به فرايند مطالعه کمک کنيم.

وي با اشاره به سطوح مختلف ترويج کتاب‌خواني گفت: تمامي فعاليت‌هايي که در مرکز فرهنگي‌هنري و کتاب‌خانه‌ها صورت مي‌گيرد به نوعي ترويج کتاب‌خواني محسوب مي‌شود و بستر تولد کتاب‌خواني ادبيات کودک و نوجوان است.

عضو شوراي کتاب کودک در پايان با بيان اين‌که شکل و فضاي داخلي کتاب‌خانه در ارتباط گيري افراد با کتاب نقش مهمي دارد خاطرنشان کرد بهره‌گيري از مروجان کتاب‌خواني در کنار کتاب‌دارهاي کتاب‌خانه‌ها مي‌تواند موجب تحول و از بين رفتن کسالت و روزمرگي‌هاي افراد در اين بخش باشد.

در اين نشست هم‌چنين مهرناز خراسانچي رييس کتاب‌خانه حسينيه ارشاد با اشاره به انواع کتاب‌خانه‌ها از قبيل: کتاب‌خانه عمومي، دانشگاهي، کودک و غيره گفت: در بحث کتاب‌داري بايد تلاش کنيم با توجه به ويژگي‌هاي اقشار مختلف جامعه و بررسي انتظارهاي هر گروه به خدماتي که کتاب‌دار اجتماعي ارايه مي‌دهد، بپردازيم.

وي افزود به عنوان مثال در يک کتاب‌خانه عمومي يک بخش به کودکان اختصاص دارد که داراي زير مجموعه‌هايي مانند کودکان با نيازهاي ويژه (نابينا، ناشنوا و معلولان جسمي و حرکتي) است بايد توجه کرد يک کتاب‌دار اجتماعي تا چه اندازه با نيازهاي اين گروه آشنايي دارد و چه تعداد منابع براي آن‌ها در اختيار دارد تا خدمات خود را ارايه دهد.

خراسان‌چي اضافه‌ کرد گاهي ممکن است هر يک از اين کودکاني که با مشکلي مواجه هستند نياز به يک‌ کتاب‌دار داشته باشند که در اين زمينه مي‌توانيم از مروجان کتاب‌خواني که خانم انصاري اشاره کرد، بهره بگيريم.

وي توجه به موضوع‌هاي خاص هر اجتماع و بومي‌سازي موضوع‌هايي که مطرح مي‌شود را از ديگر مباحثي عنوان کرد که بايد در مقوله کتاب‌دار اجتماعي به آن پرداخته شود.

رييس کتاب‌خانه حسينيه ارشاد مستندسازي دانش‌ها براي بهره‌گيري بهتر از آن در آينده و به چالش کشيدن حوزه نشر را از ويژگي‌هاي يک کتاب‌خانه خوب دانست و يادآور شد گاهي در زمان برپايي نمايشگاه‌هاي موضوعي کتاب متوجه مي‌شويم که در برخي زمينه‌ها چقدر با کمبود منابع مواجه هستيم و يک کتاب‌خانه پويا مي‌تواند به حوزه نشر بسيار در اين زمينه کمک کند.

وي معرفي کتاب‌خانه به اجتماع را از ديگر مباحث مهم در کتاب‌داري عنوان کرد و گفت اگر اجتماع آشنايي لازم با اين حوزه را نداشته باشد کتاب‌خانه‌ها دچار رکود مي‌شوند درحالي که اگر شناخت داشته باشند ما هم مي‌توانيم خدمات بهتري به آن‌ها ارايه دهيم.

خراسان‌چي در پايان اظهار اميدواري کرد جنبه اجتماعي کتاب‌دارها مورد آسيب‌شناسي قرار گيرد و هويت آن شناخته شود چرا که اگر امروز از بچه‌هاي يک مدرسه در مورد تصميم آينده‌شان سوال شود بسياري از حرفه‌ها را نام خواهند برد در حالي که ممکن است واژه‌اي به‌نام کتاب‌دار حتي به گوش بيشتر آن‌ها نرسيده باشد.

سي و پنجمين نشست ترويج کتاب‌خواني با عنوان کتاب‌دار اجتماعي و ترويج کتاب‌خواني روز 24 آذر در محل کتاب‌خانه مرجع کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان در خيابان خالد اسلامبولي تهران برگزار شد.


 7 کارگاه و 2 نشست تخصصي در هجدهمين همايش آفرينش‌هاي عاشورايي کرمان 

هم‌زمان با برگزاري هجدهمين همايش سراسري آفرينش‌هاي عاشورايي در کرمان، 7 کارگاه و 2 نشست تخصصي با حضور اعضا و مربيان حاضر در اين همايش برگزار خواهد شد.به گزارش روابط‌عمومي اداره کل کانون کرمان، اعضا و مربيان شرکت‌کننده در هجدهمين همايش سراسري آفرينش‌هاي عاشورايي کانون کرمان طي دو روز حضور در کارگاه‌ها و محفل‌هاي ادبي، فرهنگي، هنري و پژوهشي از دانش و تجربيات اساتيد برجسته‌اي چون دکترمحمدرضا سنگري نويسنده و عاشوراپژوه، دکتر عبدالعظيم کريمي، محمد اميرزاده ‌سلجوقي، محمد مجتبي احمدي و دکتر کاظمي بهره‌مند مي‌شوند.

در نخستين روز همايش 3 کارگاه ادبي، هنري و فرهنگي به ترتيب با حضور محمدمجتبي احمدي شاعر و نويسنده، محمد اميرزاده سلجوقي عضو هيات علمي و استاد دانشکده هنر شهيد باهنر و دکتر محمدرضا سنگري نويسنده و پژوهش‌گر عاشورايي برگزار مي‌شود. عصر همين روز برگزيدگان بخش ادبي در نشستي با حضور محمدرضا سنگري حضور خواهند يافت.

در همين حال کارگاه‌هاي هنري، نشريه الکترونيک، قصه‌گويي و پرده‌خواني با حضور محمد اميرزاده سلجوقي، مريم حجت کارشناس فرهنگي کانون کرمان و دکتر آقا عباسي برگزار مي‌شود. مربيان حاضر در اين همايش در نشستي با موضوع "پژوهش‌هاي عاشورايي" از توان و تجربيات دکترکاظمي بهره خواهند برد.

هم‌چنين شامگاه پنج‌شنبه 27 آذرماه، نشست تخصصي "تربيت ديني کودکان" با حضور دکتر عبدالعظيم کريمي برگزار مي‌شود.

براساس اين گزارش، صبح روز جمعه 28 آذرماه مربيان کانون درنشستي ديگر با حضور دکتر عبدالعظيم کريمي پيرامون "تربيت ديني کودکان" گفت‌وگو و تبادل نظر خواهند کرد.

هجدهمين همايش سراسري آفرينش‌هاي عاشورايي با محوريت وجوه شخصيتي "حضرت علي‌اکبر و حضرت قاسم (عليهما‌السلام)" روزهاي 27 و 28 آذرماه در مجتمع کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان کرمان برگزار مي‌شود.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون