جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3190- تاریخ : 1393/08/05 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(دوشنبه)

با حضور مديران استان:
مرکز فرهنگي‌هنري کانون در شهرستان تکاب افتتاح شد

با معرفي 12 کتاب آغاز شد:
طرح کتاب‌خواني پاييزه در مراکز کانون خراسان جنوبي


نشريات کودک در نمايشگاه کتاب‌خانه مرجع کانون


محرم در مراکز کانون پرورش فکري


پايان رقابت قصه‌گويان در سه استان ديگر


 با حضور مديران استان:
 مرکز فرهنگي‌هنري کانون در شهرستان تکاب افتتاح شد 

سرپرست کانون استان آذربايجان غربي در مراسم افتتاح ساختمان مرکز فرهنگي‌هنري کانون شهرستان تکاب با اشاره به توجه و اعتماد مسوولان نظام به کانون از نيم‌قرن سابقه درخشان در راه کشف و پرورش استعدادهاي کودکان و نوجوانان به عنوان سرمايه‌هاي مهم اين مجموعه فرهنگي ياد کرد.

به گزارش روابط‌عمومي اداره کل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان آذربايجان‌ غربي، معصوم قلي‌زاده که در مراسم افتتاح کانون تکاب سخن مي‌گفت با تاکيد بر نگاه دقيق و جامع دين مبين اسلام به مقوله تربيت گفت: کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان با داشتن نيم قرن سابقه در راه کشف و پرورش استعدادهاي کودکان و نوجوانان به عنوان سرمايه‌اي مهم، يکي از مجموعه‌هاي فرهنگي است که اهتمام خاص در بحث تربيت دارد. قلي‌زاده در ادامه با اشاره به سابقه و خوشنامي کانون در ميان مخاطبان، خانواده‌ها و اهل هنر و ادب افزود: بسياري از فرهيختگان تاريخ هنر و ادب کشور فعاليت خود را از کانون آغاز کرده‌اند.

وي در ادامه سخنان خود از کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان به عنوان تنها نماينده ايران در مجامع بين‌المللي نام برد و گفت: مرغک کانون به عنوان يک برند از اعتبار ويژه بين‌المللي برخوردار است و اين حاصل نشده مگر با تلاش شبانه‌روزي مربياني که توان و تلاش خود را وقف کودکان و نوجوانان مي‌کنند.

سرپرست کانون استان همچنين با اشاره به سخنان علي‌اصغر فاني وزير آموزش و پرورش در خصوص خلاء آموزش‌هاي غير مستقيم در مدارس کشور به وجود شيوه‌هاي آموزش غير مستقيم کانون تاکيد کرد و گفت: همين شيوه و نوع فعاليت غير مستقيم با کودکان و نوجوانان کانون را از ساير مجموعه‌هاي فرهنگي متمايز مي‌کند و اين‌که کودکان و نوجوانان در يک فضاي امن و شاد بتوانند آموزه‌هاي ديني، اخلاقي، تربيتي و پرورشي را به صورت غير مستقيم فرا بگيرند از ويژگي‌هاي مهم کانون است. وي ضمن بيان اين مطلب که 8 درصد از جمعيت دانش‌آموزي استان تحت پوشش مراکز کانون هستند گفت: حمايت مسوولين از کانون و فعاليت‌هاي آن در ابعاد مختلف مي‌تواند کميت و کيفيت جمعيت تحت پوشش را افزايش دهد.

قلي‌زاده در پايان از تلاش‌هاي فريدون سيد مصطفوي مديرکل اسبق کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان و مديرکل فعلي آموزش و پرورش استان که با نگاه بلند و آينده‌نگري بستري را فراهم کرده تا امروز اين مرکز براي کودکان و نوجوانان تکاب راه‌اندازي شود و با پيش‌بيني و جذب نيروي متخصص آغاز به کار کند قدرداني کرد.

حسن عباسي معاون فرماندار شهرستان تکاب نيز در اين مراسم با اشاره به اين‌که امروز اگر کودکان و نوجوانان ما مسلح به علوم روز باشند مي‌توانند آينده روبه‌رشد و درخشاني را براي جامعه فرداي ايران رقم بزنند گفت: زمينه اين رشد در کانون فراهم مي‌شود و فعاليت‌هاي کانون بسترساز توسعه فرهنگي در جامعه است و سازمان‌هاي مختلف با اين نگاه بايد از فعاليت‌هاي آن حمايت کنند.

عباسي در ادامه افزود: بايد با حمايت از مجموعه‌هاي غني فرهنگي مانند کانون و با برنامه‌سازي و فرهنگ‌سازي براي کودکان و نوجوانان جلوي رخنه دشمن را در جبهه فرهنگي بگيريم.

معاون فرماندار تکاب در پايان افتتاح ساختمان مرکز فرهنگي‌هنري کانون تکاب را به تمام کودکان و نوجوانان اين شهرستان که صاحبان اصلي اين مجموعه هستند تبريک گفت.

در اين مراسم از خليل محبت‌خواه مدير کل راه و شهرسازي استان، صادق عباس‌زاد مدير اجرايي ساختمان‌هاي دولتي اداره کل راه و شهرسازي استان و عليرضا اکبري‌پور با اهداي لوح توسط سرپرست کانون استان تقدير شد.

اين مراسم با حضور صادق عباس‌زاد و مسوولين ادارات مختلف شهرستان تکاب روز شنبه در سالن آمفي تئاتر مرکز فرهنگي ‌هنري کانون تکاب برگزار شد.

کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان شهرستان تکاب از اول تير92 در ساختمان دانشگاه جامع علمي‌کاربردي اين شهرستان به صورت موقت فعاليت خود را آغاز کرد و در حال حاضر با 180عضو و 2هزار و 500 جلد کتاب به ساختمان جديد خود انتقال يافت. پروژه ساختماني مرکز فرهنگي‌هنري کانون تکاب در سال 85 با زيربناي 718 متر مربع و با اعتباري بالغ بر 6800ميليون ريال کلنگ‌زني شد.


 با معرفي 12 کتاب آغاز شد:
 طرح کتاب‌خواني پاييزه در مراکز کانون خراسان جنوبي 

کانون شماره 2 بيرجند با معرفي 12 عنوان کتاب، اعضاي مراکز فرهنگي‌هنري کانون استان را به شرکت در مسابقه کتاب‌خواني فصل پاييز دعوت کرد. به گزارش روابط عمومي اداره کل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان خراسان جنوبي، در ادامه اجراي طرح مستمر طرح کتاب‌خواني فصل، مرکز فرهنگي‌هنري شماره 2 بيرجند 12 عنوان کتاب را ويژه اعضاي گروه سني ب، ج، د، ه معرفي کرد.

بر همين اساس سه کتاب "صداي ساز سهراب" نوشته مريم صباغ زاده، "با دمي شبيه اين چه کار مي‌کني؟" نوشته استيو جنگينز و رابين پيچ و "هديه فرمانروا" نوشته کات لات براي مطالعه اعضاي گروه سني ب انتخاب شده است.

کتاب‌هاي "دختري دارم شاه نداره" نوشته سوسن طاقديس، "ماهي‌گير و بهار" نوشته مژگان کلهر و "آوازي براي وطن" اثر محمد گودرزي دهريزي نيز براي گروه سني ج معرفي شده است.

در عين حال قرار است اعضاي گروه سني د کتاب داستان «رستم و سهراب» اثر نوشته جعفر ابراهيمي شاهد، «دنياي شگفت انگيز بدن ما» نوشته ‌هارون يحبي و «دعاهاي زميني پدربزرگ» نوشته داگلاس وود را براي شرکت در اين مسابقه مطالعه کنند.

اين گزارش مي‌افزايد سه کتاب «نزديکتر بيا احمد (ص)»، «قند آباد» و «قند و نمک» به ترتيب نوشته زهرا زواريان، سيد سعيد ‌هاشمي و احمد عربلو نيز براي مطالعه اعضاي گروه سني ه تعيين شده است.

علاقه‌مندان به شرکت در اين مسابقه کتاب‌خواني فصل پاييز تا دهم دي‌ماه 93 براي شرکت در اين مسابقه فرصت خواهند داشت و فرم‌هاي تکميل شده مي‌بايست براي مرکز فرهنگي‌هنري شماره 2بيرجند ارسال شود.

بر اساس اعلام مرکز فرهنگي‌هنري شماره 1 طبس که مسؤوليت برگزاري کتاب‌خواني فصل تابستان 93 را بر عهده داشته است، 720 نفر از اعضاي مراکز فرهنگي‌هنري استان در مسابقه کتاب‌خواني فصل بهار شرکت کردند که از اين تعداد هشتاد و يک نفر منتخب به عنوان برگزيدگان مسابقه کتاب‌خواني فصل تابستان معرفي شده‌اند.

مراکز فرهنگي‌هنري قاين با 145 شرکت کننده، مرکز فرهنگي‌هنري شماره 1طبس با 100 شرکت‌کننده و مرکز فرهنگي‌هنري شماره 1 بيرجند با 73 شرکت‌کننده بيشترين استقبال را از مسابقه کتاب‌خواني فصل تابستان 93 در سطح کانون خراسان جنوبي داشته اند.


 نشريات کودک در نمايشگاه کتاب‌خانه مرجع کانون 

کتاب‌خانه‌ مرجع کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان نمايشگاهي از نشريات فارسي و غير‌فارسي کودک و خردسال را از ابتداي آبان 1393 برپا کرده است.

به گزارش اداره‌کل روابط عمومي و امور بين‌الملل کانون، در اين نمايشگاه 45 جلد از نشريات فارسي و غيرفارسي کودک و خردسال به نمايش گذاشته شده است.

«دوست»، «نبات کوچولو»، «قلک»، «کوشش»، «بادبادک»، «قلقک»، «سروش»، «رشد» و... عناوين برخي از 45 جلد نشريه کودک و خردسال است که در اين نمايشگاه در معرض ديد علاقه‌مندان قرار مي‌گيرد.

علاقه‌مندان مي‌توانند براي بازديد از اين نمايشگاه از ساعت 8 تا 16 به جز پنج‌شنبه و جمعه‌ها و روزهاي تعطيل به کتاب‌خانه مرجع کانون مراجعه کنند.

کتاب‌خانه مرجع کانون در خيابان شهيد بهشتي، خيابان خالد اسلامبولي، شماره 26، مجتمع فرهنگي‌هنري شهيد ملک‌شامران واقع شده است. گفتني است کتاب‌خانه مرجع کانون در هر ماه مجموعه‌اي از منابع کتاب‌خانه‌اي خود را به صورت ويژه و با موضوع‌هاي مختلف معرفي و در معرض ديد علاقه‌مندان قرار مي‌دهد.


 محرم در مراکز کانون پرورش فکري 

همزمان با آغاز ماه‌هاي محرم و صفر، مراکز کانون نيز ويژه‌برنامه‌هاي مذهبي خود را برگزار مي‌کنند.

بر اساس گزارش‌هاي رسيده، در اين‌روزها اعضاي کودک و نوجوان هيئت حضرت علي اکبر (ع) کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان فارس مرکز فرهنگي‌هنري جهرم براي عزاداري امام حسين (ع) آماده مي‌شوند. اين هيئت که در سال 78 تاسيس شده، يکي از هيئت‌هاي رسمي شهر جهرم است که در دهه اول محرم ويژه‌برنامه‌هاي فرهنگي‌مذهبي اجرا مي‌کند و مورد استقبال گرم و پر شور عزاداران کودک و نوجوان قرار مي‌گيرد. همچنين در اولين روز از ماه محرم‌الحرام کارکنان اداره کل کانون هرمزگان نيز در مراسم زيارت عاشورا شرکت کردند. برنامه قرائت زيارت عاشوار و مداحي در اولين روز محرم راس در نمازخانه اداره کل کانون استان هرمزگان برگزار شد.

اين مراسم با حضور مديرکل کانون، معاون، کارشناسان، کارکنان کانون استان هرمزگان و با مداحي يوسف درزاده مسوول حراست کانون و امين دهقاني مسوول کارپردازي استان برگزار شد.

اين مراسم تا پايان دهه اول محرم هر روز صبح در نمازخانه کانون برگزار مي‌گردد. مراکز ديگر نيز با برپايي برنامه‌هاي مذهبي و فرهنگي، ياد رشادت‌ها و فداکاري‌هاي شهداي کربلا را گرامي مي‌دارند.


 پايان رقابت قصه‌گويان در سه استان ديگر 

در ادامه رقابت‌هاي مرحله استاني جشنواره بين‌المللي قصه‌گويي کانون، نتايج رقابت قصه‌گويان در سه استان ديگر نيز مشخص شد. بر اساس اين گزارش، نتايج جشنواره قصه‌گويي کانون خراسان شمالي اعلام شد. به گفته مديرکل کانون استان، با اطلاع‌رساني و اعلام فراخوان به مراکز فرهنگي‌هنري و ساير دستگاه‌هاي فرهنگي استان، تعداد 22نفر متقاضي رقابت در جشنواره قصه‌گويي شرکت کردند که در 2 روز به رقابت پرداختند و قصه‌گويي آن‌ها ضبط شد. بر اساس اين گزارش، در ادامه اين لوح‌ها توسط 3 نفر از داوران مورد ارزيابي قرار گرفت و در نهايت 5 قصه‌گوي کانوني و آزاد جهت شرکت در مرحله کشوري به تهران معرفي شدند. فاطمه جعفريان از شيروان و مريم احتشام از بجنورد به صورت مشترک موفق به کسب مقام اول، حيدر قدرتي از بجنورد موفق به کسب مقام دوم، افسانه رحماني فضلي از شيروان و صديقه محمد آبادي از اسفراين موفق به کسب مقام سوم شدند.

هفدهمين جشنواره قصه‌گويي کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان اردبيل نيز با معرفي برگزيدگان خود در مرحله استاني به کارش پايان داد.

ودود عليش‌پور معاون فرهنگي‌اداري کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان اردبيل با اعلام اين خبر افزود: 54 قصه‌گو در دو بخش آزاد و مربيان کانون در اين جشنواره شرکت کرده بودند که در نهايت بر اساس شيوه‌نامه جشنواره قصه‌گويي بيست درصد از قصه‌گويان يعني 11 قصه‌گو براي حضور در جشنواره بين‌المللي معرفي شدند.

وي افزود: از اين تعداد شرکت‌کننده 9 نفر در بخش آزاد و 45 نفر در بخش مربيان قصه‌گويي کرده بودند.

عليش‌پور سطح کيفي قصه‌گويي هفدهمين جشنواره را مطلوب توصيف و اظهار اميدواري کرد مربيان راه‌يافته به مرحله بين‌المللي بتوانند مثل گذشته موفق عمل کرده و باعث اعتلاي سطح کيفي قصه‌گويي در استان و کشور شوند. داوري هفدهمين جشنواره قصه‌گويي کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان اردبيل را ودود عليش‌پور، شهرام پوردنيا و سيدجليل صفوي بر عهده داشتند و نفرات برگزيده را بر اساس امتياز به شرح زير معرفي کردند.

نفر اول، ليلا مستعلي‌زاده، مربي مسوول مرکز 2 مشگين‌شهر با «قصه آرزوي بزرگ»، از کتاب شاه ميداس

نفر دوم، فاطمه برمال، مربي فرهنگي مرکز 1 اردبيل با قصه «وال و حضرت يونس»

نفر سوم، سولماز صادقزاده نصرآبادي، مربي پاسخگوي ادبي با قصه «کسي دارد فکر مي‌کند»، نوشته خود قصه‌گو

نفر چهارم، ليلا نظمي، مربي هنري مرکز 5 اردبيل با قصه «اخبار نظامي فخري خانم»، از کتاب‌هاي کانون

نفر پنجم، ليلا خليفه سقا، مربي مسوول مرکز 2 اردبيل با قصه «پلنگ و آدميزاد»، از کتاب قصه ما همين بود

نفر ششم، حبيبه کريمي، مربي مسوول مرکز گرمي با قصه «يخي که عاشق خورشيد شد»، از کتابي به همين نام

نفر هفتم، شکر سيف‌اللهي، مربي مسوول مرکز بيله‌سوار با قصه «ميخي ميسمار ايلين آللاه»، بر اساس قصه فولکلور

نفر هشتم، افسانه مزين، مربي مسوول مرکز انگوت با قصه «پرنده طلايي»، ‌از کتابي به همين نام

نفر نهم، محسن وظيفه، مربي فرهنگي مرکز 1 پارس‌آباد با قصه «ملخ طلايي»، از سايت تبيان

نفر دهم، اسلام حسن‌زاده مربي فرهنگي مرکز گرمي با قصه «پسرک تنبل»، از سايت تبيان

افسون بهنژاد، در بخش آزاد با قصه «فاطما خالا»، بر اساس قصه فولکلور

در همين‌حال، مرحله استاني هفدهمين جشنواره بين‌المللي قصه‌گويي در استان تهران نيز با معرفي 10 برگزيده به کار خود پايان داد.

مشاور مديرعامل و مديرکل کانون استان تهران در حالي که جمعي از همکاران پيش‌کسوت و قصه‌گويان سال‌هاي نه‌چندان دور کانون نيز در آن حضور داشتند به حاضران گفت: همه ما کارکنان امروز، بازنشستگان فردا هستيم. اگر چه قصه‌گويي يک مانور نمايشي براي افزايش توانمندي‌هاي ماست، اما هدف اصلي ما مراکز و اعضا هستند. ما بايد قصه‌گويي چهره به چهره براي بچه‌ها را پاس بداريم و به آن توجه خاص داشته باشيم.

علي گنج کريمي از وجود ترکيبي متنوع در ميان قصه‌گويان ابراز خوشحالي کرد و اشتياق همکاران اداري را در کنار مربيان براي قصه‌گويي قابل توجه و تحسين دانست.

وي همچنين از حضور شرکت‌کنندگان آزاد هم تشکر کرد و ادامه داد: ابزار شيرين و اثرگذار قصه‌گويي با محتواهاي ارزنده ايراني و قصه‌هاي قرآني غني‌تر خواهد شد. فضايلي که در لبه پرتگاه فراموشي قرار گرفته‌اند، بايد مبناي انتخاب ما باشند. در اين صورت است که قصه‌گويي جامعه را نجات مي‌دهد.

مشاور مديرعامل اصل و اساس کار کانون را کار چهره به چهره با بچه‌ها دانست و گفت: جشنواره تمرين اين رسالت بزرگ و ارزشمند است. نشاندن طعم خوش قصه در روح عضو مي‌تواند مبناي تحولي شگرف در آينده‌اش باشد. چنان‌که دل‌بستگي‌هاي بسياري از ما به دليل خاطره‌هاي خوش قصه‌گويي بزرگترهاي‌مان در دوران کودکي است.

مهدي محمديان مسوول اجرايي و محتوايي اين جشنواره نيز طي گزارشي کوتاه از نحوه شکل‌گيري برنامه، انتخاب قصه‌ها و مشارکت مربيان سخن گفت.

در همين آيين قصه‌گويي محبوبه محرابي و حميدرضا مردمي در ادامه با استقبال مخاطبان روبرو شد و هنرنمايي گروه بسته‌نگار متشکل از اعضاي مرکز فرهنگي هنري شماره 10 استان با نقالي قصه‌اي از شاهنامه، تقدير از بازنشستگان، خوانش بيانيه هيات داوران و تقدير از برگزيدگان جشنواره از بخش‌هاي ديگر اين برنامه بود.

مليحه صفوي همکار بازنشسته استان تهران و قصه‌گوي برتر سال‌هاي پيشين نيز مسووليت اجراي اين مراسم را برعهده داشت.

در اين جشنواره مهدي محمديان، محبوبه محرابي، سميه جمالي‌نيا، فاطمه روحي‌رحيم، حميدرضا مردمي، حبيبه آزادي، فاطمه ده‌نمکي، معصومه جعفري و فروغ جمعي، فاطمه عوج اختري و ميترا ناظم توانستند رتبه‌هاي اول تا دهم را به خود اختصاص دهند.

آثار برگزيدگان مرحله استاني در جشنواره قصه‌گويي کشوري مورد داوري قرار خواهد گرفت.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون