جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3141- تاریخ : 1393/06/06 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (پنجشنبه)

حاجيان‌زاده در روز کارمند:
کانوني‌ها خانواده‌اي هم‌دل هستند

گزارشي از نشست مديرعامل با نوجوانان کردستاني
بچه‌هاي ايراني از کانون چه مي‌خواهند؟


«آموزش فلسفه به کودکان دوره ابتدايي» در نشستي علمي بررسي مي‌شود


ولادت با سعادت حضرت فاطمه معصومه‌(سلام‌الله‌عليها) و آغاز دهه کرامت مبارک باد


 حاجيان‌زاده در روز کارمند:
 کانوني‌ها خانواده‌اي هم‌دل هستند 

مديرعامل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان معتقد است کانوني بودن به مراتب مهم‌تر از کارمند بودن است چرا که مجموعه کارکنان کانون مانند يک خانواده با هم هم‌دل هستند.عليرضا حاجيان‌زاده در مراسم روز کارمند به همکاران حاضر در مرکز آفرينش‌هاي فرهنگي‌هنري يادآور شد ما اگر چه کارمند هستيم اما در کنار هم، خانواده‌ اي را تشکيل داده‌ايم و دل‌هاي‌مان به هم گره خورده است و کارواني را به پيش مي‌بريم به اعتقاد من اين مساله بسيار مهم‌تر از کارمند بودن است.

وي در اين آيين که صبح روز 4 شهريور 1393 در تهران برگزار شد ضمن تبريک روز کارمند به همکاران کانون در سراسر کشور خاطر نشان کرد اين بسيار خوشحال‌کننده خواهد بود که هر از گاهي به بهانه‌اي دور هم جمع شويم اين ارتباط‌ها را حفظ و تقويت کنيم و هم‌ديگر را با هدف به جا آوردن سنت پسنديده اسلامي «صله‌ ارحام» ببينيم. مديرعامل در عين حال گفت که اين ارتباط‌ها باعث مي‌شود تا بتوانيم انرژي‌هاي خوب را به يکديگر منتقل کنيم و با روحيه‌اي بالا و پرنشاط و در فضايي صميمي‌تر و پرتحرک‌تر به فعاليت‌ها ادامه دهيم.

در اين آيين ياد شهيدان رجايي و باهنر و ديگر شهداي دولت گرامي داشته شد و گروه سرود اعضاي مرکز شماره 40 کانون تهران (مرکز فراگير) نيز سرودي را با مضمون امام رضا (عليه‌السلام) اجرا کردند.اجراي موسيقي سنتي توسط گروه «سايه‌سار» و... از ديگر بخش‌هاي اين برنامه بود که به مناسبت روز کارمند و هفته دولت توسط اداره کل روابط عمومي و امور بين‌الملل کانون برپا شده بود.


 گزارشي از نشست مديرعامل با نوجوانان کردستاني
 بچه‌هاي ايراني از کانون چه مي‌خواهند؟ 

نوجوانان کردستاني در نشستي صميمي و صريح از مديرعامل کانون پرورش فکري خواستند که امکانات بيشتر و شرايط بهتري براي معرفي و بروز و ظهور استعدادها و توانايي‌هاي آنان فراهم شود.

به گزارش اداره کل روابط عمومي و امور بين‌الملل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان، شهر سنندج روزهاي 22 و 23 مرداد 1393 ميزبان عليرضا حاجيان‌زاده مديرعامل و چند تن از مسوولان کانون بود که براي بازديد از مراکز کانون و گفت‌وگو با مربيان و کارکنان و اعضاي کانون استان کردستان به اين شهر سفر کرده بودند.

در ميان همه برنامه‌هاي رسمي و فشرده اين سفر کاري، نشست با نوجوانان عضو سه مرکز شماره 3 سنندج، کامياران و دهگلان کانون از شور و حرارت و تحرکي مثال‌زدني برخوردار شد و مديرعامل کانون در حالي که از بيان صريح و دقيق اين مطالبات از سوي نوجوانان به وجد آمده بود به آنان گفت: سلام دخترها و پسرهاي خوبم! من واقعا ذوق‌زده شدم ابتداي جلسه فکر مي‌کردم شايد روي‌تان نشود که با من به صراحت حرف بزنيد اما مي‌بينم که ميکروفن را از دست هم مي‌گيريد و توانمند و پرتحرک، نظرات دقيق و کارشناسي شده خودتان را بيان مي‌کنيد. مطمئن باشيد از اين جلسه الگو مي‌گيرم و در سفرهاي آينده به استان‌هاي ديگر کشور هم چنين جلساتي را برگزار خواهيم کرد.

در همان ابتداي جلسه يک دختر کامياراني به حاجيان‌زاده گفت: کانون بايد با فعاليت‌هاي متنوع و سرگرم‌کننده، نيازهاي ضروري و رواني ما را برطرف کند! ما به موسيقي، رايانه، فعاليت رباتيک و برگزاري جشنواره‌هاي ماهانه! با حضور روان‌شناسان نيازمنديم.

حميدرضا پوررضايي کارشناس مسوول باسابقه کانون استان کردستان که با همراهي يک دختر و يک پسر نوجوان عضو کانون، اداره اين جلسه را بر عهده داشت، با طرح موضوع‌هايي مرتبط با فعاليت‌هاي کانون، در ايجاد فضاي صميمي اين نشست نقش مهمي برعهده داشت.

اين نشست به گفته مجري آن، نمونه‌اي از يک بحث آزاد را به نمايش گذاشت فعاليتي که در ميان فعاليت‌هاي 42‌گانه مراکز کانون با استقبال نوجوانان روبرو مي‌شود.

پوررضايي در بخش‌هاي ديگري از اين نشست از نوجوانان خواست که خواسته‌ها و نيازها‌ي‌شان، حتي کمبودهايي که در مراکز با آن روبرو هستند و اين که: چه کتاب‌هايي را بيشتر دوست دارند را با مديرعامل کانون در ميان بگذارند.

در اين نشست به واقع بخشي از خواسته‌هاي نوجوانان ايراني از زبان هم‌سالان کردستاني آنان با مديرعامل کانون در ميان گذاشته شد.

در اين ميان بحث‌هاي نوجوانان به حوزه فن‌آوري‌هاي نوين، کتاب‌هاي الکترونيکي و برنامه‌هاي مورد استفاده در گوشي‌هاي تلفن همراه هم کشيده شد و نوجوانان در اين زمينه‌ها به اظهار نظر پرداختند.

معرفي کانون و توانايي‌هاي اعضاي آن به دانش‌آموزان، نمايش فيلم‌هاي کانون، کمبود امکانات براي ساخت فيلم‌هاي انيميشن، چاپ نوشته‌هاي ادبي آنان از سوي کانون، انتشار مجله ويژه اعضا و مربيان، تغيير در فضاسازي‌هاي درون و بيرون مراکز، ايجاد سالن‌هاي نمايش فيلم و تئاتر و تفکيک سالن‌هاي مطالعه و فعاليت کودکان از نوجوانان از جمله اين خواسته‌ها بود.

نوجوانان اين سه مرکز کانون کردستان وقتي بحث به منابع موجود و کتاب‌هاي داخل مراکز رسيد اظهار نظرهاي جالب توجهي داشتند و ابتدا از کمبود دانش‌نامه‌هاي علمي، ورزشي و اسلامي و تنوع کم کتاب‌ها و نويسندگان اين آثار در مراکز حرف زدند و بعد ديدگاه‌هاي متفاوت‌شان را در حوزه استفاده از کتاب‌هاي الکترونيک و کتاب‌خواني اينترنتي بيان کردند.

يک دختر دهگلاني که 7 سال از عضويتش در کتاب‌خانه کانون مي‌گذشت در اين زمينه گفت صفحه‌هاي برخي از کتاب‌ها خيلي زياد است و گاهي به 600 يا 700 صفحه مي‌رسد و براي ما، خواندن اين کتاب‌ها سخت است اگر اين‌ها را به صورت الکترونيکي در بياوريد کتاب‌هاي بيشتري در کتاب‌خانه خواهيم داشت و مي‌توانيم به راحتي به خانه ببريم.

دختر سنندجي و پسر کامياراني اما خيلي با اين موضوع موافق نبودند و نظرشان اين بود که هيچ چيز جاي کتاب را نمي‌گيرد اما نرم‌افزارها را مي‌توانيم در کنار کتاب‌ها ببينيم.

يک دختر ديگر دهگلاني نيز معتقد بود جنبه‌هاي منفي اين نرم‌افزارها بيشتر است چرا که مستضعفان نمي‌توانند کامپيوتر بخرند و اين به آن‌ها لطمه مي‌زند. دختر سنندجي هم مي‌گفت که روي اين نرم‌افزارها خش مي‌افتد و بچه‌ها نمي‌توانند به خوبي از آن‌ها نگهداري کنند.

در عين حال يک عضو پسر ارشد عنوان کرد که گسترش فرهنگ کتاب‌خواني مهم‌تر از اين بحث است که کتاب، کاغذي يا الکترونيکي باشد.

موضوع گفت‌و‌گوهاي اين نشست در ادامه به سمت تجزيه و تحليل کتاب‌ها و رمان‌هاي نوجوان کانون سوق پيدا کرد و برخي از نوجوانان عنوان کردند که تعداد آثاري که به مراکز ارسال مي‌شود جواب‌گوي نيازهاي آنان نيست و برخي ديگر هم از مديرعامل کانون درخواست کردند که اين آثار تنوع بيشتري داشته باشد و رمان‌هاي علمي و تخيلي، طنز، وحشتناک و رمان‌هاي خارجي هم‌چنين آثار بيشتري از ديگر ناشران ايراني نيز به کتاب‌خانه‌هاي کانون ارسال شود.

برخي از اين نوجوانان مي‌گفتند که گروه سني اين آثار مناسب ما نيست بعضي از آثار براي بزرگ‌سالان نوشته شده و تعدادي ديگر مناسب کودکان است و بعضي نيز بسيار سياه و سفيد است و پيام مناسبي ندارد.

يکي از نوجوانان به صراحت با نام بردن از دو رمان کانون گفت: نويسنده‌هاي اين دو رمان‌ مي‌توانستند در نصف صفحه‌هاي فعلي، داستان را تمام کنند اما انگار مي‌خواسته‌اند صفحه کتاب‌هاي‌شان قطورتر شود و به همين دليل چندين بار يک جمله را استفاده کرده‌اند.

استفاده از ابزارهاي علمي در کنار کتاب‌هاي جديد و روزآمد علمي، افزايش انتشار کتاب به زبان کردي، افزايش کتاب‌هاي کاردستي، صنايع دستي، تاريخ و جغرافيا و زندگي‌نامه نويسندگان و هنرمندان در مراکز کانون از ديگر خواسته‌هاي اين نوجوانان کردستاني بود.

ارتباط تصاوير با متن کتاب و صحافي نامناسب برخي از اين رمان‌ها از ديگر مسايلي بود که نوجوانان کردستاني در اين نشست مطرح کردند و يک دختر نوجوان گفت که در روي جلد يکي از اين رمان‌ها، تصويري وحشتناک از يک جزيره کشيده شده در حالي که داستان درباره يک جزيره بسيار زيباست و يک پسر نوجوان هم تاکيد کرد که اين ارتباط بين متن و تصوير در کتاب‌ها مناسب نيست و بهتر است که تصويرگران با مخاطبان‌شان در ارتباط باشند و بازتاب کار خودشان را ببينند.

در بخش ديگري از اين نشست موضوع ساخت فيلم‌هاي جديد براي کودکان و نوجوانان به بحث گذاشته شد و تعدادي از حاضران عنوان کردند که فيلم‌هايي که در مراکز به نمايش گذاشته مي‌شود، بسيار قديمي است و با روحيه و روش زندگي نوجوانان امروز سازگار نيست.

اين بحث موافقان و مخالفاني داشت و محسن فضلي معاون فرهنگي کانون هم در اين بخش وارد گفت‌وگو شد و به نوجوانان گفت: ممکن است اين فيلم‌ها قديمي باشد اما فيلم خوب، خوب است معيار زمان براي خوب و بد بودن معيار مناسبي نيست فيلم‌هايي مانند عمو سبيلو و ساز دهني و دونده را اگر ده‌ها بار هم ببينيم باز هم آن‌ها را دوست داريم. يکي از نوجوانان در اين زمينه گفت اين دوست داشتن‌ها و نداشتن‌ها کاملا سليقه‌اي است به نظر من بايد از فيلم‌سازي نوجوانان علاقه‌مند حمايت شود و به فيلم‌هاي آينده فکر کنيم فيلم‌هايي که جامعه و نوجوان و مشکلات امروز را نشان مي‌دهد.

مديرعامل: مهارت‌هاي زندگي را در کانون بياموزيد

در پايان اين نشست عليرضا حاجيان‌زاده مديرعامل کانون که تمامي خواسته‌هاي نوجوانان را يادداشت مي‌کرد دست خود را بالا گرفت و به بچه‌ها گفت: نوبت من شده است؟ و پس از آن به برخي درخواست‌هاي نوجوانان پاسخ گفت.

وي به نوجوانان يادآور شد که آن‌ها هيچ‌گاه از چرخه کانون خارج نمي‌شوند و با بالارفتن توانايي‌هاي هنري و ادبي، آنان به چهره‌هايي شاخص و توانمند در عرصه‌هاي مختلف تبديل مي‌شوند.

حاجيان‌زاده در عين حال تاکيد کرد که منظور از توانايي، فقط توانايي ادبي، هنري نيست و شرکت در فعاليت‌هاي گروهي و تمرين زندگي اجتماعي، مهارتي است که در زندگي آينده آنان به کار گرفته خواهد شد.

مديرعامل از اعضاي کانون خواست که به فعاليت‌هاي گروهي روي بياورند چرا که از اين راه تفاهم و رهبري جمع را فرا‌مي‌گيرند و شخصيت آنان شکل مي‌گيرد.

وي ادامه داد: انتظار ما از نوجوانان اين است که در کنارمهارت‌آموزي، باشخصيت، مسووليت‌پذير، مهربان و دوست داشتني باشند و همه بفهمند که اين نوجوانان کانوني هستند.

حاجيان‌زاده به نوجوانان پيشنهاد کرد که کتاب‌ها را به صورت گروهي بخوانند و پس از نقد اين آثار، جمع‌بندي خود را به صورت نامه و بسيار محترمانه براي آن نويسندگان ارسال کنند ما حاضريم اين نقدهاي شما را روي سايت‌ کانون منتشر کنيم.

مديرعامل کانون درباره چاپ آثار نوجوانان نيز از آن‌ها خواست که براي انتشار آثارشان عجله نکنند و اين نوشته‌ها را به مرکز آفرينش‌هاي ادبي کانون بسپارند تا در نشريه‌هاي داخلي و کتاب‌هاي ويژه آثار اعضا منتشر ‌شود.

وي در بخش ديگري از سخنانش تاکيد کرد اصل کتاب‌خواني براي ما بسيار مهم است و در کانون به عنوان يک فعاليت محوري شناخته مي‌شود چرا که از اين راه مي‌خواهيم بچه‌ها متفکر بار بيايند.

حاجيان‌زاده به نوجوانان خاطر نشان کرد از راه مطالعه به مهارت‌هاي ديگري مانند مهارت شنيدن و مهارت سخن گفتن نيز دست پيدا مي‌کنيد و آن‌گاه در مجامع غير کانوني دست‌هايتان را بالا مي‌بريد و با اعتماد به نفس سخن مي‌گوييد. مديرعامل کانون ادامه داد: ما نياز داريم با خواسته‌ها و علاقه‌ها‌ي شما بيش از پيش آشنا شويم و به همين دليل در نظر دارم گروه مشاوران نوجوان را در کانون تشکيل دهم. وي در پايان تاکيد کرد که در برنامه سفرهاي آينده‌اش به استان‌هاي ديگر کشور نيز نشست‌هايي با نوجوانان خواهد داشت.


 «آموزش فلسفه به کودکان دوره ابتدايي» در نشستي علمي بررسي مي‌شود 

 پانزدهمين نشست علمي ترويجي واحد آموزش و پژوهش کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان با موضوع «آموزش فلسفه به کودکان دوره ابتدايي» برگزار مي‌شود.در اين نشست علمي، دکتر مهدي وارث گزارشي از پژوهش خود را با اين موضوع - که از سوي کانون حمايت شده است - ارايه مي‌کند و دکتر نرگس سجاديه نيز سخنران اين نشست علمي خواهد بود.پانزدهمين نشست علمي ترويجي آموزش و پژوهش کانون روز سه‌شنبه 11 شهريور 93 از ساعت 9 تا 12 در سالن کنفرانس شماره يک مرکز آفرينش‌هاي فرهنگي‌هنري کانون به نشاني خيابان فاطمي، خيابان حجاب برگزار مي‌شود.


 ولادت با سعادت حضرت فاطمه معصومه‌(سلام‌الله‌عليها) و آغاز دهه کرامت مبارک باد 

ولادت باسعادت کريمه اهل بيت حضرت فاطمه معصومه‌(سلام‌الله‌عليها) و آغاز دهه کرامت مبارک باد.

اداره کل روابط عمومي و امور بين‌الملل


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون