جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3184- تاریخ : 1393/07/28 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(دوشنبه)


عكاسخانه
زندان «هارون‌الرشيد» تهران

قصر قجر چگونه زندان قصر شد؟


اخبـــــــــار


خبر


قصار اما...


دنياي عكس
دروازه ملل –تخت جمشيد –فارس

 عكاسخانه 
 زندان «هارون‌الرشيد» تهران


 قصر قجر چگونه زندان قصر شد؟ 

در زمان سلطنت رضاخان دستگاه اطلاعاتي به معني خاص آن، يعني مرکزي که به جمع‌آوري خبر از کشور هدف اشتغال داشته باشد در ايران وجود نداشت. او همه چيز را از نظميه که بعدها به شهرباني تغيير نام يافت، مي‌گرفت. سفارتخانه‌هاي ايران در کشورهاي مختلف نيز راه ديگري براي جمع‌آوري اطلاعات بود.

رضا شاه که بقاي حکومت خود را در به بند کشيدن آزاديخوا‌هان مي‌ديد، مدت زيادي از به قدرت رسيدنش نگذشته بود که «مارکوف» روسي را مأمور بررسي و انتخاب مکاني مناسب براي احداث زندان نمود.

نيکلاي مارکوف در سال 1882 در شهر تفليس گرجستان به دنيا آمد و در سال 1910 از بخش معماري دانشکد هنرهاي زيباي آکادمي سلطنتي فارغ‌التحصيل شد.

چهار سال بعد نيز در بخش آکادمي فارسي زبان‌هاي شرقي سن‌پترزبورگ تحصيلات خود را به اتمام رساند.

مارکوف دوست و همرديف رضاخان ميرپنج بود. در سال 1921 ميلادي فعاليت معماري خودش را در تهران آغاز کرد. از معماري اسلامي و شهرهاي سنتي ،احداث بناهاي ايراني و نيز مصالح محلي از قبيل آجر، سنگ، کاشي و گچ را مي‌ستود.

آجرهاي خشتي که وي به کار مي‌برد به نام آجر مارکوفي معروف شد. وي چندين وزارتخانه، ساختمان شهرداري و اداره، کارخانه، کاخ و زندان، استاديوم ورزشي، مدرسه و مغازه در تهران ساخت.او ساختمان سفارت ايتاليا و ساختمان سينگر در خيابان سعدي را به سبک کلاسيک اروپايي ساخت به همه اينها اضافه کنيد بناي زندان قصر در کاخ قجرها را. مارکوف پس از بررسي‌هاي لازم، قصر قجر را براي احداث زندان در تهران پيشنهاد کرد که بلافاصله اعتبار لازم تأمين و طراحي و سپس عمليات اجرائي آن آغاز شد که در نتيجه روز 11 آذر 1308 با 192 سلول آماده بهره‌برداري و توسط رضاخان افتتاح
گرديد.

1 اين در حالي بود که در آن زمان، عده‌اي خرده مي‌گرفتند که در هيچ جاي جهان معمول نيست، شاه زندان يا مؤسسه ديگري نظير آن را بازگشايي کند، ولي واقعيت اين بود که او براي حفظ حکومت خود نياز شديدي به احداث اين مکان‌ها‌ي مخوف داشت.

در آن زمان پس از اداره پليس سياسي، اداره زندان از فعال‌ترين ادارات بود و در زندان قصر دو عبارت به صورت ضرب‌المثل در آمده بود که حاکي از جو حاکم در آن دوران است:

«انشاءالله سيگار اديب السلطنه نصيبت شود» که منظور از «اديب السلطنه» سرهنگ يحيي رادسر،2 رئيس پليس وقت بود که معمولاً اجراي احکام اعدام را به عهده داشت و قبل از اعدام به زنداني سيگار تعارف مي‌کرد که ظاهراً اضطراب او را مقداري کاهش دهد و يا « تو را از درب عليم‌الدوله بيرون کنند» منظور از درب عليم‌الدوله درِ چوبيني بود که به محوطه‌اي تپه‌گونه ميان زندان قصر و پادگان قصر باز مي‌شد و زنداني سياسي را بر فراز بلندي‌هاي آن اعدام
مي‌کردند.

رکن‌الدين مختار آخرين رئيس شهرباني حکومت رضاشاه، برخوردهاي ظالمانه و خشونت ‌بار را همچنان ادامه مي‌داد به طوري که در زمان تصدي او، شهرباني به دستگاه مخوفي تبديل شده بود، چنان که تصور مي‌شدرعب اين دستگاه در قلب تمامي خانواده‌ها نفوذ کرده است.

از جمله جنايات او کشتن زندانيان با تزريق آمپول‌هاي هوا و سمي توسط شخصي به نام پزشک احمدي بود.

منبع :جام جم آنلاين اخبـــــــــار 

تل آجري کهن‌تر از تخت‌جمشيد است

معاون ميراث فرهنگي کشور درحالي از محوطه تاريخي تل آجري و موزه تخت جمشيد بازديد کرد که به‌گفته او، قدمت تل آجري بيش از زمان داريوش و ساخت تخت‌جمشيد مي‌رسد.

خبرگزاري‌ ميراث‌فرهنگي ـمحمدحسن طالبيان در اين بازديد از نزديک وضعيت کاوش در محوطه تاريخي تل آجري و همچنين روند مرمت موزه تخت جمشيد را بررسي کرد. در اين بازديد پروفسور پيرو فرانچسکو کاليري،سرپرست تيم ايتاليايي کاوش تل آجري ضمن تشريح نتايج بدست آمده و مطالعات انجام شده در فصل‌هاي گذشته‌ي کاوش و گمانه‌زني‌هاي مرتبط با محوطه تاريخي تل آجري ، به ارائه گزارش پرداخت .

«محمدحسن طالبيان» اما با اشاره به موقعيت و اهميت محوطه تل آجري که در 5/3 کيلومتري بناي تخت جمشيد قرار دارد گفت:« تل آجري يکي از چند محوطه باستاني مربوط به دوره هخامنشي است که قدمت آن به پيش از زمان داريوش و برپايي تخت جمشيد بر مي گردد. چنانچه آجرهاي لعابدار آن به دليل برخورداري از مضامين اسطوره اي و آييني حائز اهميت است».

وي افزود:« اميدوارم در محوطه‌هاي تاريخي مانند تل‌ آجري، پس از پايان يافتن مباحث مطالعاتي در تمام سطوح و کسب نتايج با ارزش باستان‌شناختي، امکان ايجاد يک موزه فراهم شود. ايجاد موزه در چنين محوطه‌هايي مي‌تواند مردم را با تاريخ ناشناخته يا کمتر شناخته‌شده‌ي کشور آشنا و زمينه‌ي توسعه‌ي محورهاي گردشگري را بيشتر فراهم کند».

پروفسور پيرو فرانچسکو کاليري - سرپرست تيم ايتاليايي کاوش تل آجري - نيز در اين بازديد، با تشريح نتايج به‌دست آمده و مطالعات انجام‌شده در فصل‌هاي گذشته‌ي کاوش و گمانه‌زني‌هاي مرتبط با محوطه‌ي تاريخي تل آجري، گزارشي ارائه کرد.

محوطه‌ي تاريخي تل‌ آجري در 5 / 3 کيلومتري تخت‌ جمشيد قرار دارد و يکي از بناهاي متعلق به دوران هخامنشيان است که به ثبت ملي رسيده و به‌لحاظ ارزش‌هاي تاريخي و هويت محتوايي، ميراثي ارزشمند است.


نمايش تازه ترين آثار هنرمند پيشکسوت خوشنويسي

نمايش تازه ترين آثار استاد جليل رسولي، هنرمند پيشکسوت خوشنويسي کمتر از 10 روز ديگر در فضايي مناسب صورت مي‌گيرد.

جليل رسولي، هنرمند پيشکسوت خوشنويسي و چهره ماندگار هنرهاي تجسمي در گفتگو با خبرنگار تجسمي باشگاه خبرنگاران گفت: برنامه ريزي براي برگزاري نمايشگاه‌هايي که در زمينه‌ي نقاشي خط خواهيم داشت، صورت گرفته است.

وي افزود: مدت‌‌هاست که خلق آثارم به پايان رسيده اما براي برگزاري نمايشگاه در حال انتخاب فضايي مناسب بودم.

اين هنرمند تصريح کرد: نمايشگاه ديگري را نيز براي ارائه تازه ترين آثارم خواهم داشت.

اين هنرمند پيشکسوت خوشنويسي ايران عنوان کرد: زمان قطعي برپايي اولين نمايشگاهم که پس از سال‌ها اتفاق مي‌افتد، حدود 10 روز آينده به همراه مکان برگزاري اعلام مي‌شود.


در اختتاميه پنجمين دوسالانه نقاشى دامون فر

نقاشان زير 25 سال از دكتر سميع آذر تجليل مى كنند

در اختتاميه پنجمين دوسالانه نقاشى دامون فر ويژه جوانان زير 25 سال ايران ، از مقام علمى و تلاش مستمر دكتر عليرضا سميع آذر در اشاعه هنر معاصر تجليل خواهد شد.

به گزارش شاپرك اين خبر را سيف الله پوياراد ، مدير اين دوسالانه اعلام كرد ؛ دو سالانه اى كه با رياست شوراى داورى آيدين آغداشلو و ارائه 96 اثر از 95 نقاش اين روزها در گالرى پرديس ملت در حال برگزارى است و جمعه دوم آبان در آيينى با شكوه ضمن معرفى برگزيدگانش ، از نقش عليرضا سميع آذر در اشاعه دانش هنرهاى تجسمى با ترجمه و تاليف پنج كتاب و بيش از دو دهه تدريس در دانشگاه تهران و آموزشگاههاى خصوصى و نيز معرفى هنر ايران به جامعه بين المللى در هفت سال حضورش در رياست موزه هنرهاى معاصر تهران تقدير خواهد شد.

عليرضا سميع آذر، متولد 1340 در تهران، در سال 1369 در رشته معماري از دانشگاه تهران فارغ التحصيل شد و در سال 1375 در همين رشته دکتراي خود را از دانشگاه مرکزي انگلستان دريافت کرد. سميع اذر از سال 1377 تا 1384 رياست موزه هنرهاي معاصر تهران را برعهده داشت و هم اکنون بيشتر وقت خود را به تدريس و تاليف مي گذراند.

شايان ذكر است دوسالانه نقاشى دامون فر در دوره هاى اول تا چهارم به ترتيب از تلاش هاى آيدين آغداشلو ، زنده ياد احمد اسفنديارى ، پرويز كلانترى و ليلى گلستان تقدير كرده بود ؛ پنجمين بزرگداشت اين دوسالانه نقاشى ، دوم آبان ماه با سپاس از تلاش دكتر عليرضا سميع آذر در سينما گالرى پرديس ملت همراه خواهد بود.


 خبر 

کشف موزائيک خيره‌کننده در گور باستاني يونان

باستان شناسان يوناني موزائيک بزرگ و خيره‌کننده‌اي را در کاوش‌هاي خود در گور باستاني واقع در آمفيپليس يونان کشف کردند.

به گزارش (ايسنا)،با ادامه کاوش‌هاي باستان‌شناسي در منطقه آمفيپليس در شمال يونان، محققان موفق به کشف موزائيک بزرگي در يکي ار اتاق‌هاي مدفون شده در زير خاک شدند که منقش به طرح هرمس خداي يوناني در حال راندن يک ارابه با دو اسب سفيد است.

اين موزائيک که تمام سطح يک اتاق را پوشانده است، از سنگ ريزه‌هاي رنگي ساخته شده است و ابعادي حدود 4.5 در 3 متر دارد.

البته وسط اين موزائيک بزرگ از بين رفته است، اما باستان شناسان با يافتن تکه سنگ‌هاي آن در تلاش‌اند به طرح کلي اين موزائيک دست يابند.

در اين موزائيک بزرگ هرمس خداي يونان در حال راندن ارابه‌اي بزرگ است که در آن مردي با ريش نشسته است که باستان‌شناسان معتقدند وي فيليپ دوم، پدر اسکندر مقدوني است که توسط هرمس به دنياي زيرزميني برده مي‌شود.

باستان شناسان يوناني اخيرا با تميز کردن گرد و خاک روي اين موزائيک نقشي از «پرسفونه»، الهه کشاورزي و حاصل‌خيزي را نيز روي اين موزائيک باستاني کشف کرده‌اند که بنابر اعلام وزير فرهنگ يونان اين تصوير ورايتگر ربوده شدن «پرسفونه» توسط «پلوتر» است.


هکتار ازمحوطه باستاني 'سيلک' آزادسازي مي شود

'فريدون اللهياري' در حاشيه نشست 'بررسي مسائل و مشکلات فراروي توسعه پايدار شهرستان کاشان' در جمع خبرنگاران اظهار داشت: وزرات راه و شهرسازي براي برطرف کردن موانع ثبت جهاني سيلک در حال انجام اقدامات لازم براي تحويل زمين معارض است.

وي در مورد مهمترين برنامه هاي ميراث فرهنگي استان اصفهان بيان کرد: پروژه هاي مرمتي غيرفعال استان اصفهان را با توجه به اختصاص اعتبارات مناسب در سالجاري فعال مي کنيم.

اللهياري ادامه مرمت آثار ارزشمند تاريخي اصفهان مانند 'چهلستون' و 'عالي قاپو' را از جمله برنامه هاي اين اداره در سالجاري عنوان کرد.

وي با اشاره به رشد ورود گردشگر در دولت تدبير و اميد گفت: سازمان ميراث فرهنگي بايد براي افزايش بيشتر اين صنعت درآمدزا زيرساخت هاي سخت افزاري و نرم افزاري اين بخش را گسترش دهد.

اللهياري ايجاد پليس گردشگري را براي بافت هاي تاريخي استان اصفهان ضروري دانست و خاطرنشان کرد: براي اضافه شدن اين بخش از نيروي انساني بايد تعاريف و شرح وظايفي را براي خدمت رساني و کمک به توسعه صنعت گردشگري مشخص کرد.

در نشست بررسي مسائل و مشکلات فراروي توسعه پايدار شهرستان کاشان برخي مسائل و مشکلات از جمله راديو کاشان، آزادسازي حريم تپه هاي هفت هزار ساله «سيلک» و واگذاري زمين براي توسعه دانشگاه کاشان مورد بحث و بررسي قرار گرفت.

محوطه باستاني هفت هزار ساله سيلک کاشان 24 شهريور سال 1310 با شماره 38 در فهرست آثار ملي به ثبت رسيد.

گريشمن فرانسوي در کاوش هاي خود شش دوره فرهنگي متمايز در محوطه سيلک شناسايي کرد که اين دوره ها از 7500 سال پيش از ميلاد آغاز شده بود.

تپه هاي باستاني سيلک از کهن ترين و مهمترين مراکز استقرار بشر در فلات مرکزي ايران است.


سهم ايران از درآمد گردشگري جهان كمتر از نيم درصد است

رئيس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري كشور گفت: كشورهاي مختلف توانسته اند با برنامه ريزي هاي دقيق سهم قابل توجهي از درآمدهاي گردشگري داشته باشند درحاليكه سهم ما كمتر از نيم درصد بوده است.به گزارش مهر، مسعود سلطاني‌فر در همايش بين‌المللي علمي راهبردي توسعه گردشگري ايران در محل دانشگاه فردوسي مشهد گفت: امروزه گردشگري يكي از عمده ترين فعاليت هاي جهان محسوب مي شود و درآمد آن در سال 2012معادل 60 هزار و 400 ميليارد دلار بوده است.

رئيس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري كشور ادامه داد: كشورهاي مختلف توانسته اند با برنامه ريزي هاي دقيق سهم قابل توجهي از درآمد هاي گردشگري داشته باشند در حاليكه سهم ما كمتر از نيم درصد بوده است.

وي گفت: گردشگري، 30درصد سهم صادرات خدمات جهاني و 6 درصد از درآمد صادرات كل جهاني را بخود اختصاص داده است.

معاون رئيس جمهور بيان داشت: گردشگري بخش كوچكي از اقتصاد را شامل مي شود درحاليكه مي تواند از نظر اقتصادي سبب درآمدزايي شده و در ساير مولفه هاي اقتصادي مانند اشتغال زايي نقش موثر داشته باشد.وي ادامه داد: ايران با توجه به ويژگي ها و موقعيت مكاني كه در مسير تلاقي تمدن شرق و غرب در حوزه گردشگري واقع شده، از موقعيت و همچنين از نظر جاذبه هاي گردشگري و ميراث كهن تاريخي در رتبه بالايي در خاورميانه قرار دارد.

سلطاني فر گفت: مجمع جهاني اقتصاد در گزارش سال 2013 خود در شاخص هاي كشورهاي مسافر پذير ايران را در جايگاه 98 قرار داده است، كه خوشبختانه ما توانستيم نسبت به سال 2012، تا 16رتبه ارتقا پيدا كنيم.رئيس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري كشور اظهار كرد: از جهت هزينه هاي سفر گردشگري ايران از جايگاه خوبي برخوردار است و توانسته براي گردشگران خارجي در ايران يك سفر پرجاذبه و ارزان را فراهم كند.


 قصار اما... 

 اشخاص بزرگ و با همت به کوه مانند، هر چه به ايشان نزديک شوي عظمت و ابهت آنان بر تو معلوم شود و مردم پست و دون همانند سراب مانند که چون کمي به آنان نزديک شوي به زودي پستي و ناچيزي خود را بر تو آشکار سازند. گوته

منبع : http://iran-blogme.blogsky.com


 دنياي عكس 
 دروازه ملل –تخت جمشيد –فارس


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون