جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3173- تاریخ : 1393/07/14 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(دوشنبه)

مهران مديري «اتاق عمل» را کليد زد
«غفوريان» دكتر شد

با حضور رييس سازمان سينمايي؛
جشنواره فيلم کودک در نصف جهان رسما آغاز به کار کرد


"امير کاستاريکا" و ساخت فيلمي درباره جنگ جهاني


"سوت دل" آماده پخش


"بلبل" چين به اسکار رفت


رونمايي از پوستر جديدترين فيلم "پرستويي"


سينما، سينما


ميز خبر


 مهران مديري «اتاق عمل» را کليد زد
 «غفوريان» دكتر شد 

 
مهران غفوريان با ايفاي نقش دکتر بهروز عشقي مقابل دوربين سريال «اتاق عمل» رفت.به گزارش ايسنا، سريال طنز «اتاق عمل» به کارگرداني مهران مديري روز (شنبه 12 مهرماه) در لوکيشني در فرمانيه کليد خورد.در مراسم کليد خوردن اين مجموعه طنز 90 قسمتي مهران غفوريان به عنوان بازيگر اصلي در لوکيشن حضور داشت. سکانس ضبط شده مربوط به قسمت سوم از سريال «اتاق عمل» مي‌شد که با ايفاي نقش مهران غفوريان بازيگر نقش دکتر بهروز عشقي همراه بود.

پوپک مظفري، دستيار اول کارگردان در سريال «اتاق عمل» اعلام کرد: پيش توليد اين مجموعه حدود يک ماه زمان برد. 30 درصد از لوکيشن‌ها به شکل پراکنده هستند و 70 درصد لوکيشن‌ها مربوط به لوکيشن اصلي در بيمارستان مي‌شود.

به گزارش ايسنا، سريال «اتاق عمل» به کارگرداني مهران مديري و تهيه‌کنندگي حميدرضا مهدوي با حضور تعدادي از هنروران در منزل مهران غفوريان کليد خورد. اين مجموعه بنابه گفته مدير شبکه تهران، قرار است از دي‌ماه امسال از شبکه تهران به روي آنتن برود.سيامک انصاري‌، سپند اميرسليماني‌، علي اوجي،‌ ليلا ايراني‌، پوريا ايرائي‌، شراره ارمغاني‌، تينا اسدي‌، بهناز توسلي‌، فرزانه تفرشي‌، فلامک جنيدي‌، جوانه دلشاد‌، سيد جواد رضويان، آذين رئوف،‌ سحر ذکريا‌، نادر سليماني‌، ماندانا سوري‌، شادان شهيدي‌، يوسف صيادي‌، اليکا عبدالرزاقي‌، گل‌ناز عباسي‌، مهران غفوريان‌، رضا فيض نوروزي‌، نيما فلاح‌، شبنم فرشادجو،‌ عارف لرستاني‌، علي لک پوريان‌، مهران مديري‌، دريا مرادي دشت‌، رضا نيک خواه‌، رامين ناصر نصير‌، سام نوروزي‌، سحر ولدبيگي‌، محمدرضا هدايتي‌، فاطمه هاشمي‌، ساعد هدايتي از بازيگران سريال طنز «اتاق عمل» هستند.

مهدي ژوله، خشايار الوند، الهه زارع‌نژاد و... تيم نويسندگي اين سريال را شامل مي‌شوند که اين گروه زير نظر مهران مديري فعاليت مي‌کنند.سريال طنز «اتاق عمل» در 90 قسمت 40 دقيقه‌اي براي پخش روتين شبانه تهيه و توليد مي‌شود. داستان اين سريال درباره اتفاقاتي است که در اتاق عمل بيمارستاني رخ مي‌دهد. سريال مهران مديري براي پخش از دي ماه امسال آماده خواهد شد.


 با حضور رييس سازمان سينمايي؛
 جشنواره فيلم کودک در نصف جهان رسما آغاز به کار کرد 

 به گزارش شاپرك، افتتاحيه بيست و هشتمين جشنواره بين‌المللي فيلم‌هاي کودکان و نوجوانان با حضور دکتر حجت‌الله ايوبي رئيس سازمان سينمايي، محمدرضا جعفري‌جلوه مديرعامل بنياد سينمايي فارابي، مرتضي سقائيان‌نژاد شهردار اصفهان، مهدي مسعودشاهي دبير جشنواره، استاندار اصفهان، مسعود کرامتي، فريدون حسن پور، فريال بهزاد، غلامرضا آزادي، حسين محجوب، گوهر خيرانديش، آزاده اسماعيل خاني ، حسين ياري ، بهروز بقايي و چهره‌هاي مختلف سينمايي و فرهنگي و اهالي رسانه در ميان شور و شعف کودکان اصفهاني در سالن کوثر آغاز شد.

بنا بر اين گزارش، جشنواره پس از پخش سرود جمهوري اسلامي و قرائت قرآن توسط يک نوجوان جشنواره رسما افتتاح شد. در ابتداي برنامه مهدي مسعودشاهي دبير جشنواره توسط صبا راد به روي سن دعوت شد و با خوشامدگويي به ميهمانان از زحمات همه دست اندرکاراني که سال‌ها در حوزه کودک و نوجوان فعاليت کردند و جشنواره را به 28 دوره رساندند تشکر کرد و گفت: اگر قدم‌هاي خوبي در جشنواره برداشته شده، من مديون دوستانم در سال‌هاي گذشته هستم که در حوزه انديشه، توليد و اکران با ظرفيت‌هاي موجود فضايي مناسب فراهم آوردند.

او در ادامه به سختي‌هاي توليد در سينماي کودک اشاره کرد و گفت: کار فرهنگي و توليد درحوزه کودک و نوجوان نياز به کار شبانه روزي دارد. نسل جواني پيش رو داريم که نسلي مستعد و پرسشگر است. آينده اين کشور و نظام در گرو اين نسل است و بايد امروز بزرگان فرهنگ براي رشد و تعالي سرنوشت‌سازان آينده مملکت قدم بردارند. اميدوارم جشنواره مقدمه‌اي باشد براي توليد در بخش انديشه، تکنيک و فني سينما. همين جا مي‌خواهم اعلام کنم که ما تشکل خيرين سينماي کودک ونوجوان را راه مي‌اندازيم و بستري مناسب براي رشد اين نسل که بهترين نسل دنيا است فراهم مي‌آوريم.

بخشي از مراسم افتتاحيه به برگزيدگان بخش مواد تبليغي گذشت و در ادامه حجت‌الله ايوبي رئيس سازمان سينمايي از شهرداري اصفهان به دليل دغدغه مندي‌اش در حوزه فرهنگ و هنر تشکر کرد و گفت: خوشحالم شهرداري علاوه بر وظايف خطيرش در شهر در عرصه فرهنگ و هنر نيز حاضر شده است و به روح و جان شهروندان مي‌انديشد. راه آشتي مردم با سينما ، سينماي کودک است.

وي در ادامه تاکيد کرد: سال گذشته سينما حال و وضع خوبي نداشت، اما امروز خوشحاليم سينماي ايران از وضع قابل قبول برخوردار است. سينماداران خرسند هستند و فروش سالن‌هاي سينما با افزايش خوبي روبرو است. سينما محل اجتماع خانواده هاست اگر به سينما به جايي براي اجتماع خانواده و تحکيم بنيان خانواده فکر کنيم، جايگاه سينماي کودک را در مي‌يابيم. راه آشتي مردم با سينما سينماي کودک است که بايد آن را تقويت کنيم.پس از اجراي موسيقي توسط کودکان به صورت سلو از نماينده کودکان غزه «محمد قروي» تقدير شد و پروانه زرين جشنواره توسط رئيس سازمان سينمايي و دبير جشنواره به وي اهدا شد. محمد که احساسات بر او غلبه کرده بود و توان صحبت نداشت هم ضمن تشکر از مردم ايران گفت: همه ما با هم همکاري کنيم براي رويارويي با رژيم صهيونيستي. در ميان فلسطيني‌ها و صهيونيست‌ها ديواري نصب شده است من نقاشي روي اين ديوار کشيدم اميدوارم روزي اين ديوارهاي نژادپرستانه ديگر وجود نداشته باشد. مقاومت باسلاح نيست با نقاشي و با هنر هم مي توان مقاومت را منتقل کرد تا اثرش را بگذارد.

در پايان مراسم از حسين عرفاني، شهلا ناظريان، برادران خوشخرام، محمدعلي مياندار، حسن اکليلي، هوشنگ حريرچيان، زنده‌ياد حسن سراج زاهدي، فريدون حسن‌پور، اسدالله اعلايي و ساير هنرمنداني که در اين دوره از جشنواره در بخش بزرگداشت معرفي شدند تقدير به عمل آمد و آئين افتتاحيه با نورافشاني گسترده‌اي در محوطه ورزشگاه 22 بهمن به کار خود پايان داد.


 "امير کاستاريکا" و ساخت فيلمي درباره جنگ جهاني  

 
مهر :امير کاستاريکا کارگردان مشهور صرب فيلم جديدش را با موضوع جنگ جهاني دوم در بلاروس جلوي دوربين مي‌برد. فيلم جديد امير کاستاريکا با اقتباس از رماني به نام «اگر حالا نه، پس کي؟» موضوع جنگ جهاني دوم را در مرکز توجه خود قرار خواهد داد.کاستاريکا گفته است فيلمبرداري فيلم جديدش در سال 2015 انجام مي‌شود و بخشي از آن در بلاروس و بخشي در ايتاليا جلوي دوربين مي رود.ماجراي اين فيلم درباره دو مبارز يکي يهودي و ديگري بلاورس است که در جنگ جهاني دوم هر دو بايد از دست نازي‌ها فرار کنند و در اين مسير از بلاروس تا ميلان را طي کنند.


 "سوت دل" آماده پخش  

 
ايكنا :«سوت دل» عنوان يک فيلم سينمايي به کارگرداني نادر طريقت است که با آماده پخش شدن، براي اولين بار در جشنواره فيلم کودک به نمايش در خواهد آمد.نادر طريقت، کارگردان فيلم سينمايي «سوت دل» اظهار کرد: فيلم تلويزيوني «سوت دل» با به پايان رساندن مراحل فني، آماده پخش شد. از اين کار يک نسخه 35 گرفته شده تا اگر موقعيت لازم فراهم شود ابتدا در سينما اکران شود. اين فيلم براي اولين بار در جشنواره فيلم کودک به نمايش در خواهد آمد. کامران تفتي، ماه چهره خليلي، احسان کريمي، غزاله جزايري، امين طريقت، سعيدرضا نهال، محمدرضا هنرکار، امير زالي‌زاده ، فرزين حسن خان و ... در اين فيلم به ايفاي نقش پرداخته‌اند.


 "بلبل" چين به اسکار رفت 

 
ايسنا: کشور چين فيلم «بلبل» به کارگرداني «فيليپه مويل» را به عنوان نماينده‌ي خود به رقابت‌هاي آکادمي اسکار فرستاد. در حالي که اکثر کشورها فيلم‌هاي منتخب خود براي رقابت در بخش بهترين فيلم خارجي آکادمي علوم و هنرهاي اسکار 2015 معرفي کرده‌اند‌، چين در لحظات آخر، «بلبل» محصول مشترک خود با کشور فرانسه را به عنوان نماينده‌اش راهي اين رقابت هاي بين‌المللي کرد.فيليپه مويل فرانسوي «بلبل» را با اقتباس از فيلمي در سال 2002 که درباره‌ي ارتباط يک پيرمرد و دختري روستايي در جنوب‌غرب چين ساخته شد‌، کارگرداني کرده است.بازيگران اين اثر چيني هستند و مويل به همراه «نينگ نينگ» متن آن را به نگارش درآورده است.


 رونمايي از پوستر جديدترين فيلم "پرستويي" 

 
برنا: پوستر فيلم سينمايي «مهمان داريم» همزمان با عيد قربان در آستانه اکران عمومي رونمايي شد.فيلم سينمايي «مهمان داريم» به نويسندگي و کارگرداني محمد مهدي عسگرپور قرار است از نيمه اول آبان ماه در گروه سينمايي استقلال اکران عمومي شود.در آستانه اکران عمومي اين فيلم در سينماهاي تهران و شهرستانها، يکي از پوستر اين اثر سينمايي که توسط بهزاد خورشيدي طراحي شده است، رونمايي شد.

در «مهمان داريم» پرويز پرستويي، آهو خردمند، بهروز شعيبي، سهيلا گلستاني، محمد و مهدي صادقي به ايفاي نقش مي‌پردازند.


 سينما، سينما 

با حضور حميد لولايي، سحر قريشي، ارژنگ اميرفضلي و...

فيلم «شاهزاده و گدا» کليد زده شد

فيلم سينمايي «شاهزاده و گدا » نوشته رهام تربيت (براساس طرحي از قربان محمدپور) به کارگرداني رسول محمدي کليد زده شد. به گزارش شاپرك؛ حميد لولايي، سحر قريشي، اصغر سمسارزاده، ارژنگ امير فضلي، مهرداد خرازي، سجاد رستمي جاويد ، گيتي معيني و .... از جمله 43 بازيگري هستند که در اين فيلم ايفاي نقش مي‌کنند.

در خلاصه نمايش آمده است: بهروز، فرد متمول اما خسيسي است که مقبوليتي در بين خانواده ندارد ولي اعضاي خانواده به شدت از او حساب مي‌برند. اين مرد خسيس، در مواجهه با خواستگار دخترش، شروطي تعيين مي‌کند که سالها محقق نشده است. در همين حين و در پي اتفاقي نادر،‌ بهروز به وضعيت غير قابل پيشي بيني و عجيبي دچار مي‌گردد که .....


اعلام اسامي هيأت داوران جشنواره « گزارش يک نگراني »

اسامي هيأت داوران جشنواره فيلم هاي موبايلي « گزارش يک نگراني » اعلام شد.به گزارش شاپرك ، حامد رهنما دبير اين جشنواره در گفت و گو با ستاد خبري جشنواره « گزارش يک نگراني » گفت : رامبد جوان ، مريلازارعي، دکتر رضا پورحسين، محمد صالح علا و پيمان قاسم خاني به عنوان اعضاي هيأت داوران اين جشنواره انتخاب شده اند.وي همچنين افزود: رامبد جوان دبيري هيأت داوران اين جشنواره را بر عهده دارد و آثار بعد از مهلت پاياني توسط اين هيأت داوري ارزيابي مي شوند و از نفرات برتر در مراسم پاياني جشنواره تقدير خواهد شد.

شايان ذکر است جشنواره فيلمهاي موبايلي "گزارش يک نگراني"با توجه به کمبود بحران آب در کشور به همت فرهنگسراي رسانه و مشارکت شرکت آب و فاضلاب استان تهران از 5 مهر برگزار شد. علاقمندان جهت ارسال آثار و کسب اطلاعات بيشتر مي توانند به نشاني اينترنتي www.rasanehfest.irمراجعه کنند.


اکران و نقد فيلم سينمايي «هيلانه» در فرهنگسراي فردوس

فيلم سينمايي «هيلانه» به کارگرداني شهرام مسلخي وتهيه کنندگي محمود خرمدار در شصت و ششمين نشست سکانس اکران و سپس با حضور عوامل اين فيلم نقد و بررسي مي‌شود.به گزارش شاپرك، خانه فيلم اين مرکز امروز دوشنبه 14 مهر در شصت و ششمين نشست سکانس خود با حضور عوامل فيلم سينمايي «هيلانه»و «محمدرضا لطفي» به عنوان مجري و منتقد، اين فيلم را در بوته نقد قرار مي دهد.در خلاصه داستان فيلم سينمايي «هيلانه» آمده است:نويسنده اي تصميم مي گيرد که يک داستان بامزه و خنده دار بنويسد اما ناگهان خودش درگير اين داستان طنز مي شود و …

شهرام حقيقت دوست، شوان عطوف، سحر قريشي، ايمان صفا، ژيان ابراهيم و مسعود يوسفي از جمله بازيگران اين فيلم سينمايي هستند.گفتني است؛ فيلم سينمايي هيلانه نماينده سينماي مستقل ايران در جشنواره هاي سانفرانسيسکو و لندن 2013 و همچنين پر فروش ترين فيلم سينمايي در کشور عراق در سال 2013 بوده است.علاقه‌مندان براي شرکت در اين برنامه مي‌توانند امروز دوشنبه 14 مهر ساعت 17 به فرهنگسراي فردوس واقع در فلکه دوم صادقيه، بلوار فردوس، بعد از چهارراه مخابرات مراجعه نمايند.


 ميز خبر 

«ميرسليم و ولايتي» ادعاي حاتمي کيا را رد کردند

ولايتي درباره نقش وزارت خارجه در ارسال فيلم طعم گيلاس به جشنواره کن گفت: در آن مقطعي که من وزير خارجه بودم اين فيلم براي حضور در جشنواره اي خارجي انتخاب شد. اين تصميم از سوي نهادهاي متولي سينماي ايران تاييد شده بود و مراجع تخصصي مثل وزارت ارشاد اين فيلم را گزينش کرده بودند.به گزارش عصر ايران، مصطفي ميرسليم و علي اکبر ولايتي وزيران ارشاد و امور خارجه دولت هاشمي رفسنجاني ادعاي حاتمي کيا فشار وزارت خارجه براي ارسال فيلم کيارستمي به جشنواره خارجي را رد کردند.مصطفي ميرسليم وزير ارشاد دولت دوم هاشمي رفسنجاني به نشريه «تماشاگران امروز» گفت که وي اجازه داده تا فيلم «طعم گيلاس» کيارستمي به جشنواره کن فرستاده شود و نيازي به دخالت ديگران نبوده است.

«خودمان تصميم گرفتيم تا فيلم طعم گيلاس را به جشنواره هاي بين المللي بفرستيم فشاري هم براي فرستادن يا نفرستادن فيلم ها از هيچ وزارتخانه ديگري نداشتيم.علي اکبر ولايتي در گفت و گو با اين نشريه درباره نقش وزارت خارجه در ارسال فيلم طعم گيلاس به جشنواره کن گفت: در آن مقطعي که من وزير خارجه بودم اين فيلم براي حضور در جشنواره اي خارجي انتخاب شد. اين تصميم از سوي نهادهاي متولي سينماي ايران تاييد شده بود و مراجع تخصصي مثل وزارت ارشاد اين فيلم را گزينش کرده بودند.وي درباره نقش وزارت خارجه در آن مقطع در ارسال فيلم کيارستمي افزود: در فاصله کمي تا آغاز جشنواره آقاي کيارستمي براي رفتن به جشنواره با مشکل روبرو بودند براي همين وزارت خارجه در اين زمينه به ايشان کمک کرد و با رايزني با کشوربرگزار کننده جشنواره توانست شرايط حضور کيارستمي همراه با فيلم وي را در جشنواره فراهم کند.


فيلم «هيس! ...» جوايز اصلي جشنواره فيلم‌هاي ايراني سان فرانسيسکو را به‌دست آورد

به گزارش شاپرك، فيلم سينمايي «هيس! دخترها فرياد نمي‌زنند» به کارگرداني «پوران درخشنده» جوايز اصلي هفتمين دوره جشنواره فيلم‌هاي ايراني سان فرانسيسکو در کشور آمريکا را از آن خود کرد.

فيلم سينمايي «هيس! دخترها فرياد نمي‌زنند» به کارگرداني «پوران درخشنده» و با حضور اين فيلمساز ايراني در بخش رقابتي فيلم‌هاي سينمايي هفتمين دوره جشنواره فيلم‌هاي ايراني سان فرانسيسکو در شهر سان فرانسيسکو در ايالت کاليفورنيا در کشور آمريکا به نمايش درآمد و مورد استقبال ايرانيان و آمريکايي‌هاي حاضر در جشنواره قرار گرفت و توانست جوايز اصلي اين جشنواره را به‌دست آورد.

از طرف هيئت داوران بخش رقابتي فيلم‌هاي سينمايي هفتمين دوره جشنواره فيلم‌هاي ايراني سان فرانسيسکو، برگزيدگان اين جشنواره معرفي شدند و فيلم سينمايي «هيس! دخترها فرياد نمي‌زنند» بيشترين جوايز را از آن خود کرد، که جوايز اين بخش از جشنواره عبارتند از:

جايزه بهترين فيلم به فيلم سينمايي «هيس! دخترها فرياد نمي‌زنند» به کارگرداني «پوران درخشنده»

جايزه بهترين کارگرداني به «پوران درخشنده» براي کارگرداني فيلم سينمايي «هيس! دخترها فرياد نمي‌زنند»

جايزه بهترين فيلمنامه به طور مشترک به «پوران درخشنده» و «ميترا بهرامي» براي نگارش فيلمنامه فيلم سينمايي «هيس! دخترها فرياد نمي‌زنند» جايزه بهترين بازيگر مرد به «فرامرز قريبيان» براي بازي در فيلم سينمايي «گناهکاران»جايزه بهترين بازيگر زن به «طناز طباطبايي» براي بازي درفيلم سينمايي «هيس! دخترها فرياد نمي‌زنند»جايزه بهترين فيلمبرداري به «سالم صلواتي» براي فيلمبرداري فيلم سينمايي «زمستان آخر» .


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون