جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3215- تاریخ : 1393/09/06 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(پنجشنبه)


دوچرخه‌اي برقي که در کيف جا مي‌شود


تماشاي تلويزيون بيماري‌هاي چشمي را لو مي‌دهد


ترجمه واژگان به ارتعاشات براي ناشنوايان با ابزار پوشيدني


گنده تر از دروغ


داستانك


اما خبر


 دوچرخه‌اي برقي که در کيف جا مي‌شود 

طراحان چيني دوچرخه برقي تاشويي طراحي کرده‌اند که در چهار مرحله جمع شده و براحتي درون کوله پشتي قرار مي‌گيرد.به گزارش ايسنا، دوچرخه‌هاي تاشو فناوري جديدي محسوب نمي‌شوند، اما نمونه جديد يک گام رو به جلو محسوب شده و مجهز به يک موتور برقي کوچک است.دوچرخه Impossible مجهز به موتور اختصاصي‌ساز شده DC است که پس از هربار شارژ باتري، مدت 45 دقيقه با سرعت 20 کيلومتر در ساعت حرکت مي‌کند.

بدنه دوچرخه از جنس فيبرکربن ساخته شده است که باعث کاهش چشمگير وزن دستگاه و حمل و نقل راحت آن مي‌شود؛ اين دوچرخه در عين حال مي‌تواند تا وزن 85 کيلوگرم را تحمل کند.ارتفاع دوچرخه در چهار وضعيت 65، 70، 75 و 80 سانتي‌متر قابل تنظيم است. براي ترمز گرفتن، دکمه‌اي بر روي دسته دوچرخه تعبيه شده است؛ دوچرخه تاشو طي چهار مرحله جمع شده و براحتي درون کيف قرار مي‌گيرد.نقطه ضعف بزرگ اين اين دوچرخه، نبود پدال بوده و درصورت اتمام باتري، امکان استفاده از وسيله وجود ندارد.

محققان شرکت Impossible Technology نمونه اوليه‌اي از اين دوچرخه طراحي کرده‌اند و قصد دارند با جمع‌آوري بودجه لازم، اين محصول را از اوت 2015 (مرداد 94)در دو مدل سفيد و سياه رنگ به بازار عرضه کنند.


 تماشاي تلويزيون بيماري‌هاي چشمي را لو مي‌دهد 

محققان انگليسي دريافتند تماشاي تلويزيون به تشخيص مشکلات چشم کمک مي‌کند.به گزارش ايسنا منطقه خراسان، تماشاي تلويزيون که افراد تمايل زيادي به آن دارند، گاهي مي‌تواند بيماري چشمي آنها مانند گلوکوم را برملا سازد.دانشمندان دانشگاه سيتي لندن يک روش جديد براي تشخيص مسائل مربوط به چشم را با نظارت بر نحوه چشمان در پاسخ به تماشاي تلويزيون پيدا کرده‌اند.آنها کشف کرده‌اند که بيماري‌هايي مانند گلوکوم با نگاه به نقشه حرکات چشم افراد در حال تماشاي تلويزيون قابل شناسايي است.اين پژوهش مي‌تواند در شناسايي زودتر اين بيماري موثر باشد و به بيماران قبل از رساندن آسيب جدي به چشم کمک بزرگي کند.اين بيماري حدود 65 ميليون نفر را در سراسر جهان درگير کرده و نوعي بيماري است که به عصب بينايي افراد آسيب رسانده و منجر به از دست دادن بينايي مي‌شود.

در اين پژوهش، گروهي به رهبري پروفسور ديويد کراب، دکتر نيکلاس اسميت و دکتر هااوگانگ تشکيل شد و 32 فرد سالم و 44 نفر مبتلا به گلوکوم مورد بررسي قرار گرفتند.سپس حرکات چشم شرکت‌کنندگان در زمان مشاهده يک فيلم تلويزيوني بررسي و با دستگاه رديابي شد تا براي تشخيص بيماري گلوکوم مورد بررسي قرار گيرد.به گفته محققان، تشخيص زودهنگام اين بيماري در درمان و پيشگيري از گسترش بيماري بسيار موثر است.


 ترجمه واژگان به ارتعاشات براي ناشنوايان با ابزار پوشيدني 

دانشمندان آمريکايي ابزار پوشيدني جديدي ابداع کرده‌اند که واژگان گفتاري را به ارتعاش تبديل کرده و به افراد مبتلا به نارسايي شنيداري امکان درک کلام را به شيوه‌اي کاملا جديد مي‌دهد. به گزارش ايسنا، ابزار جديد موسوم به «مبدل فوق‌حسي همه‌کاره» را (VEST) که در کالج پزشکي بيلور آمريکا ساخته شده، مي‌توان رو يا زير لباس پوشيد. اين سامانه به حسگري مجهز است که اطلاعات را از حسي به حس ديگر منتقل مي‌کند و در پايان روز، گيرنده‌هاي حسگري کاربر، سيگنال‌هاي الکتريکي را به مغز ارسال مي‌کنند. نوعي ميکروفون بر روي لباس، صداها را از محيط گرفته و آن‌ها را به گوشي هوشمند يا تبلت اندرويد مي‌فرستد. گوشي سپس محتواي شنيداري مرتبط با کلام را استخراج کرده و آن را به الگوهاي ارتعاشي منحصر‌به‌فرد تبديل مي‌کند. محققان اين ابزار را بر روي داوطلبان ناشنوا و شنوا آزمايش و دو الگوريتم را براي ترجمه واژگان به ارتعاش مقايسه کردند. در نهايت هر دو گروه شرکت‌کنندگان شنوا و ناشنوا توانستند واژگان گفتاري را به عنوان الگوهاي ارتعاشي بر روي پوست تفسير کنند.


 گنده تر از دروغ 

 پاره شدن نوار نتيجه نگرفتن

مهدي بيرنگ

گفته مي شود آندو که بعد از بازي تيم پرسپوليس استقلال که با نتيجه دو بر يک به نفع تيم پرسپوليس به پايان رسيد مقابل دوربين هاي تلويزيوني قرار گرفته و گفت: به نظر من باخت تيم ما به اين خاطر است که استقلالي ها پول ما را نمي دهند!

گفته مي شود که مديران باشگاه استقلال براي اينکه جلوي باخت‌هاي مداوم اين تيم را بگيرند شور کرده و به اين نتيجه رسيدند که پول آندو را بدهند تا بلکه نوار روند نتيجه نگرفتن‌هاي اين تيم پاره شده و برود پي کارش!


 داستانك 

 بايد ادبي تر باشي!

مهدي طوسي

براي اينکه بتواني امروز بر خلاف روزهاي قبل بيشتر آدامس بفروشي به اين نتيجه رسيدي که داد بزني و جنست را تبليغ بکني. به اين نتيجه رسيدي که هي فرياد بزني و به مشتري‌هايت بگويي که آدامس تو از آدامس ديگران خيلي بهتر است.

- آدامس من از آدامس بقيه خيلي بهتر است. شما که دهانتان بو مي‌دهد لطف کنيد براي يک بار هم که شده آدامس من را بخريد و بخوريد تا متوجه بشويد دهان تان چقدر خوش بو مي شود!

آدامس من را بخريد تا هم دهانتان بود ندهد و هم من کمي بيشتر پول گيرم بيايد.

امروز هيچ كس از تو آدامس نخريد شايد بايد ادبي‌تر حرف بزني!


 اما خبر 

 کفش مجهز بهGPS براي نابينايان

مخترعان هندي موفق به ساخت کفش هوشمندي مجهز به سيستم GPS شده اند که با بلوتوث تلفن همراه ارتباط برقرار کرده و مي تواند مسير را با لرزش ويبره سنسوري که داخل کفش نهفته به شخص نابينا نشان دهد.

به گزارش مهر، نابينايان، قشري از جامعه امروز را تشکيل مي‌دهند که در بخش قابل توجهي از فعاليت هاي اجتماعي نيز شرکت دارند. نابينايان براي تعيين مسير خود در دنياي تاريکي به عصاهاي سفيد يا سگ هاي راهنماي نابينايان نياز دارند تا بتوانند مسير خود را يافته و در اثر برخورد با موانع دچار آسيب نشوند.

يکي از کمپاني هاي هندي که در زمينه اختراعات جديد فعاليت دارد، موفق به ساخت کفش هوشمندي مجهز به سيستم GPS (مکان ياب) شده که با بلوتوث تلفن همراه ارتباط برقرار کرده و مي تواند مسير را با لرزش ويبره اي سنسوري که داخل کفش نهفته به شخص نابينا نشان داده تا بتواند مسير خود را به درستي ادامه دهد.براي مثال، اگر در مسيري، شخص بايد به سمت راست منحرف شود، ويبراتور کفش به لرزش در مي آيد تا بتواند مسير صحيح را نشان دهد. سيستم جي پي اس کفش را به سادگي مي توان در کفش هاي مختلف نصب و از آن استفاده کرد.

ابداع بازي ويدئويي مخصوص درمان تنبلي چشم

محققان بازي ويدئويي مخصوصي توليد کرده اند که مي تواند تنبلي چشم را درمان کند.به گزارش مهر، پيش از اين محققان دريافته بودند که بازيهاي ويدئويي تأثير مثبتي بر افزايش سرعت تصميم گيري و بهبود عملکرد مغز در فرآيند يادگيري دارد.اکنون محققان چند دانشگاه در آمريکا پارا فراتر گذاشته و بازي ويدئويي ارايه کرده اند که در صورت استمرار در انجام آنها تنبلي چشم به طرز قابل توجهي درمان مي شود.

بدون شک مهمترين ويژگي اين ابتکارعمل تازه در اين است که هر دو چشم به طور همزمان درمان مي شود حال آنکه در تکنيکهاي فعلي درمان تنبلي بينايي، چشمها يک به يک و نه به طور همزمان درمان مي شوند.اين بازي جديد که توسط گروهي از محققان دانشگاههاي اوهايو، لويسويل و پنسيلوانيا طراحي و ارايه شده است به نوعي مبتني بر همان بازي سنتي موش و گربه است.

در اين بازي ساده ويدئويي موجود شکارچي و شي قرباني که شبيه يک توپ ساده است به شکل خطهاي عمودي هستند که در صفحه اي با خطهاي افقي حرکت مي کنند.اين تفاوت با هدف کمک به افزايش تأثيرگذاري بازي بر سرعت عمل چشمها و در نهايت بهبود تنبلي چشم به کار گرفته شده است.محققان در آزمايشهاي اوليه اين بازي متوجه شدند پس از انجام آن در يک بازه زماني هشت ماهه، تنبلي چشم در دو داوطلب بزرگسال به طرز قابل قبولي بهبود يافته است. تنبلي چشم عارضه‌اي مربوط به دوران کودکي است که طي آن گذرگاههاي عصبي ميان مغز و چشم به درستي رشد نمي کنند و اين بدان دليل است که چشم تصاوير مبهم و ناسازگاري راهي مغز مي کند.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون