جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3232- تاریخ : 1393/09/27 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(پنجشنبه)


علل گرايش نوجوانان به فرهنگ بيگانه


دانش آموزان کرمانشاهي در مسابقات بين المللي کاراته افتخار آفريدند


مشاهير


آموزشي


كوتاه از ورزش جوانان


آيينه شهر


 علل گرايش نوجوانان به فرهنگ بيگانه 

 قسمت بيست و پنجم - پاياني

5. مبارزه با تجمّل‏گرايي‏

أَلا و اِنَّ لِكُلِّ مأمومٍ اماماً يَقْتَدي‏ به وَ يَسْتَضيي‏ءُ بنور عِلمِهِ، ألا و اِنَّ امامَكُمْ قَدْ اِكْتَفي‏ مِنْ دنياهُ بِطِمْرَيْهَ، و مِنْ طُعْمِهِ بِقُرْصَيهِ و.

آگاه باش، براي هر پيروي، پيشوايي است كه بايد از او پيروي كند و از علم او نور بگيرد. هشيار باش، امام شما از دنيايش به دو لباس كهنه، و از خوراكش به دو قرص نان كفايت نموده است.

امام خميني(ره) در زمينه ساده زيستي و پرهيز از تجمل‏گرايي مي‏فرمايد:

امروزه اثر مستقيم روحيه تجمل‏گرايي بر واردات كالاهاي مصرفي لوكس و پيروي از مدهاي گوناگوني كه حجم انبوهي از فرهنگ و ارزش‏هاي غربي را يدك مي‏كشند، بر كسي پوشيده نيست. نگاهي به زندگي روزانه مرفهين بي‏درد، نشانگر اين واقعيت است كه پيروزي از مُد، حتي در شيوه خوراك آنان نيز دگرگوني پديد آورده است. البته زيان روحيه رفاه جويي و تجمل‏گرايي تنها در تغير شيوه پوشش، خوراك و رفتارهاي اجتماعي و شخصي آشكار نمي‏شود، بلكه در بالا رفتن ميزان بزه‏كاري‏ها و زير پا نهادن اصول اخلاقي نيز، اثري شگرف دارد. افزايش خواسته‏هاي افراد كه در سايه چنين روحيه‏اي پديد مي‏آيد، انگيزه‏اي نيرومند براي سرقت، كلاه‏برداري، رشوه و ... به شمار مي‏آيند.

از اين رو، در مبارزه فرهنگي، زدودن روحيه تجمّل گرايي از اجتماع، بايد به طور جدّي مورد توجّه قرار گيرد. و آثار منفي آن براي جامعه تبيين گردد تا جامعه آگاهانه به مسائل بينديشد و از روي‏آوردن و تسليم بي‏چون و چرا در برابر امواج ويران‏گر اين شبيخون فرهنگي در امان بماند.

7-پيش‏گيري از نفوذ عوامل فرهنگي دشمن‏

هر كس در برآوردن نياز خود از دشمن ياري جويد، از رسيدن به آن نياز، بيشتر باز مي‏ماند.

عناصر خود فروخته فرهنگي، روزنامه‏ها و مجله‏هاي گمراه كننده، فيلم‏هاي مبتذل و ... نمونه‏هايي از عوامل فرهنگي دشمن به شمار مي‏آيند.

نگاهباني از ارزش‏هاي الهي، نيازمند بينشي ژرف است تا در پرتو آن، همه عوامل فرهنگي غرب، شناسايي و مراقبت شده و در صورت لزوم، طرد و منزوي گردد.

مطبوعات بايد در چارچوب قانون فعاليت كنند و هرگز نبايد عامل ترويج فرهنگ غرب گردند. امام امّت(ره) مي‏فرمايد:

اكنون وصيّت من آن است كه نگذارند اين دستگاه‏هاي خبري و مطبوعات و مجلّه‏ها، از اسلام و مصالح كشور، منحرف شوند و بايد بدانيم كه آزادي به شكل غربي آن‏كه موجب تباهي جوانان و دختران و پسران مي‏شود، از نظر اسلام و عقل محكوم است و تبليغات و مقالات و سخنراني‏ها و كتاب‏ها و مجلّاتِ برخلاف اسلام و عفّت عمومي و مصالح كشور، حرام است و بر همه ما و همه مسلمانان جلوگيري از آنها واجب است. و از آزادي‏هاي مخرّب بايد جلوگيري شود؛ از آنچه در نظر شرع حرام و آنچه بر خلاف مسير ملّت و كشور اسلامي و مخالف با حيثيّت جمهوري اسلامي است. به طور قاطع اگر جلوگيري نشود، همه مسئول مي‏باشند.

ايشان هم چنين هشدار مي‏دهند كه:

اگر در اساتيد كسي پيدا شد كه مي‏خواهد انحراف ايجاد كند، او را ارشاد، و اگر نشد از خود و كلاس خود طرد كنند.

8-به كارگيري همه ابزارهاي ممكن براي دفاع فرهنگي‏

واعدولَهُمْ ما اسْتَعْطُمْ مِن قوَّةِ؛ هر چه در توان داريد، براي مقابله با آنها [= دشمنان‏]، آماده سازيد."

اگر دشمن براي شكست ما به هر وسيله ممكن چنگ مي‏زند، ما نيز بايد از هر وسيله مشروع در جهت پاسداري از فرهنگ اسلامي خويش بهره گيريم. براي اين هدف بايد از يك سو، امكانات فرهنگي، هنري و ورزشي توسعه يابد، تا جوانان به تفريح‏هاي سالم روي آورند، و از سوي ديگر، بايد همه كوشش‏هاي فرهنگ و ... در دفاع از ارزش‏هاي الهي به كار رود امام خميني(ره) در اين باره مي‏فرمايد:

در رژيم سابق تمام چيزها، خصوصاً فرهنگ و هنر، محتوايش عوض شده بود؛ يعني كسي كه نام سينما را مي‏شنيد، خيال مي‏كرد كه آن جا بايد مركز فساد و سوء اخلاق و مركز مخالفت با همه چيز باشد. و يا كلمه تئاتر در ذهن انسان چيز مبتذلي بود كه از آن بهره فساد برده شود. هكذا همه چيز ديگر.

عمده اين است كه، ذهن اين جوان‏ها و حتّي پيرها و روشن‏فكرنماها را آماده كنيم كه ما خودمان آدم هستيم و اين وطور نيست كه در همه چيز دستمان را پيش ديگران دراز كنيم ... بنابراين، مدّت‏ها بايد زحمت بكشيم و باور كنيم كه خودما داراي فرهنگ بزرگ انساني با ارزش‏هاي اسلامي هستيم. و اگر امروز كمبود نيروهاي انساني هست، به خاطر همين است كه افكار به آن طرز تفكّر عادت كرده است.

لذا ساختن تئاتري كه مطابق با اخلاق انساني اسلامي باشد، زحمت دارد و سينما هم اگر بخواهد چنين باشد، نيازمند به صرف مدّت‏ها وقت است و هرگز در متن سينما و تئاتر نوشته نشده است كه بايد مركز فساد باشد.

9-تدوين معيارهاي جديد براي ارزيابي آثار فرهنگي‏

كوشش‏هاي جامعه در مسير فرهنگ الهي، تلاشي همه جانبه و ديرپا مي‏طلبد. دست‏اندركاران فرهنگي، براي دست‏يابي به اين هدف، هم معيارهاي جديدي براي ارزيابي آثار فرهنگي - هنري فراهم كنند؛ زيرا هرگز معيارهاي دشمن با معيارهاي فرهنگي ما يكسان نيست و هم بايد از توانايي جوانان مؤمن در پاسداري از ارزش‏هاي الهي سود برد و از منزوي ساختن آنان به دليل تازه كار بودن و به دست نياوردن جايزه در جشنواره‏هاي غربيان پرهيز كرد. مقام معظم رهبري در اين باره مي‏فرمايد:

ميدان بدهيد به همه و هر كسي كه مي‏خواهد براي اين امّت كار كند. ما مي‏گوييم اجازه منزوي شدن عناصر خودي را ندهيد ... من مي‏گويم اگر مي‏خواهيد هنر اين كشور رشد و اعتلا پيدا كند، به هنرمند جوان مؤمن تكيه بكنيد. او مي‏تواند از اسلام و انقلاب و كشور دفاع كند.

منبع:www.al-shia.org


 دانش آموزان کرمانشاهي در مسابقات بين المللي کاراته افتخار آفريدند 

 
دانش آموزان ناحيه يک کرمانشاه در مسابقات بين المللي کاراته در کشور مالزي موفق به کسب مدال شدند.به گزارش روابط عمومي معاونت تربيت بدني و سلامت به نقل ازاداره کل کرمانشاه، دانش آموزان ناحيه يک کرمانشاه در مسابقات بين المللي کاراته سبک شوتوکان (ريو بوکاي)در کشور مالزي موفق به کسب مدال هاي رنگارنگ شدند.در اين دوره از مسابقات دانش آموزان امير محمد نجفي نژاد در رده سني 6 تا 8 سال موفق به کسب مدال طلا، مهران حيدري از دبيرستان امام خميني (ره)موفق به کسب دو مدال نقره در قسمت انفرادي و تيمي، محمدحسام اميري از دبيرستان توکل مومني گروه باهنر موفق به کسب مدال نقره و محمد معين نجفي نژاد در رده سني 8 تا 9 سال موفق به کسب مدال برنز شدند.لازم به ذکر است اين دوره از مسابقات در تاريخ هفتم و هشتم آذر ماه سال جاري در شهر کوالالامپور کشور مالزي با حضور 800 دانش آموز از چهارده کشور برگزار شد. گفتني است امير محمد نجفي نژاد خردسال ترين شرکت کننده در اين دوره از مسابقات بوده است.


 مشاهير  

ارشميدس

رياضيدان يوناني ( 212 – 287ق.م )

قسمت اول

ارشميدس دانشمند و رياضيدان يوناني در سال 212 قبل از ميلاد، در شهر سيراکوز يونان چشم به جهان گشود و در جواني براي آموختن دانش به اسکندريه رفت.وي بيشتر دوران زندگي خود را در زادگاهش گذرانيد و با فرمانرواي اين شهر، رابطه دوستي نزديک داشت.

در اينجا سخن از معروفترين استحمامي است که يک انسان در تاريخ بشريت انجام داده است.در داستانها چنين آمده که بيش از 2000 سال پيش در شهر سيراکوز، پايتخت ايالت يوناني سيسيل آن زمان، ارشميدس رياضيدان و مشاور دربار پادشاه يمرون، يکي از معروفترين اکتشافات خود را در خزينه حمام انجام داده است.روزي در حمام عمومي، پايش را داخل خزينه نهاد و در آن نشست.در حين انجام اين کار، بالا آمدن آب خزينه را مشاهده نمود و ناگهان فکري به مغزش خطور کرد.

او بلافاصله لنگي را به دور خود پيچيد و با اين شکل و شمايل به سمت خانه روانه شد و مرتب فرياد مي زد، يافتم، يافتم.او چه چيزي را يافته بود؟ پادشاه به او ماموريت داده بود كه راز جواهر ساز خيانتکار دربار را کشف و او را رسوا کند.

شاه هيرون بر کار جواهر ساز شک کرده بود و چنين مي پنداشت که بخشي از طلاي تاج شاهي را براي خود برداشته و باقي آن را با فلز نقره که بسيار ارزانتر بود، مخلوط کرده و تاج را ساخته است.

هر چند ارشميدس مي دانست که فلزات گوناگون وزن مخصوص متفاوت دارند، ولي تا آن لحظه اين طور فکر مي کرد که مجبور است تاج شاهي را ذوب كرده، آنرا به صورت شمش طلا قالب ريزي کند تا بتواند وزن آن را با شمش طلاي نابي به همان اندازه مقايسه کند؛ اما در اين روش، تاج شاهي از بين مي رفت، پس او به دنبال راه ديگري بود.در خزينه حمام مشاهده نمود كه آب خزينه بالاتر آمده و بلافاصله تشخيص داد که بدن او ميزان معيني از آب را در خزينه حمام پس زده و جا به جا کرده است.

وي با عجله و سراسيمه به خانه بازگشت و شروع به آزمايش عملي اين يافته کرد.او چنين انديشيد که اجسام هم اندازه، مقدار آب يکساني را جا به جا مي کنند، ولي اگر از نظر وزني به موضوع نگاه کنيم، يک شمش نيم کيلويي طلا کوچکتر از يک شمش نقره به همان وزن است(طلا تقريباٌ‌ دو برابر نقره وزن دارد).بنابراين، بايد مقدار کمتري آب را جا به جا کند.اين فرضيه ارشميدس بود و آزمايشهاي او اين فرضيه را اثبات کرد.

او براي اين کار نياز به يک ظرف آب و سه وزنه با وزنهاي مساوي داشت که اين سه وزنه عبارت بودند از:تاج شاهي، هم وزن آن طلاي ناب و دوباره هم وزن آن نقره ناب. او در آزمايش خود، تشخيص داد که تاج شاهي ميزان بيشتري آب را نسبت به شمش طلاي هم وزنش پس مي راند، ولي اين ميزان آب کمتر از ميزان آبي است که شمش نقره هم وزن آن را جا به جا مي کند.

به اين ترتيب، ثابت شد که تاج شاهي از طلاي ناب و خالص ساخته نشده، بلکه جواهر ساز متقلب و خيانتکار آن را از مخلوطي از طلا و نقره ساخته است و به اين ترتيب، ارشميدس يکي از چشمگيرترين رازهاي طبيعت را کشف کرد و آن هم اينکه، مي توان وزن اجسام سخت را به وسيله مقدار آبي که جا به جا مي کنند، اندازه گيري کرد.

اين قانون« وزن مخصوص»را اصل ارشميدس مي نامند که امروزه به آن چگالي هم مي گويند.حتي امروز با گذشت 23 قرن از آن زمان، بسياري از دانشمندان در محاسبات خود متکي به اين اصل هستند.

منبع:ره پو

ادامه دارد...


 آموزشي 

وقتي مي تواني «عالي»باشي، به «خوب بودن»قناعت نكن!

منبع:موفقيت

قسمت چهارم

و هم مجموعه اي را كه در آن خدمتت مي كنند،در سطحي عالي و ممتاز مطرح كنند.عالي ظاهر شدن چيزي وراي انجام وظيفه در حد متوسط و معمولي است و به تمركز،احساس وظيفه شناسي،تعهد و مسئوليت پذيري بالايي نياز دارد.براي عالي بودن بايد از سطح خوب و متوسط بالا بياييد و سعي كنيد با وسواس و حساسيت تمام جزئياتي را كه پيش از اين بي تفاوت از كنارشان عبور مي كرديد،در نظر بگيريد.اگر مي توانيد بي نظير باشيد و عالي عمل كنيد ،اما به معمولي و متوسط بودن راضي هستيد،بدانيد كه قدرت رشد و شكوفايي استعدادهاي پنهان وجودتان را از خود گرفته ايد.كسي كه به عمد و به صورت ارادي از ارائه بهترين توانمندي هاي خويش در انجام وظايفش سرباز مي زند،خبر ندارد كه در همان لحظه در حال محروم كردن خود از فرصت هاي برتر و طلايي است كه به او تعلق دارند و در واقع او با كم كاري و بي تفاوتي دارد اين فرصت ها را مي سوزاند.

داستان معروفي در همين رابطه هست كه حتما آن را بارها شنيده ايد.داستان نجار ماهري كه بعد از سال ها خدمت براي صاحب كارش وقتي از او مي شنود كه بايد يك ماه ديگر از كار دست بكشد و كارگاه نجاري را به يك نجار جديد بسپارد،شروع به كم كاري مي كند.صاحب كار به عنوان آخرين كار از او مي خواهد بهترين خانه و كلبه چوبي و وسايل درون آن را با بهترين مصالح بسازد و او چون تصميم گرفته بود«عالي»نباشد،يك كلبه معمولي و ضعيف مي سازد.

ادامه دارد...


 كوتاه از ورزش جوانان 

آتوسا پورکاشيان قهرمان و ميترا حجازي نائب قهرمان رقابت هاي شطرنج زنان کشور شدند

آتوسا پورکاشيان عنوان قهرماني رقابت هاي شطرنج زنان کشور را از آن خود کرد.

به گزارش ايرنا از فدراسيون شطرنج، اين مسابقات از 16 آذر ماه به ميزباني هيات شطرنج استان تهران آغاز شد و پس از تلاش شرکت کنندگان در 11 دور به روش سوييسي به پايان رسيد.

آتوسا پورکاشيان با 9.5 امتياز قهرمان و ميترا حجازي پور نيز با 9.5 امتياز نايب قهرمان شد و هانيه خلجي با 8 امتياز در مقام سوم اين دوره از رقابت ها قرار گرفت.


رقابتهاي آزاد تکواندو جوانان و بزرگسالان از امروز آغاز مي شود

رقابتهاي آزاد تکواندو جوانان و بزرگسالان در بخش مردان براي حضور در نخستين مرحله انتخابي تيم ملي ازامروز(پنجشنبه)به ميزباني خانه تکواندو آغاز مي شود.

به گزارش ايرنا از فدراسيون تکواندو، مسابقات آزاد کشوري جوانان و بزرگسالان در بخش مردان در روزهاي پنجشنبه و جمعه (27 و 28 آذرماه)به ميزباني خانه تکواندو برگزار مي شود و منتخبين جواز حضور در اولين مرحله انتخابي تيم ملي تکواندو را به دست خواهند آورد.بر اين اساس، مبارزات تکواندوکاران اوزان منهاي 54 ، منهاي 63 و منهاي 74 کيلوگرم روز پنج شنبه و رقابتهاي تکواندوکاران اوزان منهاي 58، منهاي 68، منهاي 80، منهاي 87 و ‌ بالاي 87 کيلوگرم در روز جمعه پيگيري مي شود.

برترين هاي اين رقابتها به همراه نفرات زير در اولين مرحله انتخابي تيم ملي شرکت خواهند کرد:

- مدال آورندگان تمامي تورنمنت هاي بين المللي سال 2014 (رده سني نوجوانان و جوانان - بزرگسالان)

- مدال آورندگان آخرين دوره جام باشگاههاي آسيا و جام فجر که در اسفندماه سال 92 و مسابقات سيزم که در مردادماه سال 93 برگزار شد - مدال آورندگان مسابقات قهرماني بزرگسالان کشور سال 1393(آبادان)


 آيينه شهر 


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون