جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3173- تاریخ : 1393/07/14 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(دوشنبه)


رونمايي از پوستر هفته ملي کودک ايران

هشدار رييس کميسيون فرهنگي مجلس
مراقبت از کودکان در اينترنت ضروري است


کتاب‌هاي کانون به آسمان رفتند


بازديد معاون فرهنگي کانون از مراکز استان البرز

برگزاري 14 نشست در هفته ملي کودک
کودکان «در معرض آسيب» و «با نيازهاي ويژه» موضوع دو نشست تخصصي


 رونمايي از پوستر هفته ملي کودک ايران 

 
پوستر هفته ملي کودک ايران با شعار «بادبادک اميد؛ شادي، دانش، آرامش» رونمايي شد.به گزارش اداره‌کل روابط عمومي و امور بين‌الملل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان به مناسبت آغاز جشن‌هاي هفته ملي کودک از پوستر اين مراسم رونمايي شد.

بنا بر اين گزارش اين پوستر که اثر مرتضي آذر‌خيل گرافيست است با نقش پرنده صلح که در آسمان آبي به پرواز در آمده است نشان‌دهنده فضايي شاد و آرام براي کودکان ايران و جهان است.

شعار مراسم هفته ملي کودک با عنوان «بادبادک اميد؛ شادي، دانش، آرامش» با مضامين يک هفته جشن، نمايشگاه بازي آموزش و نشست‌هاي تخصصي بر اين پوستر نقش بسته است و نشان‌دهنده برنامه‌هايي است که کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان امسال براي کودکان تدارک ديده‌ است.

مراسم هفته ملي کودک امسال در تهران در مرکز آفرينش‌هاي فرهنگي و هنري کانون در خيابان حجاب و درديگر شهرها در کليه مراکز کانون سراسر کشور برگزار خواهد شد.

در اين مراسم علاوه بر طراحي برنامه‌هاي سرگرم‌کننده و آموزشي ويژه کودکان و نوجوانان نشست‌هاي تخصصي براي بررسي مسايل کودکان و برنامه‌هاي متنوع تدارک ديده شده است.

هم‌چنين در نمايشگاهي که به اين مناسبت در تهران برگزار خواهد شد ده‌ها تشکل مردم نهاد به ارايه برنامه‌ها و دست‌آوردهاي خود خواهند پرداخت.مراسم هفته ملي کودک ايران از روز 15 تا 21 مهر ماه در سراسر کشور برگزار خواهد شد.


 هشدار رييس کميسيون فرهنگي مجلس
 مراقبت از کودکان در اينترنت ضروري است 

 
رشد بي‌قاعده و بدون کنترل اينترنت، فضاهاي مجازي و تجهيزات استفاده از آن‌ها باعث شده تا خطرهاي فراواني کودکان ايراني را تهديد کند.احمد سالک رييس کميسيون فرهنگي مجلس با ذکر اين‌که کودکان ايراني را مي‌توان به چند دسته تقسيم‌بندي کرد گفت: گروهي از کودکان به خاطر ناهنجاري‌هاي مختلف موجود در خانواده‌ها مانند مصرف مواد مخدر، طلاق، بيماري‌هاي رواني والدين و... مورد بي‌مهري و کم‌توجهي والدين خود قرار مي‌گيرند و حق و حقوق‌شان به عنوان يک کودک از بين مي‌رود. اين گروه همان گروهي هستند که به آن‌ها بد سرپرست مي‌گويند.

وي با اشاره به کودکان «فقر» به عنوان دومين دسته از اين گروه گفت: دسته ديگر از کودکان کودکاني هستند که به دليل فقر خانواده‌ها از حداقل‌هاي يک زندگي براي تامين غذا و وسايل اوليه آموزشي هم محرومند. اين دسته به دليل ضعف مادي و امکانات تفريحي و آموزشي و... به نوعي مورد ظلم و بي‌عدالتي قرار گرفته‌اند.

نماينده مردم اصفهان در مجلس سومين دسته از کودکان را کودکاني مي‌شناسد که بر‌خلاف دو دسته قبلي از امکانات کافي براي زندگي برخوردارند و افزود: گروه سوم کودکاني هستند که هم استعداد دارند و هم‌ زمينه و بستر براي رشد استعدادهاي‌شان وجود دارد.

در مدارس خوبي درس مي‌خوانند و از امکانات مالي هم بهره مي‌برند. اين گروه روند طبيعي مناسبي را دنبال مي‌کنند و مي‌توانند زندگي خوبي را درآينده داشته باشند.

سالک با تاکيد بر اين‌که براي غلبه بر اين ضعف‌ها بايد تمامي دستگاه‌ها و سازمان‌هاي ذيربط مانند کميته ‌امداد، آموزش و پرورش، بهزيستي و... وارد گود شوند، از اين‌که امروز اکثر امکانات تفريحي، آموزشي و فرهنگي مورد نياز سنين کودکي و نوجواني از خارج از کشور و به خصوص چين تامين مي‌شوند انتقاد کرد و گفت: البته در سال‌هاي اخير در مورد توليد نوشت‌افزار و برخي تجهيزات ديگر مورد نياز کودکان در داخل کشور گام‌هايي برداشته شده ولي به هيچ عنوان کافي نيست.

رييس کميسيون فرهنگي مجلس از افزايش نگران‌کننده تمايل کودکان و نوجوانان به استفاده از اينترنت و فضاهاي مجازي به عنوان آفتي براي اين قشر از اقشار جامعه ياد کرد و گفت: امروز شاهد آن هستيم که کودکان و نوجوانان ايراني به شکلي غيرقابل کنترل پاي ميزهاي رايانه، لپ تاپ‌ها و لوح‌هاي رايانه‌اي خود مي‌نشينند و به وقت‌گذراني در فضاي جذاب مجازي ‌مي‌پردازند و در معرض انواع سايت‌هاي غير‌اخلاقي و ضد‌تربيتي قرار مي‌گيرند اين امر باعث شده تا زنگ خطري حقيقي براي کودکان و آينده کشورمان به صدا درآيد، به همين دليل از وزير ارتباطات مي‌خواهيم تا فکري براي گسترش بي‌رويه و امکان دسترسي کودکان و نوجوانان به اينترنت بکند.


 کتاب‌هاي کانون به آسمان رفتند 

مسافران کودک و نوجوان شرکت‌هاي هواپيمايي ايران در روز جهاني کودک در مسير سفر خود از کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان هديه مي‌گيرند.بر اين اساس، به منظور بزرگ‌داشت مقام و جايگاه کودکان و نوجوانان و با همکاري شرکت‌هاي هواپيمايي ايران اير، نفت ايرلاين، قشم ايرلاين، آسمان و کاسپين تمامي مسافران کودک و نوجوان خطوط پروازي اين شرکت‌ها در روز 16 مهر هديه‌اي از سوي کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان را از مهمان‌داران هواپيما دريافت خواهند کرد.

بنا بر اين گزارش اين هدايا شامل کتاب، وسايل سرگرمي و پازل مناسب گروه‌هاي سني کودک و نوجوان است.

امسال کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان با برگزاري مراسم ويژه‌اي در روزهاي 15 تا 21 مهر هفته ملي و روز جهاني کودک را گرامي خواهد داشت.

در هفته ملي کودک ايران که روزهاي 15 تا 21 مهر امسال برگزار خواهد شد قرار است با همکاري کانون و موسسه مهر گيتي طرح اهداي کتاب به کودکان مناطق محروم سراسر کشور به اجرا در آيد.


 بازديد معاون فرهنگي کانون از مراکز استان البرز 

 
معاون فرهنگي کانون با حضور در مراکز کانون البرز در کرج، از نزديک فعاليت‌هاي مراکز را رصد کرد.بر اساس گزارش روابط عمومي اداره کل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان البرز، محسن فضلي معاون فرهنگي کانون کشور در برنامه‌اي در اداره‌کل کانون پرورش فکري کرج حضور يافته و به ترتيب از مراکز مجتمع، يک، سه، دو و چهار کرج بازديد کرد.

علي‌رضا جلالي، مديرکل و کارشناسان فرهنگي و هنري کانون البرز، فضلي را در اين ديدار همراهي کردند.در ابتداي اين بازديد، مديرکل کانون البرز فعاليت‌هاي کانون استان و کلاس‌هاي مختلف را تشريح و از توسعه فعاليت‌هاي نجوم و تئاتر و روند برگزاري کلاس‌هاي ويژه در استان خبر داد.او گفت: ما سعي کرده‌ايم توجه مربيان‌مان را به جاي انگيزه‌هاي بيروني به انگيزه‌هاي دروني معطوف کنيم.فضلي نيز در مراجعه به مراکز مختلف، با مسوولان آن درباره وضعيت اعضاي جديد، تمديدي، تعداد کتاب‌ها و ميزان امانت‌دهي، تعداد مربيان، شيفت کار ي مراکز، روند فعاليت‌ها، فعاليت‌هاي ويژه و فعاليت‌هاي رضوي گفت‌وگو کرد.

معاون فرهنگي کانون کشور در پايان اين بازديدها، استان شدن البرز را يک اتفاق خوب خواند و افزود: ايده‌پردازي‌هاي مدير کل اين استان هميشه براي من جالب بوده است.

وي با اشاره به قابليت‌ها و ظرفيت‌هاي استان البرز گفت: اين استان مي‌تواند از جمله استان‌هاي درخشان در کشور باشد.

فضلي در حاشيه اين ديدارها از نمايشگاه پايان تابستان مراکز و وبلاگ‌هاي اختصاصي برخي از مراکز نيز ديدن کرد و خلاقيت‌هاي مربيان و اعضا را مورد تقدير قرار داد.


 برگزاري 14 نشست در هفته ملي کودک
 کودکان «در معرض آسيب» و «با نيازهاي ويژه» موضوع دو نشست تخصصي 

در نخستين روز از «هفته ملي کودک» دو نشست تخصصي براي بررسي مسايل کودکان با نيازهاي ويژه و در معرض آسيب برگزار خواهد شد.به گزارش اداره کل روابط عمومي‌و امور بين الملل کانون، نخستين نشست با عنوان «کودکان در معرض آسيب» روز 15 مهر در محل مرکز آفرينش‌هاي فرهنگي‌هنري کانون پرورش فکري کودکان و نوجوان با حضور فاطمه قاسم­زاده و حسن موسوي از فعالان حوزه کودک و جامعه‌شناس و روان‌شناس برگزار مي‌شود.

اين گزارش حاکي است محورهاي اين نشست عبارتند از «تعريف کودکان در معرض آسيب و انواع آسيب‌ها»، «عوامل موثر در به وجود آمدن اين کودکان»، «راه‌کارهاي کاهش آسيب‌هاي کودکان و نقش خانواده، مرکز آموزشي، ‌دولت، رسانه‌ها و جوامع مدني در کاهش آسيب‌ها».

دومين نشست روز پانزدهم مهر به بررسي «مشکلات کودکان و نوجوانان با نيازهاي ويژه» با نگاهي به مراکز فراگير کانون با حضور زهرا عبدالحي، مهرناز خراسانچي و فريده ترابي ميلاني کارشناسان مسايل کودکان با نيازهاي ويژه برگزار خواهد شد.

کارشناسان شرکت کننده در اين نشست تلاش خواهند کرد تا مسايلي نظير تعريف «کودکان با نيازهاي ويژه»، «وظايف جامعه در مقابل کودکان و نوجوانان با نيازهاي ويژه»،‌ «همراه‌سازي (فرماليزاسيون) اين افراد با افراد ديگر جامعه»، «برنامه‌ريزي محتوايي کتاب‌هاي درسي متناسب با نيازهاي اين گروه» و «ارايه آموزش‌هاي مناسب براي کودکان و نوجوانان با نيازهاي ويژه» را مورد بررسي قرار دهند.

اين دو نشست را مديريت آموزش و پژوهش کانون تدارک ديده است و حضور تمامي ‌علاقه‌مندان در اين آن آزاد است در عين حال شرکت‌کنندگان مي‌توانند سوال‌ها و مسايل خود را با کارشناسان حاضر در اين نشست‌ها مطرح کنند.

14 نشست‌ تخصصي هفته ملي کودک ايران هر روز از ساعت 10 تا 12 و بعد از ظهرها از ساعت 14 تا 16 در سالن کنفرانس مرکز آفرينش‌هاي فرهنگي هنري کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان واقع در خيابان حجاب تهران برگزار مي‌شود.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون