جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3232- تاریخ : 1393/09/27 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(پنجشنبه)


عكاسخانه
كاخ جهان نما –اصفهان

انبار توزيع و تجارت خرما در دوره‌ ساسانيان کشف شد


اخبـــــــــار


قصار اما...


خبر


دنياي عكس
نقاشي اثر فرشچيان

 عكاسخانه 
 كاخ جهان نما –اصفهان


 انبار توزيع و تجارت خرما در دوره‌ ساسانيان کشف شد 

 کلنگ باستان‌شناسان در فصل اول کاوش‌هاي تل‌قلعه سيف‌آباد کازرون درحالي با 7 خمره بزرگ آذوقه برخورد کرد که طبق گفته آن‌ها اين تعداد خمره و شناسايي حجم انبوهي از دانه‌هاي خرما از انبار توزيع و تجارت خرما در دوره ساسانيان حکايت دارد.خبرگزاري ميراث‌فرهنگي ـ فصل اول کاوش‌هاي باستان‌شناسان در محوطه تل قلعه سيف‌آباد کازرون يکي از مکان‌هاي مهم جمع‌آوري آذوقه، انبار، توزيع و تجارت خرما در دوره ساساني شناسايي شد.

به‌گزارش CHN، شناسايي يکي از مکانهاي مهم جمع‌آوري، انبار، توزيع و تجارت خرما در دوره ساساني درحالي دومين دستاورد باستان‌شناسان در فصل اول کاوش تل قلعه سيف‌آباد کازرون محسوب مي‌شود که روز گذشته خبري از کشف يک عدد تاس و مهره تخته نرد متعلق به دوره ساسانيان از همين محوطه منتشر شد.«پارسا قاسمي»، يکي از باستان‌شناسان کاوش در تل قلعه سيف‌آباد کازرون با بيان اين مطلب به CHN گفت: «در کاوش فصل اول محوطه تل قلعه سيف آباد کازرون بيش از 7 خمره بزرگ آذوقه کشف شد که در برگيرنده بقاياي دانه‌هاي خرما با حجم زياد بود.»

او تاکيد کرد: «علاوه بر کشف خمره‌هاي بزرگ، دانه‌هاي خرما به طور فراوان در ميان لايه‌هاي مختلف فرهنگي اين محوطه شناسايي شد. اين درحالي است که هم‌اکنون در منطقه کازرون گونه‌هاي مختلف خرما در روستاهاي خشت و کنارتخته، جدول ترکي، جره، شاپور، دادين و بالاده به دست مي‌آيد.»

به‌گفته قاسمي، نتايج تکميلي روي اين دانه‌ها براي شناخت انواع گونه‌هاي خرماي کشف شده در اين محوطه در حال انجام است. اما احتمالا گونه‌هاي خرماي يافت شده از اين مکان محصولات خرماي توليدي شاپورخوره يا کوره شاپور بوده که پس از انبار به مناطق ديگر شاهنشاهي ساساني فرستاده مي شده است.

کوره شاپور کوچکترين کوره فارس و مرکز آن بيشاپور بوده است. حدود کوره شاپور (شاپورخوره) در مسالک الممالک ابن­خرداد که در سال 300 هجري قمري نوشته شده شامل روستاهاي؛ خشت و کمارج، کازرون، جره، دشت بارين، هنديجان، درخويدود ، تنبوک، خوبذان، ميدان ماهان، جنبد، راميجان، شاهجان، موز، دادين، خمارجان عليا، خمارجان سفلي، و تيرمردان و غيره است.

محوطه تل قلعه سيف آباد به فاصله 15 کيلومتري جنوب غرب کازرون بر روي پشته‌هاي طبيعي موسوم به تل پهن و در مسير انتقال لوله گاز در شمال روستاي سيف آباد واقع شده است. براساس شواهدي که باستان‌شناسان به‌دست آورده‌اند، اين مکان يکي از مراکز فعاليت‌هاي تجاري و اقتصادي شاپور خوره يا کوره شاپور بوده است.محوطه تل قلعه سيف آباد در مهر و آبان ماه 1393 توسط رضا نوروزي، پارسا قاسمي و عزيزالله رضايي از باستان شناسان اداره کل ميراث فرهنگي فارس کاوش شده است. هرچند که اين محوطه ارزشمند پيشتر در نتيجه عمليات انتقال لوله گاز کازرون-شيراز تخريب و در سالهاي اخير در نتيجه حفاري هاي قاچاق و فعاليت هاي سودجويان آثار باستاني آسيب‌هاي زيادي به آن وارد شد.

قاسمي مي‌گويد: «در ميان گودال‌هاي قاچاق حفر شده در اين محوطه کيسه‌هاي پلاستيکي سال 77 تاکنون ديده مي‌شود و بيانگر آنست که بخش‌هايي از اين مکان مهم که از دست سودجويان سالم مانده بود از سال 77 تا کنون توسط سودجويان آثار باستاني و تخريب شده است. اين محوطه نخستين فصل کاوش نجات بخشي است که در راستاي اهداف پژوهشي اداره کل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان فارس براي جلوگيري از تخريب بيشتر اين محوطه باستاني انجام شده است.»


 اخبـــــــــار 

پاييز موسم رونق نگارخانه‌هاست

"مجتبي رحيمي" گفت: آخرين فصل پايير برگزاري نمايشگاه‌ها در تهران شکل بهاري دارد.

مجتبي رحيمي نقاش در گفتگو با باشگاه خبرنگاران درباره اهميت فصل پاييز در برگزاري نمايشگاه‌هاي تجسمي گفت: با آغاز پاييز تعداد نمايشگاه‌هاي هنري افزايش مي‌يابد، در حقيقت نگارخانه‌ها پس از تمهيدات تابستان از ماه‌هاي اوليه پاييز نمايشگاه‌هاي خود را آغاز مي‌کنند.وي در ادامه گفت: از اواسط مهر ماه برگزاري نمايشگاه‌ها رونق مي‌گيرد و با برگ‌ريزان پاييز فصل بهاري در هنرهاي تجسمي شروع مي‌شود.اين هنرمند نقاش گفت: با هنرمندان فصل پاييز را موسم زنده شدن بنابراين نمايشگاه‌هاي خود را در اين فصل برگزار مي‌کنند.وي در ادامه اظهار داشت: البته پاييز امسال با سال‌هاي گذشته تفاوت عمده اي داشت و ما امسال در اين فصل شاهد برگزاري نمايشگاه‌هايي از هنرمندان برجسته تجسمي بوديم که نشان خوش‌نشين بودن پاييز سال جاري است.

وي در ادامه اظهار داشت: بسياري از نمايشگاه‌هاي تجسمي تنها در فصل پاييز برگزار مي‌شود بعد از نيمه دوم زمستان رويدادهاي هنري ديگر تشکيل مي‌شوند بنابراين اوج برگزاري نمايشگاه‌ها در ايران به ويژه در تهران پاييز است.


محوطه تاريخي در شهرستان گلپايگان شناسايي شد

سرپرست نمايندگي ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري گلپايگان از شناسايي 10 محوطه و اثر تاريخي در اين شهرستان خبرداد.روابط عمومي اداره ميراث فرهنگي استان اصفهان به نقل از ' مهدي نوبخت ' سر پرست نمايندگي ميراث فرهنگي در گلپايگان ' افزود: آثاري شاخص همچون محوطه هاي تاريخي لشگر دره، محوطه تاريخي کنده خانقلي، قلعه تاريخي معروف به عمر، منطقه تفرجگاهي نيک بي ،گورستان هاي متعدد تاريخي، نقش کنده هاي صخره اي ، قلعه چهاردرگي، تپه استهل يک کتيبه تاريخي که نقش کنده هاي آن شباهت زيادي به خط دارد در منطقه اي موسوم به عربستان در اين شهرستان ، شناسايي و مستند نگاري شده است .

به گفته وي اقدامات و مستند نگاري هاي انجام شده براي اعلام نظر باستان شناسي به اداره کل ميراث فرهنگي استان اصفهان ارسال شده است.سرپرست نمايندگي ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري گلپايگان تصريح کرد: باتوجه به موقعيت منطقه عربستان گلپايگان در مسير راه ابريشم و در اصطلاحات محلي «جعده بزرگ » و راه شاهي از مناطق اصلي محدوده پاريتاکن مي باشد.

وي افزود: در اين مسير روستاهاي 'شورچه ' و 'در نيز' با داشتن بناهاي تاريخي متعدد از جمله مسجد، قلعه هاي قديمي، کاروانسراي طور و جلوگير، بر دوام و قوام تاريخي منطقه مي افزايند.

در اين گزارش به تاريخ دقيق اين محوطه هاي تاريخي اشاره نشده و جرئيات آن به بعد از مطالعات باستانشاني موکول شده است .

شهرستان گلپايگان با 84 هزار نفر جمعيت در 180 کيلومتري شمال غرب اصفهان قرار دارد.


ايران نامزد برگزاري کنوانسيون جهاني راهنمايان گردشگري شد

ايران براي برگزاري کنوانسيون جهاني راهنمايان گردشگري که قرار است ژانويه سال 2017 برگزار شود، در جمع چهار نامزد نهايي براي ميزباني اين کنوانسيون قرار گرفت.

به گزارش خبرنگار مهر، اين کنوانسيون مهمترين و بزرگترين گردهمايي راهنمايان گردشگري در دنيا است که زير نظر فدراسيون جهاني راهنمايان WFTGA هر دو سال يکبار برگزار مي شود. در ابتدا 8 کشور درخواست خود براي ميزباني اين همايش را ارسال کردند ولي بعد از بررسي مدارک ارسالي، فدراسيون جهاني 4 کشور را مردود و شايستگي کشورهاي ايران، سنگاپور، اندونزي ودانمارک را تاييد کرد.

کانديداتوري ايران با موافقت معاونت گردشگري سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري کشور، حمايت جامعه راهنمايان ايرانگردي و جهانگردي، جامعه تورگردانان ايران و تعدادي از دفاتر خدمات مسافرتي انجام شده است و تمامي نماينده‌هاي کانون بايد بهمن ماه سال جاري در شهر پراگ، جمهوري چک از نامزدي ايران در مقابل کشورهاي نامزد ديگر دفاع کنند.

سيد محسن حاجي سعيد، نايب رييس كانون سراسري انجمن‌هاي صنفي راهنمايان ايران گفت: اين کميته پس از اعلام موافقت رئيس فدراسيون جهاني راهنمايان گردشگري، طراحي مسير، برآورد هزينه، طراحي و تهيه محتوا براي وبسايت به زبان انگليسي، رايزني با ديگر کشورهاي عضو و ميزبان در دوره هاي قبلي را انجام داد و مشغول تهيه فيلم تبليغاتي براي معرفي ايران شد که شامل مسير تورهاي پيش‌بيني شده، برنامه‌هاي پنج روزه كنوانسيون و توان تجربي کانون است.در اين باره آرش نورآقايي رييس کانون سراسري راهنمايان کشور نيز گفت: هرچند با وجود موانع، محدوديت‌ها، شرايط خاص منطق‌ه‌اي، تحريم‌‌ها و همچنين کمبود زيرساخت هاي گردشگري در رقابت با ديگر كشور‌هاي نامزد، احتمال انتخاب ايران در پرده‌اي از ابهام قرار دارد، اما ظرفيت بالاي ايران به عنوان كشوري باستاني و صاحب تمدن، و تجربه برگزاري همايش‌هاي ملي از جمله بزرگ‌ترين گردهمايي راهنمايان گردشگري در جهان، حضور رييس فدراسيون جهاني راهنمايان در ايران به دعوت کانون، و همچنين حمايت همه جانبه سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري و معاونت گردشگري، اميدها براي ميزباني کنوانسيون 2017 کم نيست.معرفي ايران به عنوان کشوري که بايد ديده شود، تغيير ديدگاه غير واقعي بين‌‌المللي نسبت به ايران به عنوان کشور نا امن براي سفر، - شناساندن ظرفيت‌ها و زيرساخت‌هاي گردشگري در ايران، نشان دادن جاذبه‌هاي طبيعي و تاريخي ايران، - معرفي ايران از منظر مردم شناسي، مهمان نوازي، غذاهاي محلي و تنوع قومي، انتقال تجربيات و دانسته‌هاي راهنمايان ديگر کشورها به راهنمايان ايران، تعامل و تبادل ديدگاه‌ها و اطلاعات بين نمايندگان و تک تک راهنمايان حاضر در کنوانسيون، تلاش براي حرفه‌اي شدن راهنمايان گردشگري به واسطه کارگاه‌هاي آموزشي و سخنراني‌ها از جمله اهداف برگزاري اين کنوانسيون در ايران است.


 قصار اما... 

 براي جوانمردي و مروتي که به هر کس مي کني انتظار هيچ پاداشي نداشته باش.

پيکاسو

منبع : http://nabsokhan.blogfa.com/


 خبر 

پيل الکتريکي اختراع ايرانيان باستان

به گزارش شاپرك ايرانيان از اين پيل‌هاي الکتريکي جريان برق توليد مي‌کردند و از آن براي آبکاري اشيا زينتي سود مي‌جستند. اما در پهنه دريانوردي ايرانيان از اين اختراع جهت آبکاري ابزارهاي آهني در کشتي و جلوگيري از زنگ زدن و تخريب آن‍ها استفاده مي‌کردند

نخستين بار در سال 1317 خورشيدي ( 1938 ميلادي)، ويلهلم کونيگ باستان شناس آلماني، در نشريه ي کاوش و پيشرفت (Forschungen und Fortschritte) طي مقاله اي خبر از وجود باتري هاي اشکاني مي دهد.

ويلهلم کونيگ (Wilhelm Konig)، باستان شناس آلماني که اداره ي موزه ي ملي عراق را برعهده داشت، به هنگام کاوش در يکي از روستاهاي نزديک بغداد، به کوزه اي سفالي به بلندي 14 سانتي متر برخورد که استوانه اي مسي در خود داشت و آن استوانه نيز ميله اي آهني را در برگرفته بود. بررسي ها از وجود ماده اي اسيدي، مانند سرکه، و نيز خوردگي شيميايي در آن ظرف سفالي خبر دادند.

پيش از کونيگ، باستان شناسان ديگري نيز قطعه هاي شکسته اي از اين کوزه هاي رازآميز را پيدا کرده بودند. با وجود اين، تنها او بود که به اهميت آن ها پي برد و در کشف هاي ديگر خود تعداد بيشتري از آن ها پيدا کرد. بررسي ها نشان داد که پيشينه ي اين باتري ها به نزديک 2 هزار سال پيش باز مي گردد؛ يعني زماني که اشکانيان بر ميانرودان (بين النهرين) فرمانروايي مي کردند. اشکانيان سومين سلسله از شاهان بزرگ ايران بودند که از 248 سال پيش از ميلاد تا 224 سال پس از ميلاد، امپراتوري شکوهمندي در خاور زمين بر پا کرده بودند.

انتشار مقاله ي کونيگ در سال 1940، شگفتي باستان شناسان و جهانيان را برانگيخت که حتي برخي از دانشمندان اروپايي و آمريکايي اين اختراع ايرانيان را به موجودات فضايي و ساکنان فراهوشمند سيارات ديگر که با بشقاب‌هاي پرنده و کشتي‌هاي فضايي به زمين آمده بودند، نسبت دادند، و آن را فراتر از دانش متفکران و پژوهشگران ايراني دانستند. براي ايشان پذيرفتني نبود که ايرانيان 1500 سال پيش از گالواي ايتاليايي (1786 ميلادي) پيل الکتريکي را اختراع نموده باشند.

ايرانيان دو دهه پس از نخستين گزارش کونيگ، يعني نزديک 40 سال پيش، براي نخستين بار از اين دستاورد تمدني خود آگاه شدند. البته، به زودي آن را به فراموشي سپردند و در حالي که پژوهشگران هنوز هم پيرامون باتري هاي اشکاني پژوهش مي کنند، شايد بتوان گفت مگر شمار اندکي از ايرانيان همگي از آن ناآگاه هستند و گاهي نيز از پذيرش آن سرباز مي زنند. به هر حال، ايرانيان هميشه شگفتي ساز بوده اند و اين هم نمونه اي از همين ويژگي آنان است.

جنگ جهاني دوم از ادامه ي پژوهش ها روي باتري هاي ايراني جلوگيري کرد، اما پس از آن که ويران سازي فروکش کرد و آباداني بار ديگر رونق گرفت، ويلارد گري(Willard F. M. Gray) از آزمايشگاه ولتاژ بالاي شرکت جنرال الکتريک در ماساچوست، چند نمونه از اين باتري ها ساخت. زماني که آن ها را با الکتروليتي مانند شيره ي انگور(سرکه) پر کرد، آن دستگاه ها حدود 2 ولت برق توليد کردند. اين آزمايش بر شگفتي پژوهشگران و باستان شناسان افزود، چرا که دستگاهي پس از 2 هزار سال، هنوز کار مي کند.

ايرانيان از اين پيل‌هاي الکتريکي جريان برق توليد مي‌کردند و از آن براي آبکاري اشيا زينتي سود مي‌جستند. اما در پهنه دريانوردي ايرانيان از اين اختراع جهت آبکاري ابزارهاي آهني در کشتي و جلوگيري از زنگ زدن و تخريب آن‍ها استفاده مي‌کردند

منبع :تاريخ وجوان


کشف روستاي 7700 ساله زير آب‌هاي سرزمين‌هاي اشغالي

باستان‌شناسان بقاياي روستايي هفت هزار و 700 ساله را در ساحل شهر «حيفا» در سرزمين‌هاي اشغالي پيدا کرده‌اند که ممکن است قديمي‌ترين سازه چوبي جهان در آن کشف شود.به گزارش (ايسنا)، حفاري‌هاي باستان‌شناسان و دانشجويان دانشگاه «حيفا» به کشف روستايي با قدمت هفت هزار و 700 ساله منجر شد.

اين روستاي دوره نوسنگي حدودا 200 متر از ساحل فاصله دارد و 16 فوت زير سطح آب قرار گرفته است.

در سال 1991 هم باستان‌شناسان به دنبال يافتن اين محل به عنوان قديمي‌ترين مرکز توليد روغن زيتون و کهن‌ترين سازه چوبي جهان بودند. چاهي که در اين منطقه با استفاده از تکه‌هاي چوب و سنگ ساخته شده، يکي از قديمي‌ترين سازه‌هاي چوبي جهان به حساب مي‌آيد.

به گفته پژوهشگران اين پروژه، زماني که اين منطقه محل سکونت بوده، سطح آب دريا هشت متر پايين از زمان کنوني بوده و اين روستا 700 متر با ساحل فاصله داشته است.

به گزارش ميدل ايست مانيتور، حفاري‌هاي اين روستا نه تنها به اطلاعات تاريخي درباره توليد روغن زيتون و سازه‌هاي چوبي کمک مي‌کند، بلکه اطلاعاتي را درباره گرم‌شدن کره زمين و بالا آمدن درياها در اختيار دانشمندان قرار مي‌دهد.


 دنياي عكس 
 نقاشي اثر فرشچيان


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون