جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3148- تاریخ : 1393/06/15 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (شنبه)


فراموشي سال‌هاي پيري، زير شوک الکتريکي دانشمندان


نقاشي هاي جالب روي عجيب ترين بوم


پوست انسان باهوشتر از تصورات پيشين!


گنده تر از دروغ


داستانك


اما خبر


 فراموشي سال‌هاي پيري، زير شوک الکتريکي دانشمندان 

محققان آمريکايي در تحقيقات خود دريافته‌اند، تقويت حافظه و درمان برخي اختلالات مغزي مرتبط با افزايش سن با استفاده از شوک الکتريکي امکانپذير است.به گزارش (ايسنا)، اين روش غيرتهاجمي شامل استفاده از جريان الکتريکي با استفاده از پالس‌هاي مغناطيسي موسوم به تحريک مغناطيسي ترانس‌کرانيال (TMS)است که موجب افزايش توانايي افراد در يادگيري مهارت‌هاي جديد مي‌شود.

اين نخستين مطالعه‌اي است که نشان مي‌دهد، يادآوري رويدادها نياز به مجموعه‌اي از مناطق مغزي دارد که در شرايط طبيعي با ساختار کليدي مغز –هيپوکامپ –کار مي‌کند.

امکان تحريک مستقيم هيپوکامپ بدليل قرار داشتن در عمق مغز وجود ندارد؛ محققان با استفاده از اسکن ام‌آر‌آي، ناحيه‌اي از مغز که در سطح زير جمجمه قرار دارد و در ارتباط با هيپوکامپوس است را شناسايي کردند اين ناحيه با استفاده از روش TMS تحريک شد؛ تصاوير ام‌آر‌آي نشان داد که با اين تحريک الکتريکي، عملکرد نواحي مختلف مغز بهتر شد و توانايي يادگيري اطلاعات جديد نيز افزايش يافت؛ همچنين عملکرد مناطق مغزي و هيپوکامپ هماهنگ‌تر شد.

«جوئل واسي» از محققان دانشگاه نورث‌وسترن و نويسنده ارشد اين مطالعه تأکيد کرد: براي نخستين‌بار نشان داديم که امکان تغيير عملکرد حافظه در بزرگسالان بدون نياز به جراحي و دارو وجود دارد؛‌ اين تحريک غيرتهاجمي علاوه بر ارتقاء توانايي يادگيري مهارت‌هاي جديد، از قابليت درمان اختلالات حافظه نيز برخوردار است.

اين روش در درمان عوارض ناشي از سکته مغزي، بيماري آلزايمر در مراحل اوليه، برخي اختلالات مغزي مرتبط با افزايش سن، اختلالات رواني مانند اسکيزوفرني نيز کاربرد دارد.


 نقاشي هاي جالب روي عجيب ترين بوم 

به گزارش باشگاه خبرنگاران، "جيمي هومسلتر"يکي نقاشان ناشناس در آمريکا است که چند سالي مي شود در اين رشته فعاليت مي کند.وي از نقاشي هاي پرتره آغاز کرده و حالا به شيوه اي رسيده است که مي تواند او را تبديل به يک هنرمند جهاني کند. "جيمي" با الهام گرفتن از سرخپوستان حالا نقاشي هاي خود را روي پر پرندگان مي کشد.او زمان رسيدن به اين ايده را همان وقتي مي داند که شروع به کشيدن پرندگان کرد و از آن پس تصميم گرفت هر پرنده را روي پر خودش بکشد.

اين ايده باعث شد تا افرادي که در خانه پرنده نگه مي داشتند هم سراغ او بروند و نقاشي پرنده مورد علاقشان را بکشند.اين روش حالا در دنيا بسيار معروف شده است و مبدع آن را کسي نمي‌دانند جز "جيمي".البته اين نقاشي ها تنها پرنده‌ها را شامل نمي شود و اشکال و حيوانات ديگر را هم مي توان روي اين بوم عجيب مشاهده کرد.


 پوست انسان باهوشتر از تصورات پيشين! 

دانشمندان سوئدي اخيرا قابليت جديدي را در نورونهاي پوست انسان کشف کرده‌اند که تا پيش از اين تصور مي‌شد فقط در مغز رخ مي‌دهد. به گزارش (ايسنا)، محققان دانشگاه اومئو دريافتند نورونهاي درون پوست قادر به انجام محاسبات پيشرفته بوده و اطلاعات لمسي را پيش از ارسال به مغز، پردازش مي‌کنند. بررسي‌هاي دانشمندان نشان داد، پوست در حقيقت داده‌هاي هندسي را پيش از ارسال سيگنال به مغز، محاسبه مي‌کند. به گفته محققان، اين انشعاب به نورون‌هاي درجه اول اجازه مي‌دهد که نه تنها سيگنالي در مورد لمس شدن پوست را به مغز بفرستد، بلکه همچنين داده‌هاي هندسي را در مورد جسم لمس کننده پوست پردازش کنند. اين پژوهش همچنين نشان داد که حساسيت نورونهاي شخص در برابر شکل يک جسم به چينش مناطق بسيار حساس نورون در پوست بستگي دارد.


 گنده تر از دروغ 

ارنج دسته جمعي

مهدي طوسي

اين جوري مي گويند که قرار است مربي تيم ملي به صورت کاملادسته جمعي انتخاب بشود. گفته مي شود که قرار است مربي تيم ملي را جمع مربيان ليگ برتر به عهده بگيرند و هر کدامشان يک بخش از کار را به عهده بگيرند.

اين جوري مي گويند که اين مربيان قرار است هر جوري شده هر کاري که از دست شان بر مي آيد را انجام بدهند تا هم تيم ملي موفق بشودهم اينکه بين مربي يان ليگ برتري اختلافي صورت نگيرد!

مي گويند کفاشيان گفته: من عمدا اين تصميم را گرفتم که با انتخاب اين مربي آن مربي ناراحت بشود!

در هر صورت اين جوري مي گويند!


 داستانك 

يک کيک خوشمزه

مهدي طوسي

درست همين ديروز بود که براي خودت يک کيک خوشمزه خريده و شروع کردي به خوردن. الان درست يک روز است که هيچي نخوردي و دلت مي خواهد پول مي داشتي و براي خودت از همان کيکي بخري که ديروز خريدي. با خودت فکر مي کني که چرا بايد يک آدم فرهنگي، هنري و ورزشي بزرگي مثل تو تا اين اندازه فقير باشد و توان اين را نداشته باشد که براي خودش يک کيک مشتي بخرد!؟

با خودت فکر مي کني که اگر قرار باشد که تو به عنوان يک فرهنگي، هنري و ورزشي توان اين را نداشته باشي که براي خودت يک کيک خوشمزه بخري مي روي و ديگر پشت سرت را هم نگاه نمي‌کني!

با خودت فکر مي کني که اگر قرار باشد تو توان اين را نداشته باشي که شکم خودت را سير بکني پس چه جوري مي تواني براي ساير مردم خوراک فرهنگي، هنري و ورزشي تهيه بکني!؟

به همين دليل چهار گوشه زمين فرهنگي! را مي بوسي و درست مثل يک فوتباليست از دنياي فرهنگي، هنري و ورزشي خداحافظي مي‌کني!


 اما خبر 

 با اين صندلي عجيب هرکجا خواستيد بنشينيد

به گزارش باشگاه خبرنگاران، تا به حال براي شما پيش آمده است که در يک صف طولاني گير کرده باشيد؟ در اين مدت حتما نياز به يک صندلي را چندين بار احساس کرده ايد اما همراه داشتن يک صندلي کاري دشوار و شايد غير ممکن باشد.مهندسين به تازگي دستگاهي را ساخته اند که مي تواند انتظار در صف هاي طولاني يا معطلي ها را براي شما آسان تر کند.اين وسيله يک صندلي آن هم بدون هيچ پايه اي است که به شما اجازه مي دهد هر کجا که خواستيد بنشيند.اين دستگاه به دست مهندسين سوئيسي ساخته شده است و در اصل يک وسيله قابل اتصال به بدن است.شما دستگاه را به پاهاي خود وصل مي کنيد و سپس کمربند مخصوص را دور کمرتان مي بنديد.

با تنظيم کردن دستگاه روي حالت صندلي، دستگاه شما را در يک وضعيت مناسب و دلخواه قفل مي کند.در اين حالت به راحتي
مي‌توانيد استراحت کنيد بدون آنکه جايي را اشغال کرده باشيد."کيث گانرا"از طراحان اين صندلي مي گويد يکي از مهمترين کاربردهاي اين صندلي در شرکت هايي است که مي خواهند از وسايل زيادي استفاده کنند و فضا براي قرار دادن يک صندلي ندارند. 

مردي با کلاه 45 کيلوگرمي در شهر پانجاب

به گزارش باشگاه خبرنگاران، هندي ها رسم و رسومات خاصي دارند که از گذشته تا به حال آن را رعايت مي کنند. يکي از اين رسم و رسوماتي که هيچگاه تغيير نکرده است، پوشيدن لباس سنتي و رسمي هندي است. اين لباس پيراهن هاي بلندي است که به همراه يک عمامه و کلاه پوشيده مي شود. "آوتار سينگ مايوني"يک شهروند هندي است که در شهر "پانجاب"زندگي مي کند.او با افتخار بزرگترين کلاه پارچه اي يا عمامه دنيا را در اختيار دارد.اين عمامه از 645 متر پارچه درست شده است و نزديک به 45 کيلوگرم وزن دارد.

او 16 سال زمان براي جمع کردن اين کلاه زمان گذاشته است چرا که در اين مدت بايد به مرور وزن کلاه را اضافه مي کرد.حالا اين کلاه به وزن 45 کيلوگرم رسيده است و همانطور که مشخص است گردن آوتار بسيار قوي و محکم شده است که توانايي نگه داشتن کلاه را دارد. اين پير مرد 60 ساله در مورد اين کلاه رنگارنگ و عجيب مي‌گويد: از کودکي در آرزوي داشتن آن بودم و دوست داشتم هميشه بزرگترين کلاه را به سر کنم و حالا با افتخار رکورددار گينس هم شده ام...براي پوشيدن اين کلاه نزديک به 6 ساعت زمان نياز دارم به همين خاطر کمتر آن را از روي سرم بر خواهم داشت.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون