جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3173- تاریخ : 1393/07/14 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(دوشنبه)


بزهکاري نوجوانان و جوانان


ملي‌پوشان فوتبال زير 16 سال كشورمان آماده مسابقات بنگلادش مي‌شوند


مشاهير


آموزشي


كوتاه از ورزش جوانان


آيينه شهر


 بزهکاري نوجوانان و جوانان 

 قسمت اول

هدف از اين نوشته کوتاه، باز کردن مباحثات علمي و تحقيقي در زمينه «اعتياد و بزهکاري در ميان جوانان» است. نويسنده در اين زمينه تجارب نظري و عملي در سوئد دارد که سعي مي کند،از طريق برگزاري کنفرانس و مصاحبه و نوشته کمکي هر چند کوچک به اين معضل اجتماعي که گريبانگير بسياري از خانواده ها و جوانان است، داشته باشد. بزهکاري به اعمالي گفته مي شود که خلاف قانون، يا هنجارهاي اساسي يک جامعه باشد.

بزهکاري در جوامع گوناگون اشکال متفاوت دارد. عملي که ممکن است در يک جامعه بزهکارانه تشخيص داده شود، در جامعه ديگر به هنجار ارزيابي شود. بزهکاري کودکان و نوجوانان از چند جنبه واجد اهميت است. کودکان و نوجواناني که به بزهکاري کشيده مي شوند در بسياري موارد فرصت هاي جبران ناپذيري را از جهت تحصيل و کار از دست مي دهند. بزهکاري، در بسياري موارد مقدمه کشيده شدن به اعتياد و يا ديگر بحران هاي روحي و رواني مي شود. بزهکاري، قشري حاشيه اي از انسان هائي را به وجود مي آورد که توليدکننده تباهي براي کودکان و نوجوان نسل هاي بعد و خانواده هاي آن ها مي گردد.

عوامل موثر در زمينه بروز اين معظل اجتماعي، پيچيده تر از آن است که بتوان از شيوه موثر و مشخصي براي ريشه کن ساختن آن سخن گفت. بزهکاري به طور کلي و بزهکاري نوجوانان به طور خاص امري است که با تحولات اجتماعي و مشکلات متنوع آن در ارتباط مستقيم قرار دارد، اگر جامعه باز و متحول مي تواند بزهکاري را محدود کند قوانين محدود کننده و فشارهاي مختلف ابعاد آن را بيشترمي کند. سرکوب تمايلات و خواست هاي گوناگون افراد، در جوامع مختلف ابعاد آن را افزايش داده است.

براي شناخت يا دستيابي به روش هاي پيشگيري بزهکاري نوجوان، درک از مجموعه عوامل که آن را توليد و بازتوليد مي کنند بسيار ضروري و مهم مي باشند. مشخص است که در يک وضعيت خاص اجتماعي بروز بزهکاري در ميان نوجوانان به امري ناممکن تبديل مي شود. وجود خانواده سالم، پيوند قوي فرد نوجوان و والدين، موفقيت هاي تحصيلي، برخورداري شبکه دوستان صالح و پيشرد فعاليت هاي ورزشي و انجمن هاي ادبي، فرهنگي، علمي، ابعاد مختلف چنين وضعيتي هستند.

خانواده سالم و صميمي با ايجاد انگيزه، تشويق و ترغيب، نظارت بر رفتارهاي نوجوان، معاشرت دوستان، امکان رشد عاطفي و اجتماعي نوجوان را فراهم مي آورد. خانواده مي تواند با نشان دادن واکنش مناسب به محض مشاهده کج رفتاري و تقويت جنبه هاي انسان دوستانه و مهرورزانه فرزندان خود به آن ها کمک کند تا به صورت اعضاي فعال و سرزنده جامعه درآيند. مشکل زماني شروع مي شود که خانواده از ادامه کانوني گرم و صميمي براي رشد فرد نوجوان ناتوان است. خانواده گسسته يا به عبارت ديگر متلاشي يا آکنده از بحران نمي تواند محيطي مناسب براي رشد نوجوان فراهم آورد.

اما اين هنوز همه ماجرا نيست.

ميزان درآمد خانواده، وضعيت روحي و رواني آن ها، ميزان اوقات فراغت و شبکه روابط آن ها، ميزان تحصيلات و موقعيت سني آن ها و محل سکونت آن ها، ازدواج يا عدم ازدواج مجدد،آن ها همه از جمله عوامل موثر در وضعيت نوجوان و جوانان هست. اختلافات خانوادگي، بي حوصله گي پدر و مادرها، خستگي جسمي و رواني آن ها، نبود علاقمندي هاي مشترک بين فرزندان و والدين، درگيري ها بين بچه هاي يک خانه، باعث مي شود که نوجوانان اوقات بسياري را در بيرون از خانه با دوستان بگذرانند.

عنصر ديگري که در روي آوري نوجوانان بر بزهکاري نقش موثر ايفا مي کند عامل دروني است. ترس از بي کفايتي و نياز به تثبيت هويت فردي و اجتماعي در دوران نوجواني، دوراني پرتنش مي سازد. نوجواني مرحله اي است از زندگي که فرد به دنبال کسب هويت است. اگر در اين مرحله والدين حضور جدي در زندگي نوجوان نداشته و وابستگي عاطفي خاصي با او شکل نداده باشند، نوجوان با رو به روشدن با الگوهاي انحرافي پيرامون خود، به الگوبرداري از آن ها خواهد پرداخت. چنين نوجواني در محيط پيرامون خويش، در جمع هم بازي هاي خود نيز نمي تواند به الگوهاي به هنجار مناسب اجتماعي روي آورد. ايجاد ارتباط نزديک و دوستي با افرادي که رفتارهاي انحرافي بزهکارانه را در نوجوانان القا و تقويت مي کند، سبب گرايش وي به همان چيزي خواهد شد که در اطراف خود مي بايد.

در اين زمينه توجه به نوجوان و تربيت وي، فراهم آوردن زمينه هاي مساعد براي رشد و تقويت رفتارهاي او مي تواند فرد نوجوان را از گرايش رفتارهاي انحرافي باز دارد.

بلاگفا

ادامه دارد...


 ملي‌پوشان فوتبال زير 16 سال كشورمان آماده مسابقات بنگلادش مي‌شوند 

 
مربي تيم ملي نوجوانان فوتبال بانوان زير 16 سال گفت:بازيکنان تيم ملي تمرينات مستمر انجام مي‌دهند و 15 مهر ماه آخرين مرحله اردوي آمادگي آنها برپا مي‌شود.شادي مهيني مربي تيم ملي فوتبال بانوان زير 16 سال در گفتگو با باشگاه خبرنگاران گفت:تيم ملي فوتبال بانوان زير 16 سال با يک روند تاخير مسابقات مقدماتي فوتبال آسيا را از 23 مهر ماه آغاز مي‌کنند ملي‌پوشان در آخرين مرحله از تمرينات آمادگي 15 مهر ماه وارد اردوي مي‌شوند و سپس با انجام روزي يک جلسه تمرين 20 مهر ماه عازم رقابت مي‌شوند.

وي ادامه داد: فوتباليستها به صورت رسمي بازيهايشان را از 23 مهرآغاز مي‌کنند با انصرف تيم قطر تيم ملي کشورمان در گروهي 5 تيمي به مصاف حريفان مي‌رود.


 مشاهير  

شيخ بهايي

قسمت اول

بهاءالدين محمد بن حسين عاملي معروف به شيخ بهائي (زاده‌ 8 اسفند 925 خورشيدي در بعلبک، درگذشته‌ 8 شهريور 1000 خورشيدي در اصفهان) حکيم، فقيه، عارف، منجم، رياضيدان، شاعر، اديب، مورخ و دانشمند نامدار قرن دهم و يازدهم هجري؛ که در دانش‌هاي فلسفه، منطق، هيئت و رياضيات تبحر داشت. در حدود 95 کتاب و رساله از او در سياست، حديث، رياضي، اخلاق، نجوم، عرفان، فقه، مهندسي و هنر و فيزيک بر جاي مانده است. به پاس خدمات وي به علم ستاره‌شناسي، يونسکو سال 2009 را به نام او سال «نجوم و شيخ بهايي» نامگذاري کرد.

تولد و خانواده

وي در [بعلبک] متولد شد. دوران کودکي را در جبل عامل، از نواحي شام، در روستايي به نام «جبع» يا «جباع» زيست، او از نوادگان «حارث بن عبدالله اعور همداني» بوده‌است (از شخصيت‌هاي برجسته آغاز اسلام، متوفي به سال 64 خورشيدي). خاندان او از خانواده‌هاي معروف جبل عامل در سده‌هاي دهم و يازدهم خورشيدي بوده‌اند. پدر او از شاگردان برجسته شهيد ثاني بوده است.

مهاجرت به ايران

بنا به نسخه اي به خط شيخ بهايي که در سال 595 قمري در قزوين نوشته شده است، وي هنگام ورود به ايران سيزده ساله بود. پدرش عزالدين حسين عاملي به خاطر اذيت شيعيان آن منطقه توسط دولت عثماني از يک سو و دعوت شاه تهماسب صفوي براي حضور در ايران، به سوي ايران رهسپار گرديد و چون به قزوين رسيدند و آن شهر را مرکز دانشمندان شيعه يافتند، در آن سکنا گزيدند و بهاءالدين به شاگردي پدر و ديگر دانشمندان آن عصر مشغول شد. وقتي او 17 ساله بود (970 ق)، پدرش به شيخ‌الاسلامي قزوين به توصيه شيخ علي منشار از سوي شاه تهماسب منصوب شد. 14 سال بعد، در 984 قمري، پدر شيخ براي زيارت خانه خدا از ايران خارج شد اما در بحرين درگذشت.شيخ بهايي درقزوين زبان پارسي آموخته وبه مدت سي سال دراين شهر پرورش يافته وپرورش داد.

شخصيت علمي و ادبي و اخلاق و پارساي او باعث شد تا از 43 سالگي شيخ‌الاسلام اصفهان شود و در پي انتقال پايتخت از قزوين به اصفهان (در 1006 قمري)، از 53 سالگي تا آخر عمر (75 سالگي) منصب شيخ‌الاسلامي پايتخت صفوي را در دربار مقتدرترين شاه صفوي، عباس اول برعهده داشته باشد.شيخ در فاصله‌ سال‌هاي 994 تا 1008 قمري سفرهايي چند به خارج از قلمروي صفويه داشت. اين سفرها براي زيارت، سياحت، دانش‌اندوزي و همچنين به گفته برخي مورخان به سفارت سياسي بوده است. مکه، مصر و شام از جمله مقاصد اين سفرها بوده‌اند.نقل شده که آن جناب شش ماه پيش از وفات خود به مزارستان گذشت و از قبر بابا رکن الدين صدايي شنيد شيخ از اصحاب خويش که با وي بودند پرسيد که شما شنيديد اين صدايي که من شنيدم گفتند نشنيديم پس شيخ بعد از آن پيوسته مشغول گريه تضرع و مناجات بود و توجه به آخرت داشت تا وفات يافت. از بعضي نقل شده صدايي که شيخ شنيد اين بود که "شيخنا به فکر خود باش"وي در سال 1000 خورشيدي در اصفهان درگذشت و بنابر وصيت خودش پيکر او را به مشهد بردند و در کنار آرامگاه علي‌بن موسي‌الرضا جنب موزه آستان قدس به خاک سپردند. امروزه آرامگاه وي بين مسجد گوهرشاد و صحن آزادي و رواق امام خميني در رواقي که به ياد او نامگذاري شده قرار دارد.

ويكي پديا

ادامه دارد...


 آموزشي 

كارهاي يواشكي...

منبع موفقيت

قسمت چهارم - پاياني

چنين افرادي از همان اوان كودكي،به دليل كم نوازشي و گاهي بيش نوازشي محيط اطراف،رشد كودك درون خود را متوقف كرده و يا كليه احساسات و عواطف خود را،از هر نوعي كه باشد سركوب مي كنند،يا به يك باره در همان مرحله كودكي خود تثبيت شده و سكان تصميم گيري هاي زندگي را به دست كودكي هيجان زده و نا بالغ مي سپارند.قطعا مي توان دريافت كه در هر دو صورت فرد دچار اختلالاتي جدي در هويت خود شده و براي خود و جامعه مخرب است.شايد به جرات بتوان گفت كه بسياري از رويدادهاي منفي زندگي هاي فردي،ميان فردي و حتي فجايع اجتماعي و تاريخي،حاصل كودكي آسيب ديده بوده و هست.كودك درون تمامي انسان ها،به امنيت و الگوهاي امن و آرام و مهربان نياز دارند،آنها بايد به اندازه كافي لمس شوند تا اعتماد كنند.آنها بايد مجال كافي براي كنجكاوي و كشف جهان داشته باشند تا خلاق شده و شكوفا شوند.آنها بايد بي قيد و شرط دوست داشته باشند تا بتوانند خود را غير مشروط بپذيرند و به رشد همه جانبه خود دامن بزنند و در نهايت اگر تمامي اين شرايط فراهم نبود،امروز ما افراد بالغ و بزرگسال بايد به جاي طبيعي تلقي كردن سركشي ها و بدخلقي ها و پرخاشگري هايمان يا به جاي كنار آمدن با نااميدي ها و خجالت ها و بغض ها و ترس هايمان،به تحليل زير ساخت هاي اين كودك آسيب ديده رفته و بدانيم كه بدون شك«سايبان آرامش ما،ماييم»و بي سرزنش والدين و يا جامعه اي كه در آن رشد كرده ايم،آسيب هاي كودك مطيع و يا عصيان گر خود را يافته و آن را ترميم كنيم،به نيازهايش ساماني دوستانه بدهيم،اجازه دهيم لذت عشق را چشيده و جامه اعتماد به تن كند و به او كمك كنيم كه به جاي فرار از هر موقعيت چالش زا،با تكيه به حمايت هاي بالغانه ما از چالش هاي زندگي استقبال كند و توفيق خود را جشن بگيرد و ناكامي ها را براي رشد بيشتر و حركت به سوي كمال،زير پا بگذارد.


 كوتاه از ورزش جوانان 

تيم ملي فرنگي نوجوانان ناشنواي ايران ، نايب قهرمان جهان شد

کشتي گيران تيم ملي کشتي فرنگي نوجوانان ناشنواي کشورمان به مقام نايب قهرماني مسابقات جهاني 2014 ارمنستان دست يافتند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران و به نقل از روابط عمومي فدراسيون ورزشهاي ناشنوايان ، در اين دوره از مسابقات نوجوانان کشورمان 8 مدال کسب کردند که حاصل آن 1 مدال طلا ، 4 مدال نقره و 3 مدال برنز بود.


يگانه کرماني قهرمان رقابت هاي بدمينتون دختران نوجوان کشور شد

ديدار فينال دومين مرحله رقابت هاي رنکينگ بدمينتون دختران نوجوان کشور با قهرماني يگانه کرماني در بخش يک نفره و ريحانه شفيعي وسحر احمد آبادي در بخش تيمي پايان يافت.

به گزارش ايرنا از فدراسيون بدمينتون ، در اين پيکارها که در شيراز برگزار شد ،در قسمت يک نفره يگانه کرماني از اصفهان به مصاف کيانا هاشمي از البرز رفت که در پايان يگانه کرماني با نتيجه 3 بر يک به پيروزي دست يافت و قهرمان اين دوره از رقابت هاي رنکينگ نوجوانان شد.کيانا هاشمي نيز از استان البرز دوم شد.زهرا کهريزي از استان البرز و ثمين عابد خجسته از تهران به طور مشترک سوم شدند.در ديدار فينال بخش دونفره (تيمي) ، تيم دونفره کيانا هاشمي و زهرا کهريزي از البرز به مصاف تيم دونفره ريحانه شفيعي و سحر احمد آبادي از تهران رفتند که در پايان تيم دونفره ريحانه شفيعي و سحر احمد آبادي از تهران با نتيجه 3 بر صفر به برتري دست يافت و قهرمان اين دوره از رقابت ها شد.تيم دونفره کيانا هاشمي و زهرا کهريزي از البرز دوم شد.تيم هاي آيدا فاضلي و هديه شمس از تهران و پانته آ خدابخش و الناز منوچهري از فارس به طور مشترک سوم شدند.مرحله سوم رنکينگ بدمينتون دختران نوجوان آذرماه برگزار خواهد شد.


 آيينه شهر 


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون