جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3208- تاریخ : 1393/08/28 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(چهارشنبه)

قدرداني از 32سال خدمات فرهنگي محمد تقي حقي
جهان‌بخش قنبري مديرکل کانون استان مرکزي شد

آفريقاي جنوبي ميزبان سال آينده کنگره «ايفلا» ست
برنامه‌ريزي کانون براي حضور فعال در اجلاس جهاني کتاب‌داران

برنامه‌هاي هفته کتاب‌خواني در کانون ادامه دارد:
مطالعه، نقاشي و نمايشگاه

ازسوي استاندار سيستان و بلوچستان صورت گرفت:
اختصاص دو قطعه زمين براي ساخت مرکز کانون در زاهدان و مهرستان


 قدرداني از 32سال خدمات فرهنگي محمد تقي حقي
 جهان‌بخش قنبري مديرکل کانون استان مرکزي شد 

مديرعامل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان طي حکمي جهان‌بخش قنبري را به عنوان مديرکل کانون در استان مرکزي منصوب کرد. به گزارش اداره‌کل روابط عمومي و امور بين‌الملل کانون، بر اساس اين حکم عليرضا حاجيان‌زاده کيفيت‌بخشي به فعاليت‌هاي مراکز فرهنگي‌هنري کانون استان و ايجاد ارتباط با مدارس به منظور فراهم کردن امکان بهره‌مندي دانش‌آموزان از محصولات کانون را مورد تاکيد قرار داده است.

هم‌چنين مديرعامل کانون در اين حکم از مديرکل جديد خواسته تا نسبت به شناسايي و جذب کودکان و نوجوانان مستعد و ارتباط متقابل ميان بخش‌هاي ستادي و مراکز کانون را با هماهنگي استانداري و همکاري با مسوولان ساير دستگاه‌هاي مرتبط در استان مرکزي اهتمام لازم را داشته باشد.

بر اساس اين گزارش جهان‌بخش قنبري متولد سال 1355 در شهر اراک، داراي مدرک کارشناسي‌ارشد رشته جغرافيا و برنامه‌ريزي صنعت توريسم است و 22 سال سابقه خدمت در آموزش و پرورش در سمت‌هاي دبيري، معاونت و مديريت آموزشگاه را دارد و سال 1392 به عنوان معلم نمونه انتخاب شده است.

وي هم‌چنين تدريس در مدارس خارج از کشور و دانشگاه‌هاي علمي‌کاربردي، پيام نور و فرهنگيان و دوره‌هاي آموزشي کانون استان مرکزي و سمت مشاور مديرکل آموزش و پرورش، سرپرستي و معاون آموزشي دانشگاه علمي کاربردي صنايع دستي اراک را نيز در کارنامه کاري خود دارد.

محمدتقي حقي مدير باسابقه و ‍پيشکسوت کانون در سال 1338 در شهر آبادان متولد شد و از سال 1361 فعاليت خود را به عنوان مربي در مرکز فرهنگي‌هنري شهر خوانسار آغاز کرد. او ‍پس از اين طي سال‌هاي 1366 تا 1370 مسووليت همين مرکز کانون را برعهده داشت تا اين که در سال 70 به عنوان مدير کانون استان چهارمحال و بختياري منصوب شد. حقي پس از آن در سال 1378 به عنوان مديرکانون استان مرکزي منصوب و اکنون بعد از 15 سال مديريت و مديرکلي کانون اين استان، به جمع ‍پيشکسوتان کانون مي‌پيوندد.

آيين تجليل از 32 سال خدمات ارزشمند محمدتقي حقي در کانون و معرفي جهان‌بخش قنبري به عنوان مديرکل جديد قرار است روز چهارشنبه 28 آبان با حضور مديرعامل کانون و مسوولان استاني در مجتمع کانون شهر اراک برگزار شود.


 آفريقاي جنوبي ميزبان سال آينده کنگره «ايفلا» ست
 برنامه‌ريزي کانون براي حضور فعال در اجلاس جهاني کتاب‌داران 

برنامه‌ريزي براي حضور فعال کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان در هشتاد و يکمين سمينار اتحاديه بين‌المللي انجمن‌ها و موسسه‌هاي کتاب‌داري (IFLA) آغاز شده است. بر اين اساس، دو اداره‌کل «روابط عمومي و امور بين‌الملل» و «آموزش و پژوهش» هم‌چنين «کتاب‌خانه‌ مرجع» کانون مسووليت پي‌گيري نحوه حضور فعال کانون در اين رويداد با اهميت جهاني را با تشکيل کميته‌اي بر عهده گرفته‌اند تا ديدگاه‌هاي کارشناسي آن‌ها در شوراي بين‌الملل کانون مورد بررسي قرار بگيرد.

به گزارش اداره‌کل روابط عمومي و امور بين‌الملل کانون، اين سمينار رويدادي مهم در عرصه کتاب‌داري است که با فعاليت‌هاي کانون ارتباط نزديکي دارد و نمايندگان کانون طي چند دهه گذشته به عنوان يکي از اعضاي ايراني اين اجلاس در آن حضور داشته‌اند.

در چند سمينار اخير اين سازمان نيز چند نويسنده و پژوهش‌گر از سوي کانون به ارايه مقاله پرداختند.بر همين اساس هشتاد و يکمين سمينار ايفلا در سال 2015 ميلادي قرار است روزهاي 24 تا 30 مرداد 1394 در شهر کيپ تاون کشور آفريقاي‌جنوبي برگزار شود.

در اين دوره موضوع کتاب‌خانه‌هاي پويا: دسترسي، توسعه و تحول در حوزه کودک و نوجوان مورد توجه قرار گرفته است.

اتحاديه انجمن‌ها و موسسه‌هاي کتاب‌داري (ايفلا) که در سال 1927 در ادينبورگ اسکاتلند تاسيس شد، يک سازمان بين‌المللي، غير‌دولتي و غير‌انتفاعي است.

اين سازمان قصد دارد با گردآوردن کتاب‌داران از سراسر جهان و تبادل عقيده و تجربه‌هاي آن‌ها در قالب مقاله، پوستر، نرم‌افزار اطلاعاتي و لوازم و تجهيزات کتاب‌خانه‌اي جديد، باعث افزايش همکاري‌هاي بين‌المللي و تحقيق و پيشرفت در تمام زمينه‌ها و نيز فعاليت‌هاي کتاب‌داري شود.

کنفرانس‌هاي ساليانه ايفلا از سال 1928 تاکنون به غير از سال‌هاي 1940 تا 1944 ميلادي (جنگ جهاني دوم) همه‌ساله در يکي از کشورهاي جهان برگزار شده است.


 برنامه‌هاي هفته کتاب‌خواني در کانون ادامه دارد:
 مطالعه، نقاشي و نمايشگاه 

 نقطه و حرف و نقش در قم

نمايشگاه آثار چهارمين جشنواره هنري «نقطه، حرف و نقش» که با محوريت کتاب برگزار مي‌شود هم‌زمان با آغاز هفته کتاب افتتاح شده و همه روزه ميزبان بازديد کنندگان کودک و نوجوان در قم است.

آثار به نمايش درآمده در اين نمايشگاه در 4 قالب نقاشي، سفال، خوش‌نويسي و انيميشن است که بر اساس محتواي کتاب‌هاي علمي، ضرب‌المثل‌ها و هم‌چنين داستان‌هاي مثنوي معنوي توسط اعضاي کودک و نوجوان مراکز خلق شده اند.

به گفته فاطمه ميرمحمد صادقي، کارشناس هنري کانون استان قم و دبير اين جشنواره، به طور مجموع 334 اثر به دبيرخانه ارسال شده است که از اين ميان 61 اثر پس از ارزيابي انجام شده به عنوان برگزيده معرفي مي‌شوند.

بر اين اساس همايش تقدير از برگزيدگان اين جشنواره روز پنج‌شنبه 29 آبان ماه همراه با آيين تجليل از حميد رجبي اصل، کارشناس با سابقه هنري در سالن شهيد بدخشان مجتمع کانون استان قم برگزار مي‌شود.

در عين حال روزانه نزديک به 100 نفر از کودکان و نوجوانان استان از اين نمايشگاه بازديد کرده و ضمن آشنايي با فعاليت‌هاي کانون در کارگاه‌هاي جنبي که شامل کارگاه هنري و فرهنگي مي‌شود شرکت مي‌کنند.

برنامه‌هاي کتاب‌خانه پستي گچساران

در هفته کتاب و کتاب‌خواني کتاب‌خانه پستي شهرستان گچساران از مدارس روستاي چهاربيشه عليا بازديد کرد.

در ابتداي اين بازديد، عرفان قرقاني پور مسوول کتاب‌خانه پستي گچساران روز کتاب و کتاب‌خواني را به دانش‌آموزان تبريک گفت و به معرفي فعاليت‌هاي کانون پرداخت.

مسوول کتاب‌خانه پستي گچساران علاوه بر جذب عضو و تشويق نوجوانان به مطالعه، آموزش‌هاي کتاب‌داري را در قالب مسابقه براي دانش‌آموزان اجرا کرد.

وي هدف از برگزاري اين بازديدها را علاقمندسازي نوجوانان با کانون و آشنايي با شيوه‌هاي کتاب‌خواني در کتاب‌خانه پستي دانست.

باغ کتاب در خرم‌آباد

هم‌زمان با گرامي‌داشت هفته ملي کتاب ويژه برنامه «باغ کتاب» در مرکز شماره 3 خرم آباد برگزار شد.

اين برنامه با محوريت کتاب در هفته‌هاي گذشته با تشکيل کارگاه‌هاي بحث کتاب، معرفي کتاب و روخواني کتاب شکل گرفت و در هفته کتاب و کتاب‌خواني هر يک از اعضا با کمک مربي، گلي را با نام خود ساخته و روي برگ‌هاي گل نام کتاب و خلاصه کوتاهي از کتاب‌هايي را که مطالعه کرده بودند نوشته و روي ساقه گل‌ها نصب کردند. به اين ترتيب در طول هفته هر روز گل‌هاي جديدي توسط اعضاي کتاب‌خوان به باغ کتاب اضافه مي‌شود.

بکتاش ميهمان کانون اردبيل

غلامرضا بکتاش شاعر حوزه کودک و نوجوان 29 آبان ميهمان اعضاي ادبي مراکز کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان اردبيل است.بکتاش يکي از شاعران موفق و پرکار حوزه کودک و نوجوان است که به‌عنوان مربي فرهنگي در کانون پرورش فکري ملاير در خدمت کودکان و نوجوانان است.

رونويسي از بهار، آفرين به آفتاب، از ماه با خبر باش، خدا را دعوت کنيم، دعاي باران، نوجواني درخت کاج، آسمان بدون نون، کلاغ ميله ميله و با دوچشمم مي‌چشم، از کتاب‌هاي چاپ شده غلام‌رضا بکتاش هستند.

لازم به ذکر است که اين برنامه در قالب طرح دو پنجره اجرا مي‌شود که مديريت آفرينش‌هاي ادبي کانون تدارک ديده و هدف از برگزاري آن، نقد حضوري آثار شاعران و نويسندگان کودک توسط اعضاي فعال کارگاه‌هاي ادبي و هم‌چنين نقد آثار اعضا توسط شاعر و نويسنده ميهمان است.

«رونويسي از بهار » و «با دو چشمم مي‌چشم» دو کتاب شاعر هستند که در اين نشست توسط اعضاي ادبي مراکز کانون استان اردبيل نقد خواهند شد.

پيوند کارگاه آموزشي حفظ محيط زيست با کتاب

مربيان کانون پرورش فکري لاهيجان در هفته کتاب با برگزاري کارگاه آموزشي حفظ محيط زيست، کارگاه خواندن از منظر پرورش تفکر خلاق و منطقي و نمايشگاه کتاب اين هفته را در مرکز فرهنگي هنري کانون گرامي داشتند.اين کارگاه آموزشي با همکاري کانون پرورش فکري و گروه همياران محيط زيست در مرکز فرهنگي‌هنري لاهيجان اجرا شد.

شرکت‌کنندگان ضمن آشنايي با کتاب‌هاي علمي با موضوع موجودات زنده و محيط زيست با پرندگان زخمي در حال تيمار و نحوه نگه‌داري آنها تا زمان بازگشت به طبيعت از نزديک آشنا شدند. در ادامه نحوه برخورد با جانوران زخمي، اطلاع‌رساني به موقع به سازمان محيط زيست، فوايد داشتن محيط زيست سالم و حيات وحش زنده و ديگر موارد براي آنها تشريح شد.

برگزاري کارگاه کتاب‌خواني از منظر پرورش تفکر خلاق و منطقي، نمايشگاه و فروشگاه کتاب، نمايشگاه آثار اعضاي کانون با موضوع کتاب‌خواني، نمايش کتاب فيلم، اجراي برنامه‌هاي کتاب‌محور براي دانش‌آموزان مدارس روستايي و اعضاي کتاب‌خانه پستي از جمله ويژه‌برنامه‌هاي اين مرکز در هفته کتاب است.

معرفي شخصيت در کتاب‌خانه سيار روستايي گرمسار

فعاليت امانت کتاب و معرفي کتاب "خيس مي‌شويم" و روخواني کتاب‌هاي "دايه مهر" و "سايه محبت" و معرفي شخصيت آمنه مادر و دايه حضرت محمد (ص) در کتاب‌خانه سيار روستايي گرمسار انجام شد.

در اين برنامه، کتاب‌خانه سيار روستايي گرمسار به دبستان‌هاي حافظ در روستاي شه سفيد و علامه طباطبايي در روستاي رستم آباد رفت تا با اجراي اين برنامه‌ها هفته کتاب را براي کودکان روستايي شرين و پرخاطره ثبت کند.


 ازسوي استاندار سيستان و بلوچستان صورت گرفت:
 اختصاص دو قطعه زمين براي ساخت مرکز کانون در زاهدان و مهرستان 

هم‌زمان با بيست و دومين هفته کتاب جمهوري اسلامي استاندار سيستان و بلوچستان 2 قطعه زمين را به منظور ساخت مرکز فرهنگي‌هنري کانون در شهرهاي زاهدان و مهرستان در اختيار کانون قرار داد. به گفته فرخ سالاري مديرکل کانون استان سيستان و بلوچستان با پي‌گيري‌هاي صورت گرفته در اين زمينه و با مساعدت مهندس علي اوسط‌هاشمي استاندار در شهرستان مرزي مهرستان زميني به مساحت 1هزار مترمربع در اختيار کانون قرار گرفت تا در اولين فرصت، کار ساخت نخستين مرکز فرهنگي‌هنري کانون در اين شهرستان آغاز شود.

بر اساس اين گزارش مهرستان يکي از شهر‌هاي منطقه بلوچستان در نزديکي مرز پاکستان است و بيش از 45هزار نفر جمعيت دارد که 8 هزار نفر ساکن شهر و بقيه در روستاهاي مجاور آن زندگي مي‌کنند و شغل بيشتر مردم اين ناحيه کشاورزي و دامداري است.

سالاري هم‌چنين افزود: استاندار سيستان و بلوچستان زميني به مساحت 700 مترمربع را نيز در منطقه پرجمعيت زيباشهر زاهدان در اختيار کانون قرار داد تا کودکان و نوجوانان اين ناحيه به زودي از خدمات فرهنگي‌، هنري و ادبي کانون پرورش فکري بهره‌مند شوند.اين زمين مي‌تواند به ساخت هفتمين مرکز کانون در شهر زاهدان اختصاص پيدا کند.

گفتني‌است: کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان سيستان و بلوچستان در حال حاضر داراي 27 مرکز فرهنگي‌هنري است که با توجه به جمعيت اين استان نيازمند توجه بيشتر مسوولان در اين زمينه است.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون