جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3173- تاریخ : 1393/07/14 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(دوشنبه)


ورود نسل جديد پرينترهاي سه بعدي به درمان سوختگي


اولين سرويس مربي‌گري آنلاين


دستگاهي که ناجي غواصان مي شود


داستانك


گنده تر از دروغ


اما خبر


 ورود نسل جديد پرينترهاي سه بعدي به درمان سوختگي 

محققان و مهندسان پزشکي کانادا از ورود بيوپرينترهاي سه بعدي جديدي خبر داده اند که قادر به ترميم اعضاي حياتي انسان ها از جمله پوست است.به گزارش مهر، چاپگر يا پرينتر يکي از تجهيزات جانبي رايانه است که متن يا تصوير ايجاد شده را به وسيله رايانه بر کاغذ چاپ مي ‌کند، اما در سال‌ هاي اخير و با ورود چاپگرهاي سه‌ بعدي، نسل قديمي چاپگرها به حاشيه رفته ‌اند.

فناوري جديد پرينتر سه بعدي اعضاي بدن، يکي از فناوري هاي نويني است که در اعمال پزشکي کاربرد داشته و بسياري از عمل هاي جراحي که به بن بست رسيده و اميدي به نجات بيمار نيست را درمان مي کند.اکنون محققان کانادايي با همکاري پزشکان مهندسي موفق به توليد پرينتر جديدي شده اند که مي تواند پوست بيماراني که در اثر حوادث مختلفي مانند سوانح سوختگي، تصادف و ...دچار آسيب هاي قابل توجهي شده اند را ترميم کند.

پرينتر جديد با عنوان PrintAlive ساخت محققان دانشگاه تورنتو کاناداست.بافت سازي، يکي از بخش هاي مهمي بود که در پرينترهاي سه بعدي نسل اول مورد استفاده قرار مي گرفتند (بافت سازي به معناي کاربرد تکنيک هاي اساسي مهندسي براي ايجاد بافت جديد و اجزاي آن است)اما در نسل دوم پرينترهاي سه بعدي مي توان به فوليکول هاي مو، غدد عرق و همينطور ساير پيچيدگي هاي پوست انسان با کمک هيدروژل دست يافت.

لايه هاي ژلاتيني به کار رفته در اين فناوري جديد باعث تسريع دوران درمان مي شود.ابداع چنين پرينترهايي مي تواند جايگزين عمل هاي پيوند در بيماراني شود که در سوانح و حوادث مختلف با مشکلات پوستي دست به گريبان بوده اند.


 اولين سرويس مربي‌گري آنلاين 

به گزارش فارس، مي‌دانيم ورزش براي سلامت بدن لازم است و انجام ندادن آن عواقب خوبي براي سلامت ندارد؛ اکثر ما به علت کارهاي بيرون از خانه، بچه داري يا خانه داري وقت پيدا نمي‌کنيم به باشگاه برويم اما بايد بدانيم فعاليت‌هاي روزانه براي انجام کارهاي روزانه به تنهايي براي سلامت بدن کافي نيستند؛ بايد براي ورزش روزانه وقت گذاشت و بيشتر به فکر سلامت خود بود.

Fysiki «فيسيکي» اولين مربي ورزشي آنلاين است که شما مي‌توانيد از طريق کامپيوتر، گوشي هوشمند و تبلت به صورت آنلاين با آن ورزش کنيد و هميشه در دسترس است.

اين برنامه توسط «ژولين لاولت»در سال 2011 ايجاد شده است؛ علاقه‌مندان به ورزش مي‌توانند مستقيماً بدون تجهيزات و حداقل زمان 15 تا 20 دقيقه در هر جلسه با اين برنامه در خانه ورزش کنند؛ کاربر مي‌تواند هر روز از طريق اينترنت به برنامه متصل شود و هيچ خدمات اينترنتي نبايد پرداخت شود؛ اين بهترين فرصت براي کساني است که فرصت ورزش کردن ندارند.

برنامه‌هاي آموزشي به توانايي‌هاي فيزيکي شخص و اهداف وي (عضله سازي، کاهش وزن)شروع و ادامه پيدا مي‌کند؛ برنامه‌هاي ورزشي به راحتي به قابليت‌هاي فيزيکي شخص ارزيابي مي‌شود و به طور منظم بايد انجام شود.

مربي آنلاين کاربر را از طريق ايميل، گوشي همراه، تبلت يا کامپيوتر از برنامه‌هايي که بايد انجام شود باخبر مي‌کند؛ ارسال اطلاعات براي يادآوري براي تمرين روزانه است و موجب ايجاد انگيزه در شخص مي‌شود.

اين برنامه هيچگونه تجهيزاتي لازم ندارد و با همکاري محققان، کارشناسان ورزشي و مربيان طراحي شده است و توسط وزارت ورزش، وزارت آموزش عالي و پژوهش پشتيباني شده است.


 دستگاهي که ناجي غواصان مي شود  

به گزارش باشگاه خبرنگاران، غواصي در عمق دريا مي تواند يکي از لذت بخش ترين تفريحات دنيا باشد اما ريسک اين تفريح بسيار بالاست و مي تواند مشکلات مختلفي را به همراه داشته باشد که به قيمت جان انسان هستند. يکي از مشکلات مهمي که براي غواصان رخ مي دهد کمبود اکسيژن است.گاهي ممکن است يکي از غواصان دچار اين مشکل شده و حتي جانش را از دست بدهد اما با دستگاه جديد ديگر اين مشکل رخ نخواهد داد. دستگاه اشتراک اکسيژن وسيله اي است که روي سينه هر غواصي نصب مي شود تا در زمان مورد نياز بتواند به دوستان خود اکسيژن رساني کند.در اين حالت تنها کافي است فيش مربوط به اکسيژن غواص ديگر را به اين دستگاه متصل کرد. اين دستگاه کوچک که به راحتي مي تواند جلوي مرگ يک انسان را بگيرد قابليت آن را دارد تا در صورت نياز سيگنال هاي کمک را نيز ارسال نمايد تا اگر غواص تنها بود ديگران بتوانند به کمک او بياييند.


 داستانك 

 لطفا سوال نکنيد!

مهدي بيرنگ

دستي به سر و صورتت مي کشي تا هم صورتت را شسته باشي و هم براي اولين بار صورتت را هم ديده باشي.

با خودت فکر مي کني که اگر قرار باشد اين جوري به کار و کاسبي ات ادامه بدهي هم خودت را خراب مي کني و هم نمي تواني شکمت را سير بکني. آدامس فروشي را خيلي دوست نداري بايد چيز ديگري بفروشي که هم بتواني به وسيله اش امرار معاش بکني و هم طوري نباشد که اطرافيانت تصور بکنند تو يک آدامس فروش بي خاصيت بيشتر نيستي!

همين جور که داري فکر مي کني که بايد چه کار بکني به اين نتيجه مي رسي که بروي و نمايشگاه ماشين بزني! با اين کار هم پول دارتر مي شوي و هم راحت تر!

مي روي تا به مشتري هايت اعلام بکني که ديگر آدامس نمي فروشي. اما مغازه اي نداري که بتواني پشت شيشه اش بنويسي ديگر آدامس نداريم لطفا سوال نکنيد!

*

همه مي خندند اما براي تو اصلا مهم نيست که کاغذي پشتت بچسباني و رويش بنويسي:" من ديگر آدامس نمي فروشم لطفا سوال نکنيد!"


 گنده تر از دروغ 

 پايين تر نمي رويم!

مهدي طوسي

هر جور دل تان مي خواهد در مورد اين مسئله قضاوت کنيد. اما اين جور که ما شنيديم مي گويند تيم پرسپوليس که بنا به دلايل بد بازي کردن و نيز يک سري از مسائل ديگر براي اولين بار از دسته برتر فوتبال ايران به دسته پايين تر سقوط کرد قرار است ديگر سقوط نکند و تا جايي که امکان دارد براي ليگ بعدي آن چنان خوب و قوي ظاهر بشود که همه تيم هاي رقيبش لرزه بر اندامشان بيفتد!

گفته مي شود مربي تازه وارد تيم قرمزهاي پايتخت عنوان کرده: درست است که ما رفتيم پايين اما اين را بدانيد که به همين راحتي ها هم نيست که پايين تر برويم!


 اما خبر 

 اقدامي جالب در حمايت از بيماران سرطاني

به گزارش باشگاه خبرنگاران، بيماران سرطاني از آن دسته افرادي هستند که هميشه نيازمند کمک هستند و بايد آن ها را نه تنها از نظر مالي بلکه از نظر روحي رواني نيز حمايت کرد.انجام يک کار خيريه براي بيماران سرطاني مي تواند روحيه آن ها را دوچندان کند.

"توماس کانتلي"يک بيمار سرطاني بود که در سال 2009 متوجه يک غده سرطاني خوش خيم در قسمت شکم خود شد.اين بيماري با انجام برخي درمان هاي اوليه بهبود يافت ولي باعث شد تا توماس انگيزه خاصي براي کمک به اين بيماران پيدا کند.

اين مرد حالا سفري را آغاز کرده است که طي آن بايد عرض آمريکا را به همراه يک توپ غول پيکر عبور کند.اين سفر از 11 شهر مختلف عبور خواهد کرد و يک سالي به طول خواهند انجاميد.

توماس اعتقاد دارد با اينکار مي تواند توجه مردم را به اين بيماري جلب کند و البته مقداري کمک مالي نيز از اين طريق جمع آوري خواهد کرد. او مي گويد برخي از مردم اين بيماران را فراموش کرده اند در حالي که آن ها در سختي زندگي مي کنند.

يافته محقق ايراني دانشگاه پنسيلوانيا درباره تشخيص اشتباهات توسط مغز

مححق ايراني دانشگاه پنسيلوانيا دستاورد نويني درخصوص چگونگي تشخيص اشتباهات توسط مغز ارايه کرده است. به گزارش مهر، اين نوع تشخيص اشتباهات که تحت عنوان 'اشتباهات حسي' شناخته شده اند به مغز اين اجازه را مي دهد تا فرد از اشتباهاتي که در طول زندگي مرتکب آنها مي شود درس گرفته و براي پيشرفت در زندگي از آنها استفاده کند. فرزانه نجفي محقق ايراني دانشگاه پنسلوانيا و همکارانش پيش از اين دريافته بودند که مغز چگونه با توجه به صداها تمايز لازم ميان سيگنالهاي درست و خطا را صورت مي دهد.

اين محققان اکنون پا را فراتر گذاشته و توانايي مغز در تشخيص اشتباهات را با توجه به تفاوت شدتها مورد ارزيابي قرار داده اند. زدن سرويس مناسب در تنيس پس از آنکه سرويس قبلي به دليل به کارگيري قدرت زياد راهي خارج از زمين شده بود مثال بارزي در اين زمينه است. در اين حالت مغز با توجه به اشتباهات حسي که در سرويس قبلي داشته به ورزشکار اين امکان را مي دهد تا با کمي اصلاح در برآورد اندازه گيري قدرت مورد نياز به توپ ضربه وارد کند.

نتايج اين دستاورد تازه که با همکاري محققاني از دانشگاه پرينستون صورت گرفته در يک نشريه تخصصي پزشکي منتشر شده است.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون